Pronájem bytu/domu přes Airbnb – jak to funguje?

Pre mnohé je značka Airbnb stále neznámá, ačkoliv přítomnost této webové domény na Slovensku je už nějaký ten rok aktuální. Mnozí turisté a dovolenkáři vědí, že Airbnb je jedinečnou možností, jak najít výhodné a komfortní ubytování v dovolenkové destinaci. Případně poskytovat ubytováníe a vydělávat můžete i vy. O co vlastně jde, jak Airbnb funguje a jak začít s Airbnb?

Airbnb.com

Airbnb.com se dostává do pozornosti především během dovolenkové sezóny. Ať už jde o tu zimní, nebo letní, lidé cestují za zážitky, odpočinkem nebo vzděláním. Je tedy nutné, aby člověk v dané destinaci našel nocleh, resp. ubytování. No a to je přesně ono. Pokud hledáte levné ubytování, které je pěkné, je v centru města a nabídne vám chtěný komfort, Airbnb.com vám ho pomůže najít i v případě, že předražené hotely jsou beznadějně zabookované.

Co to Airbnb je?

Airbnb je mezinárodní webová platforma (od roku 2008), která slouží k pronajímání bytů, domů, pokojů, chatek či jiných nemovitostí určených na krátkodobý pronájem. Když máte možnost, pronajímatelem se po registraci na webu Airbnb můžete stát i vy. A co vlastně to Airbnb znamená? Air bed and breakfast.

Airbnb ubytování

Portál slouží především lidem, kteří cestují do zahraničí, hledají jiný druh ubytování, než jsou hotely nebo předražené apartmány. Největší výhodou portálu Airbnb je právě fakt, že prostřednictvím vyhledávání můžete najít cenově výhodné a komfortní ubytování. Ceny pronájmů jsou v průměru o 30 až 50 procent nižší než v případě hotelů nebo penzionů. I tady však platí, že je potřebné umět se orientovat. Co se týká pronajímání prostřednictvím Airbnb.com, vysvětlíme vám, jak to funguje.

Pronájem bytu přes Airbnb.com

Kolik mě registrace na webu bude stát? To je první a zároveň i nejčastější otázka před tím, než se pronajímatel vůbec registruje. Pravda je taková, že registrace uživatele a zadání nabídky ubytování je úplně zdarma. Jediný poplatek, ktorý Airbnb odvádíte, jsou 3 % ze sumy pronájmu, a to až v případě, že budete mít potvrzenou rezervaci. Jde jen o servisní poplatek určený na chod a funkcionalitu webu.

Airbnb domovy po celém světě

Registrace na Airbnb je úplne jednoduchá a probíhá v pár krocích. Stejně jako u hostů, tak i u pronajímatelů je potřebné vyplnit registrační formulář, kde vyplníte jméno, e-mail, telefonní číslo, platební údaje. Následně už jen zadáváte nabídku pronájmu svojí nemovitosti nebo hledáte jako turista ubytování ve vámi zadané destinaci.

Jak správně pronajímat?

Při pronajímání je nutné si uvědomit, že poptávka po ubytování se odvíjí od ceny, vybavení nemovitosti a také od lokality. Přirozeně, na Slovensku je nejvíc vyhledávanou lokalitou Bratislava a oblast Vysokých Tater. Vězte však, že díky Airbnb můžete svůj příjem z pronájmu pořádně navýšit. Pokud chcete začít pronajímat, řiďte se těmito zásadami.

  • Nastavte si ceny tak, aby vyhovovaly vám, ale sledujte i konkurenci, a tedy ostatní pronajímatele – hostitele.
  • Pokud některé dny nemovitost pronajímat nebudete, v kalendáři, který je k dispozici, tyto dny zablokujte. Vyhnete se tak nepříjemnostem.
  • Nastavte si pravidla, např. maximální doba rezervace ubytování, počet osob, jednotlivé přestávky mezi rezervacemi, nebo i pravidla, která by hosté měli dodržovat. Když některé z pravidel poruší, máš právo rezervaci zrušit a udělit dopředu stanovené sankce.

Airbnb ubytování

Vaši nabídku na pronájem nemovitosti vidí díky Airbnb miliony lidí po celém světě. Obrovskou výhodou je technická podpora Aribnb, která funguje 24 hodin denně. Buďto prostřednictvím e-mailu, telefonu, nebo live chatu. Pokud si nevíte s něčím rady, ochotně vám poradí s cenami, pravidly rezervace apod. Když se vám zdá, že rezervace nepřibývají, poradí, jak svoji nabídku lépe prezentovat. Obrátit se můžete i na samotné uživatele.

