Česká verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každého

Léto je nenávratně pryč a na dlouhé teplé a světlé večery si budete muset pár měsíců počkat. Večerní kávy na terase s přáteli mají nyní stopku. Bojíte se toho, že se budete po večerech nudit? To nemusíte, protože pro vás máme tip na fantastickou hru, při které si užijete zábavu s přáteli nebo s rodinou a něco se i naiučíte. Potrénujte si mozek a vyzkoušejte Scrabble.

Spoločenská hra Scrabble pre deti i dospelých

Tato společenská hra je desítky roků celosvětovým hitem. Milují ji malí, mladí, velcí i staří. Možná jste dokonce i vy vášnivým hráčem této hry. Zajímali jste se někdy o to, jak stolní hra Scrabble vlastně vznikla a jaké verze se prodávají? Ne? Tak se podívejte hře Scrabble na zoubky spolu s námi. 

Co je to Scrabble?

Scrabble je společenská stolní hra pro 2 až 4 hráče. Herní pole sestává z 15 x 15 políček, na kterých hráči skládají písmena do slov tak, aby získali co nejvyšší počet bodů. Hráč, který dosáhne nejvyšší celkové skóre, vyhrává. Jednotlivá písmenka mají hodnoty od 1 do 10. Tyto hodnoty jsou určené podle toho, jak často se písmenka vyskytují ve slovech daného jazyka. Uveďme si příklad. Písmenko "A" je v češtině jedno z nejběžnějších. Proto bude jeho bodová hodnota nižší než hodnota písmenka "ů", které je v menším počte českých slov.

Výhodou hry je nejen její zábavná funkce, ale také ta naučná. Fantasticky si při ní potrénujete mozkové závity. Tvořit slova na počkání totiž není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Častokrát se dokonce stává, že se během hraní naučíte nějaké nové slovíčko. Zároveň hra vyžaduje promyšlenou taktiku a myslet pár kroků dopředu tak, abyste získali po každém tahu co nejvíc bodíků a rozdrtili svoje soupeře.

Kde a jak hra vznikla?

Původní verze hry Scrabble se jmenovala LEXICO. Během vrcholící hospodářské krize ji vymyslel anglický nezaměstnaný architekt Alfred Butts. Hra v původní verzi existovala do roku 1948, kdy všechna práva na její výrobu a distribuci odkoupil Američan James Brunot. Změnil některá pravidla a hru přejmenoval na Scrabble.

V této podobě se bez změny hra prodává dodnes. Od roku 1994 patří do portfólia produktů hračkářské společnosti Mattel. Hra se prodává v 31 jazykových mutacích a milují ji lidé po celém světě.

Zajímavosti ze světa Scrabble

Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, zda slovo Scrabble něco znamená, tak odpověď je ano. Název by se dal volně přeložit jako zběsile škrábat. Hru možná důkladně znáte, ale určitě jste neslyšeli všechny zajímavosti.

  • písmenka tradiční verze této hry se vyrábějí jen z vermontského javoru.
  • nejvyšší dosažené skóre ve hře dodnes drží Philip Appleby a jeho výška je neuvěritelných 1049 bodů.
  • nejvyšší dosažené skóre za jedno slovo je dodnes 392 bodů.
  • hru Scrabble vlastní přes 50 % britských domácností.
  • Scrabble slouží jako pomůcka při učení anglického jazyka.

Různé druhy hry Scrabble

Jak jsme už uváděli, společenskou hru hrávají miliony lidí po celém světě. Seženete ji dokonce v několika verzích a designech. Prodávají se Retro Scrabble, Scrabble Original, Scrabble Junior pro děti, Scrabble Twist, dokonce existuje speciální Harry Potter verze hry. Pokud ovládate vy a vaši spoluhráči některý ze světových jazyků, můžete si hru ztížit tím, že si koupíte například anglickou nebo německou jazykovou verzi hry.

Vybíráme z katalogu


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?