Povinná výbava auta na STK v České republice a v zahraničí

Povinná výbava se musí nacházet v každém osobním automobilu, které vyjede na silnici. Při jejím nedodržení vám hrozí pokuta ve výšce 2 000 Kč. Kromě technického vybavení nesmíte zapomenout ani na doklady a při vycestování do zahraničí se musíte řídit místními zákony.

Povinná výbava na STK na Slovensku

Podívejte se, co vám v autě nesmí chybět u nás a také v některých evropských zemích, které Češi obvykle navštěvují nejčastěji.

Povinná výbava auta 2022

Povinná výbava osobního auta je jednou z podmínek jeho provozu, kterou stanovuje silniční zákon pomocí vyhlášky 341/2014 Sb., která byla naposledy novelizována 21. dubna 2021 vyhláškou 180/2021 Sb. Pokud patříte k těm, kteří si nelámou hlavu zákony a paragrafy, tyto byste si zapamatovat měli. Povinná výbava auta v České republice totiž není platná neomezeně. To, co musíte mít u sebe dnes, už nemusí platit za rok. Proto je dobré, když si tyto budete informace ověřovat průběžně. Aktuální povinná výbava osobního auta vypadá takto.

Homologizovaný přenosný výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník musí splňovat několik parametrů. Prvním z nich je homologizace podle předpisu EHK č. 27, což znamená, že musíte používat originální trojúhelník. Levné výrobky z Číny nebo podomácku vyrobené „pomůcky“ tohoto typu nejsou brané jako součást povinné výbavy.

Trojúhelník musí být ve vozidle uložený v ochranném krytu. Když si zničíte nebo ztratíte ten původní, můžete používať cokoliv, co slouží jako obal. Pokud byste kryt používat nechtěli, tak nemusíte, v tomto případě však musíte mít trojúhelník uložený tak, aby na něj nepůsobily vnější vlivy během přepravy (skákání, bouchání o jiné předměty atd.).

Bezpečnostní reflexní oděv

To, jak přesně bude vypadat váš bezpečnostní oděv, je jen na vašem výběru a vkusu. Používat tedy můžete reflexní vestu, bundu, kalhoty nebo kombinézu. Základem je, aby tento kus oblečení splňoval technické normy pro oděvy s vysokou viditelností (např. normy STN EN ISO 20471 nebo STN EN 471 + A1).

Na výběr máte ze tří povolených barev:

 • fluorescenční oranžovočervená
 • fluorescenční žlutá
 • fluorescenční červená

Bezpečnostný reflexný odev musí byť v každom aute

Reflexní bezpečnostní oděv musí být viditelný po osvětlení předními světlomety vozidla, a to při všech světelných podmínkách, tedy během noci i ve dne. Poslední důležitou věcí je, že reflexní oděv se musí v autě nacházet v dosažení řidiče (např. v přední složce, ve dveřích, na sedadle).

Náhradní kolo s diskem a náhradní pneumatikou + povinné nářadí

Náhradní kolo a pneumatika musí mít předepsané rozměry a „ladit“ s těmi, které aktuálně na vašem vozidle používáte. Nezapomeňte, že na jedné nápravě musíte mít vždy dvě stejné pneumatiky (i na dojezd), proto tomu přizpůsobte i vaši „rezervu“.

V zimě je potřebné myslet na to, aby mělo i náhradní kolo zimní pneumatiky s minimální předepsanou hloubkou dezénu 3 mm. Kromě náhradního kola s diskem a pneumatiky, musíte mít v autě také potřebné nářadí na jejich výměnu. Jde konkrétně o klíč na matky nebo šrouby a příruční zvedák.

Náhradní kolo s diskem, pneumatiku a nářadí s sebou nemusíte vozit, když:

 • Používáte tzv. Run Flat pneumatiky, které jsou konstruované na dojezd s defektem.
 • Jste vybavení pomůckami na bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky/kola. Jde například o speciální lepicí sadu na kola, ke které však potřebujete i ruční hustilku na dofoukání pneumatiky.

POZOR: Náhradní kolo s diskem a pneumatika (nebo lepicí sada) patří také do povinné výbavy přípojných vozidel s váhou nad 750 kg (např. přívěsný vozík). V tomto případě musíte mít samostatnou „rezervu“ pro přípojné vozidlo i automobil.

Autolékárnička

Lékárnička v povinné výbavě musí obsahovat neporušené a neznečištěné vybavení, použitelná je i po překročení exspirace. Každý předmět musí být řádně označený a zabalený v originálním – neotevřeném balení. Kontrolujte proto nejen „přítomnost“ lékárničky, ale i záruční dobu jednotlivých komponent. Když zjistíte, že jsou po záruce jen některé z nich, záruka lékárničky je však stále v pořádku, stačí vyměnit jen ty.

Lekárnička nesmie v aute chýbať

Lékárnička musí aktuálně obsahovat:

 • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm)
 • 3x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm)
 • 1x náplast hladká cívka (2,5 cm x 5 cm)
 • 1x obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)
 • 1x rukavice pryžové chirurgické
 • 1x nůžky (zahnuté, délka nejméně 14 cm)
 • 1x izotermická folie (min. rozměr 200 x 140 cm)

Poslední povinnou součástí lékárničky je karta první pomoci s minimálními rozměry 18 x 10 cm, která musí být vyrobená z vodovzdorného a prachuvzdorného materiálu. Vyhláška upravuje i to, jak musí vypadat obal lékárničky.

