Proutěné zástěny a ploty z vrbového proutí

Proutěné ploty jsou přírodní zástěny, které mají hned několik výhod proti běžným plotům. Jako každý plot, tak i proutěný splňuje základní požadavek, a to ochrana soukromí.

 Vysoký proutěný plot u rodinného domu

Proutěný plot z vrby vás ochrání před nežádoucími pohledy zvenčí. Lidé si instalují proutěné ploty také jako ochranu před sluncem, silným větrem nebo pokud mají v sousedství škaredou stavbu. Výhody proutěných plotů spočívají také v jednoduché údržbě, montáži, jakož i dlouhé životnosti.

Jednou z největších výhod je v neposlední řadě estetičnost a pěkný design. Proto se často kupuje a staví také jako dekorativní prvek do zahrady.

Proutěné zástěny se využívají zejména jako ploty, stínidla na ploty a brány, stínidla na balkony, ale také jako paravan.

Proutěné zástěny jsou vyráběné z přírodních materiálů. Nejčastěji se vyrábí plot z vrbového proutí. Konkrétně se používá stejná vrba jako na proutí košíků, kterou označujeme latinským názvem Salix viminalis. Tato vrba se vyznačuje světle žlutou barvou, ale barevnost závisí na řezu při sběru. Při odřezání může být zelená, ale později zhnědne. Přírodní materiály mají zejména ekologickou výhodu, protože nezatěžují životní prostředí.

Vstupní brána z vrbového proutí

Na výrobu proutěných plotů se používá neloupaný prut. Jinou variantou mohou být pruty ze dřeva lísky. Tyto pruty působí robustněji a masivněji.

Jak se starat o proutěné ploty?

Plot z vrbového proutí podléhá času a opotřebení, zejména vlivem povětrnostních podmínek. Déšť a slunce mohou způsobit vyblednutí a ztrátu pružnosti. Pokud chceme, aby pruty vydržely co nejdéle, tak je potřebná určitá péče.

Nejčastěji se na ošetření proutěné zástěny používá parafínový olej na ošetření dřeva. Pokud nekupujete pruty (plot), které jsou už vyschlé, tak se parafínový olej použije až ve druhém roce – až pruty vyschnou. Proutěné ploty ošetřujeme jednou až dvakrát za rok. Pravidelnou péčí o plot prodloužíte životnost a zajistíte pěkný vzhled.

Některé proutěné ploty (Hornbach) se například prodávají už natřené olejem, což ulehčuje počáteční starosti.

Zástěna z vrbového proutí

Proutěné ploty v zahradě si můžete nainstalovat i sami. Můžete ho upevnit mezi dřevěné nebo kovové sloupky, ale také do volného prostoru. V případě instalace do volného prostoru se doporučuje plot se zápichem, ktorý plot ukotví. Nejčastějším způsobem, jak si vyrobit proutěný plot, je jeho upevnění na existující plot nebo konstrukci. Přichytává se provazem nebo elektrikářskými spojkami v 6 až 10 bodech.

Pokud si chcete postavit plot sami, dobrý tip najdete například v této relaci České televize. Návodů, jak si postavit proutěný plot různého tvaru a způsobu využití, je na internete mnoho, no většinou jen v angličtině.  

Neutrální postup, jak postavit proutěný plot jakékoliv výšky a délky, najdete například i v tomto videu:

Životnost proutěných plotů

Ačkoliv jsou proutěné ploty velmi lehké, jsou velmi pevné. Při správné péči dokážou odolat všem povětrnostním podmínkám a škůdcům. Životnost proutěných plotů je minimálně 15 let.

Co potřebujete na výrobu proutěného plotu?

Pokud nekupujete už hotový proutěný plot, ale chcete si ho vyrobit sami, tak si kupte vrbové pruty ve svazcích. Na 1 m2 potřebujete přibližně dva svazky. Je rozdíl mezi pruty na sloupky a pruty na boky. Na sloupky (opory) jsou potřebné pruty s průměrem 3–6 cm a pruty s průměrem cca 1 cm na samotný výplet.

Výroba proutěného plotu - zástěny

Jak kupovat proutěné ploty

Proutěné ploty do zahrady si můžeme nejen vyrobit, ale také koupit.  Ploty koupíte i na míru. V nabídce najdeme plot v ceně cca 20–30 eur za m2. Prodej proutěných plotů se liší rozměry, jaké potřebujete. Nejčastější rozměr, který nabírejí všechny obchody, je 180 x 180 cm. Tady se cena pohybuje opravdu různě – od 50 do 100 eur. Naopak, lehký proutěný plot je lacinější a v rozměru 100 x 180 cm je v nabídce už za cca 11 eur.

Ostatní tipy z proutí

Proutí poskytuje mnoho možností, jak ho využít a tím si zkrášlit svoji zahradu. Pokud nechcete právě plot, tak si kupte proutěné stínidlo na plot, které dodá zahradě ten správný přírodní nádech. Věci vyrobené z proutí můžeme využít i jako různé dekorace.

Dekorační koše z vrbového proutí 

Dekorační gula z proutí do zahrady 

Postava ženy z vrbového proutí

Tyto dekorace jsou oblíbené a v zahradním designu obsazují proutěné prvky první místa. Koule, opora pro rostliny, oddělení určitého koutu, postavy z proutí, ale také zvířecí figurky – nápadům se hranice nekladou a nabídka na trhu je velká.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 20.04.2018
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.