Plastová nebo betonová žumpa? Jaký objem potřebujeme?

Když nemáte možnost napojení domu či chaty na kanalizaci, není ještě všechno ztracené. Můžete si vybrat z množství řešení v podobě malé čističky odpadních vod, septiku či zvolit nejlevnější variantu – žumpu. Jaká žumpa je lepší?

Pokládka betonové žumpy pro rodinný dům

Přinášíme vám srovnání, výhody a nevýhody klasických betonových oproti moderním plastovým žumpám.

Abyste žumpu nemuseli vyvážet každý den

Výpočet, resp. odhad správné velikosti žumpy je klíčový pro ekonomiku jejího provozu. Když si vyberete příliš malou žumpu vzhledem k vaší produkci odpadních vod, budete ji muset nechat často vyvážet, což není právě levné (cca 40 eur za jeden vývoz v závislosti na vzdálenosti).

Na druhé straně, zbytečně velká žumpa pro vás může být příliš drahá a zabírá značnou část pozemku. Také musíte počítat i s dostatečným objemem nádrže fekálního vozidla (když je menší, žumpu neodčerpá najednou).

Přibližný výpočet velikosti žumpy:

počet členů domácnosti × předpokládaná spotřeba vody (m3/osoba/den) × interval vyprazdňování (dny) = objem žumpy (m3)

Pre 4člennou domácnost se spotřebou vody 120 l na osobu a na den (0,12 m3) při doporučeném intervalu vyprazdňování aspoň jednou za 20 dní, dostaneme objem:

4 × 0,12 × 20 = 9,6 m3

Pro 3člennou domácnost potom objem vychází na 7,2 m3, pro 5člennou na 12 m3. Jde však jen o hrubý odhad a není na škodu tento objem mírně navýšit, abyste měli dostatečnou rezervu. Myslete i na případné budoucí přírůstky do rodiny.

Beton – robustní a roky prověřená klasika

Betonové žumpy jsou v našich končinách běžné a osvědčily se zejména pro svoji robustnost a odolnost vůči mechanickým vlivům.

Stavba betonové žumpy

Zevnitř jsou ošetřované speciálními nátěry, aby byla zaručená jejich těsnost. Životnost těchto nátěrů není nijak oslnivá a po desítkách let se stává, že agresívní obsah žumpy je jednoduše zlikviduje. Následně začnou agresívní splašky působit přímo na betonový obal, který se postupně rozpadává a ztenčuje a obsah žumpy začne unikat do země a znečišťovať podzemní vody.

Betonové žumpy je proto nutné po určité době přetěsňovat a ochranný nátěr obnovovat. Jejich objem byste z výše uvedených důvodů neměli příliš předimenzovat.

Montáž betonové žumpy je poměrně náročná – na místo ji musíte osadit nákladným jeřábem nebo vozidlem s hydraulickou rukou. Problémem může být použití těchto vozidel na hůře přístupných pozemcích.

Plast – lehký, ale odolný?

Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou tyto žumpy vyhotovené, je polypropylen nebo sklolaminát. Plastové žumpy si v poslední době oblíbilo mnoho stavebníků zejména pro jejich jednoduchou instalaci. Nepotřebujete na ni totiž stavební mechanizaci a v případě nouze postačí i parta silných chlapů. Dostanete ji i na hůře přístupné pozemky.

Další výhodou plastových žump je odolnost vůči působení agresívních splašků.

Plastová žumpa

Asi největší nevýhodou je ale jejich slabá mechanická odolnost a křehkost. Musíte počítat s tím, že po zasypání např. 1 m hrubou vrstvou zeminy na ploše 10 m2 může půda promočená deštěm vážit až 22 tun. Při této hmotnosti může snadno dojít k deformaci či prasknutí stěn žumpy.

Nízká hmotnost plastové žumpy může způsobit další problém – při vystoupení spodní vody může tato nadzvednout celou žumpu, případně zdeformovat či rozlámat její dno.

