Rozzařte bydlení vánočními světýlky

Vánoční svátky a Vánoce jsou za dveřmi. S Vánocemi je spojeno vícero tradicí. Ať už je to stromek, výzdoba, vánoční pečivo, nebo trávení času se svými blízkými. Nakupujeme dekorace a vyzdobujeme si svoje příbytky tak, aby nám co nejvíc evokovaly atmosféru Vánoc. Pro každého to znamená něco jiného – ale pravděpodobně všichni se zabýváme tím, jak si vyzdobíme svoje okolí, kde budeme svátky prožívat.

Vánoční výzdoba v obýváku

Neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby je vánoční osvětlení a vánoční světýlka. Dodávají nám pocit tepla a domova. Historie světýlek se váže k 18. století. Tehdy bylo osvětlení ještě výlučně formou svíček. Takové osvětlení, jaké známe dnes, se váže k vynálezu žárovky, které se využívaly na osvětlení domů a stromků. Byly to však velké žárovky, které se časem zmenšovaly.

První osvětlený vánoční stromek stál před továrnou T. A. Edisona a měl 80 žárovek, v roce 1882 v New Yorku. Toto osvětlení však bylo poměrně ignorované, protože se spojovalo s marketingovým tahem a prezentací jeho firmy. Vánoční žárovky se začaly vyrábět v roce 1900, ale dlouho byly výsadou jen bohatých lidí. Produkovat ve velkém se začaly po druhé světové válce – tak tomu bylo i v našich zemích. 

Proč používáme na Vánoce světýlka a osvětlení?

Vánoční osvětlení a dekorační světýlka mají svůj smysl a symboliku. Dětem se často vysvětluje vánoční osvětlení tak, že svítíme proto, aby Santa Claus nebo Ježišek našel náš dům. Vánoční osvětlení má však také mnohem hlubší symboliku. Má pohanský původ, ale časem se stalo i křesťanskou tradicí. 

Co tedy symbolizuje vánoční osvětlení a proč se jím obklopujeme? Křesťané považují světlo Vánoc za symbol hvězdné noci, v níž se narodil Kristus. V křesťanské tradici jsou tedy symbolem Ježiše a světla, které přináší na Zemi i během těžkých období. Někteří zase věří, že světlo je symbolem věčného Ježišova ducha. Různé barevné svíce mají také svoji symboliku – bílá například představuje čistotu, růžová představuje radost. Vánoční světýlka tedy všeobecně představují symbol světla, naděje a dobra na světě. Osvětlení, svíčky a různé světelné dekorace představují ale také teplo a pocit domova.

Osvětlení stromku

Klasické vánoční osvětlení se nejvíc spojuje s osvětlením stromku. Na stromek dáváme vánoční svíčky. V devadesátých letech se k nám dostalo laciné čínské osvětlení, které bylo poměrně nebezpečné. Muselo se často měnit a zejména mohlo způsobit elektrický zkrat. Toto je už naštěstí minulostí a v současnosti se preferuje zejména LED osvětlení.

Vánoční LED osvětlení na stromeček

Častokrát je toto osvětlení vhodné i do exteriéru, takže jestli máte dům, tak ho můžete využít do interiéru i do exteriéru. V poslední době bylo moderní zvolit dvě barvy na vánoční výzdobu. Toto se ale poslední dobou mění a vracejí se do módy barevná světýlka na stromek.

Osvětlenie vnějšího prostředí

Běžně v obchodech najdete světelný kabel, nazývaný také světelná trubice. Tento kabel je určený i do exteriéru – takže si ho klidně můžete dát i ven. Nezapomeňte si ale vybrat kvalitní a mrazuvzdorné, protože lacinější verze se mohou při změně teploty poškodit. K tomu slouží právě výše vzpomenuté LED žárovky, které mají také nižší spotřebu energie, vyšší životnost a malé emise tepla, čímž se zabraňuje požáru. A barvy jsou při osvětlení jasnější. Jako vánoční osvětlení na balkon nebo na dům se často používá světelný závěs. Oblíbené jsou - zejména na dům - LED světelné rampouchy, které umocní krásu zimy a Vánoc.

Pokud byste si chtěli před svým domem dopřát ještě víc amerického “kýče”, tak toho najdete také hodně. Do popředí se stále víc dostávají různé 3D dekorace, které potěší zejména ty nejmenší a dotvářejí dokonalou vánoční atmosféru. Můžeme použít sochy zvířat jako sob, srnky nebo medvěd. Ničím novým není už ani Santa Claus se saněmi, případně tažený soby.

Venkovní vánoční výzdoba

K dalším zajímavým a finančně nenáročným tipům vánoční výzdoby domu patří například různé světelné šišky. 

TIP: Pokud nemáte možnost nebo nechcete, tak namísto zapojení do elektřiny využijte světelný řetěz na baterky nebo LED světýlka na baterky. 

Osvětlení vnitřního prostředí

Stejně jako venku, tak světlo se vnáší i dovnitř. A nejen v formě osvíceného vánočního stromku. Jako první určitě každého napadnou svíčky, na kterých je vnitřní vánoční osvětlení založeno. Vánoční svíčky zapalujeme už první adventní neděli a potom každou další až do Vánoc. Svíčky se neodmyslitelně pojí s Vánocemi. Ať už to jsou ty v adventním věnci, nebo různé voňavé aromatické, které umocňují pocit Vánoc. V mnoha bytech najdete v nejedné místnosti i vysoké vánoční svícny. Ty se používají i během štedrovečerní večeře. 

Adventní věnec se svíčkami

Dovnitř také používéme různé řetězy, například řetěz se svítícími koulemi. Další dekorace jako svítící sněhuláci, Mikulášové, hvězdy, šišky, vločky, ale i světýlka na postel zapojujeme každý rok, aby nám přiniesly co nejvíc zářivého světla.

Právě Vánoce umožňují i trochu kýče a představivosti se v tomto období obzvlášť hranice nekladou. Vánoce jsou obdobím, kdy rozhodně nemyslíte na to, co si myslí ostatní. Důležité je to, abyste si vytvořili doma takové teplo a pohodu, které vám navodí tu správnou atmosféru a zajistí odpočinek po celém roce.

Další krásné světelné dekorace

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 03.12.2018
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu

Posviťte si na život mravenců! Nemusíte se vydat do přírody ani sledovat dokumentární seriály. Stačí, když si zajistíte tzv. antquarium.

Katalytická lampa má vyčistit vzduch. Věříte tomu? Katalytická lampa má vyčistit vzduch. Věříte tomu?

Úkolem katalytické lampy je odstranit nepříjemný cigaretový pach, provonět, a dokonce dezinfikovat vaši domácnost. Skutečně funguje?

Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa

Jste vášnivým cestovatelem? Díky stírací mapě si můžete dokumentovat, které části světa jste už poznali, a které poznat teprve plánujete.