Rekonstrukce bytového jádra svépomocí: Co všechno vás čeká?

Nejeden majitel bytu se už s touto „noční můrou“ popasoval. Kdysi klasická umakartová (komunistická) konstrukce bytového jádra byla postačující, dnes jí však odzvonilo. Je třeba myslet na budoucnost a změna je pravděpodobně nutností.

Plánovaná rekonstrukce bytového jádra

Co vás čeká a nemine? Nabídneme odpovědi na otázky a konkrétní rady, jak postupovat při přestavbě celého bytového jádra.

Proč rekonstrukce?

Bytové jádro je pozůstatkem socialistického režimu a je součástí každé panelákové výstavby z tohoto období. Dnes je výstavba panelákových bytů diametrálně odlišná a myslí se na kritéria, která garantují splněné normy bezpečnosti a hygieny. Stará bytová jádra toto rozhodně nesplňují. Rekonstrukce je nutná nejen kvůli vašemu pohodlí, ale i po vizuální nebo technické stránce.

Kolik mě to bude stát?

Zřejmě nejčastější otázka, kterou si klade každý, kdo se do této rekonstrukce plánuje pustit. Univerzální odpověď však neexistuje. Rekonstrukce probíhá v různých podobách a každá vyžaduje individuální řešení, která samotný cenový rozsah ovlivňují.

Půdorys bytu

Jaký bude rozsah prací, o jak velký byt půjde, změna dispozice, použité materiály, zda se do toho pustíte svépomocí nebo si najmete stavební firmu a podobně. Můžeme vám nabídnout aspoň průměrné ceny vyplývající ze zkušeností lidí na fórech. Cena rekonstrukce bytového jádra se pohybuje od 60 do 130 tisíc korun

Povolení a oznámení

Ještě dříve, než se pustíte do rekonstrukce, nevyhnete se určitým povinnostem. Rekonstrukci bytového jádra musíte ohlásit správci budovy. V případě, že se rekonstrukce bude týkat nosných stěn, nesmí chybět statický posudek a následně i stavební povolení. Pochopitelně, kvůli dobrým vztahům se sousedy je informujte o této činnosti. Ideálně když jim dáte na vědomí i časový horizont, ve kterém bude rekonstrukce bytového jádra probíhat. Pro odvoz stavebního odpadu je nutné zajistit kontejner.

Svépomocí, nebo s pomocí?

Rozhodnutí pustit se do přestavby bytového jádra zvažují zřejmě jen ti, kteří už s přestavbou či nějakými rekonstrukcemi mají zkušenost. V opačném případě padá jediná možnost na stavební firmu. Pokud si tedy nejste jistí, rozhodne se do rekonstrukce nepouštějte sami. Rozebrat (rozbourat) umakartovou skládačku je ještě poměrně jednoduché, ale v případě, že se chcete pouštět do vodovodní instalace nebo elektrické sítě bez zkušeností, můžete si zadělat na pořádný problém. Nezaškodí, když rozsáhlejší rekonstrukci proberete s architektem, který vám nabídne nejideálnější řešení po technické, ale i designové stránce.

Rekonstrukce v paneláku

Navíc rekonstrukce bytového jádra trvá v průměru od 7 do 12 dní. Představte si, že se do přestavby pustíte sami. Kolik dovolené si budete muset vybrat? Peníze pro odbornou firmu jsou garancí kvality, dodržení časového horizontu a také záruky za odvedenou práci.

Odpojení rozvodů

Prvním krokem je odstavení elektrických a vodovodních rozvodů. Pozornost věnujte všemu včetně stupaček, které procházejí prostorem toalety. Tyto rozvody musí být zachovalé a přístupné, aby byla možná výměna potrubí a zároveň aby bylo možné instalovat měřiče spotřeby vody. Stoupačky jsou velmi důležité pro spád vody. Na jejich lokaci je závislá poloha vany, umyvadla nebo toalety. Čím dál je zařízení od odpadu, tím výš musí být situovaný odtok.

Přemýšlejte, plán je základ

Vezměme to tak, že staré jádro je rozebrané a chystáme se na vytvoření ideálních podmínek a splnění představ o dokonalé koupelně. Na začátku celé rekonstrukce je důležité vědět, jakým směrem se bude přestavba bytového jádra ubírat. Především zda chcete měnit původní dispozici nebo ponecháte původní. Po tomto rozhodnutí se ukáže, jaká bude náročnost a náklady celé rekonstrukce.

