Sklobeton – rozměry, vlastnosti, cena, montáž. Oblíbený je v sprchovém koutě v koupelně i v kuchyni

Sklobeton jako materiál není na trhu žádnou novinkou. Spojuje vlastnosti zdicího materiálu a skla, čímž zajišťuje zdroj světla v tmavých místnostech. Právě proto známe tento stavební materiál zejména z průmyslových budov, továren a větších objektů, které využily sklobeton jako prvek na prosvětlení prostoru.

Sklobeton – výhody, nevýhody

V současnosti je ale sklobeton využívaný i jako zajímavý doplněk v moderních interiérech.

Co je sklobeton

Sklobeton je stavební materiál vyráběný ze směsi skleněných vláken, cementu, polymeru a dalších látek, díky kterým získává svoje unikátní vlastnosti. Skleněná vlákna, polymer a další vlákna dodávají materiálu odolnost a zvyšují jeho ochranu před prasklinami a štěpením. Materiál zaručuje poměrně dobré izolační vlastnosti a zároveň umožňuje vnést do prostoru bez množství oken víc světla. Kombinací těchto látek vzniká i jedinečný vzhled materiálu – ze sklobetonu se vytvářejí tvárnice, průhledné, méně průhledné, čiré i barevné. Tento materiál nabízí širokou škálu designů a velikostí vhodných do interiéru či exteriéru. Zatímco v průmyslových budovách se sklobetonové tvárnice využívají hlavně jako náhrada oken na prosvětlení prostoru, v moderní domácnosti mohou být zajímavým prvkem využitým v koupelně, na toaletě, ale také jako předěl větších prostor, zástěna v ložnici či dětském pokoji.

Druhy sklobetonu

Pokud se rozhodnete pre sklobeton, na výběr máte více možností. Sklobetonové tvárnice je možné dostat ve více velikostech, kromě klasického rozměru (19 x 19 x 8 cm) jsou dostupné i menší a poloviční tvárnice do menších prostor, ale na trhu je možné dostat i velkoformátové tvárnice, pokud hledáte sklobeton pro prostory větších rozměrů. Liší se i povrchová vnější úprava materiálu. Klasické čiré tvárnice nabízejí víc světla a průhlednosti, ale na výběr máte i tzv. mléčné sklo, tedy tvárnice s matnou úpravou, které propouštějí o něco méně světla. Tyto tvárnice jsou vhodné do stěn a těch částí, které mají prosvětlit, ale zároveň poskytnout soukromí. Kromě matných tvárnic jsou v nabídce i lesklé, kterými dosáhnete přesný opak – víc světla a lesku.

Design tvárnic ovlivňuje i jejich dezén, díky kterému jsou tvárnice více nebo méně průhledné. Náročnost designu se odráží i na ceně – sklobetonová tvárnice se pohybuje od 2 eur za kus u nejjednoduššího čirého a bezbarevného designu, a může se vyšplhat na 10–15 nebo víc eur u tvárnic s unikátní strukturou, barevností a dezénem. Cena také závisí na velikosti a tvaru tvárnic. Protože ze sklobetonu se dají vystavět krásné příčky, na dokončení rohů nebo zakončení stěny je možné použít oblé rohové tvárnice nebo oblé tvárnice na hranu zdí. Kromě těchto unikátních tvarů je třeba podotknout, že existujíj i tvárnice, které slouží jako větračky či vyklápěcí okna, proto se nemusíte obávat, že by vaše koupelna nebo jiná místnost nebyla dostatečně větraná.

Vzorované sklobetonové tvárnice

Barevné tvárnice poskytnou méně světla, ale je možné si s barevnou kombinací víc pohrát. V koupelnách a na toaletách jsou oblíbené kombinace bezbarevných tvárnic s tvárnicemi modrými a zelenými, v ložnicích a dalších prostorách domu zase odstíny hnědé, béžové a neutrální odstíny, v kancelářských a jiných prostorách budov zase lze přizpůsobit barevnost firemním barvám a podobně. Barevné tvárnice jsou barvené buď přímo při vyrábění sklobetonu, nebo nástřikem uvnitř tvárnice. Tvárnice vyráběné zabarvením hmoty sklobetonu dosáhnou pastelový odstín a jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru. Pokud se tvárnice barví nástřikem zevnitř, je možné dosáhnout sytější odstín barvy, avšak ztratí tím určitou odolnost vůči teplotám a povětrnostním podmínkám, proto se používají jen v interiéru. Tvárnice je možné natřít i vrstvou mramoru, čímž získají vzhled a strukturu kamenného povrchu.

