Petúnie. Jednoletky, které zkrášlí každý balkón.

Asi nejkrásnějším a nejbarevnějším květem na balkonech jsou právě petúnie. Nenáročné květiny, s nimiž jsme se už určitě setkali nejen na balkonech rodinných domů, ale také v městských sadech.

Jak jsme už uvedli, petunie jsou nenáročné květy, které milují slunce a jako každé květy dostatek vláhy a živin. Vůbec jim nevadí ani přímé slunce. Dorůstají do výšky přibližně 40 cm a najdeme je v několika odrůdách.

jak pěstovat petúnie

Pěstování

Existují dva způsoby, jak vypěstovat petúnie. První způsob je, že se rozhodneme vypěstovat si vlastní rostlinky, a ten druhý, že si koupíme hotové sazenice. První způsob je sice náročnější, ale zato lacinější. Ve druhém případě však nehrozí pěstitelský neúspěch ani úplným začátečníkům.

Pokud se tedy rozhodneme pro první způsob, musíme zasít semena už v únoru. Do menších misek si nasypeme koupený substrát pro výsev rostlin a semínka zasejeme přibližně do 3cm hloubky. Semena mají velmi dobrou klíčivost, takže jich do jedné misky nevkládejte mnoho.

Takto zasetá semena důkladně zalejeme a misky dáme do pootevřených igelitových sáčků. Tímto způsobem si vytvoříme takzvaný domácí skleník, kde nám semená vyklíčí dříve. Takto zabalené misky mohou zůstat v pokojové teplotě, ne však na přímém slunci.

Pokud nám vyraší první lístky, měli bychom rostlinky přesadit do malých květináčů. I do těchto květináčů použijeme substrát na výsev. Kořínky petúnií jsou velmi křehké, a tak postupujeme velmi opatrně, abychom je nepoškodili. Může to ohrozit jejich další růst.

Takto přesazené rostlinky ještě stále nevystavujeme přímému slunci. Za přibližně 5–6 týdnů (květen) bychom měli mít pevné sazenice, které přesadíme buď do květináčů, nebo na zahradu. Nejlépe se jim však daří v květináčích s vlastní závlahou. Teď už můžete použít i zahradnický substrát nebo kompost. Přesazené petúnie můžete přihnojit.

petúnie v zahradě

Péče

Pokud se nám rostlinky uchytí a budou už pevně zakořenené, přihnojujte je rozpuštěním umělým hnojivem (nejlepší jsou Floran nebo Kristalon). Při dosažení cca 15 centimetrů je můžete zastřihnout. Rozvětví se. Petúnie by měly kvést od června až po celý červenec. Zvadlé a vyschlé květy odtrhávejte, aby rostlinka vždy zapustila nové puky.

 

Choroby petúnie

Jako každou rostlinu také petúnie mohou napadnout různí škůdci a choroby.

Velkým problémem pro petúnie bývají ale také povětrnostní podmínky. Velmi špatně odolávají velkému větru, který by mohl jejich dlouhé výhonky polámat. Nepříjemný může být pro petúnie i déšť, který ničí křehké květy. Takže když bude venku nepříznivě, doporučuje se petúnie přemístit z balkonů.

Vlhké počasí může způsobit výskyt mšic. Pokud je odhalíme včas, na jejich zničení bude stačit roztok z vody a jaru. Pokud se však mšice rozmnoží na velké množství, sáhněte po chemických postřicích, které najdete v každém květinářství.

petúnie - nejčastěji nemoci (listy)

Mšice navíc mohou způsobovat i jiné choroby. Přenášejí virové choroby, které mohou petúnie i zničit. Mezi nejčastější virové choroby petúnií patří virus mozaiky rajčete, virus žilek petúnie a virus mozaiky tabáku. Kromě těchto nemocí může petúnie napadnout i mnoho jiných virových onemocnění. Průvodní znaky těchto onemocnění jsou zažloutlé květy, zpomalený růst květin, ale i listů, průsvitné žilky na listech a jiné. Proti těmto onemocněním se najdou také chemické postřiky.

Lepkavé listy jsou u petúnií velkým problémem. Vznikají také ze mšic. Tito malí škůdci vylučují takzvanou medovinu, která je lepkavá a usazuje se na listech. Jak jsme už uvedli, pokud odstraníme mšice, zbavíme se vícera onemocnění.

Dalšími chorobami mohou být plísně. Nejčastější plísní a houbovou chorobou je padlí. Na listech petúnií se vytvoří bílý povrch. Později začnou listy opadávat a květinka může i zahynout. Plísně je třeba odhalit co nejdříve a odstranit je postřiky. Pokud by byla rostlina už velmi napadená, je třeba nejen květy, ale i celé stonky odtrhnout a počkat na nový výhonek, který by měl být už zdravý.

Minipetúnie - suché listy

Petúnie a surfínie

Surfínie jsou velmi podobné petúniím. Postup při sázení surfínií je velmi podobný jako u petúnií. Také mají rády slukce a ne přílišnou vláhu. Rozdíl mezi těmito květy je ten, že petúnie rostou vzpřímeně a kompaktně, kdežto surfínie vytvářejí bohaté rozvětvené převisy.

Obě květiny najdeme v několika barevných provedeních a také se obě hodí na balkony, kde jsou chráněné před deštěm a přímým větrem a také na ně svítí dostatek světla. 

petúnie v zahradě - pěstování


Přidat komentářPublikováno dne: 19.09.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování