První vlastní akvárium – jak vybrat? Jaké doplňky a co koupit

Jste ve fázi, kdy přemýšlíte nad koupí nového, respektive prvního akvária? V první chvíli si asi řeknete, že v zásadě o nic složitého ani nejde, ale budete se divit.

Malé kulaté akvárium s rybičkou

Výběr akvária je podmíněný množstvím parametrů a atributů, které je třeba před koupí zvážit. Proto věříme, že akvárium pro rybičky vám pomůžeme vybrat našimi praktickými radami. Informujte se tedy, podle čeho si akvárium máte opatřit.

Co musím před výběrem akvária vědět?

Abychom se už na začátku vyhnuli zbytečným problémům a nevyhodili peníze ven oknem, musíme si zodpovědět určité otázky a až následně se můžeme do výběru akvária pustit. Konkrétně musíme vědět hlavně toto:

  • Kolik chceme do akvária investovat?
  • Jak velké akvárium chceme?
  • Jaká zvířátka chceme v akváriu chovat? (rybičky, mořské prase, křeček, želvy...)
  • Kde chceme akvárium umístit?

Následně, samozřejmě, je ještě výběr doprovázený množstvím detailů, na které si při těchto základních otázkach také vzpomeneme. Ať jste začátečník, nebo už máte péči o tyto skleněné nádrže za sebou, určitě tady najdete praktické informace, které vám přinesou něco nového.

Prohlédnout nabídku doplňků pro akvaristy

Kolik je třeba investovat do nového akvária?

Pochopitelně, kde jinde začít, když ne u rozpočtu. Od toho se odvíjí právě možný výběr. Proto je potřebné si promyslet sumu, kterou jste ochotní za akvárium zaplatit. Kromě samotného akvária také myslete na příslušenství. Tím se může suma poměrně dost navýšit. Filtr, osvětlení, dekorace, případný substrát, rostliny, vyhřívací těleso nebo čistič vzduchu. Určit cenové rozmezí je opravdu komplikované, i když se cena odvíjí hlavně od velikosti, tlouštky skla nebo tvaru akvária.

Velké akvárium v obývacím pokoji

Pokud se tedy budete dívat na cenu akvária, myslete také na příslušenství. V mnohých případech láká akváriový set, který je výhodou pro začátečníky. Není na tom nic zlého, ale v případě lepší představy, kvalitnější péče a možná i hlediska designu vám doporučujeme poradit se s odborníkem, investovat a vystavět si vlastní akvárium podle svých představ.

Koupě použitého akvária

I toto je způsob jak ušetřit. Neznamená to, že jste lakomec, ale pokud můžete zaplatit méně, proč to neudělat. Není moc těžké projít si bazary nebo různé inzerce, kde najdete hromadu nabídek.

Pokud se však rozhodnete pro nákup použitého akvária, ani náhodou neváhejte akvárium před koupí napustit vodou. Zkontrolujte silikonové těsnění, praskliny, škrábance, případně ostré hrany. Určitě i pach a někdy nepotěší ani vodní kámen nebo zařasené sklo. Těchto nečistot se těžko zbavuje. Proto prověřujte. Jinak kupujete zajíce v pytli.

Teploměr do akvária s rybami

Co se týká koupě použitého příslušenství – tady už raději investujte do nových doplňků.

Velikost akvária

Hned na začátku vás vyvedeme z omylu. Menší akvárium rozhodně neznamená, že vám způsobí méně starostí. Právě naopak. Akvárium větších rozměrů si dokáže vytvořit prostředí, které je méně náročné na údržbu. V případě menšího akvária jde o to, že je odkázané jen na vaši péči. Samozřejmě, v tomto případě hovoříme o akváriu pro rybičky. Pravdou však zůstává, že ať chováte jakékoliv zvířátko, větší akvárium ho rozhodně potěší.

To, jakou velikost akvária si představujeme, se odvíjí i od toho, kde bude umístěné. Tento prvek si ještě rozebereme později. V dnešní době však seženete akvária od 1 litru až po několik set litrové vodní nádrže. Běžným standardem jsou akvária o objemu 50 až 85 litrů. Tato akvária najdete v cenové kategorii od 700 do 2500 korun.

