Puf na sezení – pletená sedačka, kterou si můžete vyrobit

Jak už název napovídá, puf na sezení představuje místo, na kterém se sedí, můžete si natáhnout nohy nebo položit například notebook nebo knihu. Také může sloužit pro domácí zvířátka jako místo, kde odpočívají.

Pletený puf do obýváku k sezení

Jeho název je v Evropě odvozený od slova “pouffe”, ale původ sahá až do Osmanské říše. Puf se dá zjednodušeně popsat jako měkký z obou stran zploštený kulatý polštář bez opěradla. Sedací puf se nachází převážně v obýváku. Jeho hlavním využitím je vytvoření dodatečného prostoru na sezení, kdy například čekáte hosty a nestačí vám standardní místo na sezení. Má různé tvary, vzory a designově se dá přizpůsobit přesně do vašeho obýváku, vašim barevným představám a prostorovým možnostem. 

Původ má v Osmanské říši

Historie pufů sahá do Osmanské říše a do 18. století. Předtím však byly součástí obydlí už skoro dvě století. Do Evropy byly přinesené po roce 1700, kdy byly oblíbené zejména ve Francii. Původně se nazývaly “poufottoman”, což v doslovném překladu znamená osmanský puf. Puf byl v osmanské říši využívaný jko centrální kus nábytku při rodinných setkáních. Používal se jako pletený podsedák, aby šlechtici nemuseli sedět na zemi. Dodávaly komfort oproti sezení na zemi.

Šedý pletený puf na sezení

V Evropě se pufy používaly jako sezení pod okny u stěny, tak aby stěna sloužila jako opěrka. Využívalo se vždy vícero kusů, které tvořily jakýsi řetěz a standardně se umísťovaly do rohů. Pufy byly původně větší než v dnešní době. Dnes jsou standardní pufy menší, dobře skladovatelné a vytvářejí poměrně jednoduché sezení. Neplní však už jen funkční účel, jsou i designovým prvkem nejednoho obýváku. Nejsou už jen součástí nábytku, ale také dekorací. Stylové pufy na sezení tedy plní praktickou i designerskou funkci. 

Jelikož kdysi byly pufy používané jako součást královského nábytku, tak byly také zdobené drahokamy, šité z drahých perských a tureckých látek. V dnešním světě designu najdete i klasické pufy připomínající tureckou říši, ale také štrikovaný puf nebo pletený puf. Puf na sezení nebo puf jako taburet si dokonce s troškou šikovnosti můžete vyrobit i sami. 

Vybíráme z katalogu

Do obýváku, dětského pokoje ale i do kavárny

Jak je výše uvedeno, puf bývá nejčastěji pletený. Pletený puf může být z příze, vlny nebo také provazu. Podle tvrdosti použitého materiálu má také různé použití. Pletený puf z příze se využívá nejčastěji v obýváku, ale také v dětském pokoji. Pletený puf z provazu se hodí také jako stolek pod kávu nebo čaj nebo i jako noční stolek.  

Pufy se nejčastěji vyplňují pěnou, EPS kuličkami nebo mušelínem. Výplň má také vliv na způsob použití, stejně jako materiál, ze kterého je puf vyrobený.

Růžový puf na sezení

 

Jak si vyrobit puf na sezení

Na vyrobení pufu budeme potřebovat 3 klubka příze (ideálně PapulliNatur, hrubší je vhodná na pletení vaků, pufů a koberečků), nafukovací základ sedačky a jehlice na pletení č. 20.  

Tip: Pokud nemáte nafukovací puf jako základ sedačky, tak můžete vymyslet i různé jiné variace – z látky ušijete povlak, který musí být větší než puf, protože puf se roztáhne (ideální je, aby byl povlak v barvě příze, aby neprosvítal). Když nevíte čím puf vyplnit, tak povlak vyplňte například starými tričky. Při tomto způsobu ale nešetřete náplní. Sedák musí být dostatečne tvrdý, aby se moc neslehl, když si na něj sednete. 

Výplň pufu na sezení

Nafukovací základ sedadla by měl mít výšku cca 35 cm a průměr asi 55 cm. 

Postup, jak uplést puf:

  1. Na jehlice si nahoďte klasická očka. Jejich počet závisí na velikosti sedačky, ideální je 30. Plete se hladce 60 řad tak, aby byl návlek cca 100–120 cm dlouhý. Jinou možností je plést 3krát hladký řádek a 1krát obrácený vzor (neboli každý čtvrtý řádek) – tímto dostaneme vroubkovaný efekt.
  2. Po dopletení pás přehněte na polovinu obrácenou stranou. 
  3. Spoj propleťte klasickým způsobem přízí dlouhou přibližně 50 cm, aby nebyl velmi silně stažený, jen tak volně podle potřeby. 
  4. Nakonec tunel obraťte na vzorek a navlečte na nafukovací základ sedačky.  
  5. Jako poslední krok provlečte dva asi 50centimetrové pásy přes okrajové očka (optimálně přes každé druhé), jeden navrchu, druhý dole a stáhněte. A štrikovaný puf je na světě! 

Jak uplést puf na sezení

Pokud preferujete raději háčkování, tak návodů na háčkovaný puf najdete na internetu poměrně hodně. Štrikovaný puf je však o něco jednodušší. 

Pokud se vám nechce plést nebo háčkovat

Pokud patříte k těm lenivějším nebo se vám nechce plést, tak si puf můžete koupit i v obchodech. Cena pleteného pufu je závislá na velikosti, použitém materiálu i výplni. Pohybuje se v průměru od cca 1 500 až po 5 000 korun. Jako v případě jiných věcí, i u pufu platí, že s rostoucí kvalitou roste i cena.

Vybíráme z katalogu

Rozdíl prř otázce, kolik stojí puf, spočíví i v tom, kam ho chcete umístit a jaký má plnit účel. Můžete koupit i skutečně laciné varianty (cca 750 korun), ale nemusí vám vydržet tak dlouho jako puf z kvalitní příze a z kvalitních materiálů. 

Pokud jste i vy propadli tomuto skvělému designovému doplňku, tak neváhejte navštívit náš katalog. Puf vám zajistí dodatečné místo na sezení a dotvoří celkový design vašeho prostoru.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 02.09.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vánoční nálepky na okna jsou velkým hitem Vánoční nálepky na okna jsou velkým hitem

Trendy v oblasti vánoční výzdoby se mění rok od roku. Určitě však vždy setrvá i vánoční klasika. Přece ale nemusí být na škodu vyzkoušet něco nového. Slyšeli jste už o vánočních...

Vánoční vykrajovačky a formičky na 3D medovníky nebo čokoládu vykouzlí nejlepší vánoční pečivo Vánoční vykrajovačky a formičky na 3D medovníky nebo čokoládu vykouzlí nejlepší vánoční pečivo

Vánoce jsou stále blíž a vy už teď přemýšlíte, jakými vánočními dobrotami potěšíte svoje nejbližší? Nové formičky dodají tradičnímu vánočnímu pečivu nový vzhled.

Vonné svíčky ve skle zpříjemní zimní období. Vyzkoušejte oblíbené Yankee Candle Vonné svíčky ve skle zpříjemní zimní období. Vyzkoušejte oblíbené Yankee Candle

Moderní dekorativní svíčky ve skle se hodí do obýváku, ale zpříjemní i horkou koupel. Mohou být svíčky škodlivé? A které značky jsou nejoblíbenější? Prozradíme vám v našem článku!