Skleník ze skla, nebo Lexanu (polykarbonátu)? Které jsou nejlepší a jaká je jejich cena

Zahrádkářská sezóna je už v plném proudu, ale někteří se možná teprve teď probouzejí a vysazují první semínka a sazenice. Ideálním prostředím pro pěstování plodin nebo květů je rozhodně skleník, který má skutečně multifunkční využití.

Skleník do zahrady

Prioritou této zahradní stavby je především vytvořit ideální podmínky pro pěstování daných rostlin. Především díky kumulaci tepla jsou podmínky kvalitnější. Dnes však není skleník jako skleník. Musí být vlastně skleněný? Jaká je cena skleníku? jaký typ výplně skleníku si vybrat? Poradíme vám, jak si vybrat ten nejlepší skleník za nejlepší cenu.

Skleník ze skla

Zahradní nebo skleníkové sklo je nejběžnějším a stále nejpoužívanějším druhem materiálu, který se používá na vyplnění konstrukce skleníku. Sklo je materiálem, který je odolný a udržuje si svoje fyzikální i chemické vlastnosti. Je odolný vůči větru i větší zátěži (sníh). Také je snadno udržovatelný, omyvatelný a díky vysoké propustnosti světla umožňuje jeho účinný rozptyl. Přestože je to poměrně odolný materiál, mechanické poškození je poměrně běžné a oprava drahá. Odolnost můžete zvýšit větší tloušťkou skla, což samozřejmě zvýší i cenu. Nutností je také konstrukci se skleněnou výplní upevnit za pomoci betonového základu po obvodu.

Výhody

 • Vysoká odolnost vůči klimatickým změnám (vítr, sníh, déšť).
 • Dlouhá životnost.

Nevýhody

 • Slabší izolační vlastnosti.
 • Složitější montáž.
 • Křehkost skla.

Zahradní skleník ze skla

Skleník z Lexanu (polykarbonátu)

Moderním trendem se stávají skleníky s výplní z polykarbonátu nebo tzv. Lexanu. Polykarbonátové desky jsou mnohem lepším izolantem než klasické sklo i díky tomu, že jsou komorové. Samotné polykarbonátové desky jsou vybavené UV vrstvou, která zajišťuje rovnoměrný rozptyl světla a také zvyšuje jeho odolnost. Skleník z Lexanu je lehčí, avšak mechanicky mnohem odolnější než zahradní sklo. Jejich montáž je rychlejší a jednodušší. Menší nevýhodou je nižší nosnost (sníh).

Tloušťka polykarbonátových tabulí se pohybuje od 4 do 8 mm, což zajišťuje ideální odolnost a izolaci. Nedoporučujeme vám nakupovat použité skleníky z lexanu například v bazarech. Obvykle už jsou polykarbonátové desky oslabené, případně může být poškozená samotná konstrukce.

Výhody

 • Lepší izolační vlastnosti.
 • Vyšší odolnost vůči mechanickému poškození.
 • Jednoduchá montáž.

Nevýhody

 • Nižší odolnost vůči větru.
 • Nižší nosnost (sníh).

Konstrukce skleníku

 • Ocelová konstrukce – dnes už méně používaná. Vyznačuje se však odolností a vysokou nosností. Materiál je pevný, stabilní, avšak nevýhodou je vysoká hmotnost samotné konstrukce a také slabá antikorozní schopnost oceli.
 • Hliníková konstrukce – jde o lehký kov s antikorozními vlastnostmi, který však snese i extrémní zatížení. Konstrukce je vždy přizpůsobená velikosti skleníku a jeho tvaru. Odradit může jedině vyšší cena hliníkového rámu.
 • Žárově pozinkovaný plech – řadí se mezi často používané typy konstrukce. Je pevný, odolný a snese i zatížení sněhu nebo větru. Díky pozinkované úpravě nepodléhá plech korozi. Příznivá je také i cena, neboť proti hliníkové konstrukci dokáže peněženku značně ušetřit.

Velikost a tvar skleníku

Rozloha a velikost skleníku se určuje podle účelu, ke kterému vám skleník bude sloužit. Ať chcete pěstovat zeleninu, ovoce, exotické stromy nebo rostliny a také v jakém množství, pro kolik osob. Běžné rozměry jsou 2,5 x 3 m, 3 x 4,5 m, 3 x 6 m nebo i mnohem větší jako 5 x 21 m či 7,5 x 21 m. V případě, že chcete skleník ještě větší, klidně si můžete nechat vyrobiť skleník na míru.

Zahrada se skleníkem

Co se tvaru týká, většinou jsou klasickým tvarem „domečky“ se sedlovou střechou, případně skleníky ve tvaru kupole se zaoblenou střechou.

Větrání a příslušenství skleníku

Důležitým faktorem je způsob, jakým můžete skleník odvětrávat. Během horkých měsíců se totiž teplota kumuluje a proti vnější teplotě může teploměr ukazovat i o 10–15 °C víc. Velmi dobrým způsobem jsou střešní větráky nebo otevíratelná střešní okna nebo malé otvory na vstupních dveřích.

Příslušenstvím, které je ke skleníkům většinou nabízené, je automatické zavlažování, které určitě oceníte. Často jde také o vytápěníteploměr, poličky, cestičky nebo osvětlení. Ať už solární, akumulátorové nebo připravené na elektrickou síť.

Cena skleníku

Samozřejmě, tento faktor ovlivňuje víc prvků. Velikost skleníkutyp konstrukcedruh výplně nebo výrobce. Polykarbonátový skleník o rozloze 8 x 5 m s výškou 180 cm vás vyjde na přibližně 7000 korun.

Pro porovnání skleněný skleník se sklem o tlouštced 4 mm a o rozloze 3 x 2,6 m s výškou 184 cm vás bude stát kolem 13 000 korun.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 28.02.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí

Ohřev bazénu je skvělou možností, jak si koupací sezónu prodloužit na jejím začátku nebo konci. Je elektrický ohřev bazénu výhodný? Jak funguje solární ohřev bazénu? Poradíme vám jak na...

Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší? Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší?

Pokud chcete mít bazén, měli byste k němu přikoupit také spolehlivý filtrační systém, který ho bude zbavovat všech nečistot usazených na dně a ve vodě. Je lepší písková nebo kartušová...

Jak zchladit interiér i bez klimatizace Jak zchladit interiér i bez klimatizace

Během léta si každý z nás aspoň občas vzpomene na luxus v podobě klimatizace. My jsme pro vás sesbírali účinné rady a tipy, které vám mohou pomoci zchladit se i bez ní.