Přepěťová ochrana do rozvaděče, zásuvky i prodlužovačky – Jak to funguje?

Pro někoho možná úplně neznámé téma, pro jiného je téma přepěťové ochrany poměrně diskutabilní. Mnoho lidí ani netuší, co to přepěťová ochrana je a k čemu vlastně slouží. Pokud si myslíte, že vás ochrání před vlivem zásahu bleskem, máte pravdu, ale není to jen kvůli přímému zásahu bleskem.

Přepěťová ochrana

Co to tedy přepěťová ochrana a proudový chránič vlastně je? Povíme si v tomto článku.

Prodlužovačky s přepěťovou ochranou pro vaše spotřebiče

Co to přepěťová ochrana je?

Přepěťová ochrana je elektrické zařízení, které komplexně chrání elektroinstalaci vašeho domu nebo bytu především před přímým i nepřímým zásahem blesku. Samotná ochrana chrání před přepětím, které při vysokém výboji elektrického proudu poškozuje elektroinstalaci, spotřebiče a dokonce může způsobit jejich zkrat. Toto elektronické zařízení lze instalovat v různých stupních ochrany.

V běžných domech či budovách se stupeň ochrany označuje písmeny B, C nebo D. Ochrana typu B a C bývá instalovaná v rozvodné skříni. Ve své podstatě jde o tu nejpodstatnější ochranu před přepětím. Tato přepěťová ochrana do ochranné skříně vás vyjde na přibližně 80 až 100 eur. Následně ochrana D jsou menší odstraňovače přepětí. D ochrana je nejčastěji instalovaná jako zásuvka, kde jsou zapojené spotřebiče (PC, DVD, TV Hi-fi...).

Jističe v bytě

V kombinaci všech tří si můžete být téměř jistí, že vaše elektroinstalace a spotřebiče jsou v bezpečí. B + C ochrana je však základem. Bez ní je samotná D ochrana téměř neúčinná, i když marketingové prodeje ukazují jiné výsledky. Přepěťový chránič musí být propojený s uzemňovací lištou EPS. Když to je nereálné, je třeba promyslet způsob, kterým chránič uzemnit do země.

Prodlužovačka a proudový chránič

Prodlužovačka funguje jako prodlužovací prostředek elektrického obvodu. Jde o nejlevnější variantu, jakou lze zvýšit ochranu spotřebiče a elektroinstalace. Existuje množství prodlužovacích šňůr, které jsou vybavené už samotným přepěťovým chráničem. Opět však upozorňujeme, že bez chrániče v rozvodné skříni jsou tyto druhy ochrany velmi diskutabilní.

To si mnozí odborníci myslí i o proudových chráničích, které se zapojují do zástrčky. Jde o elektrické zařízení, které zabrání přechodu přepětí do zapojeného elektrospotřebiče. Jak to funguje? Pokud se elektrický výboj dotkne elektrické zásuvky, proudový chránič přeruší obvod, což značí, že elektrický obvod nebude zasažený el. proudem, resp. vznikne zkrat a vyhodí jističe.

Prodlužovací kabel na spotřebiče

Jde o poměrně frekventované a doporučené řešení mnohých elektrikářů. Proudový chránič vás vyjde na 15 až 60 eur. I když někdo řekne, že je to zbytečné. Cena lidského života nebo 1 500 eur televizoru je rozhodně vyšší než proudový chránič v každé zásuvce.

Vznik přepětí

Myslíte si, že všechno vyřeší bleskosvod? Omyl! Přepětí vzniká i v tom případě, že dům či budova je bleskosvodem vybavená. Ke vzniku samotného přepětí dochází při přímém úderu blesku, jakož i při zásahu do vedení nízkého napětí ochrany před bleskem (bleskosvod). Následné impulzy jsou nebezpečím pro samotnou elektroinstalaci. Vlny přepětí se totiž šíří rozvody. Následně se dostane el. proud až do zástrčky a může způsobit vážné poškození spotřebiče nebo elektrických rozvodů.

Ochrana před přepětím

Všechny možné testy dokázaly, že ochrana před přepětím nejenže ochrání elektroinstalaci domu a vaše elektrospotřebiče, ale především váš život. Ochrana před přepětím zahrnuje několik stupňů ochrany, které jsme uváděli výše (B+C+D). Bleskosvod samotný se ukázal jako neúčinný ochranný prostředek. Je potřebné proto přepěťovou ochranu kombinovat. Pokud bychom zacházeli do detailů, už při výstavbě budovy či domu je možné použít materiály, které dosahují lepší efekt uzemnění. Pokud jsme ale v praxi, proudový chránič, bleskosvod a přepěťová ochrana jsou reálnými řešeními tohoto problému.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 21.06.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!

Jak správně zazimovat chatu či chalupu? Jak správně zazimovat chatu či chalupu?

Tušili jste, že také chatu či chalupu je nutné zazimovat? Pokud s tím ještě nemáte zkušenosti, poradíme vám, co všechno je třeba před zimou s chatou udělat.

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...