Potpourri provoní váš domov. Můžete si ho koupit i vyrobit

Ať je jaro a ať podzim, příroda nám v každém období ukazuje svoji zázračnou sílu v podobě zajímavých přírodních úkazů. Zlatisté barvy podzimu, růžové barvy jara, zelené léto a bílá zima. Objevte kus přírody a přineste si ho domů. Můžete si z něho vyrobit voňavé potpourri, které vám připomene kouzlo aktuálního období. Víte, jak na to? A víte, co to je?

Jak vyrobit potpourri?

Když jste trochu kreativně založení a patříte mezi milovníky přírodních materiálů a výrobků z nich, budete mít radost z potpourri. Nadšení bude o to větší, když si ho připravíte úplně sami.

Oblíbené vonné směsi

Co je potpourri?

Potpourri znamená směs, nemyslí se tím však jakákoliv směs, ale pod pojmem potpourri se skrývá směs sušených květů, kořenin, bylinek, dřívek, které často potkáváte v prodejnách s dárkovými produkty. Je to takový celofánový balíček omotaný stužkou, ve kterém se nejčastěji nacházejí sušené květy. Směs v balíčku se aranžuje do různých skleněných nádob nebo misek, které zdobí konferenční stolky a aromatizují místnosti. Ty kvalitnější, s větším objemem, jsou dost drahé. Cena v prodejnách se pohybuje od 4 do několika desítek eur, závisí na tom, jaké mimořádné ingredience se v balíčku nacházejí. To by vás nemělo od potpourri odradit, protože nejkrásnější potpourri si připravíte úplně sami, stačí se jen vydat do přírody a posbírat všechno, co vás zaujme.

Původ potpourri

Potpourri vzniklo už ve starověku. Tehdejší obyvatelé moc neznali a neměli zažité hygienické návyky a právě potpourri jim sloužilo na zahnání, resp. přeražení nepříjemného zápachu. Směs voňavých sušených květů a bylinek se využívala v různých koutech světa, byly to zajímavé dekorace, které zpříjemňovaly ovzduší. Nacházely se u věštců a léčitelů, aby vytvářeli zajímavé a zároveň tajemné vůně. Přírodniny, na to využívané, se sušily buď jen ve svazcích, zavěšené vzhůru „nohama“ na hřebících, nebo se ukládaly do vysokých kamenných váz, na hliněné stoly a podnosy, u těch bohatších na porcelán. Nádoby a vázy, ve kterých se voňavá směs nacházela, umísťovali blízko tepla, k ohni, aby byla vůně květů výraznější.

Potpourri sáčky se sušenými květy

Dnes je moderní si potpourri umístit kamkoliv, ať už do dřevěných, nebo proutěných misek, protože místo tepla byly vyvinuté éterické oleje, které vůni zvýrazňují stejně dobře jako oheň ve starověku. Dokonce se pro potpourri šijí speciální pytlíky, které je možné zavěsit do kuchyně, na terasu, balkon. Velmi pěkně se ukáže, když směs uložíte do vyšší nádoby z transparentního materiálu, např. do skleněné vázy, díky které se kromě vůně budete moci nechat „hýčkat“ i barevnou rozmanitostí. Kus přírody budete mít tímto způsobem opravdu jako na dlani.

Kde, co a kdy sbírat?

Nejlehčí cestou je zajít do „hand-made“ obchodu nebo do dárkové prodejny a zakoupit si hotovou směs potpourri, potom vám stačí jen nějaká nádoba, na kterou si potpourri vysypete. Nebo si rovnou kupte kompletní potpourri, včetně podnosu. Široký výběr těchto produktů najdete v různých e-shopech. Osobně si však myslím, že takto dost riskujete, zda to, co vidíte na obrázku, bude splňovat vaše čichové a zrakové očekávání. Proto raději neriskujte a potpourri si vyrobte sami. Podstoupíte tak příjemnou procházku, naučíte se sušit rostlinky a možná zjistíte, že z vás budou úspěšní dekoratéři.

