Přírodní houba lufa nejen na nádobí. Kupte si semena, pěstování je jednoduché

Chcete zavést do každodenního uklízení víc ekologie? Vytvářet méně odpadu? Vyzkoušejte šikovného pomocníka, kterého nám na domácí práce vypěstovala sama příroda - lufu na umývání.

Ekologická lufa na nádobí

Vyměnit tradiční houby, hadříky, kartáče a drátěnky má pro vaši domácnost i životní prostředí velký význam. Nejen že neprodukujete žádné zbytečné plasty a odpady, ale zároveň ve své kuchyni i koupelně používáte čistě přírodní, nezabarvený a jinak chemicky neupravovaný materiál.

Co je lufa?

Lufa válcovitá (Luffa cylindrica) je popínavá rostlina, dýně. Z jejího plodu se při správné úpravě stane přírodní houba s pevnými vlákny. Díky svým schopnostem se při namočení přemění na jemnou a poddajnou houbu, která vám pomůže snadno vyčistit domácnost.

 Sušení lufy na Slunci

Po umytí ji stačí opláchnout v horké vodě od prachu a nečistot a nechat uschnout. Milovníci ekologických domácností ji využívají jako alternativu k produktům ze syntetiky. Má skvělou životnost a po skončení své úlohy v domácnosti nezatíží přírodu jako další zbytečný odpad.

V kuchyni i koupelně

Přírodní houba se dá použít na vyčištění jakéhokoliv povrchu. Umyjete s ní nádobí – od křištálových pohárů a porcelánové soupravy po babičce až po litinové hrnce a dřevěné destičky na krájení. Je vhodná na vyčištění dřezu, umytí stolu a lehce s ní poutíráte povrch kuchyňské linky. Kromě perfektně vyčištěné kuchyně a nádobí máte jistotu, že tam, kde vaříte a připravujete dobroty pro svoje nejbližší, se nedostanou žádné škodlivé látky.

Využití lufy v kuchyni

Jemný povrch zrcadla? Zanesené kohoutky na umyvadle? Nebo tisíc drobností na poličce, na které padá prach? Přírodní houba vám pomůže jemně odstranit špínu i z keramického povrchu v koupelně. Nepoškrábe ho ani nezanechá nepříjemné skvrny.

Přírodní houba ma mnoho výhod

Pokud jste milovníci minimalismu či nula waste životního stylu, určitě si přírodní houbu obstarejte. Hravě nahradí všechny drobné pomocníky při umývání a drhnutí. Lufa má stoprocentně přírodní původ, takže se sama rozloží a vy ušetříte čas při třídění odpadu a recyklování.

Druhou velkou výhodou je cena. Tato velká houba stojí přibližně 130 korun. Lufa na nádobí vám při troše péče vydrží až tři měsíce, na rozdíl od klasické houby, která se za pár dní rozpadne. Cena lufy je tedy srovnatelná se syntetickými produkty, které však výrazně zatěžují naše životní prostředí.

Objednat lufu online

Pokud při umývání nádobí a údržbě domácnosti pokožka vašich rukou trpí, vyplatí se kromě agresivního přípravku vyměnit i houbu na nádobí. Tělu prosívá kontakt s přírodním materiálem. Nevěříte?

Lufa se kromě čištění domácnosti používá také místo žínky nebo houby na umývání těla. Má totiž skvělé peelingové účinky, je vhodná i pro nejcitlivější typ pleti (i pro děti) a milovnice přírodní kosmetiky na ni nedají dopustit.

Lufa a její využití v koupelně

Na pěstování stačí semena lufy

Kde přírodní houbu koupíte? U nás ji nabízí například drogerie dm (7 eur), ale dostupná je i na internetu (kde ji koupíte za velmi dobrou cenu). Vypěstovat lufu si můžete i doma.

Lufa patří do čeledi dýňovitých, pochází pravděpodobně z Egypta, kde se také nejvíc pěstuje. Vy si ji můžete zasadit do skleníku začátkem května, kdy jí už nehrozí ranní mrazy.

Lufa je popínavá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a prostoru. Při správné péči vás překvapí krásnými žlutými květy a později plody, které jsou vhodné i na jedení. A jak je přeměnit na přírodní houbu?

Lufa pěstování doma

Zralý plod vložte do nádoby s proudící vodou. Počkejte, až se vyplaví měkké části a semínka. Zůstanou vám jemná vlákna, která nechte usušit na slunci. Lufa je po uschnutí drsná, ale při kontaktu s vodou okamžitě změkne. Tehdy je připravená na umývání těla i čištění domácnosti.Publikováno dne: 03.12.2018
Hodnocení článku:
(93.2%)

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozzařte bydlení vánočními světýlky Rozzařte bydlení vánočními světýlky

Osvětlení, svíčky a různé světelné dekorace symbolizují teplo a pocit domova. Vánoce jsou ten pravý čas, kdy můžeme prosvětlitť naše domácnosti. Jaké máme možnosti? Dozvíte se v našem...

Zážitkové dárky plné adrenalinu. Obdarujte jimi sebe nebo své nejbližší Zážitkové dárky plné adrenalinu. Obdarujte jimi sebe nebo své nejbližší

Kouzlo okamžiku. Známé slovní spojení, ale často jaksi ztrácí smysl. Některé dny jsou na zážitky bohatší, jiné chudší. Udělejte radost sobě nebo svým blízkým a darujte jim zážitkový dárk...

Japonský styl bydlení – spojení minimalismu a přírody Japonský styl bydlení – spojení minimalismu a přírody


Přidat komentář