Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Pěstování rostlin vnáší do domácnosti nespornou dávku estetična, ale tento koníček či záliba má také mnohé jiné výhody. Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem.

Pěstování pokojových rostlin

Pokud ještě rostliny doma nepěstujete, tak nasledující řádky by vás mohly motivovat k jejich koupi.

Krásný a užitečný doplněk

Pěstování květin je skvělé hobby, které sice vyžaduje jistou dávku trpělivosti, ale z volného času vám téměř nic nesebere a výsledný efekt potěší vaše oči i duši. Kromě toho, že do vašeho příbytku vnášejí potřebný nádech přírody, tak mají také pozitivní účinky na váš organismus, o čemž informují mnohé vědecké studie.

Znečištěný vzduch, chemikálie nebo toxiny – to všechno jsou problémy týkající se drtivé většiny domácností a pěstování rostlin vám pomůže tyto patálie eliminovat nebo minimálně aspoň zredukovat.

Snižují stres a uklidňují

Nemusíte být žádným milovníkem květů, ale zrakové vjemy neoklamete a už jen pohled na pěknou rostlinu má vliv minimálně na vaše podvědomí. Květy působí uvolňujícím dojmem, vytvářejí velmi příjemnou atmosféru, která je skvělá na relaxování. Právě zde je úzká spojitost s duševním zdravím.

Pokojové rostliny

Také pravidelná péče – zalévání, hnojení či stříhání odumřelých částí – je skvělá činnost na odreagování, která vám pomůže "vypnout" a na chvíli se z reálného světa přesunout ke květům.

Pozitivní vliv na zdraví

Kromě psychické pohody si pěstováním rostlin zlepšujete i svoje fyzické zdraví. Dokážou snižovat srdeční frekvenci, takže vám pomáhají ustálit krevní tlak. Mají prospěšné účinky i na svalstvo v souvislosti se stresem, a protože mají uklidňující účinek, tak zvyšují i produktivitu, tvořivost nebo kreativitu.

Pomáhají také dětem s poruchou pozornosti, slouží jako prostředek pro lepší regeneraci po chirugických zákrocích a zmírňují příznaky Alzheimerovy nemoci.

Čistí vzduch

Přestože si to pravděpodobně neuvědomujete, tak i vaše domácnosti jsou zahlcené různými škodlivými výpary. Co za to může? Prakticky všechen nábytek nebo jiné doplňky a příslušenství. Lepidla, barvy, změkčovadla nebo čisticí/osvěžující prostředky – všechny vyjmenované věci mají společného jmenovatele v podobě uvolňování zdraví škodlivých výparů do ovzduší.

Podobně je na tom i nábytek, podlahy, koberce nebo topení. Negativní vlivy působí i během noci, což může mít za následek zhoršenou kvalitu spánku. Mnohé rostliny a jejich kořenové systémy však dokážou tyto látky pohlcovat a využít je ve svůj prospěch, takže je to pozitivní pro květy i pro lidi.

Kaktusy a sukulenty v květináčích

Problémem v současnosti je i elektromagnetický smog, tzv. elektrosmog, který produkují elektrické spotřebiče, obrazovky nebo elektrické vedení. Ukázalo se, že řešením tohoto problému jsou opět květy. Elektrosmog přitom nelze brát na lehkou váhu, protože může mít na svědomí vznik autoimunních nebo zánětových onemocnění.

Škodlivé látky

Škodlivými látkami v ovzduší máme na mysli široké spektrum sloučenin. Nejčastěji se v domácnostech vyskytují látky jako amoniak, benzen nebo formaldehyd. Velkým strašákem, na který si je nutné dávat obzvlášť pozor, jsou ty škodliviny, které se uvolňují pomalu, ale dlouhodobě – například uvedená lepidla, která se používají při výrobě nábytku.

Správná péče o rostliny

Aby vysazené rostliny plnily svůj účel biočističe a prostředku zlepšování psychické pohody a fyzického zdraví, tak je nutné, abyste jim dopřáli co nejlepší péči. Svoje potřeby má každý květ jiné, ale v zásadě vyžadují stejné záležitosti.

Pravidelné zalévání, hnojení, dostatek světla a další péče, například v podobě stříhání odumřelých částí, přesazení, zazimování nebo množení. Sledujte, zda listy neztrácejí svoji barvu, neodumírají nebo jednoduše zda květ nevadne. I u nás najdete užitečné rady týkající se pěstování, díky kterým by se vaší rostlince mělo dařit.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 03.10.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Šalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhyŠalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhy

Šalvěj je nenáročná bylinka, která je typická svojí aromatickou vůní. Existují stovky odrůd šalvěje, některé zdroje uvádějí až 900 druhů po celém světě. V textu se dozvíte o šalvěji,...

Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání. Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání.

Je velmi vrtkavé a právě, když nechcete, je ho až až, a když po něm toužíte, ne a ne ho vypěstovat. V našem článku vám povíme všecho potřebné o pěstování Domácího štěstí!

Pokojové rostliny do stínu a tmavých koutůPokojové rostliny do stínu a tmavých koutů