To, jaké přírodniny a kdy sbírat, je absolutně jedno. Příroda nabízí množství možností v každém ročním období. Sbírejte různé listy, kořínky, květy, poupata květů, bylinky, semínka, kůry stromů, bodláky, pšenici, ječmen, šišky, dřívka, skořápky od ořechů, kaštany, kaštanové obaly, dokonce i kameny, ovoce a různé plody.

Co je nezbytné pro tvorbu potpourri?

Na tvorbu potpourri si můžete připravit cokoliv, nemusí to být jen přírodní materiál. Potpourri můžete dotvořit i stužkami, ozdobnými kamínky apod. Ale to všechno můžete nahradit i z toho, co nabízí příroda, např. místo stuhy použijte stébla suché trávy nebo proužek suché kůry z břízy. Ozdobné kamínky si vyrobíte z klasických kamínků, které si buď nabarvíte, nebo zajděte k řece, kde je mnoho krásných kamínků v různých barevných odstínech.

Výroba domácího potpourri

Absolutně nezbytné pro tvorbu potpourri jsou:

 • sušené květy, bylinky a listy
 • kořeniny
 • éterické oleje
 • fixativ
 • miska nebo nějaká nádoba, do které budete uvedené složky umísťovat

Co ještě můžete dát do potpourri? Šišky, bukvice, žaludy, šípky, dřevo, větvičky různých keřů, hřebíčky, badyán, bobkový list, jehličí...

Nejlepší oleje do potpourri

Není olej jako olej. Jeden vás může pořádně nabudit, druhý zase uklidnit až uspat. Všechno záleží na charakteru vůně a účelu potpourri. Pokud chcete potpourri použít na večer plný vášně, doporučuji zvolit citrusový esenciální olej. Možná se chystáte relaxovat a zlepšit si usínání, tak v tom případě použijte oleje na uklidnění, mezi které patří hřebíčkový olej, levandulový olej, olej z meduňky. V případě pročištění vzduchu a osvěžení místnosti zvolte mátový olej, eukalyptus nebo borovicový, který vám pročistí nejen místnost, ale i dýchací cesty.

Velký výběr vonných olejů vhodných k přípravě potpourri najdete v ✅ e-shopu Notino.cz.

Jak sušit a připravit materiál na potpourri

Nasbíraný materiál, který si donesete domů, není na tvorbu potpourri vhodný, aspoň zatím. Musíte ho ošetřit. Co to znamená? Tolik, že materiál musíte důkladně vysušit. Dokonalé sušení trvá více než 2 týdny, ačkoliv existuje více metod sušení, sušení to neurychlí. Prvním způsobem je sušení na teplém tmavém místě, kde je zabezpečené dobré proudění vzduchu. Druhým způsobem je sušení "vzhůru nohama", tak jako při sušení kytic. Abyste zajistili co nejdůkladnější sušení, přírodniny si v jednom i ve druhém případě rozdělte do menších svazků.

Existuje i mokrá metoda přípravy potpourri, když sice bude vůně přírodnin intenzívnější, ale jde o příležitostné potpourri, tedy takové, u kterého ingredience povaříte, díky čemuž se bude z hrnce šířit příjemná vůně. Pokud si však rádi hrajete a tvoříte, každý víkend můžete mít nové a nové potpourri. Vařené potpourri si můžete odložit do skleněných, dobře uzavíratelných lahví, které je nutné držet v chladu a na tmavém místě.

Tipy a triky, které vám pomůžou vyrobit si kvalitní potpourri i doma

Kvalitní potpourri znamená, že vám vydrží podstatně dlouho, bez jakéhokoliv poškození. Pomůžou vám následující rady a doporučení:

