Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět

„Mohli byste mi to, prosím, rezervovat do dalšího týdne?“ Pokud jste někdy prodávali nějaké movité věci prostřednictvím inzerce, určitě tuto větu důvěrně znáte. Při koupi a prodeji nemovitosti však často jde o desítky tisíc eur.

Rezervační smlouva nemovitosti

Navíc hledání toho správného domu či bytu, který se stane vaším domovem na dlouhé roky, je často záležitost týdnů, ba až měsíců. Při těchto transakcích se tedy nestačí spoléhat na dobré slovo kupujícího nebo prodávajícího a přijde vhod sepsání tzv. rezervační smlouvy.

Vzor rezervační smlouvy najdete na mnoha internetových stránkách, pojďme si však objasnit, k čemu taková smlouva slouží a jaká práva a povinnosti z ní prodávajícím, kupujícím nebo realitním kancelářím vyplývají.

Co je rezervační smlouva

Rezervační smlouva na nemovitost představuje jakýsi písemný příslib, že prodávající nebude nabízet předmětnou nemovitst dále na prodej. Kupujícímu tedy pomůže získat čas na zabezpečení finančních prostředků na koupi, například vyřízení formaltt potřebných pro získání hypotečního úvěru. Na druhé straně, prodávajícího ujistí v tom, že kupující má o nemovitost reálný zájem.

Rezervační smlouva na byt nebo dům nenahazuje smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Nezavazuje tedy přímo smluvní strany, aby v budoucnosti kupní smlouvu uzavřely, nabízí však jisté záruky prostřednictvím určení tzv. rezervačního poplatku, nebo jinak řečeno, zálohy za kupní cenu. Tuto zálohu hradí kupující prodávajícímu a při uzavření samotné kupní smlouvy mu bude z prodejní ceny odečtená. Její výška se nejčastěji pohybuje na úrovni 3–5 % kupní ceny za nemovitost, což často představuje sumu v řádech destitisíců korun.

Smluvní strany

Smluvními stranami jsou prodávající (tj. majitel nemovitosti) a kupující. Do hry však nejednou vstupuje také zprostředkovatel prodeje nemovitosti, kterým je nejčastěji realitní makléř nebo realitní kancelář. Tento zprostředkovatel zároveň zastřešuje transakci včetně úhrady uvedeného rezervačního poplatku.

Setkání s realitním agentem a koupě nemovitosti

Rezervační poplatek v tom případě platí kupující na účet zprostředkovatele nebo do jeho rukou v hotovosti. Pokud budete platit hotovostí, dejte si pozor na zákonné omezení výšky hotovostních transakcí do 5000 eur. Také nezapomeňte na potvrzení o zaplacení v písemné formě.

Odstoupení od rezervační smlouvy

Rezervační smlouva by měla obsahovat také klauzuli o sankcích pro případ odstoupení od smlouvy jednou ze smluvních stran. Pokud si kupující rozmyslí koupi dané nemovitosti nebo se mu nepodaří sehnat dostatek finančních prostředků (např. pokud mu banka neschválí úvěr), musí obvykle zaplatit dohodnutou sankci, která je ve většině případů ve stejné výšce, jako zaplacený rezervační poplatek (záloha). Stručně řečeno, prodávající nebo zprostředkovatel mu zálohu jednoduše nevrátí a ponechá si ji.

Pokud si prodej rozmyslí majitel nemovitosti, rezervační poplatek se vrátí kupujícímu. Pokud je smlouva vyvážená, pro tyto případy je pro majitele ve smlouvě dohodnutá sankce ve stejné výšce, jako když od smlouvy odstoupí kupující. Majitel tedy musí vrátit kupujícímu plnou výšku zálohy plus zaplatit dohodnutou sankci.

Podmienky v rezervačnej zmluve

Pokud jde o prodej přes realitní kancelář, suma sankce se obvykle dělí mezi realitní kancelář a smluvní stranu, která smlouvu neporušila. Je to pro ně určitá kompenzace za ztracený čas a náklady spojené s neúspěšným pokusem o prodej.

