Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo

V dnešní době, kdy se stále častěji mluví o šetření energiemi v souvislosti s ochranou životního prostředí (a našich peněženek) se často soustředíme na „velké věci“. Snažíme se dělat rozsáhlá opatření, která přinášejí velké úspory, ale jsou s nimi spojené i velké investiční náklady, a tedy dlouhá návratnost (montáž solárních kolektorů, tepelných čerpadel, dodatečné zateplování, okna s trojitým sklem apod.). Vedle nich však často přehlížíme maličkosti, které vyžadují jen změny našich návyků nebo malé investice, ale v konečném důsledku mají pro šetření energiemi značný význam.

Ventil na radiátoru

Jedním z těchto opatření je např. přesnější regulace vytápění interiéru, která zabrání plýtvání teplem. V běžné domácnosti totiž teplo tvoří 60–70 % nákladů na bydlení. S jeho regulací vám pomohou tzv. termostatické ventily a termostatické hlavice, které je možné jednoduše namontovat na teplovodní vytápěcí těleso – radiátor.

Ty vám v ideálním případě mohou ušetřit až 30 % nákladů na vytápění. Udržují v místnosti stabilní teplotu, pravda, s velmi malými výkyvy způsobenými principem funkce regulačního mechanismu. Zároveň zohledňují tepelné výkyvy způsobené např. slunečním zářením, teplem vyzařovaným elektrickými spotřebiči apod.

Oblíbené termostatické hlavice

Typy ventilov na radiátorech

  • Běžný ventil bez termostatu – Má regulační mechanismus jako běžný škrticí ventil na potrubí. Mechanismem otáčí krátká a silná osa, která zavírá klapku a na které je nasazené tenké plastové nebo kovové kolečko pro jednodušší manipulaci. Tento ventil není kompatibilní s termostatickými hlavicemi. Pokud si tuto hlavici koupíte a chcete ji na radiátor namontovat, musíte vyměnit i samotný ventil za termostatický. To se dá udělat jen mimo topnou sezónu, přičemž je nutné vypustit část topného systému, takže to není práce na pár minut.
  • Termostatický ventil – Tento ventil umožňuje ve spojení s vhodnou termostatickou hlavicí regulovat průtok v závislosti na okolní teplotě. Poznáte ho tak, že místo hrubé osy s otočným kolečkem z něho trčí tenký kovový kolík, který se dá stlačit. Zasouváním kolíku se ventil přivírá a jeho úplným stlačením se uzavře. Termostatický ventil umožňuje použití mechanické i programovatelné termostatické hlavice, která zajistí regulaci teploty podle vašich požadavků.

Mechanické termostatické hlavice

Jsou tvořené plastovým pouzdrem nejčastěji bílé barvy s vyznačenou stupnicí, na které volíte požadovanou teplotu. V hlavici je integrovaný regulační mechanismus, který se skládá z komory s tekutinou, propojené s výsuvným pístkem. Komora je naplněná tekutinou, která se se zvyšováním teploty roztahuje – nejčastěji jde o speciální vosk nebo líh. Roztahováním vytlačuje pístek, který zase stlačuje kolík na termostatickém ventilu a ten se přivírá, následkem čehož radiátorem protéká méně vody a ten se ochlazuje. Po dostatočném snížení teploty se ventil mírně pootevře, čímž se zase průtok zvýší a radiátor se začne ohřívat. Tím je zajištěná regulace teploty. Otáčením hlavice a nastavováním požadované teploty se nastavuje přítlak na tento pístek, kterému se tím pádem omezí teplotní rozsah na požadovanou teplotu.

Mechanická termostatická baterie

Z popsaného principu funkce mechanické termostatické hlavice vyplývá, že regulace není stoprocentně stabilní, ale při její funkci dochází k určitým, i když minimálním, teplotním výkyvům. Je to daň za jednoduchost mechanického řešení a z něho vyplývající nízké ceny. I to je důvodem, proč je stupnice na termostatické hlavici obvykle vyznačená v jednociferných číslech (zpravidla 0 až 6) a ne ve stupních Celsia.

Drtivá většina mechanických termostatických hlavic má na samém začátku stupnice symbol sněhové vločky. Pokud nastavíte hlavici do této polohy, ventil se uzavře, ale aktivuje se ochrana proti mrazu. Ta ventil otevře v případě, že teplota klesne pod cca 5 °C a zabrání tak zamrznutí předmětů v místnosti a také samotného radiátoru, kterému v tom případě hrozí prasknutí. Ty lepší modely disponují také funkcí uzavření ventilu při náhlé změně teploty v místnosti, například při otevření okna. Teplo tak neunikne zbytečně ven.

