Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum – nejlepší robotický vysavač?

Nic se nedá dělat, vyspělé technologie jsou dnes na každém kroku. Využíváme je v práci, ve společnosti a jinak tomu není ani v domácnosti. A teď nemáme na mysli pouze televizi, mobil, bluetooth sluchátka či tablet. O robotických vysavačích jste už určitě slyšeli.

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum

Mnoho z vás je určitě ještě dosud skeptických a přiznám se, i já jsem tento pesimismus sdílel. Dlouho jsem hledal robotický vysavač, který by nebyl jen jakýmsi pokusem. Podařilo se očekávání naplnit Xiaomi Mi Robot Vacuum? Dočtete se v následující recenzi.

Máte z čeho vybírat

Koupi robotického vysavače jsem dlouho zvažoval. Přece jen, jsou na trhu už nějaký ten rok. Pravda je taková, že samotným rozhodnutím jsem si nebyl nikdy jistý. Levné robotické vysavače byly podle recenzí nespolehlivé a nedokázaly splnit svůj účel na 100 %. Co se týká výrobců, na trhu je několik předních producentů, kteří garantují skutečnou kvalitu. Uvést můžeme iRobot, Sencor, Robzone či Tesla. Právě těmto výrobcům se rozhodlo konkurovat čínské Xiaomi.

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum

Ohlasy uživatelů byly a jsou pozitivní, dokonce u některých splnil Xiaomi Mi Robot Vacuum svoje úlohy nad očekávání. A proto nebyl důvod nevyzkoušet ho. V následujícím textu se dočtete to, co se mi na Xiaomi robotickém vysavači v průběhu testovací doby 2 měsíců líbilo a co by se naopak dalo vylepšit.

Technické parametry

Xiaomi Mi Robot vznikl jako přímý konkurent značky iRobot a jejích modelů Roomba. Proč? Protože svými technologiemi a inovativním zpracováním Xiaomi jako jediný dokázal konkurovat tomuto už zaběhnutému výrobci. Na začátku přejdeme proto k jeho technickým parametrům a funkcionalitě, která vás určitě ohromí.

Určitě nepotřebujete robotický vysavač, který disponuje vysokou výdrží, speciálními technologiemi a moderním designem, ale reálná funkčnost je slabinou. Xiaomi už na první pohled působí jako šikovný pomocník do domácnosti. Jeho hmotnost jsou necelé 4 kg. Vysoký je pouze 9,6 cm a průměr je 34,5 cm. Vskutku velmi kompaktní zařízení, které nemá problém dostat se kamkoliv. Dříve než přejdeme k parádním moderním vychytávkám, výrobce garantuje dobu provozu minimálně 150 minut. Zařízení je poháněné Li-On dobíjitelným akumulátorem s kapacitou 5 200 mAh, který se stará o chod japonského motoru Nidec. Hladina nabití je signalizovaná prostřednictvím světelné indikace. Pokud je vysavač na hranici vybití, žádný problém. Sám indikuje stav baterie a dostaví se do nabíjejí stanice. Následně po nabití začne vysávat tam, kde předtím skončil.

Funkce robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum

Motor vysavače podává sací výkon až 1 800 pascalů za minutu. Tento výkon dokonale postačuje pro vysávání koberců, kamenných i laminátových podlah. Ne vždy ale musí vysavač běžet na plný výkon. Je jen na vás, na který ze tří výkonových stupňů ho nastavíte. Všechny nečistoty sbírá do nádobky s objemem 0,42 litru. Nechybí signalizace naplnění. Součástí je i HEPA filtr, který je snadno vyměnitelný.

Inovace a funkcionalita

Tato technologická část si zaslouží speciální pozornost. Vysavač je vybavený 12 ultrasonickými radary. Využívá SLAM algoritmus pro určení vzdálenosti od předmětů v bytě či domě. Senzory snímají celé prostředí v okruhu 360°. Detektor schodů, detektor stěn, kompas, gyroskop, měřič vzdálenosti, měřič rychlosti nebo detektor zdvihu, kdy vysavač automaticky zastaví svůj chod. Princip pohybování robota je založený právě na uvedených ultrasonických radarech. Ty vytvářejí SLAM simulaci prostoru a Xiaomi Mi Robot Vacuum tak má dokonalý přehled o dění v celém prostoru.

Xiaomi Mi Robot Vacuum vysavač

Všechny prvky inovace podtrhuje Wi-Fi připojení a aplikace Mi Home. Nemusíte tak ani být doma a můžete nastavit, kdy se má vysavač spustit, kdy zastavit či kdy a jak často bude vysávat. Můžete ovládat sací výkon a pozorovat, jakou vzdálenost vysavač prošel, dokonce můžete vidět jeho polohu v rámci bytu či domu.

