Jakou skládací matraci na spaní pro hosty? Oblíbené jsou Dormeo i levné skládací matrace

Organizujete rodinnou oslavu, všichni se dobře baví a smějete se do pozdní noci. A potom přijde ta otázka, zda půjde rodina tak pozdě domů, nebo zůstane přespat. Vy byste je doma i rádi uložili, ale už jaksi nezbývá místo. Abyste se vyhnuli těmto nepříjemným situacím, je vždy dobré mít doma záložní plán. Ať už v podobě rozkládacího gauče, nafukovací matrace, nebo právě skládací, o které budeme psát v tomto článku.

Jak vybrat skládací matraci?

Skladací matrace dokážou být nejen pěkným doplňkem, protože se už v současnosti vyrábějí v designech a vzorech co svět zná, ale také velmi dobrým pomocníkem při příležitostných přespáních u vás doma. Užitečné mohou být i tehdy, když jedete někam na chatu, dovolenou a není tam dostatek místa pro všechny. Nelze však zapomínat, že tyto matrace nejsou to samé jako ty, co máte v posteli, takže byste je určitě neměli používat stále, na každodenní spánek, jen proto, že to je levnější alternativa.

Co to jsou skládací matrace a kdy je doporučujeme používat?

Skládací matrace je velmi podobná karimatce, když jedete kempovat nebo si lehnout na pláž. Je však o něco hrubší a používá se na jiné účely. Nejčastěji se skládá ze tří částí, takže se velmi jednoduše rozloží, složí a skladuje. Skladovat ji můžete ve skříni, ve sklepě nebo v úložném prostoru postele, případně pohovky. Manipulace se skládací matrací je velmi jednoduchá, což je výhodou například proti nafukovačce nebo klasické matraci. Když je matrace složená, tak slouží jako pohodlná sedačka, a když ji rozložíte, pohodlně se na ní vyspíte. Je více typů a modelů těchto matrací, takže mohou mít ještě víc využití, než jsme uvedli.

Na výrobu těchto matrací se nepoužívají pružiny, kokosová deska ani speciální materiály a vrstvy. Pochopitelně, když má být tato matrace jednoduše skladovatelná a musí se dát poskládat. Vždy proto jde o pěnové díly v bavlněných obalech, které jsou sešité dohromady. V tomto může být i jejich nevýhoda, protože se častým používáním a manipulací snáze zničí a jednotlivé části se mohou začít od sebe uvolňovat. Na druhé straně jsou skládací matrace poměrně levnou záležitostí, takže vás to až tak nemusí mrzet.

Využití skládacích matrací

Jak jsme už výše uváděli, tak skládací matrace mají opravdu široké využití a můžete si je s sebou zabalit kamkoliv. Dokážete se na nich vyspat jak v interiéru, tak také v exteriéru – ve stanu nebo pod holým nebem. Také si je můžete rozložit, i když jedete na chatu. Když je matrace složená, tak ji můžete využít na sezení v obýváku, na terase nebo balkónu. Protože splňuje i estetickou funkci, můžete si ji koupit za účelem zkrášlení prostoru v ložnici, pracovně nebo dětském pokoji.

Přehled toho, kde všude můžete matraci využít:

 • Lůžko navíc při cestování nebo pro návštěvu
 • Doplněk do jakékoliv místnosti
 • Pohodlnější spaní do stanu
 • Vrchní matrace na nepohodlné lůžko
 • Žíněnka do dětského pokoje

Samozřejmě, toto jsou jen doporučené tipy od nás a výrobců, jak skládací matraci využít, ale vy si můžete najít vlastní využití, na které vám bude dokonale sedět. Můžete jím třeba i obložit stěnu u dětské postele, aby dítěti v noci netahala zima a neonemocnělo. Případně to můžete koupit starším dětem do pokoje, aby si měli s kamarády kam sednout a povídat si.

Materiály používané na výrobu

Materiály jsou poměrně jednoduché a klasické, protože jde o nenákladnou alternativu. Na druhé straně na účely, na které se tyto matrace používají, jsou tyto materiály úplně postačující a vyspíte se na nich pohodlně. Nejčastěji se vyrábějí ze dvou typů základních materiálů – polyuretanové a paměťové pěny.

