Přepis energií (elektřiny, plynu) při koupi bytu a domu na nového majitele

Koupě nebo prodej domu či bytu je zpravidla potěšující událostí pro obě strany. Jedna strana inkasuje peníze, druhá získává nový domov. Obě tyto skutečnosti však s sebou přinášejí určité povinnosti, které je nutné splnit. Všechny dokumenty je přece třeba mít v pořádku. To se týká i přepisu energií.

Merač vody v byte

Přepis elektřiny nebo změna odběratele energie je nutnou záležitostí, kterou je potřebné vyřídit. Jak přepis energií při koupi bytu nebo domu probíhá, vám ozřejmíme v následujícím článku.

Dodržujte systém

Přepis energií na nového majitele není složitý proces. Aby bylo úplně jasné, pod přepisem energií na nového majitele rozumíme změnu odběratele energií, jakými jsou elektřina, plyn nebo voda. Vyžaduje si však dodržování určitého systému, podle kterého budete mít jistotu, že nic nezanedbáte. Nastat může několik situací, které mají systém posloupnosti podobný, ale liší se okolnostmi, za jakých se k nemovitosti nový majitel dostane (koupě, dědění, přepis z osoby na firmu). Nejčastějším případem je přepis energií při koupi bytu či domu, který si přesně rozebereme.

Přepis energií při koupi nemovitosti

Pro přepis energií je důležitý sepsaný protokol mezi novým a původním majitelem nemovitosti. V zásadě jde o kupně-prodejní smlouvu, kde určíte, kdo je při přebírání bytu či domu přítomný. V protokolu uvádíte skutečnosti, jako stav vodoměrů (teplá, studená voda), stav plynoměru, stav elektroměru, spotřeba elektrické energie, ale také měřiče přímo na vytápěcím zařízení (radiátory v bytě).

Předávací protokol

Pokud nemovitost prodáváte, na přepis energií byste měli myslet alespoň měsíc před ukončením odběru energie. Ideální stav v případě prodeje nemovitosti je ten, když se původní majitel v jeden den z odběru energií odhlásí a nový majitel v ten den přihlásí. Samozřejmě, změnu můžete provést i dodatečně. V případě elektřiny je potřebné tuto změnu nahlásit do 3 dní od odhlášení původního majitele. Celá změna odběratele energií může proběhnout telefonicky díky zákaznické podpoře poskytovatelů energií. Nebo můžete přepis vyřídit fyzicky v kterémkoliv zákaznickém centru poskytovatele. Běžná doba potřebná pro vyřízení přepisu se pohybuje kolem 2 až 5 týdnů.

Poskytovatelé energií obvykle mají stejné požadavky. Jediným rozdílem je asi vzhled protokolů nebo žádostí o přepis energií. Každý z poskytovatelů disponuje těmito formuláři online na svých webech. V jedné věci se však všichni poskytovatelé shodují. Vystavený musí být list vlastnictví. Pokud k dispozici není, postačí i kupně-prodejní smlouva s podpisy ověřenými notářem kupujícího i prodávajícího.

Přepis elektřiny na nového majitele

Celá změna odběratele elektrické energie může proběhnout prostřednictvím telefonického rozhovoru. Třeba zavolat na zákaznickou linku daného poskytovatele elektrické energie a dohodnout se na postupu. Informace, které musíte poskytovatelivu uvést, jsou následující:

 • Identifikační údaje původního a nového majitele (kupující – prodávající);
 • Kontaktní údaje kupujícího i prodávajícího (mobil, e-mail);
 • Fakturační adresu nového majitele;
 • Číslo a stav měřicího zařízení (elektroměr);
 • Stav odběru ke dni odevzdání bytu/domu novému majiteli;
 • Stanovení výšky zálohy a způsob platby za měsíční odběr elektrické energie. Vycházíte z původní výšky sumy předcházejícího majitele, později výšku zálohy můžete upravit.

Dodavatelé elektrické energie si máte možnost vybrat. V závislosti na ceně elektrické energie (regulovaná cena) je však změna dodavatele zbytečná. Ušetřit můžete několik korun. Společnost, která vám dodávku elektřiny poskytuje, vám následně doručí Smlouvu o dodávce elektřiny a Smlouvu o připojení (k odběru energie).

Svietiaca žiarovka

Přepis plynu na nového majitele

Jde o v zásadě totožný proces jako v případě změny při přepisu elektřiny na nového majitele. V tomto případě také můžete navštívit zákaznické centrum nebo požádat o změnu přes e-mail. Případně žádost vyplnit online, vytisknout a zaslat poštou. Žádost musí obsahovat tyto náležitosti:

 • Jméno a příjmení (kupující a prodávající);
 • Datum narození;
 • Kontaktní údaje (mobil, e-mail);
 • Fakturační i trvalá adresa nového majitele;
 • Číslo a stav měřidla (plynoměr);
 • Uvedená výška zálohy a způsob platby za odběr plynu. Dodatečně můžete výšku zálohy upravit.

Stav plynomera

Přepis vody a tepla na nového majitele

Mezi energiemi jde o nejjednodušší proces. Pro vodárenskou společnost postačuje vyplnit protokol, ve kterém se uvedou všechny potřebné identifikační údaje a uvedete stav vodoměru a měřiče tepla na výhřevném tělese. V případě bytu zrealizuje přepis správce bytového domu.

Při koupi domu se vypíše žádost o změnu majitele odběru pitné vody a tepla. V dané vodárenské společnosti následně podepíšete Smlouvu o dodávce pitné vody a odvodu odpadových vod (pokud je k dispozici).

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 30.06.2021
Hodnocení článku:
(87.6%)

V této kategorii najdete i:

Zodpovědnost za skryté vady na nemovitosti a občanský zákoník. Jaká je zárukaZodpovědnost za skryté vady na nemovitosti a občanský zákoník. Jaká je záruka

Podle občanského zákoníku se záruka na skryté vady uplatňuje na všechny transakce provedené na základě tohoto zákona, i na nemovitosti. V článku si posvítíme právě na ně.

Povolení na elektrickou přípojku – postup, cena, technické podmínkyPovolení na elektrickou přípojku – postup, cena, technické podmínky

Víte, jaké kroky na to budete muset udělat, jaké povolení budete potřebovat a kolik stojí nová elektrická přípojka? Poradíme vám v článku.

Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

V dnešním článku se budeme věnovat věcem, na které byste si měli dát pozor při koupi novostavby domu, při koupi bytu a co byste měli všechno žádat. Díky nám budete na koupi řádně...