Rolety den a noc na míru i bez vrtání. Co říkají recenze?

Pokud si zařizujete dům nebo byt, zajisté budete souhlasit, že klasické interiérové hliníkové nebo plastové žaluzie jsou dost staromódní a v moderním interiéru často nemají místo.

Rolety den a noc na okna

Platí to také pro vertikální žaluzie nebo klasické jednobarevné rolety. Čím je ale nahradit tak, aby plnily nejen estetickou funkci, ale i funkci ochrany před teplem a zvědavými pohledy? Elegantním řešením jsou tzv. rolety den a noc.

Princip rolet den a noc

Někteří výrobci je nazývají i „zebra rolety“, nebo roletožaluzie. Je to proto, že svým vzhledem připomínají žaluzie a tím i pásy zebry. Tyto rolety jsou však tvořené souvislým pásem látky, na které se střídají průsvitné a neprůsvitné pruhy. Látka má navíc dvojnásobnou délku, než je výška okna, a jeden její konec je uchycený ve vrchní části. Tam se nachází také navíjecí buben, na který se navíjí druhý konec rolety. Na spodku rolety je kladka, která zároveň působí jko závaží a udržuje látku napnutou, takže celá roleta tvoří jakoby tvar písmene U.

Pokud začnete roletu vytahovat, látka prochází přes spodní kladku, roleta se zkracuje a zároveň se mění vzájemná poloha neprůsvitných a průsvitných pásů. Posouváním se tedy zvětšuje zakrytí průsvitných ploch těmi neprůsvitnými a tím se reguluje množství propouštěného světla. Geniální systém, že?

Zebra roleta - roleta den a noc

Rolety den a noc můžete ovládat ručně pomocí řetízku, který visí z navíjecího bubnu (podobně jako u žaluzií). Někteří výrobci nabízejí i možnost dovybavit jeh elektrickým pohonem, takže je možné je ovládat pomocí kabelového nebo bezdrátového ovladače.

Funkce rolet den a noc

Rolety den a noc mají tři základní funkce:

  • Chrání před teplem – Zastaví ale až teplo, které už vniklo do interiéru. Na rozdíl od exteriérových žaluzií, plastových rolet nebo speciálních screenových rolet je ochrana před teplem roletami den a noc na mnohem nižší úrovni.
  • Navodí příjemnější atmosféru – Během některých příliš slunných dní může být světla v interiéru příliš. Pokud chcete v místnosti příjemnější atmosféru, s roletami den a noc si můžete úroveň prosvětlení interiéru přesně nastavit a zachovat si přitom osvětlení přirozeným denním světlem.
  • Zastaví nepříjemné pohledy dovnitř – V některých frekventovaných nebo hustě osídlených lokalitách může být soukromí vzácností. Přes běžné žaluzie je stále vidět do místnosti, dokud je úplně nezatáhnete. Tím ale zatemníte celou místnost. Skrz rolety den a noc však vaši susedé nebo kolemjdoucí nic neuvidí, ale díky tomu, že jsou průsvitné, zůstane pro vás dostatek slunečního světla.

Vybíráme z katalogu

Typy látek

Někteří lidé, kteří si nechali tyto rolety namontovat, resp. si je namontovali sami, sa stěžovali, že skrz rolety prosvítá příliš mnoho světla. To však můžete ovlivnit správným výběrem látky. Obrovskou výhodou těchto rolet je totiž možnost přizpůsobit je vašemu interiéru. Na výběr máte nepřeberné množství látek s různě barevnými pruhy, ale také s různou tlouštkou.

»» Konzervativní černobílé pruhy se hodí do každé obytné i neobytné místnosti – počítejte však s tím, že i při maximálně otevřeném nastavení budou světlu překážet tmavé pruhy, což pro úplné prosvětlení některých místností nemusí stačit. Samozřejmě, závisí to i na účelu využití místnosti, přece jen v ložnici nám stačí intimnější osvětlení, ale v pracovně často píšeme a čteme, takže tam potřebujeme světla víc.

»» Nemusíte však zůstat jen u černých pruhů – moderní příbytek totiž nádherně dotvoří pastelové odstíny oranžové, modré nebo zelené barvy. Kromě jednobarevných rolet s pastelovými nebo výraznějšími barvami se vyrábějí i látky s různými vzory. Rolety den a noc se tedy stanou nejen funkčním, ale i elegantním doplňkem vašeho interiéru.

Růžové rolety den a noc

»» Pokud jeh chcete použít do koupelny, sklepa nebo prádelny, žádejte u výrobce vyhotovení z voděodolné textilie. Mnozí z nich tuto možnost nabízejí. Čištění rolet den a noc se provádí jen vlhkým hadrem.

Rolety den a noc bez vrtání

Montáž rolet den a noc zvládnete i sami. Můžete je připevnit napevno šrouby nad okenní rám, případně na vrch okenního rámu nebo do stropu. Můžete je však namontovat i bez vrtání, některé modely je totiž možné uchytit i přímo na okno pomocí háčků nebo pevné oboustranné lepicí pásky. Dejte si ale pozor, neboť zvoleným způsobem montáže si můžete znemožnit plné otevření okna.

Existují modely rolet den a noc, u kterých látka jen volně visí, ale i modely s vodicími lištami. U nich je montáž o kapku složitější, protože je třeba uchytit i vzpomínané lišty. Ideální model s požadovaným typem a barvou látky, její délkou a způsobem uchycení vám většina výrobců vyrobí na míru při dodání potřebných rozměrů.

Žaluzie nebo rolety den a noc?

Všechna tři řešení interiérového stínění (klasické rolety, žaluzie či rolety den a noc) mají svoje výhody i nevýhody. Běžné rolety stínění místnost shora dolů a množství světla se jimi těžko reguluje. Klasické žaluzie se zasa těžko čistí, neboť jsou křehké, a pokud je úplně nezatemníte, stále bude do místnosti z vnějšího prostoru vidět. Rolety den a noc jsou cenově srovnatelné s běžnými interiérovými žaluziemi i roletami, avšak umožňují plynulou regulaci osvětlení.

Bílá roleta den a noc v obýváku

Koupíte je už za cenu několika set korun na jedno okno. Je však důležité, abyste si u nich zvolili správnou tlouštku a barvu látky. Pokud chcete místnost co nejvíc ochránit před teplem ze slunečního záření, pouvažujte o stínění exteriérovými žaluziemi nebo tzv. screen roletami. Tyto prvky zadrží teplo už v exteriéru a ušetří vám případné náklady na chlazení místnosti.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 17.11.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?