Bílá skládací matrace z polyuretanu

Nejčastěji používaný materiál

Polyuretanová pěna je výhodná hlavně tím, že je to cenově nejdostupnější materiál, proto se skládací matrace vyrábějí nejčastěji právě z ní. Polyuretanová pěna může být v matracích v různé kvalitě, protože je víc typů této výplně. Nejméně kvalitní jsou pěny, které mají objemovou hmotnost 18 kg/m3 , no a pěny v té nejvyšší kvalitě mívají až 40 kg/m3 . Co se týká životnosti, tak u těch nejlevnějších modelů se vytvářejí proleženiny a nerovnosti povrchu už po pár měsících používání. Na druhé straně záleží i na tlouštce této matrace. I kvůli tomuto by se měly skládací matrace používat jen výjimečně, aby měly čas vyrovnat si povrch a vydržely vám tak co nejdéle v nejlepším stavu.

Oblíbená paměťová pěna

Když přijde tento typ pěny do kontaktu s vyšší teplotou, tak se přizpůsobí tvaru vašeho těla. Když se z nej zvednete a působí na ni chlad, vrátí se nazpět do původního tvaru a to je její velkou výhodou. Paměťová pěna je vysoce elastická polyuretanová pěna, která zmírňuje tlak vyvíjený na povrch vahou vašeho těla. Patří k těm dražším materiálům, takže když uvidíte u skládacích matrací vyšší cenu oproti těm ostatním, je velmi pravděpodobné, že jsou právě z paměťové pěny.

Výhodou paměťové pěny je také to, že absorbuje teplo z lidského těla, a proto je skládací matrace vyrobená z tohoto materiálu vhodná i na spaní ve stanu, venku nebo ve studených budovách. Nebude vám zima a zároveň nebudete potřebovat žádné vyhřívací těleso. Stejně tak vám skládací matrace z paměťové pěny doporučíme i tehdy, když se chystáte na delší dovolenou, případně road tripy s přespáváním v autě. Budete se cítit opravdu pohodlně a po celou dobu vám matrace zůstane v tom tvaro, v jakém jste si ji brali z domu nebo obchodu. U matrací z obyčejné pěny by to mohl být problém a už po pár nocích byste se mohli budit polámaní.

Vybíráme z katalogu

Výhody a nevýhody jejich používání

Jaké jsou výhody a nevýhody skládacích matrací? Všechny tyto vlastnosti se odvíjejí od toho, kde skládací matrace používáte, jak často a co od nich očekáváte. Co může jednomu člověku vyhovovat, to může někomu jinému vadit, proto byste na to měli brát ohled a tento náš seznam výhod a nevýhod brát spíše jako usměrnění při vybírání matrací podle vašich požadavků. Pojďme se už podívat konkrétně na všechny výhody a nevýhody, o kterých byste podle nás měli vědět.

Výhody

 • Cena – cena je u těchto matracíh opravdu velmi výhodným faktorem, který přesvědčí většinu lidí ke koupi. I ty nejdražší modely z kvalitních materiálů bývají levnější než nejlevnější modely klasických matrací na běžné používání.
 • Skladování – velmi snadno je můžete schovat do skříně, sklepa, pod postel nebo do úložného prostoru pod pohovkou. Nezabírají mnoho místa a vytáhnete je kdykoliv, když budete potřebovat.
 • Cestování – pokud hodně cestujete, tak je pro vás skládací matrace nejlepší volbou a určitě vám doporučíme koupit si ji. Tento způsob přespávání je mnohem pohodlnější než jen spát na gauči nebo nafukovačce. Navíc se často stává, že začne nafukovačka během noci sfukovat, případně se s ní můžete převrátit. Skládací matrace doporučujeme i na kempování, aby byl spánek ve stanu o něco pohodlnější. A opět, nemusíte se trápit s nafukovačkou.
 • Pohodlí – oproti jiným přenosným možnostem patří skládací matrace k těm nejpohodlnějším alternativám. Poskytne vám dostatek opory a vy tak vydržíte pohodlně přespat celou noc, jako kdybyste spali ve vlastní posteli. Stejně tak i hosté vám poděkují za skládací matraci víc než za obyčejnou karimatku nebo nafukovačku.
 • Všestranné využití – o možnostech využití skládací matrace jsme psali už výše a určitě to patří mezi její velké výhody. Můžete ji použít kdykoliv, nejen při cestování nebo přespávání návštěvy.

