Solární panely na dům, chatu i bazén. Všechno, co potřebujete vědět

Život bez elektřiny je v dnešní době nepředstavitelnou záležitostí. Bez elektrické energie jen těžko zvládneme několik hodin a pro člověka se jednoduše stala součástí života.

Solární panely na chatě

Při bydlení v rodinném domě je zřejmě představou každého ušetřit co nejvíc, a bydlet tedy nejlaciněji, jak je to jen možné. Šetření energie je jedním ze způsobů, který může rozpočtu značně ulehčit. Co tak představa, že váš dům by byl na elektrické energii druhé strany nezávislý. Jako to?

Solární panely dnes dokážou snížit náklady na bydlení a ušetřit mnoho peněz. Co byste o solárních panelech měli vědět? Čím se řídit při výběru? Všechno podstatné o solárních panelech, jakož i jejich vlastnostech se dozvíte už v následujících řádcích.

Solární panely nebo fotovoltaické články

Na začátku by bylo dobré si ujasnit, co vlastně doma chceme mít. Tyto dva pojmy rozhodně nejsou totožné, ačkoliv jejich funkce je stejná. Samotnou sluneční energii přeměnit na použitelnou elektrickou energii nebo teplo. Právě takto můžete ušetřit vysoké procento energie a snížit závislost na komerční elektrické síti.

Fotovoltaické panely jsou technologií, která přeměňuje nasbíranou solární energii na elektrickou energii, a tedy jí můžete v domácnosti pohánět osvětlení, ohřívat vodu, vytápět nebo klidně dotovat jiné elektrické spotřebiče.

Solární panely jsou technologickým zařízením, které solární energii nemění na elektrickou energii, ale mění ji na teplo. Slouží tedy především na ohřev teplé vody v domácnosti, a tedy například i vytápění. Také je například možné získané teplo využít na výhřev bazénu.

Ohřev vody v bazénu pomocí solárních panelů

Účinnost solárních kolektorů

Výběrem kvalitního solárního kolektoru si můžete zajistit bezstarostný a rozhodně nejekonomičtější způsob výhřevu vody. Samozřejmě, není kolektor jako kolektor a i při jejich výběru je potřebné rozlišovat. Jak si správně vybrat, si vysvětlíme v další části našeho článku.

Proč se solární kolektor vyplatí? Schopnost využít sluneční energii je v dnešní době způsob, jakým ušetřit naše peněženky a také životní prostředí. Maximální účinnost slunečního kolektoru je přibližně 70–80 %. Pochopitelně, solární panel nedokáže zachytit a zužitkovat všechnu solární energii. Maximální účinnost je však reálně o něco menší. Důvodem jsou klimatické podmínky, teplota, intenzita slunečních paprsků a také počet a umístění solárních panelů.

Při ideálních podmínkách dokáže 1m2 ohřát cca 100 l vody na hodnotu přibližně 55 °C. Při špatném počasí, kdy je slunečních paprsků podstatně méně, například v zimě, je účinnost značně nižší a vodu dokáže solární panel ohřát pouze o několik stupňů.

Ploché kolektory vs. vakuové kolektory

Jedním z prvních parametrů, který bychom při výběru zvážit, je druh panelů. Ty dělíme na vakuové a ploché. Mezi nimi jsou drobné rozdíly, které však mohou mít vliv. Potřebné je vědět, co je hlavním úkolem solárního kolektoru ve vaší domácnosti.

Vakuové kolektory (trubicové) se skládají z trubic, které mají vyšší účinnost při ohřevu vody a také při horším počasí jsou méně náchylné na snížení účinnosti. Jsou tedy ideálním řešením v případě, že solární systém chcete využívat na ohřev vody, ale také topení.

Trubicové kolektory na sluneční energii

Ploché solární panely mají účinnost o něco menší, ale rozdíl není nijak propastný. Pokud bychom však měli rozhodnout, ploché kolektory určitě lépe poslouží na ohřev teplé vody v domácnosti, ale například i v bazénu. Ploché solární kolektory se skládají z odizolované hliníkové části, která je překrytá speciálním sklem. Právě pod ním se nachází absorbér a ten zachytává sluneční energii. Pomocí solárních rozvodů se teplo odvádí do zásobníku, kde se voda ohřívá. V rámci využívání kolektorů na našem území je drtivá většina právě plochých kolektorů.

Prostor pro solární kolektory

Solární panely samozřejmě vyžadují vyčlenění určitého prostoru. Nejde totiž jen o samotné panely. Také jde o trubice, expanzní nádobu nebo čerpadlo či zásobník. Vybavení uvádíme všeobecně, protože vybavení se totiž odlišuje i v závislosti na tom, zda solární kolektory budete využívat na ohřev vody nebo i vytápění. Zásobník může být bivalentní nebo monovalentní.

U bivalentního je nejlepší kolektor umístit co nejblíže k zásobníku vody. To však platí i o umístění solárního zásobníku, aby se předešlo zbytečným tepelným ztrátám. Kromě střechy tak musíte místo vyčlenit i pro všechno potřebné příslušenství.

Stavební úpravy

Mnoho domácností se obává, že před instalací solárních kolektorů je nutné provést stavební úpravy. Není to však pravidlem. Solární panely je možné umístit na šikmou i plochou střechu.

Solární panely na střeše

V případě šikmé střechy s krovem je potřebné řešit jen sklon střechy a rozložit panely tak, aby nebyla střecha přetížená. Na toto se používají zatěžovací desky. Toto už je pochopitelně na posouzení odborníků. V případě rovné střechy platí v zásadě to samé.

Kolik můžeme ušetřit?

Investice do solárního systému si samozřejmě vyžaduje nějaký rozpočet. Potěšit vás okamžitě můžeme informací, že v rámci propagace zelené energie můžete dostat příspěvek na nákup solárního systému až 100 tisíc korun. Nejaktuálnější informace o dotacích na solární panely (ale i tepelná čerpadla a kotle na biomasu) najdete na webu novazelenausporam.cz.

Ročně můžete ušetřit na ohřevu vody až 70 % běžné spotřeby. Při montáži solárních panelů je garantovaná záruka na životnost a také na servis. Návratnost financí je tedy otázkou pár let. Zároveň se stáváte méně závislými na „klasické“ elektrické energii. Pochopitelně tedy investujete do ekologické energie a zvyšujete tím i cenu nemovitosti. Sluneční energie je navíc řešením i pro nemovitosti, které nemají možnost připojit se do sítě a elektrickou energii odebírat tradičním způsobem.

Solární panely na chatě v přírodě

Cenu montáže solárních kolektorů je těžké určit, obvykle totiž jde o individuální kalkulace. Obecně jde o několik tisíc korun.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 30.12.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.

Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůžeJak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným jevem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý. Pomůžeme vám s ním...