Rozdíl mezi septikem a žumpou

Žumpy a septiky jsou zařízení, do kterých se přivádějí odpadní vody. Jsou vybudované na místech, kde není možnost odvádět odpadní vody do kanalizace nebo čističek vod. Tím však jejich podobnost končí.

Osazená betonová žumpa

Z hlediska platného zákona o vodách se septik považuje za vodní stavbu a jeho povolení a provozování se tímto zákonem musí řídit. Žumpa vodní stavbou není. Abychom pochopili rozdíly mezi oběma zařízeními, popíšeme si princip jejich fungování.

ŽUMPA

Žumpa je zařízení, které zachytává odpadní vody bez toho, aby se dále vypouštěly do povrchových či podzemních vod. Jsou to vlastně bezodtokové vodotěsné nádrže, jejichž obsah je nutné vyvážet fekálním vozem do čističek odpadních vod, a to v pravidelných intervalech. Na žumpu sa vydává stavební povolení podle stavebního zákona, kterým se stavitel a provozovatel  žumpy musí řídit.

 

Při její výstavbě se musí dodržovat minimální vzdálenost (určená normou) od blízkých budov a vodních zdrojů. Žumpa má zpravidla obdélníkový, v některých případech kruhový půdorys. Musí být nepropustná, tedy vodotěsná. Kromě toho nesmí zachytávat dešťové vody, takže její strop musí být neprodušný a umístěný ve výšce minimálně 0,3 m nad maximální hladinou. Žumpa je součástí příbytků, které nemají možnost nebo nejsou napojené na kanalizaci.

Jejíinstalace je jednoduchá a cenově dostupná, ale vzhledem k uživatelskému komfortu a ekonomičnosti provozu je efektivnost žumpy diskutabilní.

SEPTIK

Septik je zařízení, které slouží na shromažďování odpadních vod, které následně částečně čistí. Tyto odpadní vody, které prošly čištěním, jsou vypouštěné do povrchových či podzemních vod nebo do kanalizace. Protože se jedná o vodní stavbu, musí mít kromě stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí i povolení na nakládání s vodami (vypouštění odpadních vod).

Z hlediska funkce je septik průtoková zakrytá nádrž, umístěná v zemi, která slouží k odsedimentování splašků. Její prostor je rozdělený přepážkami na dvě až tři postupně protékající komory, kde se shromažďuje kal. Strop septiku musí být vždy přikrytý pevným víkem. Do každé komory musí být umožněný přístup pro vybírání usazeného a vyhnívajícího kalu. Provozování septiku vyžaduje mnohem méně úsilí než žumpa. Septik je stavebně i provozně nenáročný čistící objekt.

Uložení plastového septiku do jámy

Zařízení je však finančně náročné a ne každý má možnost si ho pořídit. Ve skutečnosti je v praxi využíváno jen velmi málo septiků.

Kde je skutečný rozdíl?

Žumpa je vodotěsná nádoba, která se musí pravidelně vyprazdňovat, zatímco septik je možné napojit na kanalizaci nebo do podzemních, případně povrchových vod a sám se o odpadní vody postará. Septik je navíc schopný rozkládat látky anaerobními procesy, což žumpa nedokáže.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 09.04.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!