Rozdíl mezi septikem a žumpou

Žumpy a septiky jsou zařízení, do kterých se přivádějí odpadní vody. Jsou vybudované na místech, kde není možnost odvádět odpadní vody do kanalizace nebo čističek vod. Tím však jejich podobnost končí.

Osazená betonová žumpa

Z hlediska platného zákona o vodách se septik považuje za vodní stavbu a jeho povolení a provozování se tímto zákonem musí řídit. Žumpa vodní stavbou není. Abychom pochopili rozdíly mezi oběma zařízeními, popíšeme si princip jejich fungování.

ŽUMPA

Žumpa je zařízení, které zachytává odpadní vody bez toho, aby se dále vypouštěly do povrchových či podzemních vod. Jsou to vlastně bezodtokové vodotěsné nádrže, jejichž obsah je nutné vyvážet fekálním vozem do čističek odpadních vod, a to v pravidelných intervalech. Na žumpu sa vydává stavební povolení podle stavebního zákona, kterým se stavitel a provozovatel  žumpy musí řídit.

 

Při její výstavbě se musí dodržovat minimální vzdálenost (určená normou) od blízkých budov a vodních zdrojů. Žumpa má zpravidla obdélníkový, v některých případech kruhový půdorys. Musí být nepropustná, tedy vodotěsná. Kromě toho nesmí zachytávat dešťové vody, takže její strop musí být neprodušný a umístěný ve výšce minimálně 0,3 m nad maximální hladinou. Žumpa je součástí příbytků, které nemají možnost nebo nejsou napojené na kanalizaci.

Jejíinstalace je jednoduchá a cenově dostupná, ale vzhledem k uživatelskému komfortu a ekonomičnosti provozu je efektivnost žumpy diskutabilní.

SEPTIK

Septik je zařízení, které slouží na shromažďování odpadních vod, které následně částečně čistí. Tyto odpadní vody, které prošly čištěním, jsou vypouštěné do povrchových či podzemních vod nebo do kanalizace. Protože se jedná o vodní stavbu, musí mít kromě stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí i povolení na nakládání s vodami (vypouštění odpadních vod).

Z hlediska funkce je septik průtoková zakrytá nádrž, umístěná v zemi, která slouží k odsedimentování splašků. Její prostor je rozdělený přepážkami na dvě až tři postupně protékající komory, kde se shromažďuje kal. Strop septiku musí být vždy přikrytý pevným víkem. Do každé komory musí být umožněný přístup pro vybírání usazeného a vyhnívajícího kalu. Provozování septiku vyžaduje mnohem méně úsilí než žumpa. Septik je stavebně i provozně nenáročný čistící objekt.

Uložení plastového septiku do jámy

Zařízení je však finančně náročné a ne každý má možnost si ho pořídit. Ve skutečnosti je v praxi využíváno jen velmi málo septiků.

Kde je skutečný rozdíl?

Žumpa je vodotěsná nádoba, která se musí pravidelně vyprazdňovat, zatímco septik je možné napojit na kanalizaci nebo do podzemních, případně povrchových vod a sám se o odpadní vody postará. Septik je navíc schopný rozkládat látky anaerobními procesy, což žumpa nedokáže.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 09.04.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.

Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů

Je lepší elektrické, nebo teplovodní podlahové topení? V článku se dozvíte, jaké mají výhody či nevýhody a které se vám vyplatí víc.