Nejdůležitější u rezervační smlouvy je vymezit si případy, v nichž může kupující nebo prodávající odstoupit od smlouvy bez uplatnění sankcí druhou stranou, a ve kterých naopak budou moci být sankce uplatněné. Zároveň je však důležité dát si pozor, aby byla rezervační smlouva vyvážená a ani jedna smluvní strana v ní nebyla nepřiměřeně zvýhodněná. K porušení povinností vyplývajících z rezervační smlouvy může dojít i ze strany realitní kanceláře. Tyto případy by měly být ve smlouvě také ošetřené.

Co by měla obsahovat rezervační smlouva

Z právního hlediska by měla smlouva obsahovat minimálně tyto informace:

 • Smluvní strany – prodávající, kupující, případně realitní makléř nebo kancelář.
 • Identifikaci nemovitosti – druh (dům, byt, průmyslový objekt), popisné a orientační číslo, číslo listu vlastnictví, číslo parcely, případně čísla parcel pozemků příslušných k nemovitosti.
 • Kupní cena – suma, na které se smluvní strany dohodly.
 • Výška rezervačního poplatku a sankcí – mohou být různé pro prodávajícího, kupujícího a realitní kancelář.
 • Výška provize pro realitní kancelář.
 • Termíny – data, do kterých se smluvní strany zavazují uzavřít kupní smlouvu, smlouvu o budoucí kupní smlouvě, případně datum, do kterého je prodávající povinný zpřístupnit nemovitost kupujícímu.

Kdy se rezervační smlouvě vyhnout

Určitě žádnou rezervační smlouvu nepodpisujte v těchto případech:

 • Pokud si nejste jistí, že vámi vybraná nemovitost je pro vás ta správná.
 • Pokud nepoznáte nemovitost do detailů a je možné, že v budoucnu objevíte překážky, pro které byste si její koupi rozmysleli.
 • Pokud si nejste jistí financováním, tj. pokud nemáte po ruce potřebnou hotovost a nejste si jistí schválením hypotečního úvěru ze strany banky.
 • Pokud se vám zdá být smluvní protistrana nepřiměřeně zvýhodněná.
 • Pokud jste pod časovým tlakem a ve stresu.

Peníze a výběr bydlení

Podepsat, nebo nepodepsat?

Nejčastěji dochází k vypovězení rezervační smlouvy ze strany kupujících z důvodu, že si nedokázali včas zajistit finanční prostředky (např. pokud jim banka neschválí hypoteční úvěr). V případě, že máte jistotu, že nesplňujete žádný z bodů v předchozím odstavci, směle do toho.

Pokud se vám smlouva zdá nevyvážená a smluvní protistrana nepřiměřeně zvýhodněná, navrhněte její změny. Pokud vám však vaše intuice říká, že něco není v pořádku a prodávající nebo realitní kancelář se nechová férově, raději rezervační smlouvu nepodpisujte a porozhlédněte se po jiné nemovitosti. Na výběr jich je vždy mnoho.


Komentáre

30/09/2019 19:40
Jitka Vrabcová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je postup, když si kupující rozmyslí koupi nemovitosti ještě před uhrazením rezervačního poplatku. Oznámí to zprostředkovateli do 14 dnů od dne sepsání smlouvy. Děkuji, Jitka Vrabcová

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 06.03.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro životBydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro život

Přemýšlíte o tom, zda se přestěhovat do města nebo na vesnici? Obě místa mají své plusy i mínusy. Na ty nejdůležitější z nich se podíváme v následujících řádcích.

Jak bezpečně zaplatit cenu za koupi nemovitosti. Bankovní vinkulace je řešeníJak bezpečně zaplatit cenu za koupi nemovitosti. Bankovní vinkulace je řešení

Ať už budete za bydlení platit vlastními zdroji, nebo kombinací hypotečního úvěru a vlastních zdrojů, měli byste myslet dopředu a být opatrní. Kupní cenu totiž můžete uhradit více způsoby.

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzorJak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzor