Philips Hue: Smart osvětlení, v jehož společnosti se budete cítit jako v budoucnosti

Inteligentní hodinky, telefony, spotřebiče nebo auta jsou už běžnou součástí života. Futuristickou záležitostí nejsou ani chytré prvky do domácnosti – čím dál, tím rychleji se dostávají do širokého povědomí a získávají na popularitě. K průkopníkům inteligentních zařízení do domácnosti patří firma Philips, jejíž žárovky, světelné pásky, lampy a další svítidla patří k nejoblíbenějším produktům.

Žárovka Philips Hue

Systém bezdrátového osvětlení Hue společnost Philips představila poprvé v roce 2012, tehdy sestával ze 3 inteligentních svítidel, která byla propojena mostem (Bridge). Svoji nabídku svítidel i žárovek společnost časem rozšířila a systém vylepšila pomocí řady softwarových aktualizací. Co všechno nyní nabízí, jaké jsou parametry jednotlivých produktů a za kolik si je můžete koupit?

Philips Hue Bridge

Mozkem chytrého osvětlení je zařízení Philips Hue Bridge (verze 2.0 je dostupná za cca 60 eur), které se prostřednictvím protokolu ZigBee propojí nejen s osvětlením, ale přes Wi-Fi router také s vašim smartphonem. Jde o přemosťovací zařízení, které je základnou pro ovládání všech produktů Philips Hue. Do telefonu si stačí stáhnout aplikaci, přidat Bridge mezi zařízení, přiřadit žárovky k jednotlivým místnostem a přímo v telefonu můžete ovládat svoje osvětlení.

Na jeden Bridge můžete připojit celkem 50 Philips Hue svítidel a ovládat je pomocí Wi-Fi i na dálku. Systém je velmi jednoduché nastavit a také jeho ovládání je bezproblémové. Stačí vám Bridge a Philis Hue aplikace ve smartphonu, případně využijte možnost si opatřit Starter kit.

Žárovky

Do řady Philips Hue se řadí žárovky White a White and Color (některé s podtitulem Ambiance) s různými paticemi, takže jsou použitelné do různých typů svítidel (žárovky stojí od cca 20 eur výš). V případě White žárovek jde o stmívatelné LED žárovky, které se dají ovládat pomocí inteligentních zařízení a nabízejí různé odstíny bílé barvy – od chladného denního až po příjemné teplé bílé světlo.

Žárovky White and Color umožňují kromě přirozeného, ztlumitelného bílého světla osvětlit místnost barevným světlem. Na výběr máte ze 16 milionů barev, které si můžete vybírat podle svojí nálady a kreativity. Tělo žárovky je z velké části tvořené bílým kovovým chladičem a zbytek doplňuje závit a mléčné bílé sklo. Žárovky můžete použít jako budík a nastavit si jejich postupné rozsvěcování, aby bylo buzení světlem co nejpřirozenější.

Philips Hue White and Color Ambiance

Postup je jednoduchý – stačí zašroubovat žárovku, lampu zapojit do elektřiny, připojit Hue Bridge a spárovat ho s Wi-Fi routerem, nainstalovat Hue aplikaci do telefonu a řídit se instrukcemi. Objevit všechny funkce a možnosti hry se světlem musíte sami.

Jednotlivá svítidla můžete, samozřejmě, ovládat různými způsoby podle vlastního uvážení – nejen telefonem, ale i smart hodinkami, hlasem, vypínačem Hue Tap Switch (za přibližně 40 eur) či pomocí Philips Hue Motion Sensor (za cca 40 eur), který se dá nastavit přes aplikaci tak, aby při detekci pohybu zapnul jen vybraná světla, případně všechna světla v domácnosti pouze na určitý čas.

Philips Hue Tap Switch

Svítidla

Philips nenabízí jen LED žárovky v různé velikosti a s odlišným závitem, jejichž životnost se pohybuje na úrovni 10 roků. Zapojit si je totiž můžete do různých svítidel, která má společnost v nabídce. Patří k nim například Hue Beyond (dostupné za přibližně 499 eur), Bloom (za cca 70 eur), první přenosné světlo Hue Go, které můžete umístit kamkoliv (k dispozici za cca 80 eur), svítidlo Hue Phoenix, které pokrývá celé barevné spektrum přirozeného světla (dostupné za cca 183 eur), a vyzkoušet můžete také světelné LED pásky Philips Hue LightStrips Plus (za cca 80 eur).

Philips Hue stropní svítidlo

Hue Go je díky svým kompaktním rozměrům a praktickému ovládání flexibilní a umístit ho můžete prakticky kamkoliv do domácnosti, případně si ho můžete vzít na piknik či výlet. Svítidlo má vestavěnou baterii, takže vám skvěle poslouží například i na zahradě. Ovládací prvky se nacházejí přímo na svítidle, ovládat ho můžete, samozřejmě, také pomocí aplikace.

Nastavitelné bílé svítidlo Hue Phoenix nabízí kompletní spektrum přirozeného světla od ostrého odpoledního svitu po uklidňující teplou záři jako při západu slunce. Ovládat ho můžete přes aplikaci Philips Hue a pomocí libovolného chytrého zařízení ho můžete zesynchronizovat s více než 200 aplikacemi třetích stran nebo si vytvořit "světelné notifikace", které vás upozorní na důležité události.

Flexibilní světelný pásek Philips Hue LightStrip Plus je univerzálně použitelný a rozšiřitelný až na 10 metrů. Na 2 metry je světelný tok ve výšce 1600 lumenů, dá se tedy použít jako kreativní náhrada tradičních svítidel a žárovek. Kromě barevného světla nabízí také vysoce funkční, přirozené bílé světlo (jeho teplota se podobně jako v případě Hue Phoenix dá nastavit od ostrého poledního svitu po uklidňující teplou záři). S páskem můžete nejen vytvořit příjemnou atmosféru, ale také zvýraznit určité prvky v místnosti.

Philips Hue Starter kit

Svoje dobrodružství s Philips Hue můžete jednoduše začít díky sadě Starter kit, která se skládá ze zařízení Bridge a dvou nebo tří žárovek. Můžete si stáhnout aplikaci do mobilu s iOS nebo Androidem a začít objevovat, co všechno vám inteligentní osvětlení nabízí.

Aplikace Philips Hue

Inteligentní osvětlení můžete ovládat také pomocí aplikací třetích stran, s oficiální appkou Phillips Hue však budete moci světla ovládat i mimo domova a nastavit si vlastní "rutiny". Aplikace umožňuje vytvořit místnosti a přidat do nich jednotlivé žárovky, abyste je mohli ovládat separátně, nejen celou místnost najednou. Umožní vám měnit intenzitu osvětlení i jeho barvu a jednotlivé nastavení/scény si uložit.

Aplikace Philips Hue

V aplikaci si můžete nastavit například to, co se má stát, když odcházíte nebo přicházíte domů. Světla se rozsvítí po vašem příchodu domů, případně se všechna vypnou, když z domu odejdete. V sekci rutiny se dá nastavit i pozvolné přidávání/ubírání intenzity světla. Pokud byste měli doma i Philips televizor s Ambilight systémem, mohli byste s ním propojit Hue světla a při sledování filmů by se osvětlení přizpůsobovalo jednotlivým scénám. 

Díky aplikaci můžete svoje světla ovládat i mimo domov. Pokud jste zapomněli zhasnout nebo chcete rozsvítit ještě dříve, než domácí síť zaznamená, že jste doma, můžete to klidně udělat. Dokonce můžete doma svítit, aby to vypadalo, že tam jste, i když jste na dovolené na druhém konci planety.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 17.04.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test Magazín – vysavače. Které klasické vysavače jsou nejlepší?Test Magazín – vysavače. Které klasické vysavače jsou nejlepší?

Relace Test Magazín z produkce RTVS nám odhalila, které výrobky se vyplatí kupovat a jaké faktory jsou rozhodující při výběru. Podívejte se na kompletní výsledky.

Delimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří penízeDelimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří peníze

Pokud hledáte pěkný design, kvalitní materiál a sadu, díky níž bude výbava vaší kuchyně kompletní, vyberte si Delimano Stone Legend CopperLUX. Prozradíme vám její největší výhody i...

Kávovary DeLonghi jsou nejlepší, říkají recenzeKávovary DeLonghi jsou nejlepší, říkají recenze

Zvažujete koupi kávovaru, ale nemůžete si vybrat tu správnou značku? V našem článku vám prozradíme, proč lidé považují za to nejlepší na trhu italskou značku DeLonghi!