Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Zvažujete investici do celé lyžařské výstroje? Půjčovna lyží tento problém vyřeší.

Lyže

Na jaké lyže se zaměřit a na co se při půjčování lyží připravit?

S výběrem lyží vám pomůže odborník

Všude samé lyže a vy nemáte tušení, které si vybrat. Váháte, zda do půjčovny lyží vstoupit? Žádný strach. V každé dobré půjčovně vám s výběrem pomůže personál, který má s lyžováním zkušenosti a ví, na co si má začátečník dávat pozor. Abyste měli aspoň představu o tom, co všechno výběr lyží obnáší, přečtěte si náš článek.

Výběr lyží ovlivňuje:

 • technika lyžování
 • jak často se chystáte lyžovat
 • jakou disciplínu chcete vyzkoušet
 • vaše výška a váha

Od začátečníka k profesionálovi

Jste začátečník? Prvním pohybem, kterému se na lyžích budete věnovat, jsou velké oblouky v malé rychlosti na nenáročné sjezdovce. Nenáročné a snadno ovladatelné budou i vaše lyže. Na lyžích strávíte tak dva týdny ročně, oblouky ve střední rychlosti vám nedělají žádný problém a sjedete všechny sjezdovky ve střediscích? Půjčte si komfortní lyže, s nimiž zdoláte i větší rychlosti. Pokud si na ně troufnete.

Jak vybrat správné lyže?

Sjezdovky zdolávate s lehkostí a bez nejmenšího zaváhání? Základem vaší jízdy jsou paralelní oblouky a střídání poloměrů? Přicházíte na chuť carvingu a lyžování si dokážete vychutnat skoro tak jako profesionál? Komfortní a výkonné lyže se stanou vaším společníkem.

Zdolat i neupravený kopec pokrytý různým typem sněhu není pro vás překážkou a na lyžích se cítíte jako ryba ve vodě? Skvělé! Potřebujete lyže, které budou stačit vašemu tempu. Kvalitní a výkonné lyže jsou to pravé.

Lyžování

Je nám jasné, že profesionálové přesně ví, které lyže jsou pro ně ty nejlepší, i když zabloudí do půjčovny. Uvádíme to zde proto, aby si začátečníci ujasnili, kam až to mohou na lyžích dotáhnout a jak s náročností terénu a získáváním lyžařských zručností stoupají také nároky na výběr lyží.

Typy lyží

 • Slalomové – na svazích se s nimi setkáte nejčastěji. Snadno se ovládají a jejich tvrdost výrobci přizpůsobili komerčnímu využití. Šířka středu lyží se pohybuje v rozmezí 65 až 70 mm.
 • All-round – postavte se na ně na sjezdovce. Začátečník ale i pokročilý lyžař si s nimi přijde na své.
 • All-mountain – jsou širší, s rádiem nad 15 m. Ideální na tvrdší povrch. Sjezdíte s nimi celý kopec.
 • Freeride – lyže určené na jízdu v terénu. Ve středu mají 100 a více mm.
 • Freestyle – lyže určené na jízdu ve snowparku. Mají zajímavý design a podobají se skateboardu. Jsou odolné a zvládají tvrdé dopady a mají zpevněné hrany, railování a jibbování pro něh nejsou žádný problém.
 • Bigfoot (po našem kraťasy) – jsou určené zkušeným lyžařům, kteří si lyžování potřebují zpestřit správnou dávkou adrenalinu.
 • Carvingové lyžeusnadňují lyžování, při vykrajování oblouků udržují stejnou rychlost a lyžařům umožňují ničím nerušený příjemný pocit z jízdy. Tyto lyže se ustálily na délce 165 až 180 cm u mužů, 146 až 160 cm u žen.

