Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup

Přestavba bytu je krok, ke kterému se často neodhodlá ani polovina obyvatel žijících v panelácích. Množství bytů rekonstrukci od své výstavby ještě ani nezažilo. A že tu už stojé nějaké to půlstoletí. A nyní do rekonstrukce nepočítejte vymalování stěn každých 5 let.

Rekonstrukce bytu v paneláku

Na mysli máme kompletní rekonstrukci od bytového jádra, podlah až po zárubně a stropy. Staré materiály, elektrické a vodovodní rozvody jsou časovanou bombou. Nemluvě o tom, že už dávno nesplňují bezpečnostní, protipožární a hygienické předpisy.

Rekonstrukce je procesem, který ve většině případů proběhne jednou za život. Proto lidé s přastavbou bytu nemají často zkušenosti. Posoudit tak rozsah prací, které nás v nově koupeném démě nebo bytě, v kterém žijeme, je pro mnohé náročné. A právě proto jsme pro vás připravili jednoduchého průvodce, který vás procesem rekonstrukce vašeho bytu provede a ukáže vám to nejpodstatnější, na co si dávat pozor.

Fáze příprav

Stali jste se vlastníkem bytu v původním stavu. Odklidili jste všechen nábytek, starou kuchyňskou linku a uviděli byt v holém stavu, respektive celé „kráse“. Vaším rozhodnutím je kompletní rekonstrukce. Možná takto nějak to začalo i ve vašem případě.

Ako první je v případě rekonstrukce nutné přizvat statika, který vám označí, které ze stěn jsou nosné a které jsou bytové příčky. Ve statickém posudku to dostanete černé na bílém a tehdy můžete začít realizovat váš stavební projekt. Klidně si přizvěte interiérového architekta, který vám dispozici bytu upraví tak, aby vám co nejvíc vyhovovala.

INávrh rekonstrukce bytu od bytového architekta

V rámci toho doporučí bourání té nebo té příčky, přestavbu bytového jádra či dozdění jiné příčky. I když jste vlastníkem bytu, nelze zapomínat na určité povinnosti. Každou změnu dispozice bytu byste měli nahlásit na stavební úřad. Při menších změnách vám stačí pouze ohlášení o rekonstrukci (nenosné stěny). V případě zásahu do nosných stěn je potřebné právoplatné stavební povolení.

Nezapomeňte informovat vaše okolí. Rekonstrukční práce oznamte i svým sousedům. Zajistěte si také kontejner na odvoz stavebního odpadu.

Specializovaná firma nebo řemeslníci

Otázkou, na kterou si musíte odpovědět vy, je, zda se rozhodnete pro profesionální firmu, vsadíte na jednotlivé řemeslníky, nebo se možná do rekonstrukce pustíte svépomocně. Samozřejmě, takové rozhodnutí si už vyžaduje nějaké ty zkušenosti se stavebními pracemi.

Určite však toto rozhodování nepodceňte, protože vaše přestavba se dříve či později může změnit na noční můru a několikanásobně prodražit. Co se týká ceny, určitě vás vyjde levněji, když si najmete zvlášť řemeslníky na konkrétní úkony.

Mistr na předělávku bytu

V případě, že si najmete specializovanou firmu, máte zabezpečené všechno a hlavně podle harmonogramu. V případě živnostníků je občas náročné zesouladit termíny prací tak, aby šla přestavba plynule. Také je u specializované firme výhoda, že v případě nespokojenosti můžete podat reklamaci. U řemeslníků to bývá často velmi těžký boj.

Výhody firmy:

 • rychlost a plynulost práce
 • smlouva o dílo (garantovaná možnost reklamace)
 • všechny práce od jedné konkrétní firmy

Nevýhody firmy:

 • vyšší cena rekonstrukce

Najít kvalitní řemeslníky jako elektrikář, instalatér, obkladač nebo zedník bývá někdy dost náročné. To však platí i v případě kvalitních a spolehlivých firem. Narazit můžete na nekvalitní firmu i řemeslníky. Doporučujeme vám proto najmout si řemeslníky, kteří už mají nějaké reference. Ideálně když poznáte někoho, kdo vám pracovníky doporučí. Vidět výsledky jejich práce je to nejideálnější.

Kvalitní mistr na kompletní předělávku bytu

Výhody řemeslníků:

 • individuálnější přístup
 • nižší cena rekonstrukce

Nevýhody řemeslníků:

 • nejistota v případě reklamace
 • problém sladit plynulost prací

Také nikdy neudělejte stejnou chybu ani v případě firmy, ani v případě řemeslníků, abyste vzali první nabídku, která přijde. Porovnejte si kalkulace odhadované ceny za rekonstrukci. Dbejte na detaily, co obsahuje seznam prací a zda máte nějaké záruky a garance. Velmi dobrý dojem udělá i seriózní a ochotná komunikace. Schopnost odpovídat promptně na vaše otázky je často znakem dobrého přístupu k zákazníkům.

Cena za práci a materiál

Této části věnujeme zvlášť velkou pozornost. Právě cena přestavby bytu je to, co nás zajímá rozhodně nejvíc. Cena za komplexní rekonstrukci má dvě kategorie. Tou je cena za provedneou práci a cena za materiál. Zatímco cena za práci se liší podle jejího druhu, cena za materiál se přibližně odhaduje.