Plánovaná rekonstrukce jádra v paneláku

Při zachování původní dispozice vás čeká mnohem méně starostí než v případě, kdy se rozhodnete měnit umístění vany, sprchového koutu, WC nebo umyvadla. Při přestavbě původní dispozice vždy získáte nějaké ty centimetry navíc. Místo, které zabírala konstrukce bytového jádra bude mnohem zapracovanější, zvýší se světlá výška, také optická výměra prostoru. Obrovskou výhodou při zachování původní struktury jsou rozvody vodovodní a elektrické instalace, které s drobnými změnami zůstanou původně rozmístěné.

Předělávání v paneláku

Při změně dispozice, kdy jde nejčastěji o spojení toalety s koupelnou dochází ke změnám v rámci rozložení vybavení koupelny. To si vyžaduje také změny v elektroinstalaci i vodovodních rozvodech. Nemluvě o tom, když se rozhodnete bytové jádro přesouvat do jiné části bytu. Mnoho lidí chce přestěhovat koupelnu k obvodové stěně. Tento zásah vyžaduje profesionální stavební firmu, kdy je nutné řešit celoplošnou analýzu prostoru v bytě. Často je potřebný zásah i do jiných částí bytu, nejčastěji kuchyně. V případě, že toužíte po velké rohové vaně, doporučujeme propojit toaletu s koupelnou. Získáte mnohem víc místa a nepochybně i vodoinstalační a elektrikářské práce budou mnohem jednodušší.

Budování příček

Umakart jde navždy do zapomnění. Dnešní doba nabízí široké spektrum možností. Není nutností příčky zdít z cihel nebo betonových tvárnic. Nejvíc peněz a práce ušetříte, pokud se rozhodnete pro sádrokarton. Je lehký a práce s ním jde mnohem snáze a rychleji. Menší nevýhodou sádrokartonu je následné upevňování polic, nosných konstrukcí nebo umyvadla. Tehdy je potřebné vytvořit nosnou konstrukci za pomoci speciální montáže. I tento problém má však řešení.

 Bytové jádro v paneláku

Existuje kombinace zděné sádrokartonové konstrukce, která se využívá pro její vyšší nosnost. Nejednou se stává, že koupelna a kuchyně mají společnou stěnu, na které je z jedné strany toaleta a umyvadlo, na druhé straně kuchyňský dřez a kuchyňská linka. Polozděná nebo zděná příčka je v tomto případě mnohem lepší alternativou.

Použít můžete i tzv. sendvičové panely, které jsou nejčastěji tvořené slepením dřevěných profilů a polystyrenu. Zároveň tvoří i tepelnou izolaci, jsou velmi odolné, extrémně lehké, paropropustné a odolné vůči vlhkosti.

Rekonstrukce v pěti krocích

  • Zbourání (rozebrání) původního jádra a odvoz stavebního odpadu.
  • Odpojení rozvodů a stoupaček, případná změna jejich dispozice.
  • Rekonstrukce jádra podle promyšleného půdorysu nebo projektu architekta.
  • Elektrikářské a vodoinstalatérské práce.
  • Zdění, izolace, obkládání, síťování, stěrkování, snížení stropu, obezdění, montáž vybavení.

Rady a tipy na závěr

Častým problémem je hluk instalační šachty. Myslete na to předem. Šachtu je potřebné odizolovat ze všech stran. Ideální je použít jako izolant minerální vlnu, která spolu se sádrokartonem, tvárnicemi nebo polozděnou konstrukcí vytvoří kvalitní izolant.

Při obkládání stěn obkladem myslete na určitou rezervu. Rohy, schody, obkládání vany a podobně uberou z původního výpočtu. Navíc v případě nehody se vyplatí mít nějaké ty dlaždice navíc. Mít o balík či dva navíc nikomu nezruinuje rozpočet.

Kontrola vodováhou

Pokud na to máte prostředky, spolupracujte s architektem nebo koupelnovým studiem. Nechte si vypracovat projekt podle požadavků a možností, které máte.

Snažte se vybírat barvy, které prostor opticky zvětšují. Koupelny v panelákových bytech prostor navíc přece jen nenabízejí. Ne vždy je nutné jít za každou cenu s trendy. Používejte zrcadlové plochy, v případě sprchového koutu skleněné dveře.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 23.03.2019
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!