Šátky na nošení dětí – jak vybrat, vázání, recenze

Šátky na nošení novorozenců, ale i starších dětiček, si postupně nacházejí cestu i ke slovenským maminkám. Nošení děťátka v šátku je pohodlné a praktické, zajišťuje soukromí při kojení na veřejnosti, miminko je v bezprostředním kontaktu s matkou a šátek v neposlední řadě výrazně odlehčuje zátěž páteře.

Jak vybrat šátek na na nošení dětí

Pokud si chcete toto nošení vyzkoušet s vaší ratolestí, poradíme vám, jak si vybrat vhodný šátek, který uspokojí vaše požadavky.

V ✅ e-shopu belenka.cz najdete bohatý výběr šátků na nošení dětí.

Jak vybírat šátek na nošení dětí

Na výběr máte více typů, šířek, délek, gramáží a materiálů. Při koupi je potřebné vybrat hlavně správnou velikost a nosnost šátku. Ostatní parametry však také rozhodují o vašem pohodlí, ale i pohodlí vašeho miminka. Co se týká barev, je to skutečně jen na vás. Všeobecně však platí, že šátky s barevnými vzory v tmavších provedeních jsou méně náročné na údržbu, no a na vysloveně tmavých nebo naopak světlých šátcích je vidět okamžitě každou skvrnu. Funguje to stejně jako u oblečení, při výběre barvy je proto dobré hledět na estetickou i praktickou stránku.

Výběr podle typu šátku

Klasický šátek je z hlediska tvaru vždy užší a delší. Jeho minimální délka je cca 2,6 m. Šířka může být různá, většinou jde o 50 nebo 70 cm. Tyto kusy jsou vhodné na vytváření různých typů vázání. Dítě v nich můžete nosit vepředu, na boku nebo na zádech. Když máte dvojčata, tak je možné do šátku „zamotat“ obě děti.

Druhou verzí jsou takzvané Rebozo šátky. V rámci tvarů jsou také užší a delší, v porovnání s klasickými šátky jsou však o poznání menší. Jejich délka se pohybuje kolem 1,8 m. Rebozo jsou kromě nošení dítěte vhodné i na vázání bříška během těhotenství. Žena takto jeho váhu zčásti přenese na záda, čímž si podstatně, a doslova, ulehčí život. Rebozo šátky se využívají také na speciální těhotenská cvičení.

Na výběr je několik typů šátků - klasická, rebozo a ring sling

Dalším typem jsou ring sling šátky. Jsou podstatně menší (délka kolem 2,2 m) a obsahují dva kovové kroužky, přes které protáhnete jeden z konců šátku. Tento princip funguje v podstatě úplně stejně jako při prackách na ruksaku. Dítě v nich můžete nosit na všech stranách, uvazování je však jednodušší a rychlejší.

Ring sling jsou vhodné například tehdy, když dítě ze šátku častěji vytahujete. Oceníte je také při procházkách či cestování. Poslední verzí je tzv. nešitý ring sling, u kterého nejsou kroužky na šátku připevněné napevno. Při vázíní je na něj jen nasunete.

Výběr velikosti šátku

Šátky na nošení dětí jsou označované čísly, většinou 1–2 až 9, nebo údajem uvedeným v metrech, a hovoří o délce šátku. Šířky bývají různé, 70 cm je jakási univerzální šířka, natrefíte však i na šátky široké jen kolem 50 cm. O vhodné velikosti šátku nerozhoduje velikost miminka, ale vaše konfekční číslo. Rozměry dále úzce souvisí s tím, jak budete moci šátek uvazovat.

Při výběru se dívejte také na to, zda bude šátek používat jen maminka, nebo i tatínek. Posledním rozdílem mezi krátkými a delšími šátky spočíva i ve způsobu jejich použití. Krátké jsou vhodné spíše na cestování, delší zase na pohodlné domácí nošení.

 • Délka 2,6–2,7 m (č. 1–2): Jde o skutečně krátký šátek, který využijete na jednoduché boční a zádové vázání, popřípadě i jako nešitý ring sling. Pokud máte objemnější postavu, šátek pro vás nemusí být postačující.
 • Délka 3,2 m (č. 2): Opět hovoříme o krátkém střihu šátku, který je vhodný pro štíhlejší ženy. Dá se využít na rychlé zádové nebo boční vázání a také jako nešitý ring sling nebo skládaný kabelkový šátek. Je s ním možné uvázat např. kříž s „kapsou uvnitř“, „uzel pod zadečkem“, „klokana“, či „jednoduchý batoh“.
 • Délka 3,6-3,7 m (č. 4): Šátek je dostatečně dlouhý na základní boční a zádové uvazování, „klokana“ a také na „dvojitý kříž“. Maminky se skutečně útlou postavičkou jej mohou využívat i na uvázání „základního kříže s kapsou uvnitř“. Tyto rozměry oceníte hlavně při pobytu venku, kde se vám nebudou po zemi zbytečně tahat jeho dlouhé konce.
 • Délka 4,2 m (č. 5): Je ideální volbou pro maminky s konfekční velikostí 34–36 (XS-S), které s ním mohou využívat všechny možné způsoby uvazování.
 • Délka 4,6–4,7 m (č. 6): Délka je vhodná pro ženy s konfekční velikostí 38–42 (M–L) nebo pro muže s velikostí M–L. Pokud vám šátek sedne podle konfekční velikosti, můžete s ním vytvářet všechna existující vázání. V případě, kdyby vám jako mamince postačoval šátek s velikostí 5, ale „nosit“ bude i váš partner, jde o velmi dobrou volbu. 0,5 metru navíc neomezí zásadně vás, na druhé straně pomůže tomu, aby si jej pohodlně uvázal i „větší“ tatínek.
 • Délka 5,2 m (č. 7): Dlouhý šátek pro maminky s konfekční velikostí 44 a víc. Můžete jej vázat, samozřejmě, na všechny možné styly. Podobně jako v předešlém případě tuto délku šátku mohou využívat i muži.
 • Délka 5,7–6 m (č. 8): Délka vhodná pro ženy s konfekční velikostí nad 50 a také pro tatínky.
 • Délka 6,6 m + (č. 9): Takto dlouhý šátek „v jednom kuse“ využije už skutečně málokdo. Můžete jej však rozstřihnout a využít na kratší ring sling a jeden klasický šátek.

