Spojení kuchyně s obývákem: Výhody a nevýhody

Spojení kuchyně a obýváku je stále oblíbeným trendem. Má svoje klady i zápory a pár dobrých rad umožní z této konstelace vyždímat maximum.

Spojení obývacího pokoje s kuchyní

Jednotné ladění

Propojení dvou místností v jednom prostoru předpokládá, že by nemělo jít o bitku stylů. Proto dnes výrobci nábytku nabídku řešení sjednoceného provedení obývací stěny a kuchyňské linky. Toto je speciálně vhodné, když je spojená velmi malá kuchyně s obývákem. Vyplatí se vyloučit i čistě kuchyňské prostředí, minimálně zajištěním vestavěných spotřebičů. Do spojeného prostoru určitě nepatří samostatně stojící sporák.

Děti pod dohledem

Jednou z výhod, kterou ocení zejména matky s malými dětmi, je výhled na ratolesti. Ať už odpočívají, sledují televizi, nebo hrají počítačovou hru, i při vaření nedělního oběda je máte pod kontrolou. Mají dostatek možností na hraní, přičemž jsou v dosahu vašeho pohledu.

Otevřená i zavřená

Moderním řešením, při němž zůstane prostor otevřený a v případě potřeby oddělený, jsou pouzdrové posuvné dveře. Při otevření vypadají jako prostor bez bariér, ale jediným posunutím oddělíte oba prostory. Dveře zamezí běžnému hluku i průchodu pachů. Vytvoří soukromí na počkání.

Posuvné dveře v obývacím pokoji a kuchyni

Takovéto řešení se hodí, když je spojená kuchyně s obývákem v domě, kde obě místnosti zabírají podstatně větší plochu, než když je spojený obývák s kuchyní v malém bytě.

Kvalitní digestoř stačit nebude

Problémem je, že na eliminaci kuchyňských pachů ve spojeném prostoru s obývákem nebude stačit ani výkonný odsavač par.  Jeho výkon se počítá jako šířka x výška x délka místnosti x 10. Ale velkou halu nedokáže pokrýt. Zlepšení dosáhnete, pokud je přesah digestoře přes varný blok zhruba 10 centimetrů, bude pohlcovat víc par. Zabezpečit je však nutné větrání i okny. Nejlépe v obýváku i v kuchyni na stejné straně, abyste se vyhnuli průvanu.

Hlídejte si hlučnost

Běžné odsavače par dosahují úroveň hluku v závislosti na stupni ventilace kolemo 50–70 dB. Právě to je i hluk puštěného televizoru. Mixéry běžně překročí i hranici 90 dB, takže nevytvářejí přijatelné prostředí na sledování seriálu. Dá sa to řešit dobrým časovým harmonogramem, ale na mixování kečupu v sobotu večer, když má rodina filmový večer, zapomeňte.

Podlahy

Výhodné jsou plovoucí podlahy s odolnějším laminátem nebo PVC, případně stále modernejší linoleum v zajímavých barevných provedeních. Plusem je také jeho přírodní charakter. Obývací část ve spojeném prostoru můžete oddělit například kusovým kobercem. 

Koberec v obýváku spojené s kuchyní

Nejméně náročné na údržbu jsou materiály polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl a nylon. Jejich výhodou je i nízká cena. Z dražších verzí do obýváku padne vhod vlna, bavlna, sisal, mořská tráva, ale například i konopné nebo kokosové vlákno. Ty zároveň také mírně korigují vlhkost v místnosti, což při propojení s kuchyní přináší jen výhody.

Víc světla

Víc světla do interiéru vniká, pokud je kuchyně spojená s obývákem v bytě. Tento fakt si uvědomuje málokdo, ale chybějící příčka prosvětlí celý prostor. Je třeba však dávat pozor a při bourání se poradit se statikem. Bez něho není možné v paneláku realizovat jakékoliv bourání. Budete potřebovat posudek a roli hraje i to, zda budete první, kdo toto řešení uskutečnil, nebo vás už předběhli dolní, případně horní sousedé. V tom případě na bourání příčky, zejména nosné, nemusíte dostat povolení.

Jídelní kout jako předěl

Esteticky spojená kuchyně s obývákem a jídálnou bude vyžadovat jídelní část na předělové hranici. Tím přirozeně vymezí území mezi kuchyní a obývákem. Stejnou funkci tvoří i kuchyňský ostrůvek nebo barový pult, který je využitelný i z kuchyně i z obýváku.

Jídelní stůl v kuchyni spojené s obývákem

Pozor na nezdravé jedení

Propojení kuchyně s obývákem je potřebné analyzovat také vzhledem ke zdravotním důsledkům. Lékaři totiž varují. Sledování televize při jedení neprospívá zdraví. Jedním z důvodů je, že mozek není soustředěný na jídlo a tak signál o sytosti dostává mnohem později, než když není rozptylovaný.

Před televizorem prostě sníte víc a směřujete k nadváze. Hrozba, že z jídelního kouta bude přímý výhled na televizor, se často vyskytuje, když je spojený obývák s kuchyní v paneláku. Proto pozor, abyste se této chybě vyhnuli. Pomůže vám to žít zdravěji.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 03.05.2018
Hodnocení článku:
(85.6%)

V této kategorii najdete i:

Co je Alexa a proč si ji opatřit?Co je Alexa a proč si ji opatřit?

Přestože poznáme už tři různé inteligentní pomocníky do domácnosti a života, jeden z nich se stal o něco populárnějším. Jste připravení poznat Alexu? A je ve skutečnosti tak...

Zahradní osvětlení – jaké máme možnosti? Solární, se senzorem, LED osvětleníZahradní osvětlení – jaké máme možnosti? Solární, se senzorem, LED osvětlení

Jak si vybrat vhodné osvětlení do zahrady? Při nákupu svítidel si všímejte způsobu jejich upevnění, intenzity svícení nebo jejich odolnosti vůči vnějším vlivům.

Komáři – jak se jich zbavit? Pomůžou kupované repelenty, ale i přírodní odpuzovače komárůKomáři – jak se jich zbavit? Pomůžou kupované repelenty, ale i přírodní odpuzovače komárů

Komáři jsou vskutku velmi nepříjemnými společníky v našich zahradách i v domech. Jak si s komáry poradit v domě, bytě, na zahradě či na terase?