Umístění akvária

Pokud jste se rozhodli pro koupi akvária, zřejmě přesně víte, kde ho chcete mít. Nejde tak ani o místnost, protože v dnešní době nepřekvapí akvárium ani v koupelně nebo v ložnici. Každopádně je však zásadou, že velikost i tvar akvária musíte přizpůsobit místu, kde akvárium umístíte. Důležitou zásadou je stejně tak skutečnost, že akvárium nesmí být vystavené přímým slunečním paprskům. Tato zásada se netýká jen akvária pro rybičky, ale stejně tak pro křečky nebo mořská prasata. Jednak vystavení přímému slunci neprospívá zvířátkům a v případě akvária pro rybičky způsobuje vyšší nárůst řas.

Důležitá je i plocha, kde akvárium budeme mít. Záleží na tom, zda bude na dřevěné nebo skleněném stolku, nebo bude na kovovém podstavci, zídce, případně bude zabudované do stěny. V závislosti na tom opět volíte tvar, šířku, výšku nebo tloustku dna akvária.

Domácí velké akvárium

Při umístění myslete i na to, že akvárium vyžaduje dostupnost elektrické sítě, takže v dosahu by měly být rozhodně zásuvky. Filtrace či podsvícení moc energie nespotřebuje, takže o nárůst spotřeby elektrické energie se bát určitě nemusíte. Jde jen o to, aby vám zapojení tohoto příslušenství nezpůsobilo zbytečné komplikace.

Pro koho je akvárium určené?

Prvotním živočichem pro život v akváriu jsou určitě akvarijní rybičky. Tady jsou však možnosti skutečně bohaté. Při koupi akvária pro rybičky myslete i na velikost rybiček v dospělosti, abyste následně neměli problém s nedostatečným okysličením vody, nebo aby pohyb rybek nebyl omezený. Jak jsme uváděli, v menším akváriu je často mnohem těžší udržet ideální podmínky.

Akvárium pro plazy – terárium už závisí na konkrétním druhu plaza. Plazi vyžadují dostatečně výkonnou výhřevnú nebo UVB žárovku, případně víc příslušenství než rostliny, větve, pozadí do terária, houpací síť, misku na vodu, výhřevný kámen nebo skrýš. Samozřejmostí je vhodný substrát.

Zařízení terária pro Agama bradatou 

U hlodavců je nutné myslet na výšku akvária, protože se používá substrát (piliny), který rozhodně nechceme mít po celé místnosti.

Trendem jsou například kulatá akvária. Ta pro rybičky nejsou příliš vhodná, i když jsou oblíbená. Ryby se však v takto tvarovaném akváriu hůře orientují a i to může být důvodem „sebevražd“ rybiček.

Na závěr vám tedy doporučujeme při výběru akvária vyhodnotit základní prvky a až následně řešit příslušenství a doplňky. Věříme, že vám rady při výběru akvária pomohly a i díky nim najdete to správné akvárium.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 22.10.2018
Hodnocení článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rekonstrukce bytového jádra svépomocí: Co všechno vás čeká? Rekonstrukce bytového jádra svépomocí: Co všechno vás čeká?

Nejeden majitel bytu se už s touto „noční můrou“ popasoval. Kdysi klasická umakartová (komunistická) konstrukce bytového jádra byla postačující, dnes jí však odzvonilo. Je třeba myslet...

Jak vybrat čerpadlo do studny nejen na zalévání Jak vybrat čerpadlo do studny nejen na zalévání

Pokud bydlíte v domě a máte vlastní zdroj přírodní vody – studni, kterou pravidelně využíváte, tak víte, že se jedná o skutečně skvělého pomocníka. Proč? 

Dlažby – mrazuvzdorná, protiskluzová, venkovní. Jaké máme možnosti? Dlažby – mrazuvzdorná, protiskluzová, venkovní. Jaké máme možnosti?

Nevhodná dlažba se může po čase poškrábat, vyblednout, dokonce se mohou začít rozpadávat její okraje, nebo může úplně popraskat. Její následná výměna je   časově i finančně náročná....