Retro gramofony nejsou nejlacinější. Recenze ukázaly ty nejlepší

Některé věci se mění, ale některé jako by byly věčné. Jednoduše jsou věci, které si zachovají svůj charakter po staletí. Gramofon je přesně tím druhem zařízení, o kterém hovoříme. Avšak, i něco tak klasického prošlo určitým vývojem.

Domácí retro gramofon a desky

Gramofon rozhodně není jen sběratelským kouskem, ale také je prvkem moderních technologií. Spojuje nádech historie a inovativního myšlení. Popularita tohoto zařízení nikdy neustoupila a stále má své nadšence. Kromě toho, že dokáže být skvělou dekorací interiéru, dokáže být ještě lepším společníkem. Připomeňte si zvuk klasické desky a vraťte se v čase.

Oblíbené retro gramofony

Jak si vybrat nejlepší gramofon

V principu je gramofon skutečně jednoduché zařízení, které nám slouží k přehrávání klasických vinylových desek. Dnešní gramofony však už zvládnou i CD, flash disky nebo SD karty. Na trhu je možná až nečekaně mnoho modelů. Mnohé z nich jsou určené pro disdžokeje jako součást jejich aparatury. Avšak najdete i klasické verze k vám domů. Některé v moderním a jiné v nadčasovém retro stylu.

Nabídka je však rozmanitá a potvrdilo se nám, že nejčastěji rozhoduje právě design a cena. Také jsou zde však i parametry, které vám o gramofonu prozradí určité kvalitativní znaky.

Gramofon podle účelu

Pokud chcete gramofon, který vám jednoduše přehrá staré desky, není třeba hledat unikátní kousky za mnoho peněz. Postačí vám úplně běžný gramofon i s rádiem. Jednoduše, stará klasika. Naopak pokud už chcete, aby byl gramofon trochu všestrannější, sáhněte po gramofonu s lepší kompatibilitou a konektivitou. USB, SD-karta, externí HDD nebo CD a podobně. Případně možnost propojení s počítačem.

Moderní gramofon pro DJe

Pokud však už chcete gramofon používat například jako dýdžej, budete už dbát na detaily, jakými jsou možnost nahrát hudbu přímo z magnetofonu na CD nebo USB, scratchovat hudbu a podobně. Připojitelnost k DJ pultu atd.

Typ pohonu

Nejmodernějším a nejstabilnějším druhem pohonu gramofonů je přímý náhon. Talíř je poháněný magnetem a řízený krystalem. Vyhnete se tak zbytečnému kolísání otáček a přenos zvuku bude kvalitnější. Tento druh, dokonce i s regulací otáček, se využívá při DJingu.

Pochopitelně, klasika nikdy neumírá. Řemínkový pohon je klasickým druhem pohonu, který provází gramofony už od jejich vynálezu. Má svoje nevýhody, o tom žádná, ale zároveň drobné kolísání otáček má svoje kouzlo. Občasné výpadky zvukových vln tak skutečně navozuje autentickou atmosféru. Řemínek je třeba časem také vyměnit, protože se časem vytahá a může prasknout.

Ramínka a přenosky

Pokud ještě navážeme na ramínka, hovoříme o dvou druzích. Ramínka rovná a ramínka zahnutá. Rovná ramínka se pohybují po své dráze, ale nevyhnou se kolísání. Naopak, zahnutá ramínka se svým tvarem přizpůsobí a kvalita zvuku je o poznání lepší.

Přenoska gramofonu

Na konci ramínka se nachází přenoska, která zabezpečuje (elektronicky) přenos zvuku z jehly do gramofonu (do reproduktorů). Někdy je přenoska samostatná, jindy je propojená s jehlou samotnou. Když se jehla opotřebuje, jednoduše ji vyměníte. Jehly se dělí na eliptické a sférické. Sférické jehly jsou vyšší kvality a lépe drží svoji dráhu na talíři.

Funkce a příslušenství

Základní funkcí gramofonu je přehrávat zvuk, a tedy hudbu. K tomu jsou potřebné reproduktory. Existují gramofony s vestavěnou reprosoustavou, ale i takové, které je nutné k reproduktorům připojit. Je nutné uvést, že jejich zvuk je obvykle kvalitnější.

Podstatnou funkcí je také automatické přehrávání nebo tzv. autostop. V tom případě kdy deska dohrá, gramofon přestane hrát nebo se automaticky vrátí po dráze na svoje místo.

Podstatným příslušenstvím jsou kabely pro připojení k DJ pultu, počítači a podobně. Následně je vítaným společníkem také DAC převodník, kdy za pomoci software nebo aplikace můžete digitalizovat vaše nahrávky a ukládat je ve formátu mp3.

Nejlepší gramofony

V rámci segmentu tohoto audio zařízení jsme se rozhodli nakouknout do šálku nostalgie a ukázat vám ty nejlepší kousky, které na trhu najdete ještě dnes. Úžasné retro gramofony, ale i moderní gramofony pro DJing z dílny různých výrobců. Na základě oblíbenosti a referencí jsme pro vás vybrali ty nejlepší gramofony, které na trhu můžete najít.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 19.11.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava

Hrnce a servírovací konvice nahradily keramické rychlovarné konvice, které vodu ohřejí raketovou rychlostí, jsou levné, ale stále mohou vypadat krásně jako ty u babičky. Víte, kterou si...

Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky

Vysávání s klasickými vysavači na filtrační sáčky často představuje pro alergiky hotovou noční můru. Skvělou náhradu byste proto mohli najít ve vysavačích s vodní filtrací. Jak vybrat...

Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač? Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač?