Dřevěné, betonové, plastové podhrabové desky – ukládání, montáž, cena, zkušenosti

Součástí každého oplocení by měly být nejen pevné opěrné sloupy, ale i pevná a spolehlivá bariéra. Nejlepší bariérou pod oplocení jsou podhrabové desky.

Dřevěný plot s betonovými podhrabovými deskami

Co to podhrabové desky jsou a v jakých provedeních jsou dostupné?

Plotové bariéry

Základem každého pletivového oplocení, ale i brány, je kvalitní bariéra. Velmi často se můžete setkat s bariérou v podobě betonové zídky, v podobě DT (bednicí tvárnice) nebo v podobě podhrabových desek. V současnosti jsou velmi populární podhrabové desky.

Podhrabová deska

Bariéra ve tvaru desky je standardně dlouhá 2,5 m. Je to délka, která odpovídá většině typů oplocení, např. u panelových sítí, u plotových panelů 2D a 3D konstrukcí. Deska se klade pod samotný plot, aby ho stabilizovala, upevnila a zefektivnila jeho funkci.

Výhody podhrabové desky:

 • Nevyžaduje betonáž
 • Nevyžaduje schnutí
 • Hotová bariéra, kterou je možné okamžitě instalovat
 • Její součástí je i železná armatura
 • Stabilizuje a zefektivní funkce plotu
 • Rychle se instaluje a montuje
 • Nevyžaduje výkopové práce
 • Nejlevnější typ bariéry

Další důvody, proč se rozhodnout pro podhrabové desky:

 • Na váš pozemek se nepodhrabe žádné cizí zvíře
 • Pokud máte na dvoře domácího mazlíčka nebo chováte hrabavou drůbež, nepodhrabou se k sousedovi nebo na ulici
 • Znemožňují zničení plotu
 • Zaručují stabilitu oplocení
 • Zadržují spodní vodu a vodu z okolí, např. z promočených polí
 • Při bydlení na svazích funguje jako zábrana před tím, aby vám při nárazových deštích voda odnášela hlínu z pozemku
 • Poskytují zábranu a ochranu dřevěného oplocení proti vlhkosti a shnití
 • Kov nebo jiný materiál, ze kterého je oplocení a brána, bariéra chrání před ztrátou barvy a rezavěním
 • Plot s podhrabovými deskami je pevnější, zvládne mnohem vyšší nápory větru
 • Brání prorůstání plevele z cizích zahrad
 • Zabezpečují jednodušší kosení trávníku, díky nim je riziko poškození plotu i sekačky mnohem nižší

Typy podhrabových desek

Podle materiálu rozlišujeme desky betonové, plastové a dřevěné. Všechny typy mají cosi do sebe, přičemž betonové jsou trvanlivější a o něco dražší a dřevěné zase vypadají na pohled hezčí, ale jsou křehčí a levnější.

Dřevěné podhrabové desky

Dřevěné desky jsou vyráběné z pevného a kvalitního dřeva, které je vysoce odolné proti povětrnostním změnám. Desky jsou ošetřené speciálním lakem, impregnované a mají za sebou různé úpravy, kterými se zvyšuje jejich odolnost proti vlhkosti. Dokážou vydržet poměrně dlouho v nepoškozeném stavu, ale je potřebné se o ně starat – ochranné nátěry je nutné obnovovat.

Dřevěné podhrabové desky

Betonové podhrabové desky

Betonové podhrabové desky mají, že se o ně není třeba starat. Beton je dostatečně silný a odolný proti povětrnostním změnám. Výrobci nabízejí klasické betonové podhrabové desky i zesílené, které mají vyšší odolnost. Betonové desky vydrží neporušené několik let. Jejich nevýhodou je, že nejsou moc atraktivní.

Plastové podhrabové desky

V obchodech se setkáte i s plastovými podhrabovými deskami. Nenechte se však oklamat, nejde o podhrabové desky v pravém slova smyslu, ale spíše o plastové plotové panely/plotovky. Vyrábějí se v různých provedeních, jako imitace dřeva, kamene, betonu, cihly apod. Využívají se na vytvoření hotového oplocení, zajímavých dekoračních bran, ale i jako bariéra pod oplocení. Protože však jde jen o plast, jako plotová bariéra nezpevňují pletivo, spíše slouží pro zamezení podhrabání se drůbeže pod klasickým pletivem.

Pro které desky se rozhodnout?

Ze zkušeností lidí víme, že mnohem častěji si kupují betonové podhrabové desky, protože jsou stabilnější, i když mnohem těžší na manipulaci. Protože jedna betonová deska váží kolem 72 kg, při jejich montáži budete potřebovat pomoc. Dřevěné podhrabové desky zvládnete osadit i úplně sami.

Jak instalovat podhrabovou desku?

Montáž se u některých typů oplocení trochu liší. Abyste v tom neměli hokej a zvládli to bez problémů i sami, nabízíme vám postup, jak na to.

