Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Stolní tenis nebo pingpong je druh sportu mnohým podobný klasickému tenisu. Pouze že se stolní tenis odehrává na malém obdélníkovém stole, který je rozdělený na polovinu malou síťkou. Stejně tak se nepoužívají velké rakety s výpletem, ale menší pingpongové rakety. Právě u raket na stolní tenis se zastavíme. Pokud chcete s tímto sportem začít nebo jste už aktivní hráč, pomůžeme vám se správným výběrem pingpongové rakety.

Hraní stolního tenisu

Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují? Čtěte v našem článku.

Oblíbené pingpongové pálky

Kategorizace stolnětenisových raket

Dříve, než se dostaneme ke konkrétním částem rakety na stolní tenis, měli bychom vědět, jak se vlastně rozdělují. Dělení pingpongových raket není standardizované podle jednoho parametru. Kategorizace v rámci segmentu pingpongových raket má víc skupin.

Pokud bychom se řídili dělením podle typu hráče, mohli bychom hovořit o pingpongových raketách pro začátečníky, profesionály či děti. Podle stylu hry bychom pro změnu mohli hovořit o hráčích, kteří preferují defenzívnější nebo naopak ofenzívnější projev hry.

Pálka na stolní tenis

Za základní dělení bychom mohli považovat rozdělení raket na celodřevěné a kompozitní. Celodřevěné rakety hovoří o svojí podstatě už v názvu. Jsou vyrobené čistě jen ze dřeva, přičemž kompozitní rakety jsou vyrobené ze dřeva a jiné materiály jsou použité v menším poměru. Procentně by však pingpongová raketa měla být vyrobená z 80 procent právě ze dřeva. I to, jaký je procentní podíl dřeva, působí na vlastnosti rakety jako rychlost, pružnost, kontrola apod.

Dřevo jako hlavní složka

Celodřevěné rakety dnes jdou do pozadí a pomalu, ale jistě je nahrazují právě rakety kompozitní. Výrobci raket často neuvádějí ani to, z jakého dřeva je pingpongová raketa vyrobená. Spíše se zaměřují na technické parametry jako rotace (spin), rychlost a kontrola pohybu. U kompozitní rakety jsou do dřeva přidávané složky, které mají zlepšovat fyzikální vlastnosti při kontaktu s pingpongovým míčkem a celkově upravovat další technická data. Rukojeť bývá většinou vybavená ergonomickým úchopem. Docílí se tak lepší kontrola a komfort ve vaších rukách. S kontrolou souvisí i další parametr.

Tlouštka potahu rakety

Tlouštka potahu je jedním z nejdůležitějších parametrů, jak v případě celodřevěné, tak i kompozitní rakety. Potah rakety je tvořený buď pouze pogumováním, nebo gumo-plastovým povrchem s jemnou výplní. Potahy mají na úder velký vliv. Jde totiž o hrací plochu a existuje několik typů potahů, které se liší svými vlastnostmi.

  • Pingpongová raketa pro začátečníky – tlouštka potahu u začátečníků by měla být co možná nejtlustší, aby se vylepšovala technika a pohyb. Proto by tlouštka potahu měla být od 1,5 do 2 mm.
  • Pingpongová raketa pro profesionály – v tomto případě můžeme „profíky“ rozdělit do dvou skupin. Ty, kteří preferují útočnou hru, a ty, kteří naopak prosazují defenzívnější styl hry. Tlouštka v rozmezí 1,5 mm a víc je určená pro ty, kteří chtějí hrát dynamičtěji a rychleji. Rozmezí 1 až 1,5 mm je spíše pro defenzívnější styl hry.

Typy potahů na pingpongovou raketu

  • Softový potah – jde o nejpoužívanější druh potahu v moderním stolním tenisu. Nejlepší pingpongové rakety využívají tento typ potahu, protože umožňuje co nejefektivnější rotaci míčku. Měkký podklad s hladkou pogumovanou plochou při kontaktu s míčkem působí na největší plochu a umožňuje tím dosáhnout správným pohybem větší rotace.
  • Travnaté potahy – vrchní guma není hladká, ale vroubkovaná. Vroubky směřují ven. Jde o tzv. pomalý potah, který umožňuje odolávat míčkům s rotací a je určený pro defenzívnější styl hry. Ideální je tento povrch kombinovat právě se softovým povrchem na jedné straně a travnatým povrchem na straně druhé, který umožní obrannou hru.
  • Sendvičové potahy – vroubky vrchní plochy také směřují ven. Liší se i délka vroubků. Tady platí, že povrch je měkčí díky výplni na zadní straně. Tyto potahy jsou skvělé pro backhendové údery.

Hmotnost raket na pingpong

Pravidla v pingpongu neurčují, jaká hmotnost je minimální či maximální. Právě tlouštka potahu je stanovená pravidly, ale jestli bude vaše raketa vážit 200 nebo 800 g, je jen vaše věc. Většinou se hmotnost rakety pohybuje na rozmezí kolem 200 až 450 g. Najdou se i extrémně odlehčené kompozitní materiály, kde jsou použitá například karbonová vlákna. Výrobci raket nejsou vázaní žádným předpisem. Hráč, který však už něco odehrál, ví, že nižší hmotnost rakety je rozhodně výhodou. Hlavně pokud se během zápasu odehrávají dlouhé výměny.

Pingpongový raketa položená na pingpongový stůl

Cena pingpongové rakety

Jako začátečník nemusíte do rakety investovat velké peníze. Na druhé straně, pokud se chcete začít pingpongu věnovat seriózněji, ani raketa za 3 eura není úplně nejšťastnějším řešením. Doporučujeme vám hledat cenově dostupné varianty u ověřených výrobců jako Butterfly, Donic, Dunlop či Stiga.

Rakety pro začátečníky klidně seženete v cenové relaci od 7 do 20 eur. Pokud mluvíme o rekreačních typech hráčů, kteří tenis hrávají pravidelně, ale ne na profi úrovni, cenová hladina je někde kolem 30 eur. Profesionálové se už nebojí si za kvalitu a specifické technické parametry připlatit. Cenovka od 80 eur je tedy úplně běžná. Cena se přitom může zastaviť i na sumě kolem 200 až 300 eur. Zároveň však upozorňujeme, že vybrat správnou pingpongovou raketu pro začátečníka není tak jednoduché. Tu správnou raketu možná najdete až po letech zkoušení.

Oblíbené pingpongové rakety

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 15.05.2020
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...