Proč koupit dítěti zvířátko – výhody, nevýhody

„Mami, chci psa!“ Máte paniku, když uslyšíte od svého dítěte podobnou větu poprvé? Skutečně se nemáte čeho bát.

Koupit, či nekoupit dítěti zvířátko?

Raději se na chov domácího zvířátka podívejte reálně, zvažte všechny plusy a mínusy, a hlavně vyberte to správné. Pokusíme se vám to trochu usnadnit.

Proč dítěti opatřit zvíře

Dítě se naučí zodpovědnosti, naučí se plnit si povinnosti, vcítit se do pocitů jiného tvora atd. Všude najdete ty samé důvody, proč dítěti opatřit domácí zvíře. Pravdou však je, že v tomto směru nevymyslíte nic jiného. Ano, dítě, které má psa, se skutečně naučí být zodpovědnější a pochopí, že si musí plnit povinnosti. Nejen kvůli venčení, krmení a česání. Víte, jak se říká, že rodičovství člověka zásadně změní? Zvíře je pro vaše dítě ekvivalentem k vašemu dítěti. Tento proces je těžké popsat, ale se stoprocentní jistotou funguje.

Bojíte se, že se dítě o zvíře nebude starat, že ho to za chvíli „přejde“ podobně jako plyšový medvěd, kterého dostalo na Vánoce a který teď leží v krabici na půdě? To se, samozřejmě, stát může a s největší pravděpodobností se i stane. Na to jste tu však vy, rodiče. Co uděláte, když dítě ztratí zájem o školu? Odhlásíte ho z ní? Pokud k rodičovství přistupujete takto, potom je zvíře opravdu špatným nápadem.

Pokud jste však „normálním“ rodičem, tak problémy se ztrátou zájmu vyřešíte stejně jako v jiných případech. Právě to, že psa nebo kočku neodnesete do útulku, dítě naučí zodpovědnosti. Právě to, že pes udělá potřebu do postele vaší ratolesti, ji naučí, že si musí plnit povinnosti, protože když si je nesplní, znepříjemní mu to život. Přece jen, pětka v žákovské knížce určitě není tak obtěžující jako exkrement na polštáři. To, že zvíře dítě naučí mnohým věcem, bohužel, bez vašeho přičinění fungovat nebude.

Vybíráme vhodné zvířátko do bytu pro děti

Pojďme na začátku vyvrátit všeobecnou fámu o tom, že existují vhodná a nevhodná domácí zvířata do bytu. Pokud nepřemýšlíte nad koupí kozy, krávy, slepice, orangutana, pumy či jiného zvířete, které se do bytu reálně nevejde a které je možné chovat jen v exteriéru, můžete v bytě bez problémů chovat každé z tradičních domácích zvířat.

Do bytu je vhodné každé jedno z tradičních domácích zvířat

Otázkou je spíše to, jaké zvíře bude vyhovovat životnímu stylu vaší rodiny a také povaze vašeho dítěte. Jste celý den pryč? V tom případě potřebujete zvíře, které v klidu přečká tuto dobu. Je vaše dítě hyperaktivní a potřebuje partnera na vyřádění? Rybička asi nebude ideální volbou.

Při výběru vhodného domácího zvířátka tedy skutečně nehleďte na to, zda bydlíte v rodinném domě nebo bytě, ale spíše na vaše požadavky. Konec konců, zvířata nedokážou rozeznat, zda bydlí v domě nebo v paneláku, a protože hovoříme o výběru domácího zvířátka pro dítě, dobytek, koně a jiná XXL zvířata, která je možné chovat jen v exteriéru, dejme bokem.

Podle čeho vybrat domácí zvířátko pro děti

Myslí na to jen málo rodičů, ale povaha dítěte je skutečně rozhodující. Sednete si s každým člověkem? Také vaše dítě si ve školce nebo ve škole vybírá kamarády. U zvířat je to úplně stejné. Řekněme, že máte syna, který miluje běhání venku. Když mu koupíte křečka, není divu, že o něj po chvilce ztratí zájem. Tito dva si prostě nebudou rozumět, protože mají úplně jiné představy o životě.

Samozřejmě, zvíře může sloužit i jako motivace, například jako motivace k pohybu. Toto však může fungovat spíše u starších dětí, které si už jakž takž uvědomují negativní dopady sedavého života nebo špatných známek ve škole. Při výběru tedy hleďte i na věk vaší ratolesti.

Co zvážit před koupí zvířete

Zvíře je zodpovědnost na dlouhé roky, a to jak pro vaše dítě, tak i pro vás. Náklady na krmivo a veterinu budete hradit vy, když dojde k jakémukoliv problému, budete ho muset řešit vy. Ano, zvíře dokáže v bytě nadělat i škody. Proto si předem skutečně dobře zvažte, zda jste na tuto zodpovědnost připravení.

Co zvážit před koupí domácího zvířete?

Určitě nezapomeňte ani na možné komplikace z hlediska zdraví. Před tím, než si domů donesete jakékoliv zvíře, se ujistěte, že nikdo ze členů vaší rodiny netrpí alergiemi. Pokud bydlíte v podnájmu, měli byste také informovat, resp. se zeptat majitele, zda se zvířetem v jeho bytě souhlasí.