 • Přírodní materiál sbírejte brzy ráno, před vypařením rosy, aby byla jejich vůně intenzívnější.
 • Sbírejte přírodniny, které nejsou poškozené a nejsou napadené červotoči, broučky či larvičkami.
 • Materiál nechte dobře vysušit, jinak může navlhnout a zplesnivět.
 • Pro delší estetický zážitek zafixujte potpourri fixativem, který brání vzniku plísně a dalším hnilobným procesům.
 • Možná jste nasbírali tolik materiálu, že nevíte co s ním. Nevadí. Po vysušení si ho umístěte do skleněné nádoby s dobře uzavíratelným víkem na chladné a tmavé místo a bude vás tam čekat připravené, kdykoliv si usmyslíte, že vyměníte staré potpourri za nové.
 • Výroba potpourri může být vhodným dárkem pro různé svátky nebo na Vánoce.
 • Pokud vytváříte potpourri na balkon či terasu, použijte květy a éterické oleje, které odpuzují hmyz. Budete tak mít dekoraci a odpuzovač v jednom.
 • Potpourri se stále častěji využívá na dekorování velkolepých oslav, např. při příležitostí křtu, jubilea, ale i na svatbách, proto neváhejte a použijte ho k tomuto účelu také.
 • Pokud vám přírodniny nějak neladí barevně, ale tvarově do sebe zcela zapadají, můžete je zabarvit i akrylovými barvami nebo spreji. Momentálně jsou moderní metalické barvy ve sprejích.

Sušené květiny na výrobu potpourri

 • Kořen rostlinky iris se používá také jako fixativ. Má příjemnou vůni, kterou podporuje i výraznější rozvonění dalších použitých kořenin a bylinek v potpourri.
 • Pokrájejte zeleninu a ovoce na tenké plátky, dejte vysušit a máte hotovou ingredienci do potpourri. Vhodným ovocem je kivi, grapefruit, mandarinky, fíky a zelenina jako např. mrkev, petržel (můžete přidat i petrželovou nať), ředkvička, brokolice, růžičkový salát. Pozor však, musí být maximálně vysušené.
 • Pokud použijete kůru pomeranče, zbavíte se molů.
 • Rádi cestujete? Tak výroba „dovolenkového“ potpourri může být zajímavá. Mušle, hvězdice, písek, kamínky, dřívka a exotické rostlinky – to všechno vám v potpourri připomene krásné odpočinkové časy.
 • Při výběru vůní éterických olejů myslete na to, aby vás jejich vůně nerozladila, ale naopak aby vám zpříjemňovala volný čas. Dobrý je levandulový olej, olej z meduňky lékařské, eukalyptus, rozmarýn...
 • Pozor na některé květinky, ačkoliv při sběru vypadají pěkně, sušením to tak už nemusí být a podobně je to i s jejich vůní. Je třeba však jen zkoušet, jedině praxí a znalostí zjistíte, které jsou na potpourri dobré a které ne.
 • Na sušení můžete použít také sušičky ovoce a zeleniny, ve kterých se běžně suší i bylinky a květy.
 • Vyhotovte si potpourri v podobě vonných pytlíků a umístěte je do skříně. Prádlo bude příjemně vonět i bez aviváže, navíc se zbavíte i šatních molů a dalších škůdců.
 • Pokud už potpourri nevoní, rozmíchejte směs nebo přidejte znovu pár kapek éterického oleje.
 • Přidejte různé kořeniny, které navodí různou atmosféru. Například se skořicí zažijete Vánoce i v létě, s kávou se přenesete do malé kavárničky, s kari kořením do Indie, s rascou do Egypta, s čili do Mexika, s obyčejným jehličím do lesa.
 • Potpourri můžete vyrobit i s pomocí luštěnin = fazole, hrách, čočka a z různých semínek = slunečnicové, lněné, tykvové, sója, ptačí zob... Výborné jsou i lískové ořechy nebo vlašské ořechy ve skořápce a také ořechové skořápky.
 • Používejte bylinky, např. svěžesti nabydete s mátovými lístky, uklidnění navodí levandule, komáry odežene pačuli.

Důležitost fixativu

Fixativ anebo ustalovač je při výrobě potpourri nejdůležitější složkou, samozřejmě když nepočítám nasbíraný materiál. Jde o prostředek, který brání vzniku a rozmnožování plísně. Dostanete ho koupit v květinářstvích, v dekoračních obchodech a na 100 % na internetu. Prodává se ve formě prášku a nejčastěji jde o dubový mech, celulózu, benzoan nebo fiberfix. Kromě toho, že prodlouží životnost potpourri, prodlužuje i aroma éterických olejů, a to tak, že zpomaluje jejich prchavost.

