Spojení kuchyně s obývákem: Výhody a nevýhody

Spojení kuchyně a obýváku je stále oblíbeným trendem. Má svoje klady i zápory a pár dobrých rad umožní z této konstelace vyždímat maximum.

Spojení obývacího pokoje s kuchyní

Jednotné ladění

Propojení dvou místností v jednom prostoru předpokládá, že by nemělo jít o bitku stylů. Proto dnes výrobci nábytku nabídku řešení sjednoceného provedení obývací stěny a kuchyňské linky. Toto je speciálně vhodné, když je spojená velmi malá kuchyně s obývákem. Vyplatí se vyloučit i čistě kuchyňské prostředí, minimálně zajištěním vestavěných spotřebičů. Do spojeného prostoru určitě nepatří samostatně stojící sporák.

Děti pod dohledem

Jednou z výhod, kterou ocení zejména matky s malými dětmi, je výhled na ratolesti. Ať už odpočívají, sledují televizi, nebo hrají počítačovou hru, i při vaření nedělního oběda je máte pod kontrolou. Mají dostatek možností na hraní, přičemž jsou v dosahu vašeho pohledu.

Otevřená i zavřená

Moderním řešením, při němž zůstane prostor otevřený a v případě potřeby oddělený, jsou pouzdrové posuvné dveře. Při otevření vypadají jako prostor bez bariér, ale jediným posunutím oddělíte oba prostory. Dveře zamezí běžnému hluku i průchodu pachů. Vytvoří soukromí na počkání.

Posuvné dveře v obývacím pokoji a kuchyni

Takovéto řešení se hodí, když je spojená kuchyně s obývákem v domě, kde obě místnosti zabírají podstatně větší plochu, než když je spojený obývák s kuchyní v malém bytě.

Kvalitní digestoř stačit nebude

Problémem je, že na eliminaci kuchyňských pachů ve spojeném prostoru s obývákem nebude stačit ani výkonný odsavač par.  Jeho výkon se počítá jako šířka x výška x délka místnosti x 10. Ale velkou halu nedokáže pokrýt. Zlepšení dosáhnete, pokud je přesah digestoře přes varný blok zhruba 10 centimetrů, bude pohlcovat víc par. Zabezpečit je však nutné větrání i okny. Nejlépe v obýváku i v kuchyni na stejné straně, abyste se vyhnuli průvanu.

 

Hlídejte si hlučnost

Běžné odsavače par dosahují úroveň hluku v závislosti na stupni ventilace kolemo 50–70 dB. Právě to je i hluk puštěného televizoru. Mixéry běžně překročí i hranici 90 dB, takže nevytvářejí přijatelné prostředí na sledování seriálu. Dá sa to řešit dobrým časovým harmonogramem, ale na mixování kečupu v sobotu večer, když má rodina filmový večer, zapomeňte.

Podlahy

Výhodné jsou plovoucí podlahy s odolnějším laminátem nebo PVC, případně stále modernejší linoleum v zajímavých barevných provedeních. Plusem je také jeho přírodní charakter. Obývací část ve spojeném prostoru můžete oddělit například kusovým kobercem. 

Koberec v obýváku spojené s kuchyní

Nejméně náročné na údržbu jsou materiály polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl a nylon. Jejich výhodou je i nízká cena. Z dražších verzí do obýváku padne vhod vlna, bavlna, sisal, mořská tráva, ale například i konopné nebo kokosové vlákno. Ty zároveň také mírně korigují vlhkost v místnosti, což při propojení s kuchyní přináší jen výhody.

Víc světla

Víc světla do interiéru vniká, pokud je kuchyně spojená s obývákem v bytě. Tento fakt si uvědomuje málokdo, ale chybějící příčka prosvětlí celý prostor. Je třeba však dávat pozor a při bourání se poradit se statikem. Bez něho není možné v paneláku realizovat jakékoliv bourání. Budete potřebovat posudek a roli hraje i to, zda budete první, kdo toto řešení uskutečnil, nebo vás už předběhli dolní, případně horní sousedé. V tom případě na bourání příčky, zejména nosné, nemusíte dostat povolení.

Jídelní kout jako předěl

Esteticky spojená kuchyně s obývákem a jídálnou bude vyžadovat jídelní část na předělové hranici. Tím přirozeně vymezí území mezi kuchyní a obývákem. Stejnou funkci tvoří i kuchyňský ostrůvek nebo barový pult, který je využitelný i z kuchyně i z obýváku.

Jídelní stůl v kuchyni spojené s obývákem

Pozor na nezdravé jedení

Propojení kuchyně s obývákem je potřebné analyzovat také vzhledem ke zdravotním důsledkům. Lékaři totiž varují. Sledování televize při jedení neprospívá zdraví. Jedním z důvodů je, že mozek není soustředěný na jídlo a tak signál o sytosti dostává mnohem později, než když není rozptylovaný.

Před televizorem prostě sníte víc a směřujete k nadváze. Hrozba, že z jídelního kouta bude přímý výhled na televizor, se často vyskytuje, když je spojený obývák s kuchyní v paneláku. Proto pozor, abyste se této chybě vyhnuli. Pomůže vám to žít zdravěji.

Zobrazit produkty v kategorií:Publikováno dne: 03.05.2018
Hodnocení článku:
(85.6%)

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat garážová vrata? Sekční, posuvná, rolovací nebo dvojkřídlová Jak vybrat garážová vrata? Sekční, posuvná, rolovací nebo dvojkřídlová

Funkčnost, spolehlivost a bezpečnost. Tři nejpodstatnější požadavky. Výběr tedy dobře zvažte. Máte totiž na výběr. Věříme, že i tyto rady vám pomohou se při výběru rozhodnout.

Praktické rady, jak zařídit moderní a funkční kuchyni Praktické rady, jak zařídit moderní a funkční kuchyni

Pokud má kuchyně vyzařovat na nás pozitivní energii, tak je nutné se postarat o to, aby byla zařízená podle našich představ a hlavně bez chyb. My vám s tím rádi pomůžeme!

Jak zařídit domácí posilovnu levně a prakticky Jak zařídit domácí posilovnu levně a prakticky

Domácí posilovna je řešením, které vás zbaví jakýchkoliv výmluv. Poradíme vám, jak si svoji domácí posilovnu vybavit tak, aby splnila váš účel a zároveň nezruinovala váš rozpočet.


Přidat komentář