Přehled domácích zvířátek pro děti

Na to, jaká jsou vhodná zvířata do bytu, neexistuje přesná rovnice. Toto rozhodnutí budete muset udělat vy společně se svým dítětem. V následujících řádcích si shrneme základní povahové rysy a nároky na péči o jednotlivé zvířecí druhy, podle kterých bude vybírání možná o něco jednodušší. Pokud byste se pro některé zvíře rozhodli, musíte si toho samozřejmě nastudovat o něco víc.

A ešte jedna dobrá rada. Skúste sa pri výbere neorientovať podľa toho, že dané zviera žije len 2 roky. Aj úhyn rybičky bude vaše dieťa niesť ťažko. Uvidíte, toto nebudete chcieť zažívať v pravidelných intervaloch.

Pes

Se psem se dá chodit ven, dá se s ním sportovat a spát v posteli, je inteligentní, jednoduše je to plnohodnotný partner. Pokud se obáváte toho, že je pes náročný na péči, odhoďte předsudky. Ano, musíte ho venčit, sežere víc krmiva než rybička a dožívá se 12–18 let. Na druhé straně mu však nemusíte měnit podestýlku, neztratí se vám v bytě, umí se naučit, že kabely nejsou žrádlo, a v neposlední řadě dokáže v klidu přečkat doma sám.

Ani z hlediska veterinárních nákladů nemusí býtpes tou nejdražší volbou. Samozřejmě, pokud ho nesrovnáváme s rybičkou, kterou asi nedáte v případě potřeby operovat. A ještě jeden mýtus na závěr, pes v byte netrpí! Ano, doga nebo bernardýn určitě nejsou vhodnou volbou do garsonky. Pes však spí v průměru 18 hodin denně, a když má do 10 kg, dvě místnosti a lidská pozornost jsou pro něj absolutně dostačující.

Kočka

Pokud hledáte inteligentní domácí zvíře, které nepotřebuje chodit na vycházky, popřemýšlejte nad kočkou. Kočky chované v bytě netrpí stejně jako psi. V okamžiku, kdy tato zvířata objeví postel, zapomenou na lov myší a svoji údajnou divokost. U kočky však musíte počítat s pravidelným čištěním kočičího záchodu, vyššími náklady na krmivo, protože i ty nejlevnější granule stojí víc než ty psí, a u kocourů je nutná kastrace.

Kočka je vhodnou volbou do bytu i domu

Nesmíme zapomínat ani na jejich drápy. Ano, kočka umí poškrábat dost drasticky, a to dokonce z lásky. Pokud však hledáte zvíře, s nímž si může dítě donekonečna hrát i mazlit, kočka je ideální. Počítejte s tím, že potřebuje skutečně hodně pozornosti a dožíva se 15–20 let.

Křeček a myš

Tato zvířátka zařadíme do jedné skupiny, protože rozdíly v jejich chovu a povaze nejsou zásadní. Je to zvláštní, ale když dítě zatouží po domácím zvířátku, právě křeček nebo myš bývají první volbou rodičů. Podívejme se na ně trošku realisticky. Bohužel, příroda jim nenadělila mnoho inteligence, jejich komunikační schopnosti s člověkem jsou na bodě mrazu, a neexistuje ani moc aktivit, které je s nimi možné provádět.

Křečka ani myš nemůžete vzít na procházku nebo pustit do bytu a musíte jim pravidelně čistit klícku. Bez toho, abychom vás odrazovali od tohoto výběru, když nechcete kočku proto, aby nepoškrábala dítě... hryzl vás někdy křeček? Kočičí drápy se mohou před zuby myši nebo křečka skrýt!

Pamatujte, že v ohrožení je i celé vybavení vašeho bytu včetně elektroinstalace. Na druhé straně jde o velmi nenáročná domácí zvířata, která jsou vhodnou volbou pro úplné začátečníky. Křečci i myši se v závislosti na druhu dožívají 2–4 roků.

Morče

Morčata jsou sice hlodavci, s myšmi nebo křečky je však není možné srovnávat. Nehryžou, jsou podstatně inteligentnější, dožívají se vyššího věku (5–8 roků) a jsou mnohem komunikativnější. Morčata navíc vysloveně milují pozornost člověka, je možné je venčit, naučit základní povely a ani péče o ně není extrémně náročná. Na druhé straně je s sebou nevezmete na dovolenou nebo na turistiku. V porovnání s křečky jsou však opravdu ideální zvířata do bytu a pro děti.

Morčata milují pozornost člověka

Zajíc

Zajíc je na tom z hlediska náročnosti chovu, nákladů, inteligence a možností společných aktivit podobně jako morče. Hlavní rozdíl spočívá v jeho temperamentu. Zajíc v pubertě dokáže svýma silnýma zadníma nohama doslova rozebrat klec. Proto je mnohokrát nutná jeho kastrace. Jinak je toto zvířátko určitě dobrou alternativou. Dítě si s ním může hrát, vzít ho na vycházku nebo trénovat běh přes překážky. Zajíc domácí se v průměru dožívá 5–10 let.