Obal lékárničky musí:

 • Být na čelní straně a ve vnitřním letáku slovně označený podle kategorie motorového vozidla
 • Zaručit vhodné uložení a uchovávání komponent v lékárničce
 • Být z nepromokavého materiálu, který je odolný vůči teplu a prachu
 • Mít povrchovou úpravu, kterou není možné oddělit
 • Mít oranžovou/červenou barvu na celém povrchu (normy RAL 2003, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011)
 • Mít ve střední části rovnoramenný bílý kříž s min. velikostí 7 cm

POZOR: Autolékárnička patří také do povinné výbavy motocyklů, čtyřkolek a trojkolek s kubaturou nad 50 cm³. 

Co do povinné výbavy nepatří

V minulosti byly povinnou součástí výbavy auta také náhradní elektrické pojistky, žárovky a tažné lano. Dnes už tyto předměty s sebou vozit nemusíte. Sněhové řetězy také nepatří k povinné výbavě osobního automobilu. Nacházet se musí jen ve vozidlech těžších než 12 tun, a to od 15. 11. do 31. 3. Povinností není ani hasicí přístroj. Tyto předměty vám na druhé straně v autě až tolik místa nezaberou, proto není nepochybně na škodu, když je s sebou přece jen budete vozit, samozřejmě, z vlastní dobré vůle.

Hasiaci prístroj nepatrí do povinnej výbavy

Povinná výbava auta – doklady

Doklady sice nejsou technickým vybavením vozidla, patří však také mezi podmínky, které umožňují jeho provoz. Při řízení motorového vozidla jste povinní při sobě mít tyto platné doklady:

 • Řidičský průkaz + další doklad totožnosti (pas, občanský)
 • Potvrzení o povinném ručení: V České republice a při vycestování do zahraničí třeba mít zelenou kartu.
 • Osvědčení o evidenci (technické osvědčení od vozidla): Pozor, technický průkaz je rozdělený na dvě části, lidově jim říkáme i „malý a velký techničák“. Malý technický průkaz (plastová kartička) jste povinní předložit policistovi při silniční kontrole, patří tedy k povinným dokladům. Naopak velký technický průkaz (A4 „papír“) slouží jako náhradní dokument, který v autě mít nesmíte.
 • Doklad o provedení technické a emisní kontroly
 • Doklad o zdravotní a psychické způsobilosti: Tato povinnost se týká jen řidičů ve věku nad 65 let (i řidičů kamionů).

POZOR: Všechny tyto doklady je při kontrole povinný předložit řidič vozidla, ne jeho majitel! V případě, že je mít nebudete, vám hrozí pokuta do výšky 2 000 Kč.

Povinná výbava auta v jiných evropských státech

Pokud se s vaším automobilem vydáte na cestu do zahraničí, povinná výbava je určená místními zákony a vyhláškami. Na následujících řádcích si řekneme o základních rozdílech v nejnavštěvovanějších zemích v EU. Před cestou byste si však měli vždy vyhledat celé znění zákona či vyhlášky (Google překladač by si s jejich překladem měl hravě poradit), protože podobně jako u nás se mohou jednotlivé povinnosti měnit i v jiných zemích. V případě cesty mimo EU to platí samozřejmě také.

 • Povinná výbava na Slovensku: Povinná výbava je stejná jako u nás.
 • Povinná výbava v Rakousku: Policejní kontroly jsou v této zemi na denním pořádku a právě povinná výbava patří k jejich oblíbeným terčům. Její obsah je totožný se slovenskou povinnou výbavou osobního automobilu. Základem je lékárnička, výstražný oděv „po ruce“ řidiče a výstražný trojúhelník. V Rakousku můžete za nedodržení povinné výbavy dostat pokutu od 15 do 2 180 eur!
 • Povinná výbava v Německu: Výstražný trojúhelník a oděv jste povinní mít jen v případě, že je auto, které řídíte, registrované v Německu. Výstražný trojúhelník jsou povinní mít i řidiči firemních aut registrovaných v jiné zemi. V zimním období musíte mít s sebou sněhové řetězy. Po jejich nasazení nesmíte překročit rychlost 50 km/h. Dejte si pozor i na minimální hloubku dezénu zimních pneumatik, která je až 4 mm. Ostatní části povinné výbavy jsou totožné s těmi našimi.
 • Povinná výbava v Polsku: Povinná výbava je totožná s tou naší. Rozdílem je, že výstražný oděv musí mít každý ze členů posádky (při pohybu po cestě mimo automobil), povinný je i hasicí přístroj.
 • Povinná výbava v Chorvatsku: Výstražnou vestu, trojúhelník, náhradní kolo s pneumatikou a lékárničku musíte mít i v Chorvatsku. Součástí povinné výbavy je však i tažné lano. Komerční vozidla musí být vybavená také hasicím přístrojem.
 • Povinná výbava ve Slovinsku: Povinná je lékárnička, výstražný trojúhelník a také náhradní pojistky a žárovky. Rozdílná je i minimální hloubka dezénu na zimních pneumatikách – 2 mm.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 07.01.2022
Hodnocení článku:
(93.2%)

V této kategorii najdete i:

Využití živého vánočního stromku po Vánocích – palivo, mulč nebo dekoraceVyužití živého vánočního stromku po Vánocích – palivo, mulč nebo dekorace

Ještě před vyhozením stromku bychom se měli informovat, jaké jsou všechny možné cesty, jak se stromku zbavit správným způsobem. A právě toto všechno se dočtete v dnešním článku.

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta