Screenové rolety: Vnější stínění nejen na terasu

Ve většině domácností jsou okna vybavená klasickými žaluziemi z vnitřní strany. Zpravidla dokážou poskytnout jistou dávku soukromí a můžete si jimi také nastavit požadovanou úroveň osvětlení. Před teplem však nechrání dostatečně, špatně se čistí a z hlediska designu jsou už pomalu za zenitem.

Venkovní screenové rolety

Na popularitě v posledních letech opet začínají nabývat rolety, avšak ne ty, na které si pamatujeme zpřed třiceti roků. O slovo se hlásí moderní, tzv. screenové rolety.

Stínění namísto chlazení a plýtvání

Moderní stavby, ať už jde o rodinné domy, nebo budovy na komerční účely, se stávají s dominantními velkými okny a prosklenými plochami. Rodinné domy jsou tak víc otevřené okolnímu prostředí, víc prosvětlené, což znamená také víc tepla ze slunečního záření. V chladnějších obdobích roku přinášejí úsporu nákladů na vytápění. Co však s nimi v létě, kdy slunce v některých týdnech doslova praží?

Chlazením interiéru pomocí klimatizace nebo chladicích panelů byste zbytečně plýtvali energií, protože dovnitř by stále pronikalo teplo ze slunečního záření. Mnohem vhodnější je okna zastínit a právě screenové rolety jsou jedním z možných řešení. Tvořené jspu speciální textilií nazvanou Screen, která je utkaná ze skelných vláken a obalená vrstvou PVC. Alternativou je také tkanina Soltis, kdy skleněná vlákna nahrazuje polyester.

Funkce screenových rolet

Možná si pomyslíte, že spuštěním rolet prostor úplně zatemníte. Tkanina screenových rolet však funguje tak, že světlo dovnitř pronikne, ale tepelné záření ne. Rolety jsou průhledné vždy v tom směru, kde je víc světla. Přes deň tedy vidíte ven, ale ne dovnitř, v noci při zapnutém osvětlení interiéru je vidět zvenku dovnitř. Nemusíte se bát, že jsou rolety úplně průhledné, kdo chce víc soukromí, může je zkombinovat s vnitřními závěsy nebo záclonami. Při výběru screenových rolet si můžete zvolit druh látky. Ten, komu vyhovuje více soukromí, zvolí hustější tkaninu, a kdo chce větší průnik světla, zvolí tkaninu řidší (ta však zadrží také méně tepla). Bojíte se o svoje květy? Rolety propustí dostatek světla na to, aby se jim ve vašem interiéru dařilo i nadále.

Screenové rolety vás ochrání i proti vniknutí hmyzu, tedy v případech, kdy jsou úplně spuštěné. Vzduch skrz ně sice pronikne a umožňují částečné větrání, prostup vzduchu je však relativně slabý a průvan s nimi neuděláte. Počítejte s tím, že budete muset několikrát za den rolety vytáhnout, pokud chcece interiér pořádně vyvětrat. Na druhé straně, tato nevýhoda je zároveň i výhodou, protože rolety chrání interiér před silným větrem, vůči kterému jsou dost odolné.

Moderní dwsign a více variant

Velkým plusem screenových rolet je nepochybně jejich minimalistický design. Díky němu perfektně ladí s fasádou budov postavených v souladu s nejnovějšími architektonickými trendy a nenarušují vzhled těch starších. Vyrábějí se ve více provedeních, s krycím boxem i bez něho, se zabudováním do předem připraveného pouzdra ve fasádě. Vybrat si můžete rolety volně visící nebo ty s bočními vodicími lištami (tzv. systém screen ZIP), případně modely vhodné pro zabudování do interiéru. Samotný mechanismus rolet, jakož i samotnou tkaninu si můžete vybrat z velkého množství barev.

Moderní design screnových rolet

Roletové systémy mohou být ovládané ručním mechanismem nebo elektromotorem ve spojení s pevným nebo také bezdrátovým dálkovým ovladačem. Pokročilejší systémy také podporují různé formy programování. Automatické vytažení rolety ráno po probuzení nebo simulaci vaší přítomnosti pravidelným vytahováním a stahováním rolet během vašeho odchodu na dovolenou. Skvělé, ne?

Screenové rolety na terasu

Tkanina používaná na výrobu screenových rolet je neuvěřitelně pevná a odolná. Právě tento fakt umožňuje vyrábět je v šířce klidně i 5 m. Není tedy problém zastínit jimi i terasu a vytvořit si příjemné pohodlí bez pečícího slunce. Screenové rolety je možné montovat i šikmo, což oceníte v případě atypických pergol, altánků nebo lodžie.