Potkan

Pokud se divíte, proč jsme potkana nezařadili ke křečkům a myším, asi netušíte, o jak výjimečné zvíře jde. Potkan je na tom s inteligencí skutečně téměř stejně jako pes. Naučí sa poslouchat na jméno a přivolání, člověka při příchodu vítá nalepený na mríž klece a dokáže hodiny slastně ležet na kolenou. Překvapení, potkan je asi to nejčistotnější zvíře na světě.

Je velmi nenáročný na chov a zdravotní problémy se u něj objevují jen zřídka, dožíva se však jen 2–4 roků. Největším mínusem tohoto zvířete jsou jeho zuby, které používá celkem rád a ostře, proto je vhodnější spíše pro starší děti.

Fretka

Fretka je na první pohled neodolatelně rozkošný tvor, se kterým si člověk skutečně užije hodně srandy. Vraťme se opět do reality. Fretku není možné chovat jen v kleci. Pokud ji pustíte do bytu, musíte počítat s tím, že rozhryže všechno, co jí přijde pod zub. Fretka se nikdy nenaučí stoprocentně používat toaletu a zvládnutí základní poslušnosti je také komplikované.

Fretky vyžadují hodně pozornosti

Fretky jsou v podstatě menší, ale o něco divočejší a nezvládnutelnější kočky, které potřebují hodně pozornosti a dožívají se 5–10 roků. Pokud byste nad tímto zvířetem uvažovali, je lepší počkat do vyššího věku vašeho dítěte.

Ježek africký

Ježek africký je celkem netradiční domácí zvířátko, nemusí však jít o nejhorší volbu. Péče je z hlediska náročnosti srovnatelná s morčetem nebo zajícem. Ježci si umí hrát, tulit a zvládají i základní povely. Výhodou je, že obvykle nehryžou. V porovnání se psem jsou však určitě méně plnohodnotnými parťáky. Dožívají se 5–8 let.

Rybička, želva, ještěrka, had, pavouk, slimák, žába atd. 

Pokud chceme mluvit o domácím zvířátku, se kterým si dítě může užít i nějakou tú zábavu, rybky, hady, želvy, ještěrky, pavouky a slimáky můžeme z této kategorie automaticky vyloučit. Půvab těchto živočišných druhů dokážou ocenit spíše odrostlé děti, dospělí a nadšenci. Neumí si hrát, nenaučí se poslouchat a nedokážou projevovat ani moc „okaté“ lásky, kterou je dítě schopné pochopit.

Pták

Ptáci jsou na tom v kombinaci s dětmi podobně jako výše uvedené zvířecí druhy, tedy je s nimi těžké se věnovat společným aktivitám. Ptáci jsou také poměrně nároční na chov, samozřejmě v závislosti na druhu. Nedají se označit za vysloveně nevhodná domácí zvířátka, najdeme však určitě i lepší alternativy.

„Poznámka redaktorky" na závěr

Aktuálně mám 19 koček posbíraných z ulice, roky jsem se věnovala různým psím sportům a měla možnost vychovat více než desítku psů. Kromě pavouka, hada, fretky a zajíce jsem měla skutečně osobní čest se všemi uvedenými zvířecími druhy a jsem, jak se říká, „vystudovaná“ učitelka pro děti v mateřské škole, přičemž jsem si toto povolání měla možnost také reálně vyzkoušet.

Všechno, co jste si mohli přečíst, jsou nejen všeobecná fakta, ale hlavně osobní zkušenosti. Těchto pár řádků na závěr píšu z důvodu, abyste vy, rodiče, možná tyto informace nebrali jen jako další článek, ve kterém vám někdo říká o něčem, o čem sám nic netuší. Zvíře stojí peníze, ještě víc času a energie, nejednou ho budete chtít „uškrtit“, i přesto to stojí za to. Ve zkratce, pokud chcete ze svého dítěte „udělat" lepšího, šťastnějšího a vyrovnanějšího člověka, věřte mi, opatřete mu zvíře.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 02.12.2020
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Jak se v zimě starat o psí tlapky?Jak se v zimě starat o psí tlapky?

Tlapky jsou citlivou částí těla a vyžadují si zvýšenou péči zejména v zimě. V následujících řádcích si proto představíme několik tipů, jak se o ně v zimních měsících postarat.

Jak vyčistit akvárium od řas – černá řasa, zelená řasa, žabí vlas. Jak si s nimi poradit?Jak vyčistit akvárium od řas – černá řasa, zelená řasa, žabí vlas. Jak si s nimi poradit?

Jak mít krásné a prosperující akvárium bez otravných řas? Základem je rovnováha. V našem článku vám o čištění akvária od různých druhů řas povíme všechno podstatné!

Chov drůbeže a jiných zvířat – jaká je legislativa?Chov drůbeže a jiných zvířat – jaká je legislativa?

Víte, jaké rozdíly chovu vyplývají z toho, jestli bydlíte na vesnici, nebo ve městě? Pokud neovládáte legislativu, potom si prostudujte náš článek, ve kterém jsme shrnuli všechno...