Na montáž podhrabových desek budete potřebovat:

 • Betonové podhrabové desky
 • Držáky na podhrabové desky, a to i koncové i průběžné
 • Vodováhu, svinovací metr, provázek
 • Vrtačku s vrtákem, kterým se vrtá do kovu, s průměrem 8 mm
 • Příklepovou vrtačku s vrtákem do betonu
 • Úhlovou brusku s diamantovým kotoučem 

Montáž podhrabových desek a pletivo

Nejčastěji používaným pletivem je čtyřhranné pletivo, pokud se chystáte tento plot stabilizovat a zpevnit, budou podhrabové desky tím správným zpevňovacím prvkem. Před tím, než položíte desky, si odměřte, jakou výšku bude mít finální plot, tedy výšku pletiva spolu s deskou. Tato délka vám určí, jak vysoký musí být sloupek, o který se bude pletivo a také desky upevňovat. Sloupky musí být minimálně o 50 cm vyšší, proto k finální výšce plotu připočítejte ještě 50 cm. Potom se rozhodněte, zda vzpěry budete betonovat do země, nebo je uchytíte k deskám. V případě betonování do země musí být vzpěry stejné délky jako sloupek. Pokud budete uchytávat vzpěry na podhrabové desky, potom vyberte kratší vzpěry a nezapomeňte ani na držáky vzpěr.

Jak instalovat podhrabové desky

Uložte podhrabové desky tak, aby byly mezi nimi rozestupy, do kterých se pohodlně vejdou sloupky. Sloupky zabetonujte a rovně k nim upevněte i průběžné držáky, které se natahují shora, pomocí 2 kusů šroubů, a koncové držáky upevněte na sloupek z boku, pomocí samořezných šroubů a vrtačky.

Počkejte, až beton vytvrdne a vsuňte desky do drážek, držáků. Pokud jste vzpěry nepřibetonovali do země, potom na desky přimontujte držáky na vzpěry a upevněte je. Poslední fází je instalace pletivové sítě na sloupky.

Montáž podhrabových desek a svařovaná síť

V tomto případě je důležité, aby koncové sloupky oplocení zapadly do mezer mezi podhrabovými deskami. Samozřejmě musí být přibližně o 50 cm delší než plánovaná výška plotu, jinak nepůjdou zabetonovat do požadované hloubky a plot nebude stabilní. V podstatě princip zavádění vzpěr, betonování a uchytávání je stejný jako u pletiva. Takže když je budete uchytávat o desky, musí být o řád kratší, při betonování stejně dlouhé jako jsou sloupky, a v podstatě můžete pokračovat stejným způsobem jako při montáži podhrabových desek při běžném pletivu.

Jak vyměnit staré podhrabové desky za nové?

Nejenže desky snadno nainstalujete a pomocí nich si postavíte stabilní plot, ale také je lehce vyměníte. Dřevěné desky stačí jen uvolnit z držáků odšroubováním, vyndat a zasunout novou desku. Betonové desky se nevyměňují o nic náročněji, pouze jsou o něco těžší. Uvolníte je z držáků, vyndáte, vsunete novou desku a upevníte.

Výška, šířka a délka podhrabové desky

Desky se prodávají v balících, většinou jsou balené po 10 kusech. Jedna betonová deska, v závislosti na rozměrech, má hmotnost kolem 72 až 75 kg. Hmotnost dřevěné desky závisí na rozměru a také druhu dřeva, ze kterého je vyrobená.

Standardní výškou podhrabové desky je 30 cm, dostupné jsou však i 20cm desky. V případě, že potřebujete vyšší bariéru, nic vám nebrání uložit podhrabové desky na sebe. Tak vytvoříte vyšší a také pevnější bariéru. Desku můžete klidně i zapustit do země, a to tak, že ji bude vidět jen zčásti nebo vůbec ne.

Co se týka šířky podhrabové desky nebo tlouštky, tady také není příliš mnoho možností, protože podhrabové desky se většinou prodávají v tlouštce 55 mm, 58 mm a 60 mm.

Kromě standardní 2,5metrové délky se podhrabové desky prodávají i v délce 2,4 m a 3,0 m, a to bez rozdílu, jestli jde o dřevěnou nebo betonovou verzi.

Životnost podhrabové desky

Desky, ať už betonové, nebo dřevěné. musí být schopné několik roků zdolávat nápor povětrnostních změn, vody, bláta, sesuv hlíny, zdolávat zásahy zvířat. Životnost se odhaduje na několik roků. V případě dřevěných podhrabových desek je to až 10 roků a v případě betonových je to minimálně 2krát tak dlouho.

Stavba dřevěného plotu s betonovými podhrabovými deskami

Cena podhrabových desek

Možná vás to překvapí, ale cena podhrabových desek není vůbec vysoká. Obyčejné betonové desky stojí přibližně od cca 350 Kč, zesílené jsou jen o málo dražší (cca 500 Kč), nejdražší jsou desky s imitací cihly či dřeva.

Kromě ceny podhrabových desek je nutné počítat i s dalšími komponenty, které jsou potřebné na montáž podhrabových desek. Pozinkovaný držák podhrabové desky stojí přibližně 100 Kč za 1 kus. Vzpěry cca 1 000 Kč za 1 kus.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 21.04.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91%)