Kdy potřebujete statický posudek na rodinný dům nebo byt?

Chcete si koupit nový byt a přemýšlíte, zda přestavěný, nebo v původním stavu? Přestavěný je sice bez zbytečné práce, můžete se rovnou nastěhovat, ale přestavba má také svoje kouzlo.

Rekonstrukce starého bytu v původním stavu

Přizpůsobíte byt svým potřebám a necháte v něm vlastní rukopis. Před tím, než se do rekonstrukce pustíte, svěřte posouzení bytu a jeho stěn odborníkovi.

Nejčastější předělávky bytů

Přestavba kuchyně a jádra je nejčastějším důvodem větších změn v našich bytech. Změna bytové dispozice přináší mnoho výhod. Byt opticky otevřete, provzdušníte, a když propojíte kuchyni s obývákem, obě místnosti získají na prostoru a vy při návštěvě také nepřijdete o žádné pikantnosti. A možná se mezi hosty najde ochotný jedinec, který vám pomůže s přípravou občerstvení.

Počkejte si na statický posudek

Přesně víte, jak co změníte, kde co umístíte a nejraději byste se do rekonstrukce pustili hned? Vydržte! Nechte si vypracovat statický posudek, abyste věděli, co si při přestavbě můžete dovolit a jestli to nakonec dopadne tak, jak si představujete.

Statický posudek posoudí i trhliny ve zdi

Statik určí možné řešení zásahu do stěn a změny příček na základě dispozičního nákresu s rozměry jednotlivých místností, který mu předložíte. Zajímají ho i všechny trhliny ve stěnách a jiných konstrukcích, aby mohl posoudit jejich bezpečnost. U dřevěných konstrukcí zjišťuje také napadení dřeva hmyzem a plísněmi.

Kdy statický posudek nepotřebujete

Pokud při předělávce nezměníte vzhled stavby a nezasahujete do nosných příček, stačí změnu ohlásit na stavební úřad. Posudek nepotřebujete. Jste si jistí, že umíte správně posoudit, zda změna, pro kterou jste se rozhodli, nezatíží byt a neohrozí statiku budovy? Budete riskovat, nebo to přece jenom svěříte statikovi?

Nosné stěny v případě bytových domů

panelových domů jsou nosné stěny uvnitř bytu. Ne ty obvodové, jak u staveb bývá zvykem. Nosné stěny drží budovu, proto se do nich zasahuje jen minimálně a musí s tím souhlasit víc než polovina majitelů bytů bytového domu. Bez statického posudku to v tomto případě nepůjde. Statik v něm uvede, za jakých podmínek se může bourat, jak velký otvor si můžete dovolit a s jakou technologií doporučuje pracovat.

Statický posudek potřebujete v těchto případech:

  • zásah do nosných stěn
  • změna dispozice jádra
  • nejste si jistí určením nosné stěny
  • výměna oken, která jsou jinak členěná než původní nebo mění vzhled fasády
  • změna prostor a jejich využití (obytný na skladový prostor)
  • zasklívání lodžie (pokud předpokládá výrazný zásah do statiky budovy)
  • obývání podkroví
  • zvyšování počtu pater
  • zateplení rodinného a bytového domu

Statické posudky a jejich cena

Statický posudek a jeho cena závisí na náročnosti posuzovaného projektu. Za projekt se zásahem do nosných stěn zaplatíte ví než za posudek na změnu koupelnového jádra. Pohybuje se v rozmezí 25 až 500 €. Statika si můžete vybrat na stránce České komory autorizovaných inženýrů a techniků.

Statický posudek vypracuje statik

Dům nebo byt můžete rekonstruovat jako celek nebo změníte jen jeho část. Podle rozsahu prací se odvíjí i cena posudku. Při komplexnější rekonstrukci si nechte vypracovat cenovou nabídku, abyste měli aspoň představu o tom, co to bude stát.

Statický posudek u rodinného domu

Zamilovali jste se do starého domu a zvažujete ho zrekonstruovat? Pozvěte statika, aby se na stavbu podíval a prozradil vám to, co vy na první pohled nevidíte. Statik zhodnotí stav zdivazákladů a střechy a vy se dozvíte, co všechno si rekonstrukce vyžádá a zda se vám koupě domu vyplatí.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentářPublikováno dne: 17.02.2019
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět

Vzor rezervační smlouvy najdete na mnoha internetových stránkách, pojďme si však objasnit, k čemu taková smlova slouží a jaká práva a povinnosti z ní prodávajícím, kupujícím nebo...

10 věcí, které ovlivňují cenu vašeho bytu 10 věcí, které ovlivňují cenu vašeho bytu

Pokud byste si prohlédli aktuální nabídky bytů, zjistili byste, že cena dvou bytů stejné rozlohy se může od sebe diametrálně lišit. Na hodnotu nemovitosti má vliv více faktorů. Víte,...

Znalecký posudek bytu a domu. Jaká je cena a kde ho vyřídit Znalecký posudek bytu a domu. Jaká je cena a kde ho vyřídit

Jaká je reálná a objektivní trhová cena nemovitosti? Tu dokáže nejpřesněji určit soudní znalec vypracováním tzv. znaleckého posudku. Kdy ho potřebujeme a kolik stojí?