Hnědá skládací matrace položená na zemi

Nevýhody

 • Životnost – hlavně když sáhnete po těch nejlevnějších modelech, tak se mohou při pravidelném a častém používání velmi rychle zničit. Jednotlivé části se vám mohou začít od sebe oddělovat, zničený může být i vnější potah, případně se může proležet pěna uvnitř. Doporučujeme vám aspoň minimální péči pro prodloužení životnosti skládací matrace.
 • Materiály – opět jde o levnou záležitost, takže ani materiály nejsou až tak kvalitní a propracované. Na občasné přespávání a používání to postačí.
 • Ortopedické vlastnosti – skládací matrace určitě nemůžete porovnávat s klasickou matrací, kterou máte doma v posteli. Proto musíte počítat s tím, že se vám na ní nebude spát tak dobře a můžete se budit trochu polámaní. Ale opět, jednou za čas to určitě nevadí a zvládnete to.

Jak si vybrat skládací matraci?

Důležité je všímat si detailů, vědět, kterých parametrů si máte všímat, a přečíst si doporučení, recenze, projít si více webů a značek. Matrace si můžete obstarat přímo v kamenné prodejně nebo online. Doporučujeme vám na to například skládací matrace Mobelix, na Heurece nebo Dormeo. Tam můžete najít kvalitní a zároveň levné skládací matrace.

Pokud vám nevadí, že si matraci přímo nevyzkoušíte, a také kdyby vám nevyhovovala, že ji musíte vrátit, tak vám určitě doporučíme nakupovat online. Najdete tam lepší výběr a nemusíte kvůli tomu nikam chodit. Pojďme teď už k věci – jak si co nejlépe vybrat skládací matraci, která vám bude sloužit roky?

Rozměry skládací matrace

Mezi nejdůležitější parametry patří tlouštka skládací matrace, protože máte na výběr hned z více možností a ovlivňuje to potom kvalitu spánku, ale také způsob skladování. Stále platí, že i ta nejtlustší skládací matrace je tenčí než ta klasická, na které spíte každý den. Tlustší skládací matrace jsou pohodlnější na spaní a poskytují nejlepší oporu vaší páteři. Matrace této tlouštky by si měli kupovat dospělí, aby se při ležení nedotýkali země. U tlustých matrací je problém se skladováním a přenášením. Také je třeba počítat s tím, že čím tlustší je matrace, tím je vyšší její cena. U středně tenkých a nejtenčích matrací je jednoduché skladování i cestování, ale doporučují se spíše pro děti, případně pro dospělé, ale jen na spaní na 1–2 noci.

Dalším důležitým rozměrem je délka a šířka matrací. Skládací matrace si můžete obstarat ve stejných velikostech, jako to je u klasických matrací na každodenní používání – 190 x 80, 200 x 90, 200 x 80 cm nebo matrace pro dva v rozměru 200 x 160 cm. Hodně záleží i na výrobci matrací, protože každý může zvolit rozměry individuálně. Důležité je, abyste si vždy u každého prodejce jednotlivě zkontrolovali rozměry skládací matrace.

Materiály – druh pěny

Materiál je klíčovou vlastností matrace a ve vysoké míře ovlivňuje to, jak se potom na ní bude spát. Jsou tedy 2 druhy materiálu – polyuretanová a paměťová pěna. Vaše rozhodnutí může záviset i na nastaveném rozpočtu.

Skládací postel/matrace pro hosty

Ve zkratce je polyuretanová pěna méně kvalitní volbou, rychleji se opotřebuje, ale na občasné používání úplně postačí. Paměťová pěna je kvalitnější, velmi dobře se na ní spí a tak rychle se neopotřebuje. I při nižších teplotách bude udržovat teplo a přizpůsobí se tvaru vašeho těla, aby byla páteř ve správné poloze.

