Samozavlažovací květináče i na balkon na bylinky. Závěsné jsou IN

Zahrádkářství je jednou z nejklasičtějších disciplín, které lidé bez pochyb milují. Především lidé, kteří milují různé rostlinky či květy, si na péči o tyto živé organismy dají záležet. Pokud mluvíme o květech v domácnosti, květináč je podstatným prvkem, který musí mít svoje parametry, aby rostliny prosperovaly.

Závěsný samozavlažovací květináč na balkon

Následně se můžeme soustředit na zalévání a péči o rostlinky. Avšak mnoho zahrádkářů dnes využívá samozavlažovací květináče na balkóny, terasy nebo také samozavlažovací květináče, které je možné zavěsit na zábradlí a podobně. Dnes vám povíme, proč jsou tyto květináče skvělou volbou.

Oblíbené produkty

Pročo si vybrat samozavlažovací květináče?

Zkušený zahrádkář na samozavlažovací květináče nedá dopustit. Na otázku, proč je tento kvetináč tak dobrý, však určitě chcete lepší odpověď. Existují lidé, kterým se totiž zkušenost s tímto druhem květináče nevyplatila. Samozřejmě, nekvalitní produkt nebo nesprávná technika mohou způsobit neúčinnost tohoto produktu.

Už z názvu však možná víte, že květináč vám dokáže usnadnit péči o květy. Pochopitelně, jde o závlahu vašich květinek na balkonu, terase nebo kdekoliv v bytě nebo na parapetu vašeho domu. Podstatou je nádoba na vodu (dvojité dno) nacházející se ve spodní části květináče, která se po naplnění stará o pravidelnou a kontinuální závlahu vašich rostlin.

Rostlinka přijímá vodu tehdy, když ji potřebuje. Vy za pomoci hladinoměru sledujete úroveň vody v květináči. V případě, že klesne na minimum, květinku jednoduše zalijete a samozavlažovací květináč se postará o zbytek. Kromě toho, že samozavlažovací květináč nabídne komfort vám a ušetří množství času, prospěje i zdraví květů a jiných rostlin. Důvodů, proč si samozavlažovací květináč na balkon obstarat, je hned několik:

 • Šetření vašeho času
 • Péče o závlahu ve vaší nepřítomnosti
 • Větší komfort při péči
 • Kvalitní a stabilní vyživování
 • Nižší riziko tvorby plísní a chorob
 • Moderní design
 • Kvalitní a odolné materiály

Vybíráme z katalogu

Fungování samozavlažovacího květináče

Samozřejmě, nečekejte, že samozavlažovací květináč je nějaký automat. Vodu totiž sám nevyrobí. Pokud ji však do něj nalejete, je schopný po určitou dobu fungovat úplně samostatně. Doba však jde rychle a možná se jednou dočkáme i této vymoženosti.

V první řadě si musíme uvědomit, že trh je bohatý a existuje několik druhů těchto květináčů. Nejčastějším, který však také doporučujeme a je zároveň ověřený, je druh samozavlažování díky dvojitému dnu květináče. Spodní část květináče slouží jako rezervoár vody. Ten se liší podle rozměrů květináče.

Hnědý plastový samozavlažovací květináč

Vrchní část je exaktně určená pro substrát a případnou drenáž. Důležitou součástí květináče jsou textilní pásky (knoty), které zajišťují dopravu vlhkosti do substrátu. V závislosti na velikosti mohou být tyto pásky dva nebo tři. Ve spodní části je také otvor pro zalévací hrdlo, které zasunete do otvoru. Následně do něj vložíte hladinoměr. Tímto způsobem přesně víte, jaká je úroveň hladiny na samém dně.

Samozavlažovací květináč se tedy skládá z:

 • samotné nádoby na substrát
 • hladinoměru
 • zalévací šachty
 • knotů
 • rezervoáru na vodu
 • otvoru pro cirkulaci vzduchu

Jak často zalévat?

Zvyknete si, že nebudete muset určitou dobu zalévat? Dosud možná pro vás bylo úplně běžné zalévat vícekrát do týdne. Samozavlažovací květináče na balkonu vás ale této povinnosti zbaví. Lépe řečeno ji rázně omezí. Zalévat vám bude stačit podle potřeby rostliny. Závisí to také na velikosti květináče, jeho umístění a jeho obsahu. Někdy stačí zalévat jednou za 7 dní a někdy dokonce jednou za 12 týdnů.

Jak funguje samozavlažovací květináč?

Po zasazení květinek vám doporučujeme zalévat první dva týdny přímo na hlínu. Následně vám už stačí jen sledovat hladinoměr a přes zalévací hrdlo doplňovat vodu do zásobníku. Po 3 dnech by mělo být jasné, zda rostlinky vláhu z rezervoáru odebírají. Co se týká hnojiva, to doporučujeme nalévat přímo do substrátu pro lepší vstřebávání živin přímo do půdy.

Jak si vybrat správný samozavlažovací květináč?

Před výběrem v podstatě zahrádkář nemusí zvažovat, proč si tento květináč opatřit. V zásadě jde o komfort, kterým si může dopřát všechny výhody uvedené výše. Zvážit může design květináče, jeho rozměry nebo místo, kde ho umístíte.

Hranatý, okrouhlý, ratanový, závěsný samozavlažovací květináč nebo květináč vybavený sponou na zábradlí. V tomto je volba pouze na uživateli. V nabídce e-shopů najdete dokonce i speciální samozavlažovací květináče na bylinky s výjimečně atraktivním designem.

Zaujalo nás

Design a materiál kvetináče

Design a materiál jsou dvě veličiny, které spolu nekompromisně souvisí, a tedy jdou ruku v ruce. Nejčastějším materiálem je plast. Samozřejmě, cenově nejlepší řešení. Také široká škála barev, kombinací a velikostí.

Druhým oblíbeným materiálem je keramika. Dražší, odolnější a pro někoho designově velmi lákaváNerezové samozavlažovací květináče jsou poměrně drahé a využití mají hlavně u větších rostlin. Jde o designově velmi moderní provedení. Na druhé straně je zde ratan, který je odolný a zároveň elegantní. Svoje místo si najde všude.

Velikost a tvar květináče

Jak se říká „od vzniku světa.“ Je to tak. Dnes najdete samozavlažovací květináče okrouhlé, hranaté, malé nebo velké. Různé tvary a velikosti vám umožňují využití této vymoženosti pro různé druhy rostlin. Zvážte tedy, zda kupujete květináč na parapet, balkon, terasu nebo je chcete upevnit na zábradlí a podobně. Výběr je bohatý.

Bílý keramický samozavlažovací květináč

Na základě velikosti si můžete vybrat i květináč určený na stůl či na umístění na zem nebo zavěšení na zábradlí nebo na terasu a podobně. Obvykle jsou vybavené sponou nebo řetízky nebo háky na zavěšení a stabilní upevnění.

Ověřený výrobce

Pokud se podíváme blíže na fóra a samozavlažovací květináče tam, skloňují se jména určitých výrobců, se kterými jsou zákazníci spokojení. Kvalitně hodnocené jsou samozavlažovací květináče Lechuza. Druhým nejčastěji skloňovaným výrobcem je značka Mereta. Také se objevila značka Prosperplast, která je cenově nejvýhodnější mezi všemi, a značka G21, kterou si zákazníci oblíbili pro příznivé ceny a krásný design.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 25.02.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!