Výrobci tyto konstrukční problémy řeší výrobou 3 typů žump:

  • Samonosné plastové – jsou určené na zakopání do země. Mají slabší mechanickou odolnost a nejsou tedy určené na místa s výskytem spodní vody.
  • Plastové na obetonování – také nejsou určené na místa s výskytem spodní vody, mají ale vyšší mechanickou odolnost, proto je můžete umístit hlouběji i pod povrchově namáhaná místa (s přejezdy vozidel apod.). Musíte je celé obetonovat. To vám usnadní vnější příčky s otvory na ocelovou výztuž betonu.
  • Dvojplášťové plastové – je vybavená dvojitými stěnami, mezi které se vyleje beton určený na zpevnění žumpy. Takto upravená žumpa spolehlivě odolá i vztlaku spodní vody. Tyto žumpy zpravidla obsahují výztuže v meziplášti i ve vnitřní části.

Osazujte na rovný podklad bez ostrých kamenů

Postup závisí na typu žumpy. Základem je rovný zhutněný podklad, např. strojně udusaná zemina bez nerovností a kamení.

Samozřejmě plastové žumpy jsou díky své křehkosti na podklad náročnější. Samonosnou žumpu můžete také uložit na zhutněný podklad, ostatní typy by měly být na rovné betonové základové desce. Závisí to na výrobci konkrétního modelu – např. u vodorovné válcové žumpy nemá základová deska smysl.

Betonová žumpa na rovném podkladu

Žumpu obsypte zeminou nebo pískem, který neobsahuje ostré kameny – ty by ji mohly poškodit. Pokud ukládáte žumpu do nepropustného jílovitého podloží, musíte v okolí nádrže vybudovať drenáž, která bude odvádět okolní vodu. V tomto případě nádrž obsypte propustnou zeminou.

Nezapomeňte na stavební úřad

Na žumpu potřebujete stavební povolení v případě, že je hlubší než 3 m a její rozloha je větší než 25 m2. Pokud se vejdete do těchto limitů, musíte na stavebním úřadu podat pouze ohláení drobné stavby.

Každá žumpa musí mít certifikát o tom, že splňuje požadavky normy STN 75 6081, která se vztahuje i na rekonstrukci už existujících žump.

Kromě tohoto certifikátu musíte ke kolaudačnímu řízení přiložit také protokol o provedení zkoušky těsnosti žumpy podle normy STN 75 0905. Tuto zkoušku může provést váš stavební dozor, případně firma, která žumpu dodala, pokud má na to oprávnění.

Kolik stojí žumpa?

Plastové a betonové žumpy nabízejí v nejrůznějších provedeních za různé ceny desítky výrobců. Když vezmeme do úvahy průměrné ceny, za plastovou žumpu zaplatíte podstatně víc než za betonovou.

Kolik stojí žumpa?

Pro ilustraci, jednokomorová plastová žumpa s objemem 12 m3 vás vyjde na více než 45 000 Kč. Za jednokomorovou betonovou žumpu se stejným objemem zaplatíte cca 35 000 Kč.

Před koupí se přesvědčte, jaké příslušenství výrobce se žumpou dodává. Může se totiž snadno stát, že budete muset dokoupit např. betonový komín či betonový poklop na žumpu. Tím se váš nákup prodraží o další desítky eur.

Pozor si dejte zejména na ty nejlevnější výrobky, většinou pocházející od našich severních sousedů. Levná betonová nebo plastová žumpa má často příliš tenké stěny a nedostatečné vyztužení, důsledkem čehož je velmi krátká životnost. Tyto výrobky často nedisponují ani potřebnými certifikáty, případně jsou tyto certifikáty falešné.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 02.09.2020
Hodnocení článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít domácí kompost?Jak využít domácí kompost?

V dnešním článku si povíme, jak dokážeme kompost prakticky využít a co je možné po zkompostování s rozloženým biologickým odpadem udělat. Čtěte a dozvíte se všechno podstatné.

Stropní infratopení na chatu i do domu. Kvalitní infrapanely mají dobré recenzeStropní infratopení na chatu i do domu. Kvalitní infrapanely mají dobré recenze

Jednou z nejdůležitějších otázek při stavbě domu či rekonstrukci chalupy je topení. Jaký typ vybrat? Co takto popřemýšlet nad infrapanely? Představíme vám je v našem dnešním článku.

Bělásek zelný – jaký postřik funguje na housenky a motýly?Bělásek zelný – jaký postřik funguje na housenky a motýly?