Pěstování chryzantémy. Jak rozmnožovat, zalévat a přesazovat

Chryzantémy jsou trvalé květiny původem z Číny. U nás se těší velké oblibě, protože vypadají velmi dobře, péče o ně není tak náročná a vydrží i horší podmínky. Pokud tedy hledáte ty nejlepší kvítky, kterými si ozdobíte okolí, právě jste je našli.

Žluté chryzantémy v květináčích

Chryzantéma je květem úcty. Chryzantémy mají několik druhů, které se od seba liší zejména velikostí a barevností. Mezi nejčastější druhy patří drobnokvětné chryzantémy nebo letní chryzantémy.

Pěstování chryzantémy není vůbec náročné. Květy nevyžadují žádnou speciální půdu, stačí vám klasický rašelinový nebo zahradní substrát. Vysazovat byste je měli v červnu, ale můžete i později. Všechno záleží zejména na tom, jak vysoké jeh chcete. Péče o chryzantémy není náročná, musíte si však dávat pozor na závlahu, která je důležitá. Půda nesmí být za žádných okolností suchá, ale ani příliš mokrá. Pokud totiž bude prosákl vodou, kořeny by mohly shnít.

Pěstování drobnokvětých chryzantém je někdy ještě jednodušší. Nemusí se totiž vůbec vyštipovat, přičemž ostatní ano.

Horké letní počasí chryzantémám škodí. V teplých dnech je kropte každý den jemně vodou. Také si však dávejte pozor, abyste to nepřehnali, protože by mohly začít listy jemně hnědnout. Nejlepší podmínky pro chryzantémy má podzim. V tomto období není příliš zima a ani příliš teplo.

Rozmnožování, přesazování a tvarování chryzantém

Chryzantémy můžete jednoduše i rozmnožovat. Dělá se to vrcholovými odřezky, které se nijak neupravují. Vystřihují se z jejich mateřské rostliny tak, aby měly aspoň tři vrchní listy. Odřezky se zapíchnou do květináčů, které si musíte naplnit už vzpomínanou zeminou. Takto se jednoše zakoření.

Vystříhávání odřezku chryzantémy na rozmnožování

Odřezek chryzantémy na rozmnožení

Výsadba řízků chryzantémy

Zakořeněné řízky chryzantém

Při presazení chryzantém je vyberte z květináče i s kořenovými hroudami a vysaďte je do volné půdy na zahradě. Nesmíte však zapomenout na jejich rozměry, a proto byste je měli dávat dostatečně daleko od sebe.

Výhodou těchto květů je i to, že je můžete různě tvarovat. Z mladých výhonků se odštípávají vršky, čímž se zajišťuje tvar rostliny. Stříhání chryzantémy je jednoduché a rychlé.

Chryzantéma v květináči nebo v zemi?

Je úplně normální, když máte chryzantémy v květináči. Mnozí lidé je takto nosí i na hroby. Pokud je po odkvetení chcete dát na zahradu, můžete tak udělat. Uchováte si je tak na další rok. Stačí, když rostlině odstřihnete jen květy.

V obchodě si môžete kúpiť sadenice chryzantém či semená. Predaj chryzantém sa začína najmä na začiatku jesenného obdobia, kedy ich kupujú mnohí.

Škůdci a choroby

Tyto oblíbené podzimní květy však mají i svoje škůdce, kteří mohou celé pěstování znepříjemnit. Mezi nejhlavnější škůdce patří mšice, které je třeba chemicky odstranit. Nejraději cucají rostlinné šťávy z okolí květů nebo z květních pupenů.

Z houbových chorob se nejčastěji můžete setkat například se septoriovou skvrnitostí listů. To se nejčastěji spojuje s vlhkem a stinným místem. Šíření podporuje také dsštivé počasí.

Nebezpečná je například také bílá rezh, proti které můžete bojovat jen preventivními opatřeními, jako jsou například zdravé sazenice. Při zjištění prvních příznaků je třeba hned zakročit a napadnuté rostliny z porostu odstranit. Po odstranění je třeba použít chemické přípravky proti rzím, jako jsou například Dithane M 45, Dithane Dg Neo – Tec či Polyram WG.

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 09.06.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...