Nelze zapomínat, že prostřednictvím Airbnb lze hodnotit nejen pronajímatele, ale také hosty. Pokud si chtějí tedy vaši hosté udržet „čistý“ cestovatelský profil, všechna pravidla, která stanovíte, budou respektovat do puntíku. Při pronájmu se tedy nemusíte bát, že vaše ubytování utrpí vážnou ujmu.

Zdaňování příjmů z pronájmu nemovitosti

Všechno funguje stejně jako při klasickém pronájmu nemovitostí. Stejně jako v případě jiných portálů, kde nabízíte svoji nemovitost k pronájmu, to funguje i na Airbnb. Pokud nemovitost pronajmete, musíte se registrovat na daňovém úřadu.

Tento úkon je třeba provést nejpozději ode dne, kdy jste nemovitost pronajali. Na daňovém úřadu předložíte vyplněnou žádost o registraci. Tento tiskopis najdete na stránce finanční správy. Daňový úřad vás zaregistruje do 30 dní od podání žádosti. Následně vám bude přidělené daňové identifikační číslo – DIČ. Přečtěte si víc informací k registraci na daňovém úřadu.

Jak Airbnb funguje pro hosty?

Jako host máte jedinou povinnost, registrovat se. Zadat potřebné údaje do formuláře a následně si už jen hledáte ubytování v dané lokalitě, kterou si vyberete. Zvolíte počet hostů, typ ubytování a následně dostanete nabídku, ze které si stačí vybrat.

Odjezd na dovolenou

Největší výhodou a zároveň i nevýhodou je fakt, že celé Airbnb stojí na lidech. Natrefit můžete na ochotného pronajímatele, který vám prozradí všechny detaily, pomůže vám naplánovat turistickou trasu, prozradí vám, kde jsou dobré obchody, restaurace či atrakce. Na druhé straně, není to jeho povinnost. Proto nelze mít vždy přehnané očekávání.

Pro hosty je důležité najít dobré ubytování s vybavením v žádané lokalitě a za rozumnou cenu. Ideální je, když si při vyhledávání vyhlédnete hostitele, kteří už mají nějaké hodnocení a kvalitu ubytování tedy potvrdili i ostatní uživatelé. V mnohých destinacích je Airbnb bezkonkurenčně nejvýhodnější způsob, jak najít výhodné a dobré ubytování. Na Airbnb natrefíš na ubytování se základním vybavením, kde zaplatíš pár eur, ale najít můžeš i nádherné a lukrativní ubytování, které ti vyrazí dech a stále budou výhodnější než apartmán v hotelu.

Proč právě Airbnb?

Možná to bude znít trochu lehkovážně, ale Airbnb je skutečný zážitek z cestování a je to dobrodružství. Lidé vám pronajímají svoje nemovitosti, dokonale poznají okolí, nejlepší turistické trasy a zajímavá místa. Ne ta marketingová, ale skutečně zajímavá.

A ještě důležitější? Najdete tu širokou nabídku různých typů ubytování. Cenově výhodné s kvalitním vybavením v zemích po celém světě od Bergenu v Norsku až po Sydney v Austrálii. Možnosti jsou neomezené, a proto je Airbnb úžasný portál pro nájemce i hostitele. A kromě jiného ušetříte množství peněz.

Alternativou či konkurencí k Airbnb může být portál Booking.com, který je také velmi frekventovaný, ale tam najdete převažně nabídky hotelů, penzionů či apartmány. Právě Airbnb má tu výhodu, že vám dům, byt, pokoj, chatu pronajímá osoba, která celý prostor také vlastní. Kontakt je tak osobnější.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 10.09.2020
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít domácí kompost?Jak využít domácí kompost?

V dnešním článku si povíme, jak dokážeme kompost prakticky využít a co je možné po zkompostování s rozloženým biologickým odpadem udělat. Čtěte a dozvíte se všechno podstatné.

Stropní infratopení na chatu i do domu. Kvalitní infrapanely mají dobré recenzeStropní infratopení na chatu i do domu. Kvalitní infrapanely mají dobré recenze

Jednou z nejdůležitějších otázek při stavbě domu či rekonstrukci chalupy je topení. Jaký typ vybrat? Co takto popřemýšlet nad infrapanely? Představíme vám je v našem dnešním článku.

Bělásek zelný – jaký postřik funguje na housenky a motýly?Bělásek zelný – jaký postřik funguje na housenky a motýly?