Potpourri v kapse na zavěšení do skříně

Recepty na výrobu potpourri aneb jak si vyrobit potpourri i doma

Pokud jste se stále nerozhodli, co dát do potpourri tak, aby to nejen vypadalo, ale i pěkně vonělo a všechno spolu ladilo, přinášíme vám pár receptů, kterými se můžete inspirovat. Barev a složení se při tvoření nemusíte striktně držet, můžete použít různé barvy květů. Návody slouží jen pro inspiraci.

Vánoční potpourri

 • Budete potřebovat: vodu; na plátky pokrájený pomeranč; 2 kusy skořicového dřívka; ½ poháru čerstvých brusinek; 1 ČL (čajová lžička) muškátového oříšku a 1 ČL hřebíčku.
 • Postup je velmi jednoduchý, všechno spolu smícháte a pomalu přivedete do varu. Váš dům bude vonět Vánocemi.

Růžovo-levandulový sen

 • Budete potřebovat: lupeny růží (v růžové barvě); květy levandule; esenciální levandulový olej (případně růžovou vodu); ½ ČL mleté skořice; skleněnou uzavíratelnou nádobu.
 • Postup: všechny přírodniny (růže, levandule) musí být absolutně vysušené. Do poloviny nádoby nasypte lupeny růží, stejně tak i levandule a přidejte pár kapek oleje. Směs posypte skořicí, smíchejte a uzavřete. Nechte odstát přibližně 24 hodin a máte hotovou směs, kterou si můžete dát kdykoliv do misky na konferenční stolek v obýváku nebo na terasu.

Apple refreshment

Nebo „Jablkové osvěžení“ si připravíte smícháním těchto ingrediencí, nezapomínejte, že musí být vysušené!!!

 • Budete potřebovat: plátky aspoň z jednoho jablka; ½ poháru okvětních lístků z karafiátů (v růžové a červené barvě); ¼ poháru lístků ze svízele; 2 ČL mleté skořice; 2 ČL kořene z ibišku; postrouhaný muškátový oříšek; 1 PL (polévková lžíce) hřebíčku; pomerančovou kůru nakrájenou na malé kousky; 3 kapky esenciálního oleje vanilky/skořice.

Purple dream

Nebo „Purpurový sen“ si připravíte smícháním následujících ingrediencí:

 • Budete potřebovat: 1 levandulový květ; 7 kapek levandulového oleje; 2 PL kořene ibišku; ½ šálku květů z karafiátu (v růžové barvě); ½ poháru květů aksamitníku (ve světležluté barvě); ¼ poháru lístků z čistce vlnatého.

The American dream

Chcete snít „Americký sen“? Zhotovte si potpourri v tónech Ameriky.

 • Budete potřebovat: ½ květu stračky; 1 pohár pupenů růže (červené); ½ poháru květů slaměnky; ½ poháru květu limonie; 5 kapek éterického oleje z růže; 2 PL kořene z ibišku

Citrus pleasure

Nebo citrusové potěšení si připravíte tak, že smícháte 2 ČL kořene z ibišku; cca 5 PL listů z medvědice; 7 kapek citrónového aromatického oleje; ½ poháru květů z řebříčku; ½ poháru verbeny; ¼ poháru květů ze světlice a pomerančovou kůru pokrájenou na malé kousky.

Dream of wildflowers

Anebo „Sen z polních květů“ vyrobíte smícháním: ¼ poháru bezu černého; 2 PL vysušeného kořene z Ibišku; ¼ poháru květů z heřmánku; ¼ poháru listů z medvědice; ½ poháru květů z měsíčku; 2 kapky oleje z levandule.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 25.08.2021
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta

Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?

Ploštice nepatří k velmi oblíbenému hmyzu, protože zápach, který dokážou vytvořit, je skutečně nepříjemný. Jak se jich zbavit, co to ty ploštice vlastně jsou a jak škodí našim rostlinám?