Jak snížit teplotu pod střechou v podkroví

Když máte v podkroví místnost nebo si ji teprve plánujete zřídit, tak vaším úkolem bude vyrovnat se se zvýšenou teplotou – zejména v letním období.

Podkrovní pokoj - jak snížit teplotu v létě?

Existují i jiná řešení kromě zakoupení klimatizace, kterými se dá efektivně bojovat proti přehřívání podkroví? Existují a my vám přinášíme jejich souhrnný seznam.

Na čem závisí teplo v podkroví?

Ať už má vaše střecha plochý, šikmý nebo jiný nepravidelný tvar, tak musíte počítat s tím, že v letních měsících se bude teplota v těchto prostorách rapidně zvyšovat. Tento problém není úplně nutné řešit, pokud využíváte podkroví jen jako úložiště starých a nepotřebných věcí, ale pokud tam máte zřízený pokoj, tak by vás určitě mělo zajímat, co ovlivňuje teplotu.

Teplota v podkroví závisí na:

  • Orientace místnosti
  • Okna (velikost, počet, sklon, stínění)
  • Střecha (střešní plášť a materiál krytiny)
  • Možnosti větrání

Výběr správné izolace

Problém s izolací střech spočívá v nalezení správného materiálu, který během léta zajistí, aby teplota v podkroví stoupala jen pomalu, ale zároveň eliminuje tepelné ztráty během zimy, protože právě střecha je v tomto ohledu nejrizikovější.

Tepelná izolace do podkroví proti přehřívání

Jako ochrana před teplem sice dobře fungují materiály s vysokou objemovou hmotností, ale jejich schopnost izolace je velmi nízká a také nekorespondují se současným trendem lehkých střešních konstrukcí. Na druhé straně, lehké izolační materiály na bázi sklenné/kamenné vlny se zase velmi rychle přehřívají.

Řešením z hlediska nejlepší ochrany před sáláním tepla jsou izolace na bázi polyizokyanurátu, ve zkratce PIR, které mají uzavřenou buňkovou strukturu a právě v tom vynikají nad minerálními izolacemi. Využívané jsou i pěnové plasty v podobě malých kuliček (EPS).

Materiály kombinujte

PIR izolace s hliníkovým povrchem jsou účinné, ale pro maximální účinnost by se měly kombinovat s materiály, které mají vysokou objemovou hmotnost a dobré akumulační vlastnosti (dřevěné bednění, OSB desky a jiné).

Další možností je použít minerální vlnu do medzikrovního prostoru a na nadkrovní izolaci využít právě PIR panely v celistvé vrstvě, aby se předešlo vzniku tepelných mostů. Bohužel tato alternativa je dražší. Vzhledem na dlouhou životnost střechy je však na místě zvážit, zda se skutečně vyplatí šetřit nejen na úkor komfortu, ale i budoucích výdajů za vytápění.

Nátěry a střešní fólie

Kromě klasických izolačních materiálů můžete využít také termokeramické nátěry nebo střešní fólie, jejichž úkolem je "odrážet" teplo. Známou značkou v oblasti nátěrů je ThermoShield, který nabízí produkt TopShield. Jeho výhodou je odolnost vůči teplotním extrémům, povětrnostním podmínkám (vítr, déšť, sníh) a ve výsledku dokáže snížiť teplotu střechy až o 30 °C. Nátěr je vhodný na plech, tašky, šindel i dřevo.

Střešní fólie na snížení teploty v podkroví

Co se týká střešních fólií, tak ty vycházejí z přirozeného odevzdávání tepla, když teplo ze střešní krytiny sálá právě na fólii. Pokud je tato fólie reflexní, tak teplo odráží a může snížit celkovou teplotu v podkroví až o 7 °C. Je to vhodné řešení i pro nízkoenergetické domy.

Materiál střechy

Velkou výhodu máte tehdy, když stavíte nový dům nebo chystáte změnit současnou střešní krytinu. Protože střecha jako taková nejvíc ovlivňuje teplotu v podkroví, tak výběr jejího materiálu je velmi důležitý. Stavební firmy nabízejí střechy se speciálně upraveným povrchem, který odráží teplo a v běžných podmínkách snižuje povrchovou teplotu střechy až o 10 °C.

Pokud k tomu přidáte ještě i dobrou izolaci a stavbu střešního pláště, tak podkrovní prostory mohou mít příjemnou teplotu během celého roku i bez klimatizace.

Okna v podkroví

Protože teplota v podkroví je výsledkem souhry více faktorů, tak kromě dobré izolace a materiálu střešní krytiny a pláště musíte dbát i na provedení oken. U oken je podstatné skloubit to, aby byly místnosti dostatečně prosvětlené a mohly se účinně větrat, ale zároveň se vyhnout tomu, aby se přes okna zvyšovala teplota.

Velká okna byste měli orientovat na jih, protože v zimě vám skrz ně bude svítit slunce a v létě budou zajištěná, protože slunce je vysoko nad obzorem. Podle měření je nejúčinnějším řešením proti přehřívání vikýř, neboli okno v otvoru nebo výklenku.

Správná orientace oken v podkroví pomůže proti přehřívání

Stínění oken

Oblíbeným a hlavně účinným řešením, které poskytuje praktické výhody během celého roku, jsou vnější rolety. Vnější rolety zabraňují vnikání paprsků do interiéru, příjemně stíní interiér a dokážou izolovat zvuk z ulice.

Podobným řešením jsou vnější markízy, které pracují na podobném principu. Odrážejí světlo ještě před dopadem na sklo, jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám a struktura síťoviny zabezpečuje dobré osvětlení.

Větrání

Větrání během horkých letních dnů může být problematické, protože se může stát, že vydýchaný vzduch vyměníte za horký, což není žádná výhra. Proto byste se měli vyhýbat větrání během dne – a pokud větrat, tak nejlepší je udělat průvan, neboli otevřít dveře pokoje a otevřít i další okna. Nejlepší je větrat ráno, kdy jsou teploty ještě poměrně nízké.

Klimatizace v podkroví

V případě, že preferujete jednoduché a rychlé řešení, tak si můžete koupit klimatizaci. Tady však musíte počítat s tím, že "klima" si vyžádá poměrně vysokou počáteční investici, ke ktoré si ještě připočítejte učet za elektřinu a případný servis. Výhodou moderních klimatizačních jednotek je to, že dokážou vytápět, takže je využijete i v zimě.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 14.09.2020
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít domácí kompost?Jak využít domácí kompost?

V dnešním článku si povíme, jak dokážeme kompost prakticky využít a co je možné po zkompostování s rozloženým biologickým odpadem udělat. Čtěte a dozvíte se všechno podstatné.

Stropní infratopení na chatu i do domu. Kvalitní infrapanely mají dobré recenzeStropní infratopení na chatu i do domu. Kvalitní infrapanely mají dobré recenze

Jednou z nejdůležitějších otázek při stavbě domu či rekonstrukci chalupy je topení. Jaký typ vybrat? Co takto popřemýšlet nad infrapanely? Představíme vám je v našem dnešním článku.

Bělásek zelný – jaký postřik funguje na housenky a motýly?Bělásek zelný – jaký postřik funguje na housenky a motýly?