Kdy potřebujete statický posudek na rodinný dům nebo byt?

Chcete si koupit nový byt a přemýšlíte, zda přestavěný, nebo v původním stavu? Přestavěný je sice bez zbytečné práce, můžete se rovnou nastěhovat, ale přestavba má také svoje kouzlo.

Rekonstrukce starého bytu v původním stavu

Přizpůsobíte byt svým potřebám a necháte v něm vlastní rukopis. Před tím, než se do rekonstrukce pustíte, svěřte posouzení bytu a jeho stěn odborníkovi.

Nejčastější předělávky bytů

Přestavba kuchyně a jádra je nejčastějším důvodem větších změn v našich bytech. Změna bytové dispozice přináší mnoho výhod. Byt opticky otevřete, provzdušníte, a když propojíte kuchyni s obývákem, obě místnosti získají na prostoru a vy při návštěvě také nepřijdete o žádné pikantnosti. A možná se mezi hosty najde ochotný jedinec, který vám pomůže s přípravou občerstvení.

Počkejte si na statický posudek

Přesně víte, jak co změníte, kde co umístíte a nejraději byste se do rekonstrukce pustili hned? Vydržte! Nechte si vypracovat statický posudek, abyste věděli, co si při přestavbě můžete dovolit a jestli to nakonec dopadne tak, jak si představujete.

Statický posudek posoudí i trhliny ve zdi

Statik určí možné řešení zásahu do stěn a změny příček na základě dispozičního nákresu s rozměry jednotlivých místností, který mu předložíte. Zajímají ho i všechny trhliny ve stěnách a jiných konstrukcích, aby mohl posoudit jejich bezpečnost. U dřevěných konstrukcí zjišťuje také napadení dřeva hmyzem a plísněmi.

Kdy statický posudek nepotřebujete

Pokud při předělávce nezměníte vzhled stavby a nezasahujete do nosných příček, stačí změnu ohlásit na stavební úřad. Posudek nepotřebujete. Jste si jistí, že umíte správně posoudit, zda změna, pro kterou jste se rozhodli, nezatíží byt a neohrozí statiku budovy? Budete riskovat, nebo to přece jenom svěříte statikovi?

Nosné stěny v případě bytových domů

panelových domů jsou nosné stěny uvnitř bytu. Ne ty obvodové, jak u staveb bývá zvykem. Nosné stěny drží budovu, proto se do nich zasahuje jen minimálně a musí s tím souhlasit víc než polovina majitelů bytů bytového domu. Bez statického posudku to v tomto případě nepůjde. Statik v něm uvede, za jakých podmínek se může bourat, jak velký otvor si můžete dovolit a s jakou technologií doporučuje pracovat.

Statický posudek potřebujete v těchto případech:

  • zásah do nosných stěn
  • změna dispozice jádra
  • nejste si jistí určením nosné stěny
  • výměna oken, která jsou jinak členěná než původní nebo mění vzhled fasády
  • změna prostor a jejich využití (obytný na skladový prostor)
  • zasklívání lodžie (pokud předpokládá výrazný zásah do statiky budovy)
  • obývání podkroví
  • zvyšování počtu pater
  • zateplení rodinného a bytového domu

Statické posudky a jejich cena

Statický posudek a jeho cena závisí na náročnosti posuzovaného projektu. Za projekt se zásahem do nosných stěn zaplatíte ví než za posudek na změnu koupelnového jádra. Pohybuje se v rozmezí 25 až 500 €. Statika si můžete vybrat na stránce České komory autorizovaných inženýrů a techniků.

Statický posudek vypracuje statik

Dům nebo byt můžete rekonstruovat jako celek nebo změníte jen jeho část. Podle rozsahu prací se odvíjí i cena posudku. Při komplexnější rekonstrukci si nechte vypracovat cenovou nabídku, abyste měli aspoň představu o tom, co to bude stát.

Statický posudek u rodinného domu

Zamilovali jste se do starého domu a zvažujete ho zrekonstruovat? Pozvěte statika, aby se na stavbu podíval a prozradil vám to, co vy na první pohled nevidíte. Statik zhodnotí stav zdivazákladů a střechy a vy se dozvíte, co všechno si rekonstrukce vyžádá a zda se vám koupě domu vyplatí.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 17.02.2019
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyplnit předávací protokol bytu nebo domu Jak vyplnit předávací protokol bytu nebo domu

Při přebírání/odevzdávání bytu či domu je potřebné vyplnit přebírací/předávací protokol, v němž jsou zaznamenané všechny potřebné údaje vztahující se k nemovitosti. 

Plomba na listu vlastnictví vyznačená na základě V a Z: Víte, co to znamená? Plomba na listu vlastnictví vyznačená na základě V a Z: Víte, co to znamená?

Při transakcích s nemovitostmi jste se možná setkali s pojmem „plomba na listu vlastnictví“. Na první pohled to zní jako odstrašující právnická formule, ale ve většině případů se není...

Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět

Vzor rezervační smlouvy najdete na mnoha internetových stránkách, pojďme si však objasnit, k čemu taková smlova slouží a jaká práva a povinnosti z ní prodávajícím, kupujícím nebo...