Stavíme schody – jaká je správná výška a šířka schodů

Rozhodli jste se, že schody do domu zvládnete postavit sami? Skvělé! Před tím, než se pustíte do práce, něco si o schodech zjistěte a pořádně se na ně připravte.

Svépomocná stavba schodiště v domě

Aby vás při stavbě nic nepřekvapilo a neztratili jste s nimi zbytečně mnoho času a peněz.

Postavit schod, to není jen tak

 • šířka schodišťového ramene má být aspoň 60 cm (tvoří ji součet šířek jednotlivých stupňů schodiště)
 • šířka schodiště v rodinném domě musí mít 90 cm a víc
 • minimální podchodná výška schodiště je 210 cm a průchodná výška je 190 cm. Aby byl přechod před nimi pohodlný a nemuseli jste se zbytečně hrbit
 • zábradlí dopřejte výšku aspoň 90 cm (víme, že otevřené schody působí honosněji a opticky prostor zvětšují, ale jistota je jistota. Děti a starší návštěvníci zábradlí určitě ocení)
 • optimální výška schodů se pohybuje od 16 do 18 cm. Nejčastěji se setkáte se schodem vysokým 17,5 cm. Při stavbě zděných schodů myslete na to, že na ně ještě přijde obložení, které si také nějaký ten centimetr vyžádá

Schod tvoří:

 • stupnice (horní plocha stupně)
 • podstupnice (přední plocha)
 • čelo (boční plochy)

Jak na výpočet schodů?

Jak stavebníci na tento výpočet přišli? Pomáhá jim Lehmanův vzorec b+2h=63 cm. 63 cm je průměrná délka kroku dospělého člověka. Čím je schod nižší, tím širší je stupnice a naopak. S matematikou se kamarádíte? Výpočet schodu hravě zvládnete. Pokud matematiku v malíčku nemáte, zavolejte známému, který se ve vzorcích vyzná. Výpočet schodů neberte na lehkou váhu, abyste je nakonec nemuseli předělávat, protože vás nakonec vyjdou dráž.

Zdění schodiště v domě

Jaký první, takový poslední

Rozměry schodů dodržte stejné od prvního až po poslední. Bude to nejen lépe vypadat, ale bude se po nich také lépe chodit. Nohy si na výšku schodu rychle zvyknou. Kdyby byl každý schod jinak vysoký, museli byste dávat větší pozor na to, jak po schodech jdete, abyste zbytečne nezakopli nebo neměli pocit, že stoupáte do prázdna. Schody mají být bezpečné. Nemáte po nich chodit se strachem, že na vás na každém číhá nebezpečí.

Není schodiště jako schodiště

Konstrukční řešení schodišť se stále mění. Vliv nových materiálů a technických možností je silný, ale nejběžněji se setkáváme s těmito typy:

 • kruhové schodiště
 • jednoramenné schodiště
 • zatočené schodiště
 • dvojramenné schodiště

Kovové schodiště v interiéru

Schody do podkroví jsou jiné

Schody do podkroví mohou mít výšku i 20 cm. Na půdu nechodíte každý den. Schody mají být v tomto případě účelné, ne pohodlné. Schody na půdu mají umožnit snadný a bezpečný přístup i do náročnějších terénů, kde by pevné schody zabíraly příliš mnoho místa. Montáž těchto schodů zvládnete i sami.

Cena schodů je různá

Cenová hladina schodů je různá. Záleží na vás, jak si schody v domě představujete a kolik jste ochotní do nich investovat. Cena se odvíjí od tvaru schodiště a použitého materiálu. Nejčastěji se setkáváme se zděným, dřevěným nebo kovovým schodištěm. Schodiště tvoří i kombinace kovu (konstrukce) a dřeva (schody).

Dřevěné schodiště

Představte si schody z Titanicu. Nejsou to jen schody. Je to kus nábytku, který z interiéru vytváří jedinečné místo. Dřevěné schodiště nejsou jen schody, po kterých se potřebujete dostat na vyšší poschodí. Je to kus nábytku, který vašemu domu dodává osobitý ráz. Cena schodů závisí na použití dřeva a jejich celkovém provedení.

Dřevěné schodiště jako součást designu domu

Kovové schody spíše do exteriéru

Doma se chcete cítit příjemně a útulně. Existují kovové schody, které vám vyrobí umělecký kovář a také interiér pěkně ozvláštní. V našich končinách se ale častěji setkáváme s exteriérovými schody vyrobenými z tohoto materiálu. I s nimi vám může pomoci umělecký kovář, ale připravte se na to, že jejich cena bude vyšší. Pozinkované schody jsou cenově dostupnější a nejčastěji se používají jako vnější schody do exteriéru nebo zahrady, jako schody do výrobních provozů a jako únikové požární schodiště.

Kombinace dřevo a kov

O tuto kombinaci je v případě schodů největší zájem. Schody dáváte, až když je stavba dokončená, nemusíte se bát, že se jim na stavbě něco stane. Barevné variace kovudřeva si vyberete podle vlastního uvážení. Hodí se zejména do prostor, kde potřebujete umístit atypické schodiště, protože se se schody snadno zachází a dostanete je prakticky kdekoliv.

Výhoda betonových schodů

Beton má jednu velkou výhodu. Obložení schodů nemusíte vybírat hned. Obložte je přírodním kamenemdlažboudřevem nebo je ozdobte klasickým kobercem. Obklad schodů může být různý. Fantazii se meze nekladou. Jiný povrch zvolíte na schody do domu, jiný na schody na terasu a jiný na schody vnější.

Moderní betonové schodiště v interiéru

Schodové lišty nejlen jako módní doplněk

Schodové lišty schody oživí a chrání je před poškozením schodových hran. Jsou samolepicí nebo šroubové a mohou mít i protiskluzovou úpravu. Každý materiál, který si na schody vyberete, vyžaduje jiný typ lišty. Poraďte se s odborníkem, které budou nejvíc pasovat vám.

Zábradlí jako součást interiéru

Výška zábradlí se pohybuje od 90 do 110 cm. Vzdálenost mezi sloupky by neměla mít víc než 15 cm. Zejména, když máte doma malé děti. Na výrobu zábradlí můžete použít dřevo, kov, můžete je pěkně zkombinovat a doplnit i o bezpečnostní sklo. Vycházejte z toho, jaké máte zárubně a jaký materiál je v domě použitý nejvíc, abyste to pěkně zkombinovali. Zábradlí je často součástí zařízení. Ať to spolu pěkně ladí.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 16.01.2019
Hodnocení článku:
(95%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?