Výběr šátku podle materiálu a nosnosti

Drtivá většina šátků je vyráběná ze 100% organické bavlny. Tyto kusy jsou univerzální, můžete je používat u novorozenců i starších a těžších dětí. Pokud byste náhodou narazili na šátky vyrobené jen ze syntetických materiálů, nekupujte je. Bavlna pohlcuje pot, zároveň je dostatečně vzdušná a navíc jde o zdravý přírodní materiál.

Druhým typem jsou šátky s přídavkem elastického materiálu, například spandexu (známější pod názvy jako Elastan nebo Lycra). Tyto šátky jsou elastické, většinou jsou tedy vhodné jen na nošení menších dětiček cca do 7–8 kg. Jsou také považované za vysloveně vhodné pro předčasně narozená miminka. Výhodou elastických šátků je, že při vázání si u těla nemusíte ponechat žádný volný prostor (nemusíte šátek nastavovat na přesnou velikost miminka), protože šátek „povolí“ tak, jak je potřebné.

Nosnost daného šátku, respektive látky, je vyjádřená v gramech na metr čtverrčný. Čím vyšší číslo, tím vyšší nosnost, tedy i šátek vhodný na nošení těžšího dítěte. Pokud byste úplnou náhodou na tento údaj nenarazili, orientujte se podle tlouštky látky. Hrubší látka rovná se vyšší nosnost.

Jak správně používat šátek na nošení dětí

Když se „šátkováním“ teprve začínáte, toto nošení dítěte se vám může jevit jako nebezpečné či komplikované. Je dobré podotknout, že ani s nošením dítěte v šátku to není dobré přehánět. Tak, jako by nemělo celý den proležet v postýlce, prosedět v chodítku nebo nosiči, nemělo by trávit dlouhé hodiny ani v šátku. Nošení však určitě není nebezpečné z toho pohledu, že dítě vypadne.

Potom, jak si šátek obstaráte, je dobré se naučit jen základní uvázání, ideálně „kříž s kapsou uvnitř“. Toto vázání je vhodné jak na nošení novorozenců, tak i větších dětí. Pokud by šátek při prvních pokusech nevypydal tip-top, nelamte si tím hlavu. Časem se do toho dostanete. Postupně můžete zkoušet i jiné, náročnější variace, a uvidíte, které z nich jsou nejpohodlnější pro vás a vaše dítě. Na internetu najdete stovky videonávodů na různé způsoby vázání.

Šátek na nošení dětí - správné vázání

Jak uvázat „kříž s kapsou uvnitř“:

 • Označený střed šátku si rozprostřete vodorovně přes břicho.
 • Konce šátku překřižte za zády a přetáhněte zpět dopředu přes ramena.
 • Teď můžete vložit miminko do šátku, který máte na břichu.
 • Konce šátku omotejte pod jeho zadeček a obě nožičky, opět za vaše záda.
 • Nakonec konce šátku zavažte pevně pomocí dvojitého uzlu na vašich zádech.

Při ukládání dítěte do šátku dávejte pozor, aby bylo ve správné poloze – kolena musí být výše než zadeček. To, zda je ve správné výšce, zjistíte tak, že mu můžete bez nejmenších problémů políbit hlavičku. Šátek vždy utáhněte dostatečně pevně, ne však příliš. Jak přesně, musíte zjistit sama, což by však skutečně neměl být problém. U dětí, které ještě samy nedokážou udržet hlavu, je důležité, abyste jim ji šátkem dostatečně podepřeli. Pro tento účel slouží vrchní část šátku, do které můžete vložit menší srolovanou deku, která splní úlohu polštáře.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 10.03.2021
Hodnocení článku:
(91.6%)

V této kategorii najdete i:

Školní potřeby pro prváka – taška, sešity, desky a obaly na sešity, penál i školní pomůckyŠkolní potřeby pro prváka – taška, sešity, desky a obaly na sešity, penál i školní pomůcky

Máte doma budoucího školáka a vy už myslíte na to, co jako prvák potřebuje? Před nákupem je dobré vědět, co bude ve škole skutečně potřebovat.

Helium na párty ve spreji? Super do balonů i na vdechování a změnu hlasuHelium na párty ve spreji? Super do balonů i na vdechování a změnu hlasu

Helium na párty dokáže díky svým vlastnostem vykouzlit úsměv na tvářích mnohých dětí, ale i dospělých. Kromě toho, že  helium ve vzduchu udrží balony , dokáže udržet i  vysokou úroveň...

Hrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkouHrací deka pro děti – nejlepší jsou s ohrádkou

Děti si potřebují hrát. I ty nejmenší. Jednou z prvních hraček, o které se rodiče zajímají, je hrací deka. Neposkytuje dětem jen zábavu, ale i různé stimuly pro jeho rozvoj. Na co se při...