Materiál na rekonstrukci bytu

Bývá zvykem, že hlavně specializované firmy si vyžádají předem zálohu v určité stanovené hodnotě nebo v hodnotě 10 % z předpokládané ceny za rekonstrukci. V případě řemeslníků je to různé.

A kolik tedy za rekonstrukci bytu zaplatíte? Na toto opravdu není možné v globálu odpovědět. Cena rekonstrukce bytu je ovlivněná mnohými faktory. Ceny prací u firem i řemeslníků jsou odlišné. Také se to týká i použitých materiálů, použitého vybavení či samotného zařízení bytu.

Rekonstrukce musí mít systém

Bez vize a nějakého harmonogramu rekonstrukce nemůže být úspěšnou. Všechno musí mít nějaké logické uspořádání, které určí, jak by měly práce probíhat, i když realita je často trochu jiná. Proto je nutné se informovat jak u firmy, tak i u řemeslníků na konkrétní termíny a odhadovaný čas trvání rekonstrukce.

Špatní není ani kombinace, kdy si najmete elektrikáře nebo obkladače a ostatní práce necháte na specializovanou firmu. Obvykle to platí i v případě výměny oken, vstupních dveří nebo vymalování bytu. Logickou postupnost je možné zajistit různě, potřebné je jen důkladně to promyslet.

Průvodce rekonstrukcí bytu – krok po kroku

 • Plán rekonstrukce – už před započetím samotné rekonstrukce musí být jasný plán, tedy záměr, jak má rekonstrukca ve výsledku vypadat.
 • Statický posudek – krok, kterému se často nelze vyhnout v případě, že dojde k bourání nebo zdění příček. Statik musí posoudit, které stěny jsou nosné a které naopak ne. Předejít tím můžete porušení zákonných ustanovení, ale především je statický posudek důležitým z hlediska bezpečnosti.
 • Ohlášení nebo stavební povolení – v případě, že se jedná jen o drobné úpravy, které žádným způsobem nezmění dispozici bytu, postačí ohlášení o rekonstrukci na příslušný stavební úřad a upozornění sousedů v bytové jednotce. Naopak, pokud se chystáte na rozsáhlou rekonstrukci, kde se bude zasahovat do obvodových či nosných stěn, je potřebné získat stavební povolení.
 • Bourací práce – staré musí jednoduše pryč. Staré dlažby, obklady, umakartové bytové jádro, zárubně a všechno zbytečné a staré. Nezapomeňte si zajistit odvoz stavebního odpadu. Následně byt zbavte nečistot po bouracích prací, aby se mohlo začít se samotnou rekonstrukcí.
 • Elektrické rozvody – rozhodně jedna z nejnáročnějších prací. Je potřebné vědět kudy budeme elektrické rozvody vést. Nečekejte, že se vyhnete sekání či odstranění zásuvek a podobně. Elektrikáři natáhnou na nečisto elektrickou síť tak, aby fungovala a mohlo se pokračovat v dalších pracech.
 • Výměna oken – okna se obvykle mění z důvodu, že po nich následují omítky a okna tak musí být následně zapracovaná.
 • Aplikace omítek – je poměrně delší pracovní činnost. Stěny se vyrovnávají a dávají do vodováhy.
 • Přípojka plynu – je nutné myslet na to, kde v kuchyni bude sporák, aby nebyla plynová přípojka (trubky) tažená skrz tři stěny.
 • Topení – radiátory, které už dávno nepůsobí příliš esteticky, jsou obvykle měněné za nové, hezčí a designově přívětivější. Také si promyslete, kde chcete mít výhřevná tělesa rozmístěná.
 • Vodoinstalace – to samé platí i o rozvodech vody.
 • Obklady a malířské práce – obkládání koupelny, kuchyně nebo jiných částí domu. Vymalování stěn.
 • Elektroinstalace – následně dojde k dokončení začatého. Montáž zásuvek, svítidel, případně senzorů a podobně.
 • Vchodové dveře – hrubé práce jsou za námi a nyní je tu prostor pro osazení vchodových dveří. Nikdy dveře neosazujte po uložení podlahy. Dokáže to udělat skutečnou neplechu.
 • Položení podlahy – následně je možné položit podlahu. To je znakem, že rekonstrukce jde dobrým směrem.
 • Dveře a zárubně – po položení podlahy je tu prostor pro zárubně a dveře v bytu (vchodové ještě předtím).
 • Zařízení interiéru – nezůstává už nic jiného než dům zařídit nábytkem a vhodnými doplňky, aby byl z nového bytu skutečný domov.

Plánování předělávky a zařizování bytu

Přestavba bytu není horor

Po přečtení článku možná máte dojem, že rekonstrukce je vskutku útrapou. Samozřejmě, člověk nikdy neví, jaký problém se při přestavbě bytu může vyskytnout. Ale berte to jako dobrodružství. Jde o komplexní činnost, která zkvalitní vaše bydlení. Určitě musíte počítat s tím, že byt v původním stavu a jeho následná rekonstrukce nebude otázkou pár hodin a korun. Je nutné být trpělivými a počítat s nějakou tou investicí.

Rozhodně si celou přestavbu naplánujte, abyste všechno neřešili na poslední chvíli a nebyli nemile překvapení. Řiďte se naším postupem, abyste na nic nezapomněli. Dále je to už otázka individuálních skutečností konkrétní rekonstrukce.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 22.02.2019
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.