Nedosáhnete na novostavbu? Nebojte se rekonstrukce!

Příznivá doba pro zájemce o vlastní bydlení je již dávno pryč a nastávají krušnější časy, se kterými se budeme muset chtě nechtě poprat. Pro většinu lidí tak budou novostavby nedostupné, a to minimálně v rámci následujících dvou let.

Rekonstrukce nemovitosti
Zdroj: Unsplash.com/Roselyn Tirado

I přesto ale přetrvává jiskřička naděje v podobě rekonstrukce vaší stávající nemovitosti. Jak na ni a na co vše byste se měli připravit?

Hledejte dostupnější zdroje financování

Pokud se váš sen o vlastním bydlení rozplynul kvůli rostoucím úrokovým sazbám, není třeba zoufat. Lidé, kteří již nějakou nemovitost vlastní, se mohou pustit do její rekonstrukce a vybudovat si i plnohodnotné bydlení.

Rekonstrukce samozřejmě není zrovna levná záležitost, a proto se většina majitelů domů či bytů bude muset porozhlédnout po dostupnějším zdroji financování. Tím bývá nejčastěji bankovní či nebankovní půjčka určená na bydlení, kterou lze často sjednat za relativně výhodných podmínek.

Každopádně je namístě být obezřetný, a hlavně zodpovědný – přecenění vašich sil by vás mohlo dovést i do větších problémů včetně exekuce. Půjčku tedy vybírejte střízlivě a půjčujte si pouze částky, u kterých víte, že je budete schopni splatit. V tomto případě vždy pracujte s reálnou cenou úvěrů, a ne pouze s jistinou a úrokem – v úvahu berte především RPSN a zajímejte se i o případné poplatky.

Připravte si podrobný rozpočet a plán rekonstrukce

Jestliže chcete, aby vaše rekonstrukce byla úspěšná, měli byste si před jejím zahájením vypracovat podrobný plán a také rozpočet. V první řadě se zamyslete nad potřebným materiálem a prozkoumejte, kde a za jakou cenu ho můžete pořídit.

Ceny většiny materiálů totiž v průběhu minulého a letošního roku stouply až dvojnásobně, a proto se vyplatí hledat opravdu pečlivě. Je totiž možné, že se některé společnosti a obchody nebudou bát účtovat i nehorázně vysoké marže – rekonstrukce by se vám tak mohla nechtěně prodražit i o tisíce korun.

Plán rekonstrukce

V neposlední řadě věnujte alespoň trochu času tvorbě rozpočtu, se kterým budete mít veškeré své finance vyčleněné pro rekonstrukci pod kontrolou. Nejdůležitější je v tomto ohledu stanovit si limity, které nebudete moci překročit. Právě proto je lepší počítat i s menší finanční rezervou, která vám může vytrhnout trn z paty, když ceny materiálů opět povyrostou.

Na výhodnou hypotéku si ještě počkáme

Nemalé procento zájemců o vlastní bydlení či rekonstrukci si stále pohrává s myšlenkou sjednání hypotečního úvěru. To však nemusí být za současné situace zrovna nejlepší řešení, a naopak si můžete spíše uškodit. Zvyšující se základní úroková sazba vyhnala sazby u velké části hypoték už pod hranici 6 % a nepředpokládá se, že by se zde měly zastavit.

Možná stagnace je očekávána až v druhé polovině roku, ale na výhodnější hypoteční úvěry si budeme muset počkat minimálně dva roky či více. Rada tedy zní – pokud na vlastní bydlení nespěcháte, odložte jakékoli pokusy o jeho získání na později. Hypotéky navíc budou čím dál tím méně dostupné a je možné, že vám banka raději nabídne klasický úvěr.

Jako jediné možné řešení se tedy stále jeví již zmíněná rekonstrukce, se kterou sice nezrenovujete celý dům, ale lze si s ní zajistit alespoň důstojné bydlení. Při výběru nových zdrojů financování však buďte opatrní a zbytečně se neupisujte ke splácení nevýhodných úvěrů – raději vybírejte krátkodobé půjčky s nižšími částkami, které je možné splatit rychleji bez nějak zvlášť vysokých nákladů.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 02.06.2022
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti – rozdíly, srovnání, zkušenostiPojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti – rozdíly, srovnání, zkušenosti

Chystáte se uzavřít pojištění nemovitosti nebo domácnosti? Nejdříve se podívejte na to, jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás nejvýhodnější.

Kupní smlouva i na byt zatížený hypotékou nebo jiným břemenem. Podívejte se na vzorKupní smlouva i na byt zatížený hypotékou nebo jiným břemenem. Podívejte se na vzor

V dnešní době není ničím výjimečným kupovat nemovitost s břemenem. Oproti tzv. čisté nemovitosti je postup koupě jen o něco složitější, banky a také realitní kanceláře s tím však mají...

Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)

Úhrady poplatkov sú vecou dohody medzi zmluvnými stranami a sprostredkovateľom (najčastejšie je to realitný maklér). V akej výške sa pohybujú, čo všetko musíte zaplatiť?