Potah

Na to, aby se pěna uvnitř skládací matrace nepoškodila a aby všechny části držely pohromadě, slouží potah matrace. Na výběr je více typů a materiálů, nejčastěji to jsou různé syntetická nebo přírodní vlákna. Některé modely matrací mají odnímatelné potahy, které jednoduše hodíte do pračky, vyperete a matrace je jako nová. I když díky tomu může být matrace dražší, tak určitě doporučíme zainvestovat do této varianty. Pokud jsou potahy našité, tak je budete muset prát ručně a údržba bude o něco složitější.

Před tím, než hodíte potah do pračky, se informujte o programu, na kterém ho výrobce doporučuje prát a zda je vůbec možné ji prát v pračce a potom hodit do sušičky. Pokud to výrobce povoluje, tak při praní se nezdeformuje ani se nezmenší. Podle toho, na jaké účely si matraci kupujete, byste měli hledět i na pevnost a kvalitu potahu. Jiné je, když ji budete používat jen doma pro hosty, a jiné, když s ní budete chodit stanovat, kde vám může zmoknout nebo se zašpinit.

Záruka

Má matrace jen základní záruku, nebo se dá tato záruční doba prodloužit? U různých prodejců se tato doba liší. Jsou modely, které jsou z kvalitních materiálů, a proto výrobci nemají problém vám dát záruku na dva, tři, pět nebo deset roků. Ale jsou i takové, které nemají žádnou záruku a vy potom nemáte možnost zdarma je reklamovat. Často se to stává i tehdy, když si kupujete matraci z druhé ruky, tam prostě žádnou záruku o kvalitě a životnosti nemáte. Pokud si kupujete novou matraci a není tam uvedená záruční doba, tak se zeptejte přímo personálu nebo kontaktujte zákaznickou podporu (při objednávání přes internet).

Rozpočet

Váš výběr skládací matrace se bude odvíjet i od toho, jaký rozpočet jste si stanovili. Pokud to je pár desítek eur, tak se můžete ohlésnout jen po tenčích, polyuretanových matracích v menších rozměrech. Když si ji chcete kupovat jen jednou za život a požadujete, aby vám vydržela co nejdéle, tak je lepší si stanovit vyšší rozpočet, případně si horní hranici nedefinovat a řídit se tím, co vám doporučí personál v prodejně nebo recenze v e-shopech a fórech. Řiďte se hlavně pravidlem, že kvalita převyšuje kvantitu. A když chcete na těchto matracích ušetřit a zároveň máte doma dostatek prostoru na skladování, tak si vybírejte spíše z těch matrací určených pro dvě osoby (200 x 180, 200 x 160 cm).

Pevnost

Vzhledem na jejich nízký profil oproti klasickým matracím je pevnost skládacích matrací střední až vysoká. Pro někoho to může být výhodou, ale ti, kteří preferují měkčí povrch na spaní a jsou na to zvyklí, tak to může být problém. Doporučujeme vám, když jste zvyklí na měkké matrace, abyste to vyřešili následovnými možnostmi a neříkali si, že to přece bude v pořádku. Nebude, protože se potom dobře nevyspíte, budete vstávat podráždění a unavení.

Pokud tedy preferujete nízkou tvrdost matrace, tak to můžete vyřešit speciálním potahem na matrace, který se dává i na ty klasické modely. Díky tomu bude matrace hrubší, ale zároveň měkčí a pohodlnější, takže se lépe vyspíte. Některé matrace mohou být navrhžené i tak, že mají jednu stranu měkčí než druhou, takže se zkuste poohlédnout i po těchto modelech.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 03.06.2022
Hodnocení článku:
(87.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínkyJak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínky

Zavařené okurky dokážou vydržet i roky. V dnešním článku vám povíme něco o tom, jak je nejideálnější okurky zavařovat. Také vám ukážeme různé postupy na sterilizování.

Tipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyniTipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyni

Věděli jste, že když si zrcadlo umístíte v bytě na zajímavější místo, než je jen šatníková skříň nebo koupelna, dokážete se svým bytem udělat zázraky?

Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-NetJak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Podívejte se na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.