Retro gramofony nejsou nejlacinější. Recenze ukázaly ty nejlepší

Některé věci se mění, ale některé jako by byly věčné. Jednoduše jsou věci, které si zachovají svůj charakter po staletí. Gramofon je přesně tím druhem zařízení, o kterém hovoříme. Avšak, i něco tak klasického prošlo určitým vývojem.

Domácí retro gramofon a desky

Gramofon rozhodně není jen sběratelským kouskem, ale také je prvkem moderních technologií. Spojuje nádech historie a inovativního myšlení. Popularita tohoto zařízení nikdy neustoupila a stále má své nadšence. Kromě toho, že dokáže být skvělou dekorací interiéru, dokáže být ještě lepším společníkem. Připomeňte si zvuk klasické desky a vraťte se v čase.

Oblíbené retro gramofony

Jak si vybrat nejlepší gramofon

V principu je gramofon skutečně jednoduché zařízení, které nám slouží k přehrávání klasických vinylových desek. Dnešní gramofony však už zvládnou i CD, flash disky nebo SD karty. Na trhu je možná až nečekaně mnoho modelů. Mnohé z nich jsou určené pro disdžokeje jako součást jejich aparatury. Avšak najdete i klasické verze k vám domů. Některé v moderním a jiné v nadčasovém retro stylu.

Nabídka je však rozmanitá a potvrdilo se nám, že nejčastěji rozhoduje právě design a cena. Také jsou zde však i parametry, které vám o gramofonu prozradí určité kvalitativní znaky.

Gramofon podle účelu

Pokud chcete gramofon, který vám jednoduše přehrá staré desky, není třeba hledat unikátní kousky za mnoho peněz. Postačí vám úplně běžný gramofon i s rádiem. Jednoduše, stará klasika. Naopak pokud už chcete, aby byl gramofon trochu všestrannější, sáhněte po gramofonu s lepší kompatibilitou a konektivitou. USB, SD-karta, externí HDD nebo CD a podobně. Případně možnost propojení s počítačem.

Moderní gramofon pro DJe

Pokud však už chcete gramofon používat například jako dýdžej, budete už dbát na detaily, jakými jsou možnost nahrát hudbu přímo z magnetofonu na CD nebo USB, scratchovat hudbu a podobně. Připojitelnost k DJ pultu atd.

Nejlepší gramofony

V rámci segmentu tohoto audio zařízení jsme se rozhodli nakouknout do šálku nostalgie a ukázat vám ty nejlepší kousky, které na trhu najdete ještě dnes. Úžasné retro gramofony, ale i moderní gramofony pro DJing z dílny různých výrobců. Na základě oblíbenosti a referencí jsme pro vás vybrali ty nejlepší gramofony, které na trhu můžete najít.

Typ pohonu

Nejmodernějším a nejstabilnějším druhem pohonu gramofonů je přímý náhon. Talíř je poháněný magnetem a řízený krystalem. Vyhnete se tak zbytečnému kolísání otáček a přenos zvuku bude kvalitnější. Tento druh, dokonce i s regulací otáček, se využívá při DJingu.

Pochopitelně, klasika nikdy neumírá. Řemínkový pohon je klasickým druhem pohonu, který provází gramofony už od jejich vynálezu. Má svoje nevýhody, o tom žádná, ale zároveň drobné kolísání otáček má svoje kouzlo. Občasné výpadky zvukových vln tak skutečně navozuje autentickou atmosféru. Řemínek je třeba časem také vyměnit, protože se časem vytahá a může prasknout.

Ramínka a přenosky

Pokud ještě navážeme na ramínka, hovoříme o dvou druzích. Ramínka rovná a ramínka zahnutá. Rovná ramínka se pohybují po své dráze, ale nevyhnou se kolísání. Naopak, zahnutá ramínka se svým tvarem přizpůsobí a kvalita zvuku je o poznání lepší.

Přenoska gramofonu

Na konci ramínka se nachází přenoska, která zabezpečuje (elektronicky) přenos zvuku z jehly do gramofonu (do reproduktorů). Někdy je přenoska samostatná, jindy je propojená s jehlou samotnou. Když se jehla opotřebuje, jednoduše ji vyměníte. Jehly se dělí na eliptické a sférické. Sférické jehly jsou vyšší kvality a lépe drží svoji dráhu na talíři.

Funkce a příslušenství

Základní funkcí gramofonu je přehrávat zvuk, a tedy hudbu. K tomu jsou potřebné reproduktory. Existují gramofony s vestavěnou reprosoustavou, ale i takové, které je nutné k reproduktorům připojit. Je nutné uvést, že jejich zvuk je obvykle kvalitnější.

Podstatnou funkcí je také automatické přehrávání nebo tzv. autostop. V tom případě kdy deska dohrá, gramofon přestane hrát nebo se automaticky vrátí po dráze na svoje místo.

Podstatným příslušenstvím jsou kabely pro připojení k DJ pultu, počítači a podobně. Následně je vítaným společníkem také DAC převodník, kdy za pomoci software nebo aplikace můžete digitalizovat vaše nahrávky a ukládat je ve formátu mp3.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 19.11.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.