Odborná montáž a čištění

Screenové rolety se vyrábějí na míru, protože každé okno, resp. terasa mají jiné rozměry. Aby vám sedly přesně, je důležité důkladně vyměřit prostor, kde mají být namontované. Informace a rozměry, které je nutné odměřit, si od vás vyžádá konkrétní výrobce před jejich vyhotovením.

Většina výrobců screenových rolet vyžaduje odbornou montáž, kterou provedou technici. Pokud to výrobce dovolí, namontovat si screenové stínění můžete i svépomocí. Na montáž by měla stačit příklepová vrtačka, akumulátorový šroubovák a vodováha, případně standardní šroubováky. Pokud budou vaše rolety vybavené elektrickým pohonem, jeho zapojení musí provést odborník s oprávněním na práci s elektrickými zařízeními.  

Obáváte se čištění? Rolety můžete umývat proudem vody ze zahradní hadice, případně z vysokotlakého čističe, ale opatrně a z větší vzdálenosti. Mokré rolety se nikdy nesmí srolovat, nejdříve je nechte vysušit.

Rolety, nebo žaluzie?

Největší nevýhodou screenových rolet je určitě jejich cena. Rolety na jedno typické panelákové okno s rozměry cca 150 × 120 cm stojí přes 300 eur. Alternativou by mohly být velké exteriérové žaluzie, které se vyrábějí v podobném provedení než žaluzie interiérové, a také i v robustnějších variantách, ať už z hliníku, nebo ze dřeva. Přes množství tvarových a barevných variací však ne každému vyhovuje jejich vzhled, resp. se nehodí na každý dům či budovu. 

Screenové rolety se vyrábějí na míru

Další alternativou jsou klasické exteriérové plastové rolety. Jsou rozměrné a robustní, kvůli čemuž musí mít na vrchu okna rozměrný a nevzhledný plechový buben a mechanismus na jejich rolování. Přestože mají v lamelách miniaturní dírky, ale díky nim v zataženém stavu propustí jen minimum světla a vzduchu. Jejich cena je nižší než cena screenových rolet.

Poslední možností stínění jsou klasické interiérové žaluzie z hliníku nebo plastu, případně tzv. roleto-žaluzie den a noc, nazývané také zebra. Koupíte je za zlomek ceny screenových rolet, avšak nezadrží teplo v exteriéru a stejně tak nebrání oteplení místnosti až tak jako screenové rolety. Navíc interiérové stínění nemůžete čistit proudem vody tak jako screenové stínění a klasické interiérové žaluzie jsou poměrně krehké, takže se špatně utírají.

Rozhodne design a cena

Při výběru stínění se nakonec budete muset rozhodnout podle ceny a designového provedení. Screenové rolety jsou pravděpodobně tím nejlepším řešením exteriérového stínění z hlediska funkce i designu. Jsou elegantní, chrání před teplem i hmyzem a současně dovnitř propouštějí světlo pro lidi a rostliny. Jednuduše se čistí a je možné je použít i na zakrytí velkých souvislých ploch, jako jsou terasy, altánky a pergoly. Jsou však relativně drahé. Alternativou k nim jsou exteriérové žaluzie v robustnějším provedení, které se stejně jednoduše čistí a navíc umožňují regulovat množství přirozeného osvětlení, propustí však víc tepla a z hlediska designu mohou být na fasádě rušivým prvkem.

Pokud je váš rozpočet nízký, budete si muset vystačit s interiérovým stíněním, které zdaleka nezadrží takové množství tepla jako exteriérové. Na druhé straně, například v případě tzv. zebra rolet, nazývaných i „rolety den a noc" máte na výběr z velkého množství barev a vzorů, takže se mohou stát vkusným doplňkem vašeho interiéru.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 09.03.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vermikompostér do bytu – výhody a zkušenostiVermikompostér do bytu – výhody a zkušenosti

V tomto článku se dozvíte, jak funguje vermikompostér, zda je potřebné se obávat mušik nebo zápachu, jak se postarat o dešťovky a hlavně jak s vermikompostováním začít.

Půst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruhaPůst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruha

Podle původní křesťanské tradice trvá v těchto týdnech až do Velikonoční neděle období 40denního půstu. Jak vypydala půstní jídla našich prarodičů a co si naopak během půstu překvapivě...

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.