Elektronické programovatelné termostatické hlavice

Přinášejí nejvyšší možnou úsporu energie díky přesnějšímu regulačnímu mechanismu a širším možnostem nastavení teploty. Obvykle jsou napájené běžnými AA bateriemi s napětím 1,5 V a vybavené displejem pro jednodušší ovládání. Většina z nich umožňuje nastavení týdenního i denního programu teplotních změn. Odcházíte pravidelně na víkend pryč z bytu? Přicházíte v určitý den v týdnu domů pozdě večer? Pro elektronickou termostatickou hlavici to není žádný problém, jednoduše si nastavíte, ve kterou hodinu chcete začít místnost vytápět, a ve kterou vám postačí teplotu snížit na udržovací.

Elektronická programovatelná termostatická hlavice

Každý ušetřený stupeň Celsia na interiérové teplotě znamená cca 6% úsporu nákladů na topení. Správným používáním elektronické termostatické hlavice můžete tuto úsporu dostat až na úroveň 30 %. Hlavici koupíte za vcelku příznivou cenu kolem 30 eur. Těmto modelům nechybí ani podsvícený displej, dětská pojistka proti nechtěnému přestavení, protinámrazová ochrana či automatické uzavření ventilu při náhlém snížení teploty (otevřené okno).

Termostatické hlavice ve vaší vytápěcí soustavě

Pro úsporu nestačí jednoduše namontovat termostatické ventily a hlavice na radiátory. Na vytápěcí soustavu musíte hledět jako na celek. Musí být zajištěné její tzv. hydraulické vyregulování, které umožní dostatečný průtok vytápěcí vody přes všechny radiátory a také maximální využití tepla právě v radiátoru. V bytových domech je to obvykle zabezpečené, v menších rodinných domech, kde se na vytápěcí soustavě šetřilo, to tak být nemusí.

Termostatické hlavice nejsou vhodné do místností s pokojovým termostatem (většinou v rodinných domech). Právě tento termostat má totiž na starosti udržování správné teploty v místnosti a v případě, pokud by byl nastavený na vyšší teplotu než termostatické hlavice, posílal by do kotle stále informaci, že je v místnosti teplota nízká a že je třeba přidat na vytápěcím výkonu. To by mělo za následek zbytečné plýtvání energií.

Koupit, či nekoupit?

Termostatické hlavice spolu s termostatickými ventily na radiátory vám za investici ve výšce několika desítek eur mohou ušetřit značné množství tepla. Musíte se však naučit je správně používat a také se zamyslet, zda je vaše vytápěcí soustava vhodná na jejich instalaci.

Úspora na vytápění díky termostatické hlavici na radiátor

Změna každodenních návyků chování v domácnosti by však měla být prvním krokem, kterým bychom měli všichni na cestu k úsporám energie vykročit.

Jak používat termostatickou hlavici

Každá termostatická hlavice potřebuje pro svoje správné fungování snímat okolní teplotu. Pro co nejpřesnější regulaci musí tedy mít co nejvolnější okolní prostor – ten je také důležitý pro rovnoměrné vyzařování tepla do místnosti. Není vhodné ji zakrývat závěsy, záclonami ani prádlem, které se na radiátoru suší.

S běžnými ventily na radiátorech jsme často zvyklí zacházet bez nějakých složitých úvah, a když je nám zima, jednoduše ventil pootevřeme, následně, když např. v zimě vyjde slunce spoza mraků a ohřeje místnost, ventil uzavřeme. Tento postup je logický, ale u termostatických hlavic s ním nedosáhneme žádanou úsporu energie.

Termostatické hlavice totiž zohledňují právě tyto teplotní výkyvy a jejich správné použití znamená nastavit hlavici do konkrétní polohy podle požadované teploty a dále s ní neotáčet. O stabilní teplotu se postará regulační mechanismus. Měnit nastavení byste měli jen při změně režimu, např. v těchto situacích:

  • když jste přišli domů – ideální teplota během odpočinku v obytných místnostech by měla být v rozmezí 18–22 °C. Pokud vykonáváte namáhavější práce jako např. uklízení, vysávání apod., můžete teplotu snížiť klidně i na 15 °C. V jiných místnostech (předsíň, dílna, schodiště) postačí dlouhodobě teplota 15 °C. Samozřejmě, u teploty byste měli zohlednit také to, jaké osoby místnosti používají. Malé děti a starší lidé mají slabší schopnost termoregulace, proto je jim častěji zima.
  • v noci když se chystáte na spánek – během spánku můžete teplotu bez obav snížit až o 5 °C. Tělesné funkce se utlmují a díky přikrývkám tělo nepotřebuje až tak teplé prostředí.
  • když odcházíte z domu pryč – v případě opuštění bytu nebo domu je také vhodné teplotu snížit asi o 3–5 °C oproti běžné. Měli byste však zohlednit i to, za jak dlouhou dobu se vrátíte a radiátory úplně nevypínat, protože na opětovné vyhřátí místnosti je potřebné velké množství energie. Přílišným ochlazením místnosti také trpí stavební konstrukce.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 22.02.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?

Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování

Koupili jste si pákový nebo automatický espresso kávovar, vaříte si na něm kávu a chutná vám. Chuť kávy však ovlivňuje kromě jiného také čistota útrob stroje a kvalita vody. Poradíme...