Jak vyřídit povolení na studnu? Legislativa, ohlašovací povinnost, dodatečné povolení

Když vlastníte rodinný dům s pozemkem, chatu nebo jen zahradu a máte plán dát si vybudovat studnu, měli byste vědět, že bez povolení to nepůjde. Legislativa ohledně studní je mnohým nejasná, a proto vám vysvětlíme, kdy povolení na studnu potřebujte, a kdy naopak ne. Je nutný hydrogeologický posudek ke studni? Potřebujete projekt studny?

Studna – jak vyřídit povolení?

Platná legislativa České republiky má ve spojitosti s realizací studny svoje zákonitosti. Narůstající ceny pitné vody nutí obyvatele vesnic či menších měst k realizaci studní a využívání studniční vody. V případě závlahy zahrady byste se obecní či městské vody nedoplatili. Abyste však nedoplatili na porušování zákonů, přečtěte si jak postupovat při výkopu vaší studny.

Postup při vyřizování povolení

Když vám soused řekne, že před 20 roky žádné povolení na vrtání studny nepotřeboval, neberte jeho slova za svatá. Fyzická osoba musí při vrtání studny požádat příslušný Obecní nebo Městský úřad o vydání povolení. K tomuto povolení musí zájemce předložit potřebnou dokumentaci:

  • doklad prokazující vlastnictví pozemku,
  • vyhotovení projektové dokumentace studny, kterou vypracovala oprávněná osoba na vrtání studní s platným vzděláním v oblasti stavebnictví nebo certifikací,
  • zakreslení díla v katastrální mapě – vypracuje se spolu s projektem,
  • případný souhlas ostatních účastníků stavebního řízení (sousední parcely).

Výkop studny

Povolení k realizaci studny potřebuje každá fyzická a právnická osoba, která ji bude využívat za účelem získání pitné nebo užitkové vody. Všechny tyto dokumenty budete předkládat postupně se žádostí o vyjádření k záměru vodní stavby podle vodního zákona a také k žádosti o vydání povolení na realizaci vodní stavby a žádosti na vydání povolení k odběru podzemní vody.

Cena projektové dokumentace se pohybuje kolem 4000–5000 Kč, cena hydrologického posudku se pohybuje kolem 4000–7000 Kč.

Posledním krokem je kolaudace studny, kde předložíte v žádosti o kolaudační rozhodnutí fotokopii listu vlastnictví pozemku, případný seznam a důvody odchylek ve stavebním řízení a doklad o uhrazení správního poplatku.

TIP: Všechny potřebné formuláře by měly mít konkrétní úřady zveřejněné na svých stránkách. Formulář tak vyplníte doma a na úřad přijdete se všemi potřebnými dokumenty.

Potřebuji hydrogeologický průzkum a rozbor vody?

Při stavbě domovní studny hydrogeologický průzkum určitě potřebujete. Je totiž jednou z povinných příloh k vydání rozhodnutí o povolení stavby studny. K žádosti o vydání rozhodnutí ho předkládejte v počtu dvou kopií, nezapomeňte si proto od firmy, která ho bude vypracovávat, žádat víc originálů.

Studna s vědrem

Po realizaci studny se můžete rozhodnout, zda si dáte vodu na rozbor, díky kterému se dozvíte všechno potřebné o složení vody ve studni. Tento posudek vám vypracují například regionální úřady veřejného zdravotnictví zdarma nebo za sníženou cenu, avšak pouze v jeden den v roce, a to je Světový den vody 22. března. Upozorňujeme, že v tomto případě jde opravdu jen o základní a ne příliš podrobný rozbor.

Následné rozbory kvality pitné vody provádějí laboratoře či specializované firmy, které si cenu určují různě. Cena rozboru se pohybuje od cca 2 500 Kč.

Kdy povolení nepotřebuji?

Tady nám pomůže přímá citace zákona, kterou se mnozí ohánějí a říkají, že domácí studny stavební povolení nepotřebují. Vězte však už na začátku, že studna je vodní stavbou a je nutné vědět, kdy povolení skutečně nepotřebujete.

Podle zákona č. 254/2001 Sb. (díl 3, § 8): Povolení k nakládání s vodami není třeba a) k čerpacím pokusům při provádění hydrogeologického průzkumu nebo při průzkumu vydatnosti zdrojů podzemních vod, pokud mají trvat méně než 14 dnů a odběr vody v této době nepřekročí 1 l/s, b) k odběrům povrchových a podzemních vod pro zjišťování a hodnocení stavu těchto vod (§ 21), c) k jednorázovému odběru povrchových nebo podzemních vod v případech záchranných prací při mimořádných událostech, požárech a jiných živelních pohromách, d) k nakládání s povrchovými vodami při cvičení a zásahu Hasičského záchranného sboru České republiky a jednotek požární ochrany, Policie České republiky, obecní policie nebo ozbrojených sil České republiky; toto nakládání musí být při cvičení předem projednáno s vodoprávním úřadem, e) k využívání energetického potenciálu podzemních vod v případě, že nedochází k odběru nebo čerpání podzemní vody, f) k užívání důlních vod organizací při hornické činnosti pro její vlastní potřebu nebo k vypouštění důlních vod organizací1a), g) k vypuštění odpadních vod z odlehčovacích komor do vod povrchových.“

Nízká hladina vody ve studni

Ze znění zákona to mnohým možná jasné není, ale pravdou je, že povolení nepotřebujete tehdy, když jde o jednoduché vodní zařízení. Může jít tedy o studnu, ze které se voda čerpá ručně. V okamžiku, kdy vodu ze země čerpáte čerpadlem, jste povinný mít na realizaci studny stavební povolení.

Riskovat rozhodně nelze, za nelegální odběr podzemních vod se může pokuta v případě fyzické osoby vyšplhat na několik desítek tisíc korun. Pokud jde o právnickou osobu, pokuta může být několikanásobně vyšší. Studna načerno tedy určitě není správné řešení.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 31.08.2022
Hodnocení článku:
(88%)

V této kategorii najdete i:

Rybenka domácí v bytě – koupelně, toaletě, ložnici. Poradíme, jak se jí zbavitRybenka domácí v bytě – koupelně, toaletě, ložnici. Poradíme, jak se jí zbavit

Víte co jsou rybenky zač, proč jsou ve vaší koupelně a jak se jich zbavit? Odpovědi najdete v následujícím článku.

Stínící síť na plot (120, 150 či 180 cm) – montáž, cena, zkušenostiStínící síť na plot (120, 150 či 180 cm) – montáž, cena, zkušenosti

Jak si zahradu užít naplno bez zvědavých pohledů sousedů a kolemjdoucích? Vaše soukromí vám pomůže zajistit i stínící síť.

Veš papírová (pisivka) v novostavbě a v rodinném domě – jak se jí zbavit? Veš papírová (pisivka) v novostavbě a v rodinném domě – jak se jí zbavit?

Veš papírová, paveš nebo pisivka – jde o malého broučka, který s velkou oblibou bydlí v našich domácnostech. Je nebezpečný, dá se ho zbavit a proč se objevil i u vás?