U lyží platí

 • užší lyže patří na sjezdovku, širší lépe zvládnou náročnější terén
 • kratší lyže jsou živější a snáze se ovládají. Delší jsou pomalejší a to, že mají větší plochu, oceníte zejména v terénu

Na výšce a váze při výběru lyží záleží

Délku lyží určuje vaše výška a terén, na kterém chcete jezdit. Freeridové lyže by měly být tak dlouhé, jak jste vy vysocí. Sjezdovky, all mountain a freestyle lyže si vyberte o 10 až 15 cm kratší. Čím jste těžší, tím tvrdší by měly být lyže, na kterých chcete brázdit zasněžené kopce. Aby lyžování přineslo přesně to, proč jste se na lyže postavili. 

Rocker a lyže? To je co?

Klasické lyže mají oba kontaktní body na koncích lyží. V tomto případě jde o prohnutí (camber). Opakem je vzpruha (reverse camber), když má lyže jen jeden kontaktní bod.

Výběr vhodných lyží

Rocker tvoří kombinace camber a reverse camber. Kontaktní body jsou blíže ke středu lyže a špička nebo i patka je zdvižená. Rocker ulehčuje lyžování na různém typu sněhového povrchu a lyže se snáze ovládají.

Rádius lyží

Udává se v metrech (m) a určuje poloměr vykrojení a charakter lyží. Při kratším rádiusu se lyže snáze ovládají a lépe se točí. Na vysokou rychlost a jízdu po skluznici zapomeňte. Delší rádius vytvoří delší oblouk, pojedete rychleji a zvládnete i skluznici. Čím jsou lyže více vykrojené, tím lépe se na nich zatáčí, ale hůře se ovládají.

Ženské a mužské. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ženské lyže jsou lehčí a mají měkčí konstrukci. Na to, aby měly takový ohyb jako zatížené lyže určené mužům, musí být pružnější. Ženy mají níže položené těžiště, což jim umožňuje více se do lyží opřít. Proto mají vázání víc vpředu.

Zkuste půjčovnu lyží

Jednou z výhod půjčovny lyží je i to, že si můžete otestovat víc modelů a potom se rozhodnout. Pokud patříte mezi lyžaře, kteří se na svah dostanou jednou za uherský rok, je cenově výhodnější si lyže půjčit. Prozradíme vám, jak si vybrat, aby i lyže z půjčovny splnily vaše očekávání.

Výběr vhodných lyží v půjčovně

 • rezervujte si lyže na internetu. Bude to levnější (doporučujeme jen v tom případě, že přesně víte, co chcete)
 • víte jak lyžujete. Přizpůsobte tomu i výběr lyží
 • staré a poškozené lyže nechte v půjčovně a navštivte další

Půjčujete si i lyžáky? Vybírejte je pečlivě. Lyžáky, v nichž se noha necítí dobře, vyměňte. Na kopci to bude ještě horší. Zkontrolujte si stav vnitřního pantofle, skeletu a klipsů. Abyste při vrácení měli jasno v tom, co vám půjčili, a při vrácení nenastal problém.

Kolik stojí půjčení lyží?

Cena za půjčení lyží je různá. Některé půjčovny přicházejí s akcemi, aby přilákaly víc klientů. Všeobecně platí, že si za půjčení lyží přímo na svahu připlatíte. Čím více dní, tím nižší cena. Za lyže na jeden den zaplatíte např. 9 eur, za lyže na 4 dny zaplatíte 27 eur. Za jeden den tak místo 9 eur zaplatíte jen 6,75 eur. Před tím, než si lyže objednáte, si ujasněte, kolik dní na nich chcete strávit. Aby vás lyžování nakonec nevyšlo zbytečně draho.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 03.12.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat obuv na snowboard. Snowboardové boty s vázáním boa či rychloupínací systém?Jak vybrat obuv na snowboard. Snowboardové boty s vázáním boa či rychloupínací systém?

Výběr vhodné snowboardové obuvi je jedním ze základních faktorů, které ovlivňují vaše pohodlí i bezpečnost během ježdění. Důležitá je velikost, správné tvarování, tvrdost a způsob...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.