Výhody

 • Široká paleta možností v rámci designu a barev
 • Vnáší do interiéru světlo
 • Poskytuje příjemné, měkké světlo
 • Pomáha opticky zvětšit interiér
 • Využití v interiéru i exteriéru
 • Poskytuje dobré zvukové a tepelné izolační vlastnosti
 • Sklobeton se nerosí (např. v koupelně) a je odolný vůči námrazám (exteriérové tvárnice)
 • Je odolný protipožární materiál
 • Při stavbě je možné zakomponovat LED osvětlení a vytvořit tak zajímavý prvek interiérového designu

Nevýhody

 • Nemůže tvořit nosné stěny
 • Tvárnice nesmí být namáhané vysokou hmotností
 • Protože má vlastnosti skla, při změně teploty mění i objem (týká se to exteriéru)

Kde je možné sklobeton použít

Sklobeton je možné použít jak v interiéru, tak i v exteriéru. V interiéru mají za úkol hlavně vnést do místnosti světlo, ale také oddělit části místnosti. Sklobeton se tedy hodí do stěn do místností, ve kterých klasická okna nejsou, např. v koupelně. Právě tam nejčastěji tvoří výborné dělicí příčky, které oddělují například vanu, toaletu nebo prostor pro pračku. Také vytvoří výbornou dělicí příčku například v rámci obýváku spojeného s kuchyní, dětského pokoje oddělujíce koutek na hraní, v ložnici, pracovni nebo větší hale. Na rozdíl od klasické zděné stěny tak nedojde k pocitu optického zmenšení místnosti a nevytvoří se ani nechtěné tmavé kouty.

Sklobeton je vhodnou volbou do bytu i domu

Sklobeton najde využití i v exteriéru, zejména ve stěnách, ve kterých nejsou okna, na provětlení místnosti. Barevnou kombinací sklobetonových tvárnic tak můžete vytvořit skutečně unikátní design budovy, který zvýrazní svit světelných paprsků. Sklobeton najde využití i v okolí vstupních dveří, kde vytvoří světlíky a prosvětlí tak jinak tmavou vstupní halu. Podobně prosvětluje i tmavé garáže nebo sklepy. Zajímavostí je, že sklobetonové tvárnice se dají použít i horizontálně, na stavbu částí stropu, který efektivně prosvětlí budovu.

Stavění se sklobetonovými tvárnicemi

Zdi a příčky ze sklobetonu se nejčastěji stavějí s použitím malty. Ta by měla být vhodná pro nesavé materiály a zároveň mít voděodolné vlastnosti. Pokud vzniká příčka v koupelně nebo místnosti s vyšší vlhkostí, malta by měla být odolná proti plísním. V moderních interiérech se často používá malta v různých barevných odstínech, což dodá stavbě další prvek. Tak jako při kachlíčkovíní i tady najdou využití distanční křížky, díky kterým se zaručí stejná vzdálenost (většinou 2–10 mm) mezi jednotlivými tvárnicemi. Výstavba sklobetonové příčky je však možná i bez použití malty, a to tzv. suchou montáží. Tvárnice se ukládají na sebe bez spojovacího materiálu, ale s použitím profilů upevněných v zemi a ve stropě. Důležité však je, aby byla sklobetonová konstrukce postavená v exteriéru oddělená od zbytku stěny dilatací, a to proto, že sklobeton je materiál, který se při změnách teploty rozpíná, resp. mění objem, což by mohlo mít negativní vliv na kvalitu stavby.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 26.08.2022
Hodnocení článku:
(88.6%)