Sedací vaky se hodí do obýváku i dětského pokoje

Historie sedacích vaků se váže k roku 1968, kdy byl navrhžený první patent, který připomínal sedací vak. Navrhl jej William Robert Dean a měla to být židlička na moře. Měla tvar hrušky, ale naplněná byla pěnovými polštářky. Vyrobená byla ze syntetického materiálu, ktorý byl samonosný, ale zároveň pružný a ohybný. Tento sedací vak se nedá považovat za první, ale určitě je předchůdcem klasického sedacího vaku.

Hnědý sedací vak do obýváku

První sedací vak, tak jak ho známe dnes, byl navrhžený v roce 1969. Jeho navrhovateli byli Cesare Paolini, Piero Gatti a Franco Teodoro. Ti byli pověřeni navrhnout židličku, která bude esteticky atraktivní, pohodlná a jedinečná svého druhu. Nazývala se Sacco a stojí za ní firma Zanotta Design v itálii. Stala se součástí uměleckého hnutí známého jako italský modernismus. 

Italská modernizace se vyznačovala používanými materiály, které byly dostupné po druhé světové válce – jako polystyren a různé plasty. Tvar prvního sedacího vaku byl hruška. Cílovým trhem této židličky byli hippies v USA. Největší rozmach zažily sedací vaky právě v 70. letech 20. století.

Jako materiál se na výrobu používala i kůže, využívaly se i novější materiály jako nylon a polyester. První sedací vaky byly naplněné sušenou fazolí, PVC peletami, pěnovým polystyrenem nebo expandovaným polypropylenem.

Oblíbené sedací vaky pro děti i dospělé

Sedací vak jako nábytek – židlička

Nejběžnějším využitím je samozřejmě použití jako židlička. Může však představovat i speciální typ nábytku jako křeslo, pohovka s opěrkami nebo i plnohodnotná postel. Tyto kusy nábytku jsou prospěšné a vhodné pro každého, protože se přizpůsobí tvaru těla každého člověka.  

Sedací vak do obýváku se dokáže přizpůsobit různým designům a stylům zařízení každého příbytku. V obýváku slouží na relax, ale designové sedací vaky jsou pěkným a moderním doplňkem. 

Sedací vaky do obýváku

Sedací vak má využití i do kanceláře, ale velkou oblibu si našel i u dětí. Zejména děti jsou tvořivé a najdou mnoho způsobů jak sedací vak využít – ať už na hru nebo na relax.

Sedací vaky do exteriéru se dají využít také na různá komerční setkání, koncerty nebo festivaly. Sedací vaky na komerční setkání musí splnit zejména požadavek kvalitního materiálu, musí být voděodolné a snadno čistitelné. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedací vaky

Sedací vaky do kaváren

Mají využitie na různých letních terasách nebo na pláži. Díky tvarovatelnosti si sedací vak našel využití i u těhotných žen, ale také v zařízeních pro zdravotně postižené. Tvarovatelné sedací vaky se dokážou přizpůsobit různým specifickým požadavkům. 

Voděodolné sedací vaky do exteriéru

Pži výběru vaku do exteriéru je třeba dbát na jeho životnost. Většina materiálů, ze kterých se vyrábějí vaky, je vodotěsná a rychleschnoucí.

Sedací vak do exteriéru

Svoje využití nachází také jako plovoucí křeslo do bazénu. Některé se dokonce využívají i na zamezení průniku vody, ale toto by mělo být spíše východisko z nouze a ne standardní bezpečnostní opatření, například při povodni. 

Sedací vak pre zvířata 

Sedací vak je také perfektním lůžkem pro zvířata – kočky, psy, ale i jiná. Takto určený sedací vak musí být vyrobený z pevného a těžkého materiálu a zajistí lůžko pro domácí miláčky na opravdu dlouho. 

Sedací vaky do dětského pokoje 

Díky používaným materiálům se vaky dokážou přizpůsobit i jinému využití, jako je například hra. Naplnit se dokážou malé kapsičky, míčky nebo podobné materiály se používají i na výrobu oblíbeného “hakisáku”. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedací vaky

Výběr sedacího vaku 

Na trhu najdete velmi mnoho sedacích vaků různých tvarů a materiálů. Při výběru sedacího vaku je nutné si uvědomit zejména to, jaké využití bude mít. Jak vybrat sedací vak, je tedy spojené s položením si následujících otázek. 

  • Z jakého materiálu a jak je ušitý? Sedací vak by měl být z pevného materiálu a měl by být dobře prošitý. Nejčastěji se používá nylon, kortexin, koženka, ale také kůže. Pevný a odolný materiál umožňuje odpočívat na vaku i venku.  

Sedací vaky na balkon

  • Jakým materiálem je naplněný? Nejčastěji se používají polystyrenové kuličky. Právě díky nim se sedací vak dokáže přizpůsobit každému tělu. Také je důležité, aby se náplň dala doplňovat, případně vyměňovat.  

Posledním krokem výběru je design a způsob použití. Sedací vaky se dají kombinovat s různými styly zařízení a nábytku, ať už po stránce tvaru, nebo barvy. Na univerzální použití si můžete vybrať barvy jako béžová, hnědá, bílá nebo černá. 

  • Velikost sedacího vaku závisí na způsobu použití. Sedací vak do dětského pokoje bude určite menší než ten do obýváku. 

Sedací vak do dětského pokoje

V dnešní době je na trhu velké množství dodavatelů. Kdysi jsme na Slovensku znali jen Tuli vaky. Jsou známé svojí kvalitou, ale tím pádem jsou také dražší. Pohybují se v cenových relacích kolem 100 eur (dětské) a pro dospělé cca 150–200 eur. Tato společnost se vyznačuje tradicí a kvalitním servisem, za což se ale v dnešní době platí. 

Sedací vaky však najdete i v běžných obchodních domech jako Kika (cca 60–80 eur) nebo Skonto nábytek, kde jsou ceny přijatelnější. Laciné sedací vaky mají také svoje výhody, ale i nevýhody. Při jejich koupi si dejte pozor na výše uvedené. Sedací vak se kupuje na dlouhé období a při správné péči vám vydrží opravdu dlouho. 

Sedací vaky se staly moderními před více než 40 lety, ale stále jsou velkým trendem. Moderní sedací vak v současnosti představuje součást interiérů, exteriérů a přispívá k celkovému modernímu designu a jeho využití je opravdu různorodé.

Oblíbené sedací vaky pro děti i dospělé

Další designové sedací vaky

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 30.07.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší jídelní stůl i do malé kuchyně? Oblíbené jsou rozkládací, ale také sety se židlemi Jak vybrat nejlepší jídelní stůl i do malé kuchyně? Oblíbené jsou rozkládací, ale také sety se židlemi

Pokud chcete ve svém domě či bytě vytvořit ideální stolovací podmínky, výběr stolu je potřebné přizpůsobit různým proměnným. Podívejte se na to, jak správně vybrat jídelní stoly.

Jaké jsou výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smrku nebo palisandru? Jaké jsou výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smrku nebo palisandru?

Masív je mimořádně oblíbeným přírodním materiálem. Jaký nábytek z masívu do interiéru vybrat? Z jakého dřeva masív je? Toto a ještě víc se dozvíte v našem dnešním článku.

Sklápěcí postele i se sedačkou nejen pro hosty Sklápěcí postele i se sedačkou nejen pro hosty

Díky této skvělé „vychytávce“ budete mít dostatek prostoru v místnosti a v případě potřeby máte velmi rychle o jednu postel víc. Jaké jsou její další výhody? Prozradíme vám!