Poměrové měřiče tepla – princip, cena, zákon, umístění, dílky, životnost

Vytápění představuje během zimy jednu z největších položek na seznamu výdajů. Právě proto se stále víc klade důraz na šetření energií nejen v domácnostech, ale všeobecně ve stavebnictví.

Odečítání poměrových měřičů tepla v domácnosti

Pokud bydlíte v panelovém domě, tak jste už zřejmě slyšeli o měřičích tepla. Vysvětlíme vám, jak fungují, proč jsou důležité a také si povíme o dodávání tepla do domácností a jak si ho nejlépe uhlídat.

Dodávání tepla do bytových domů

Proces toho, než se teplo od zdroje dostane k vám domů, je poměrně dlouhý a zastřešuje ho více osob. Dodavatel si stanovuje ceny tepla, které projde fakturačním měřidlem do domu. Bytový dům je však chápaný jako samostatná jednotka a zákazníkem tedy nejsou domácnosti, ale správce budovy.

Jakmile je teplo dodané do paneláku, tak dodavatel či výrobce tepla nemá zodpovědnost vůči technickému stavu rozvodů v budově, montáži měřičů tepla nebo rozpočítávání nákladů. O tuto agendu se opět stará buď správce budovy, nebo vlastníci bytů. Proto se může stát, že s poruchou vytápění vám dodavatel tepla nemusí být schopný pomoci.

O měřičích tepla

První měřiče tepla v 90. letech fungovaly na bázi kapaliny, ale pro jejich velmi vysokou nepřesnost byly nahrazené dvěma modely, které si rozebereme v následujících pasážích.

Měřiče slouží na rozpočítávání tepla v jednotlivých domácnostech, pokud se však majitelé bytů rozhodnou nenainstalovat si je, tak se teplo vypočítává podle podlahové plochy nebo obestavěného objemu bytu.

Poměrové rozdělovače vytápěcích nákladů

Tento typ elektronických měřičů je nejrozšířenější a umísťuje se přímo na radiátor. Teplo v prostoru neměří v reálných jednotkách, ale v takzvaných dílcích. Údaj tedy vypovídá spíše o dodaném poměru tepla. Za přesnost ukazování by měl odpovídat správce budovy.

Poměrový měřič tepla na radiátoru

Důvod, proč se tyto měřiče používají ve větší míře, je ten, že teplota v různých částech místnosti se liší – pochopitelně u radiátoru bude nejvyšší a v zimě u oken nejnižší. Stejně tak teplotu ovlivňuje i výška místnosti a podobně. Z finančního i technického hlediska by bylo velmi nepraktické a hlavně i nevýhodné, aby tyto měřiče měřily skutečné hodnoty tepla.

Jak fungují?

Tyto měřiče fungují na principu dvou snímačů. Jeden snímač je nastavený tak, aby monitoroval teplotu vytápěcího tělesa a druhý snímač měří teplotu v místnosti. Na základě těchto dvou údajů se vypočítává celkové vyzářené teplo a podle toho se rozpočítávají vytápěcí náklady.0

Měřiče spotřeby tepla v bytech

Druhý typ elektronických měřičů má výhodu v porovnání s předešlým modelem v tom, že dokáže měřit teplo vstupující do bytu v reálných jednotkách, neboli v kilowatthodinách. Díky tomu jsou mnohem přesnější, ale jejich používání je limitované tím, že se nedají nainstalovat všude.

Jejich použití je limitované vytápěcí soustavou mimo bytové jednotky. Kromě toho se musí povinně metrologicky ověřovat každé čtyři roky, což si vyžádá dodatečné náklady.

Proč je používat?

Samotné nainstalování měřiče, pochopitelně, nemá vliv na šetření při topení, ale právě díky tomu, že majitelé bytů mají k dispozici údaje o spotřebě energií, se chovají ekonomičtěji. Díky měřičům se tak spíše vyhnete zbytečnému topení při otevřených oknech nebo přetápění místností.

Poměrové měřiče tepla přispívají k šetření nákladů na vytápění

Co se týká výběru, tak existují různé varianty a nejlepší je vybrat takovou, která splňuje požadavky dané budovy. Po výběru konkrétního měřiče je instalace zodpovědností správce.

Jak si uhlídat teplo v bytě?

Jedním z největších problémů při únicích tepla bývají konstrukce budovy a obvodové pláště. To sa dá vyřešit zateplením, ale tato investice není malá, takže je dobré se nejdříve poradit, zda se skutečně vyplatí.

Výše jsme načrtli problematiku větrání, která má také svůj vliv. Je důležité větrat i v zimě, aby se vzduch v bytě vyměnil, ale když větráte, tak doporučujeme vypnout topení. Dalším řešením jsou termostatické ventily. Na tomto zařízení si nastavíte žádanou teplotu a termostat vám ji bude automaticky udržovat a regulovat vytápění.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 07.12.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?

Domácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnostiDomácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnosti

Co by mělo být standardní výbavou vaší domácí lékárničky a co potřebujete dokoupit do skříňky na léky? Bez čeho se doma neobejdete? Dozvíte se v následujících řádcích.

Stavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhodyStavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhody

Bydlení na svahu je opravdu jedinečné, moderní a nadčasové, avšak představy jsou častokrát jen představami, které se s realitou rychle míjejí. Na co všechno je třeba myslet? Prozradíme...