Líbilo se mi

Všechny tyto technické parametry mají ohromující efekt. A jak to bylo v praxi? Je třeba uznat, že 12 ultrasonických radarů zajistí, že vysavač se bude pohybovat, jako by byl řízený autopilotem. Jednoduše laserové měření prostoru je vskutku fantastické. Vysavač vysává perfektně systematicky bez toho, aby zaváhal u koberců, stěn, schodech nebo jiných překážek v podobě nábytku. Nečekaná kolize tedy určitě nehrozí.

Co se týká účinnosti samotného vysávání, sací výkon překonal moje očekávání. Výkonný ventilátor si poradil s menšími i většími nečistotami. Problém nenadělaly ani drobky mezi židlemi nebo při okrajích stěny. Při vyšším sacím výkonu nebyl problém s ničím. Výdrž 150 minut je skutečně maximem, které vysavač vydrží. Při 20 % baterie vysavač sám dojel do nabíjecí stanice, která je součástí balení a po dobití aspoň 50 % pokračoval v práci tam, kde skončil.

Potěšilo mě i jednoduché ovládání. Obával jsem se, že právě inovativní technologie ho budou dělat náročným. Pravda však byla ta, že ovládání bylo hračkou stejně jako vyprazdňování nádobky či výměna filtru. A uvést musím také automatizované ovládání za pomoci aplikace Mi Home. Ačkoliv i bez něj to byla hračka, pocit, že někoho ovládáte prostřednictvím mobilu, je skutečně fajn. Především, pokud si můžete určit, kdy v daný den má vysavač svoji práci začít. Někomu by mohlo překážet, že aplikace na ovládání přes smartphone je v angličtině.

Xiaomi Mi Robot Vacuum

A aby toho nebylo málo, musím vyzvednout velmi tichý chod a neutrální design. Dosahuje hlučnosti jen 68 dB. Vysavač je skutečně skvělý pomocník. Poměr kvality a výkou už zřejmě překonává jen cenovka na úrovni 9000 Kč. Pravidelným vysáváním, řekněme každé dva dny, udržíte byt nebo dům v absolutně bezchybné kondici.

Nelíbilo se mi

Tady budu zřejmě maximálně stručný. Osobně jsem totiž na Xiaomi Mi Robot Vacuum nenašel něco, co by mi vyloženě překáželo. Při rozbalování mě překvapila jiná koncovka zásuvky. Jde o asijský typ. Model je však dodávaný spolu s EU koncovkou, takže problém to není.

Já osobně jsem filtr čistil po každém týdnu používání, takže žádné zanášení jako u podobných robotických vysavačů u mě nenastalo. Doporučuje to i samotný výrobce. Zbytečně bych hledal negativa, která Xiaomi i tak nemá.

Závěr

Všechno pozitivní i negativní už víte. Ačkoliv těch negativních vlastností bylo skutečně minimum. Já osobně jsem během dvou měsíců používání byl maximálně spokojený. Skeptický pohled na robotické vysavače a pesimismus mi ukázal, že osobní zkušenost je úplně něco jiného. Všemi deseti tedy mohu tento vysavač doporučit. V této kategorii jde o spolehlivého, funkčního a praktického pomocníka. Na závěr tedy 10/10.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

02/10/2019 15:09
Luc

Máme ho doma pouze pár týdnů, ale i tak mohu potvrdit že šlo o jeden z nejlepších nákupů mého života. Robota "Roba" jsme si zamilovali úplně všichni neboť nás odlehčil od pravidelného vysávání drobností, které se v běžné domácnosti na podlaze vyskytnou každodenně. Roba pouštíme každé 2 dny do celého bytu a vždy jsem překvapená kolik toho zamete. Jeden by nevěřil, že se může až takto prášit. Určitě doporučuji, je to výborná investice do zdraví rodiny.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 02.06.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenze Kärcher WD 3 – víceúčelový vysavač za skvělou cenu!Recenze Kärcher WD 3 – víceúčelový vysavač za skvělou cenu!

Tento výrobce patří v segmentu vysavačů mezi zaručenou kvalitu. Po více než třech měsících používání přicházíme s recenzí tohoto produktu. A jak si Kärcher počínal?

Recenze Rowenta Clean and Steam RY7557WH – kvalitní parní vysavač!Recenze Rowenta Clean and Steam RY7557WH – kvalitní parní vysavač!

Otestovali jsme pro vás vysavač v kombinaci s parním mopem Rowenta Clean and Steam RY7557WH. Jak si vysavač a mop v jednom počínal v našem testu? Čtěte dál a dozvíte se všechno podstatné.

Recenze Delonghi Ecam 22.110 B – nejprodávanější automatický kávovarRecenze Delonghi Ecam 22.110 B – nejprodávanější automatický kávovar

Díky automatickým kávovarům si pohodlně můžete připravit kvalitní šálek kávy i doma. Skvělým pomocníkem bude DeLonghi ECAM 22.110 B.