Rozdíl mezi septikem a žumpou

Žumpy a septiky jsou zařízení, do kterých se přivádějí odpadní vody. Jsou vybudované na místech, kde není možnost odvádět odpadní vody do kanalizace nebo čističek vod. Tím však jejich podobnost končí.

Osazená betonová žumpa

Z hlediska platného zákona o vodách se septik považuje za vodní stavbu a jeho povolení a provozování se tímto zákonem musí řídit. Žumpa vodní stavbou není. Abychom pochopili rozdíly mezi oběma zařízeními, popíšeme si princip jejich fungování.

ŽUMPA

Žumpa je zařízení, které zachytává odpadní vody bez toho, aby se dále vypouštěly do povrchových či podzemních vod. Jsou to vlastně bezodtokové vodotěsné nádrže, jejichž obsah je nutné vyvážet fekálním vozem do čističek odpadních vod, a to v pravidelných intervalech. Na žumpu sa vydává stavební povolení podle stavebního zákona, kterým se stavitel a provozovatel  žumpy musí řídit.

 

Při její výstavbě se musí dodržovat minimální vzdálenost (určená normou) od blízkých budov a vodních zdrojů. Žumpa má zpravidla obdélníkový, v některých případech kruhový půdorys. Musí být nepropustná, tedy vodotěsná. Kromě toho nesmí zachytávat dešťové vody, takže její strop musí být neprodušný a umístěný ve výšce minimálně 0,3 m nad maximální hladinou. Žumpa je součástí příbytků, které nemají možnost nebo nejsou napojené na kanalizaci.

Jejíinstalace je jednoduchá a cenově dostupná, ale vzhledem k uživatelskému komfortu a ekonomičnosti provozu je efektivnost žumpy diskutabilní.

SEPTIK

Septik je zařízení, které slouží na shromažďování odpadních vod, které následně částečně čistí. Tyto odpadní vody, které prošly čištěním, jsou vypouštěné do povrchových či podzemních vod nebo do kanalizace. Protože se jedná o vodní stavbu, musí mít kromě stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí i povolení na nakládání s vodami (vypouštění odpadních vod).

Z hlediska funkce je septik průtoková zakrytá nádrž, umístěná v zemi, která slouží k odsedimentování splašků. Její prostor je rozdělený přepážkami na dvě až tři postupně protékající komory, kde se shromažďuje kal. Strop septiku musí být vždy přikrytý pevným víkem. Do každé komory musí být umožněný přístup pro vybírání usazeného a vyhnívajícího kalu. Provozování septiku vyžaduje mnohem méně úsilí než žumpa. Septik je stavebně i provozně nenáročný čistící objekt.

Uložení plastového septiku do jámy

Zařízení je však finančně náročné a ne každý má možnost si ho pořídit. Ve skutečnosti je v praxi využíváno jen velmi málo septiků.

Kde je skutečný rozdíl?

Žumpa je vodotěsná nádoba, která se musí pravidelně vyprazdňovat, zatímco septik je možné napojit na kanalizaci nebo do podzemních, případně povrchových vod a sám se o odpadní vody postará. Septik je navíc schopný rozkládat látky anaerobními procesy, což žumpa nedokáže.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 09.04.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...

Jak udržet potraviny chladné i ve vedrech. Chladicí taška nebo box jsou řešenímJak udržet potraviny chladné i ve vedrech. Chladicí taška nebo box jsou řešením

Slunce, voda, písek a na osvěžení něco příjemně chlazené. Sen všech letních dovolenkářů. Počasí neovlivníte, teplotu svého oblíbeného nápoje a potravin ano. Prozradíme vám, jak udržet...

Jak zařídit koupelnu pro seniory. Bezbariérové kouty i celé koupelnyJak zařídit koupelnu pro seniory. Bezbariérové kouty i celé koupelny

Jak by měla vypadat bezbariérová koupelna pro seniory? Podívejme se na to, jak přizpůsobit tuto místnost tak, aby byla účelová a bezpečná zároveň.