Puf na sezení – pletená sedačka, kterou si můžete vyrobit

Jak už název napovídá, puf na sezení představuje místo, na kterém se sedí, můžete si natáhnout nohy nebo položit například notebook nebo knihu. Také může sloužit pro domácí zvířátka jako místo, kde odpočívají.

Pletený puf do obýváku k sezení

Jeho název je v Evropě odvozený od slova “pouffe”, ale původ sahá až do Osmanské říše. Puf se dá zjednodušeně popsat jako měkký z obou stran zploštený kulatý polštář bez opěradla. Sedací puf se nachází převážně v obýváku. Jeho hlavním využitím je vytvoření dodatečného prostoru na sezení, kdy například čekáte hosty a nestačí vám standardní místo na sezení. Má různé tvary, vzory a designově se dá přizpůsobit přesně do vašeho obýváku, vašim barevným představám a prostorovým možnostem. 

Původ má v Osmanské říši

Historie pufů sahá do Osmanské říše a do 18. století. Předtím však byly součástí obydlí už skoro dvě století. Do Evropy byly přinesené po roce 1700, kdy byly oblíbené zejména ve Francii. Původně se nazývaly “poufottoman”, což v doslovném překladu znamená osmanský puf. Puf byl v osmanské říši využívaný jko centrální kus nábytku při rodinných setkáních. Používal se jako pletený podsedák, aby šlechtici nemuseli sedět na zemi. Dodávaly komfort oproti sezení na zemi.

Šedý pletený puf na sezení

V Evropě se pufy používaly jako sezení pod okny u stěny, tak aby stěna sloužila jako opěrka. Využívalo se vždy vícero kusů, které tvořily jakýsi řetěz a standardně se umísťovaly do rohů. Pufy byly původně větší než v dnešní době. Dnes jsou standardní pufy menší, dobře skladovatelné a vytvářejí poměrně jednoduché sezení. Neplní však už jen funkční účel, jsou i designovým prvkem nejednoho obýváku. Nejsou už jen součástí nábytku, ale také dekorací. Stylové pufy na sezení tedy plní praktickou i designerskou funkci. 

Jelikož kdysi byly pufy používané jako součást královského nábytku, tak byly také zdobené drahokamy, šité z drahých perských a tureckých látek. V dnešním světě designu najdete i klasické pufy připomínající tureckou říši, ale také štrikovaný puf nebo pletený puf. Puf na sezení nebo puf jako taburet si dokonce s troškou šikovnosti můžete vyrobit i sami. 

Vybíráme z katalogu

Do obýváku, dětského pokoje ale i do kavárny

Jak je výše uvedeno, puf bývá nejčastěji pletený. Pletený puf může být z příze, vlny nebo také provazu. Podle tvrdosti použitého materiálu má také různé použití. Pletený puf z příze se využívá nejčastěji v obýváku, ale také v dětském pokoji. Pletený puf z provazu se hodí také jako stolek pod kávu nebo čaj nebo i jako noční stolek.  

Pufy se nejčastěji vyplňují pěnou, EPS kuličkami nebo mušelínem. Výplň má také vliv na způsob použití, stejně jako materiál, ze kterého je puf vyrobený.

Růžový puf na sezení

 

Jak si vyrobit puf na sezení

Na vyrobení pufu budeme potřebovat 3 klubka příze (ideálně PapulliNatur, hrubší je vhodná na pletení vaků, pufů a koberečků), nafukovací základ sedačky a jehlice na pletení č. 20.  

Tip: Pokud nemáte nafukovací puf jako základ sedačky, tak můžete vymyslet i různé jiné variace – z látky ušijete povlak, který musí být větší než puf, protože puf se roztáhne (ideální je, aby byl povlak v barvě příze, aby neprosvítal). Když nevíte čím puf vyplnit, tak povlak vyplňte například starými tričky. Při tomto způsobu ale nešetřete náplní. Sedák musí být dostatečne tvrdý, aby se moc neslehl, když si na něj sednete. 

Výplň pufu na sezení

Nafukovací základ sedadla by měl mít výšku cca 35 cm a průměr asi 55 cm. 

Postup, jak uplést puf:

  1. Na jehlice si nahoďte klasická očka. Jejich počet závisí na velikosti sedačky, ideální je 30. Plete se hladce 60 řad tak, aby byl návlek cca 100–120 cm dlouhý. Jinou možností je plést 3krát hladký řádek a 1krát obrácený vzor (neboli každý čtvrtý řádek) – tímto dostaneme vroubkovaný efekt.
  2. Po dopletení pás přehněte na polovinu obrácenou stranou. 
  3. Spoj propleťte klasickým způsobem přízí dlouhou přibližně 50 cm, aby nebyl velmi silně stažený, jen tak volně podle potřeby. 
  4. Nakonec tunel obraťte na vzorek a navlečte na nafukovací základ sedačky.  
  5. Jako poslední krok provlečte dva asi 50centimetrové pásy přes okrajové očka (optimálně přes každé druhé), jeden navrchu, druhý dole a stáhněte. A štrikovaný puf je na světě! 

Jak uplést puf na sezení

Pokud preferujete raději háčkování, tak návodů na háčkovaný puf najdete na internetu poměrně hodně. Štrikovaný puf je však o něco jednodušší. 

Pokud se vám nechce plést nebo háčkovat

Pokud patříte k těm lenivějším nebo se vám nechce plést, tak si puf můžete koupit i v obchodech. Cena pleteného pufu je závislá na velikosti, použitém materiálu i výplni. Pohybuje se v průměru od cca 1 500 až po 5 000 korun. Jako v případě jiných věcí, i u pufu platí, že s rostoucí kvalitou roste i cena.

Vybíráme z katalogu

Rozdíl prř otázce, kolik stojí puf, spočíví i v tom, kam ho chcete umístit a jaký má plnit účel. Můžete koupit i skutečně laciné varianty (cca 750 korun), ale nemusí vám vydržet tak dlouho jako puf z kvalitní příze a z kvalitních materiálů. 

Pokud jste i vy propadli tomuto skvělému designovému doplňku, tak neváhejte navštívit náš katalog. Puf vám zajistí dodatečné místo na sezení a dotvoří celkový design vašeho prostoru.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 02.09.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.