Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit.

Bílý zajíc na dřevěné podlaze v dětském pokoji

To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si zesumarizujeme v tomto článku, který vám poslouží jako přehledný průvodce.

Věk dítěte

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru podlahy do dětského pokoje je věk dítěte a jeho budoucí aktivity. Je potřebné počítat s tím, že menší děti tráví na zemi spoustu času a tím pádem se tomuto musíte přizpůsobit.

Pokud bychom měli vybrat všeobecné vlastnosti, které by měla podlaha v dětském pokoji splňovat, tak by určitě měla být teplá, měkká a snadno udržovatelná a v případě potřeby by také měla být vhodná pro alergiky/astmatiky.

Dřevěná podlaha v dětském pokoji

Když se podíváme na konkrétní podlahové krytiny, tak v souvislosti s dětskými pokoji se nejčastěji skloňuje korek, vinyl, přírodní dřevo, linoleum nebo marmoleum, ale i jiné. Vybrali jsme si několik z nich, které by vás mohly oslovit.

Přírodní dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha představuje klasiku, kterou nic nepokazíte ani v dětském pokoji. Bohužel, přívlastek "přírodní" zvyšuje její celkovou cenu. Na druhé straně dřevo vytváří teplé prostředí a také je velmi příjemné na došlap. Doporučujeme ho používat v pokojích pro starší děti, protože je měkké a kvůli tomu se rychleji opotřebuje.

Vinylová podlaha

Pokud dřevěné podlahy byly určené pro starší děti, které na zemi už netráví tolik času, tak opakem jsou právě vinylové podlahy. Jsou konstruované přesně na to, aby zvládaly potřeby menších dětí. Vinyl je odolný, zdravotně neškodný a na jeho výrobu se z velké části používají přírodní materiály.

Podlaha v dětském pokoji se vzorem dřeva

Co se týká dalších vlastností, tak je měkký, dobře hřeje, takže je příjemný i pro bosou nohu. Je odolný vůči vodě, přímému slunci a co je u malých dětí důležité, tak je to snadno udržovatelná podlaha.

Linoleum nebo marmoleum

Další vhodnou variantou je linoleum nebo jeho přírodní alternativa marmoleum. Jsou odolné vůči opotřebování, což znamená, že linoleum představuje dobrou investici do budoucna, protože vydrží až několik desítek roků.

Marmoleum je antistatické, antialergické a tyto podlahy se prodávají v různých barevných/vzorových provedeních. Třešničkou na dortu je fakt, že pokládku linolea zvládnete s troškou šikovnosti a nastudování si návodu i svéjpomocí.

Korková podlaha

Když chcete namontovat do pokoje snadno udržovatelnou podlahovou krytinu, tak korek je materiál přesně pro vás. Je měkký, teplý, vhodný i pro menší děti a je relativně odolný vůči vodě. Další výhodou korku je to, že má tvarovou paměť, takže po zatížení se vrací do svojí původní formy.

Korková podlaha do dětského pokoje

Laminátová podlaha

Laminát je materiál, ktorý je vhodný spíše pro starší děti, které na zemi netráví už tolik času. Je to způsobené tím, že na hraní je to chladnější povrch. Není příliš odolný, což se však kompenzuje nízkou cenou – to je zároveň největší výhoda laminátu. Při aplikaci se používá zvukově izolační podložka.

Koberec do dětského pokoje – ano, nebo ne?

Složité polemiky se vedou u koberců. Ty dokážou vytvořit velmi příjemné a teplé prostředí vhodné na hraní si na zemi, ale velké starosti přicházejí při jejich údržbě. Celoplošné koberce se těžko čistí a často zachytávají množství prachu. Na druhé straně, když si zvolíte menší koberce, tak je vyčistíte mnohem rychleji, a dokonce je můžete i prát.

Pokud je vaše dítě alergické, tak byste určitě měli volit koberce z přírodních materiálů, ale jak se dá očekávat, ty najdete ve vyšších cenových relacích. Když se rozhodnete koberec do místnosti nedat, tak děti mohou velmi snadno popsat nebo jinak poškodit podlahu.

Kompromis tedy musíte hledat v tom, co se vám bude lépe uklízet, jak často dítě tráví čas na zemi, jaký komfort mu dopřejete a v neposlední řadě nesmíte zapomínat ani na cenu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 03.07.2020
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkouHrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkou

Děti si potřebují hrát. I ty nejmenší. Jednou z prvních hraček, o které se rodiče zajímají, je hrací deka. Neposkytuje dětem jen zábavu, ale i různé stimuly pro jeho rozvoj. Na co se při...

Dřevěné dětské kuchyňky pro děti? Nejlevnější jsou plastovéDřevěné dětské kuchyňky pro děti? Nejlevnější jsou plastové

Dětská kuchyňka není hračka určená výlučně děvčatům. I chlapci v ní rádi zkoušejí svoje kulinářské schopnosti a dokážou v ní strávit hodně času. Proč do této interaktivní hračky...

Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungujíJak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vaše dítě (ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Jak ho naučit pořádkumilovnosti?