Kdo a kolik platí provizi realitce při koupi a pronájmu. Odměny pro realitku jsou vysoké

Radost z koupě nemovitosti bývá často poznamenaná dlouhým procesem vyřizování (úvěru, přepisu, podpisu smlouvy) a neustálým placením poplatků. Když kupujete/prodáváte byt či dům a chcete to udělat prostřednictvím realitní kanceláře, měli byste vědět, že realitka si za svoje služby bere provizi. Pokud zvažujete koupi nemovitosti, jste na straně kupujícího a proti vám stojí prodávající. Většinou je to realitní makléř, který zastupuje prodávající stranu.

Setkání s realitním makléřem

Ať už se řadíte na stranu kupujícího, nebo nemovitost prodáváte, měli byste věnovat pozornost poplatkům, které jsou s celým procesem spojené. Jaká je výška provize realitní kanceláři a kdo ji platí?

Za co se dává provize realitní kanceláři

Provizi realitní kanceláři lze zařadit do kolonky cena za služby. Těžko k ní přiřadit skutečnou hodnotu, platí však, že zákazník by nejraději nakupoval za co nejméně. Odměna realitního makléře/kanceláře je kvůli tomu často vnímaná jako neadekvátní.

Otázku, proč by měl makléř dostat několik tisíc korun z prodejní ceny nemovitosti za zdánlivě málo práce, si kladou mnozí. Důvodem neakceptování provize realitního makléře je přitom nepochopení rozsahu služeb, které makléř vykonává pro zákazníka.

Provize za zprostředkování prodeje bývá spojením odměny za dobré jméno společnosti, jejích zkušeností a jednotlivých úkonů potřebných k prodeji. Všeobecně platí, že čím víc zkušeností a čím lepší jméno, tím opodstatněnější je požadování několikaprocentní provize. Když má realitka dobré jméno, je pravděpodobnost, že rychleji najde vhodného kupce pro nemovitost.

Provize realitního makléře je spojená i s časem, který musí věnovat ocenění nemovitosti, jejím úpravám a nafocení, obhlídkám se zájemci o koupi, jednáním se zájemci a vlastníkem nemovitosti, přípravě smluvní dokumentace, vyřizování převodu nemovitosti atd.

Výška provize realitní kanceláři

Výška provize realitní kanceláři/makléři není přesně stanovená, každá realitka má svoje vlastní ceníky služeb. Většinou je však provize realitní kanceláři vypočítávaná z výšky kupní sumy, pohybuje se v rozmezí od 3 do 6 %.

Prehliadka nehnuteľnosti

Ať už stojíte na straně kupujícího, nebo prodejce nemovitosti, měli byste si o provizi popovídat s realitním makléřem hned na začátku. Někdy se totiž můžete setkat s tím, že makléř i prodávající (pokud to nejste vy) se budou snažit navýšit cenu nemovitosti co nejvíc, aby měli z prodeje co najvětší zisk.

Formálně není legislativně upraveno, kdo (prodávající či kupující) má provizi realitní kanceláři zaplatit. Zpravidla to bývá prodávající, protože on si služby realitní kanceláře objednává. Teda: Provizi by měl platit objednavatel služby, tedy prodávající, a výška provize by měla být započítaná v kupní sumě. Obvykle to však neplatí a provize je připočítaná nad rámec kupní ceny, takže za ni zaplatí kupující.

S realitním makléřem musíte o poplatcích a provizích mluvit od začátku celého procesu – i jako prodejce, i jako kupující.

Provize = odměna za služby

Když už máte vyřešenou provizi, měli byste od realitního makléře za ni požadovat adekvátní služby. To znamená administrativní zajištění, právní poradenství apod. Makléř by se měl postarat o úřední listiny, právní kontrolu smluv, komunikaci s hypotečním specialistou i vyřízení katastru. Protože právě makléř je ten, kdo by měl dobře znát realitní trh, měl by být i dobrým obchodníkem a umět prodat nemovitost co nejrychleji.

S realitním makléřem byste měli od začátku mluvit přímo a ujasnit si, jaké služby za provizi dostanete.

Dohoda s realitným maklérom

Na čí zájmy hledí realitní makléř?

Pokud figurujete na straně kupujícího a rozhodnete se pro realitní poradenství, měli byste vědět, že makléř bude v první řadě brát ohled na už existující partnerství s prodávajícími. To znamená, že se vám bude v první řadě snažit prodat nemovitosti, které sám zastupuje, a bude z nich mít provizi. Realitní makléř nemá funkci nezávislého poradce mezi prodávajícím a kupujícím, je na straně prodávajícího.

V případě, že chcete nemovitost koupit, měli byste se na tuto okolnost připravit. Pomůže vám to snadněji odhalit makléřovy prodejní techniky a odolat jeho kouzlu. Potom si všimnete i nedokonalostí nemovitostí a budete moci vyjednávat o výsledné ceně.

Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 13.08.2021
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Daň z garáže: Kdo a jak podává daňové přiznání k dani z nemovitosti?Daň z garáže: Kdo a jak podává daňové přiznání k dani z nemovitosti?

Nezapomínejte na to, že i garáž patří do skupiny nemovitostí, a proto je nutné i za ni platit státu daň. Vaší povinností je v místě bydliště podat daňové přiznání k dani z nemovitosti.

Na co si dát pozor při koupi garáže? Informace o majiteli a nemovitosti, právní záležitosti, kupní smlouvaNa co si dát pozor při koupi garáže? Informace o majiteli a nemovitosti, právní záležitosti, kupní smlouva

I když koupi garáže možná nedáváte až tak velký význam, určitě byste to neměli podceňovat. V dnešním článku se dočtete o všech věcech, na které byste si měli dát pozor.

Zodpovědnost za skryté vady na nemovitosti a občanský zákoník. Jaká je zárukaZodpovědnost za skryté vady na nemovitosti a občanský zákoník. Jaká je záruka

Podle občanského zákoníku se záruka na skryté vady uplatňuje na všechny transakce provedené na základě tohoto zákona, i na nemovitosti. V článku si posvítíme právě na ně.