Tapeta vs. omítka na stěnu do kuchyně, koupelny, ložnice nebo dětského pokoje: Výhody a nevýhody

Stavíte dům nebo předěláváte byt? Nebo jste se jen rozhodli, že si zkrášlíte svůj prostor? V obou případech vás čeká těžké rozhodování – co na stěny a v jaké barvě? Dnes už existují možnosti využít práci profesionálů a nechat si navrhnout celou místnost. Ale i za tyto služby si pořádně připlatíte, takže je někdy lepší udělat si design místnosti sám. Když už budete mít představu o tom, do jakého stylu si chcete místnost zařídit, bude jednodušší vybrat to, co chcete na stěny. Tapety nebo klasickou omítku. Tapety byly kdysi v trendu a neexistovala domácnost, v níž byste je nenašli. Teď jsou opět na výsluní a oslavují svůj návrat, ale už v trošku jiném šatě.

Tapeta nebo omítka?

Co se týká omítky, tak máte opět na výběr z více materiálů, barev i kvality. Liší se i formou nanášení a jsou typické svým zajímavým vzhledem. Jejich výhodou je i praktičnost a jednoduchá údržba. Co si vybrat – tapety, nebo omítku? V dnešním článku se budeme snažit vám říct o všech výhodách a nevýhodách tapet i omítky. Také vám je rozdělíme podle druhů a typů, také do kterých místností jsou nejvíc vhodné. Věříme, že když se dostanete na závěr článku, tak budete mít v tom, která varianta je pro vás lepší, jasno a tento článek vám bude k něčemu užitečný.

Nádherné tapety do každej miestnosti nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Druhy tapet, jejich výhody a nevýhody

Tapety jsou u mnoha lidí velkým strašákem, hlavně co se týká času nanášení a údržby. Ale i přes o něco větší námahu dokážete svůj interiér do několika hodin přeměnit na originální a zajímavý prostor. Navíc se vaše stěny stanou interiérovým doplňkem. Nejdůležitější je, abyste si do vybrané místnosti vybrali správný typ tapety se správným designem, který bude doplňovat zbytek nábytku. Důležité je i kvalitní lepidlo, správný způsob nanášení a příprava podkladu. Na trhu je více typů tapet, které jsou vyrobené z různých materiálů a podle toho se liší jejich kvalita, práce s nimi a to, kolik vám vydrží.

Vliesové tapety

Jsou na trhu ještě poměrně krátce, ale i přesto si je stihlo mnoho lidí oblíbit. Jsou vyráběné z netkaných textilií, lisováním celulózových a syntetických vláken. Jejich největší výhodou je průdušnost vzduchu a páry, takže se nemusíte bát plísní nebo toho, že by se vám tapety začaly ze stěny odlepovat. Také se u nich nemusíte bát vyblednutí barvy a poškození materiálu. Hodí se hlavně do domů, protože mají velmi dobrou tepelnou i zvukovou izolaci, ale použít je můžete i v bytě, do jakékoliv místnosti.

Práci s tímto druhem tapet zvládne téměř každý. Lepidlo se pod ně nanáší přímo na stěnu a lepí se tzv. na sucho. Lidé se vyhýbají tapetám hlavně kvůli tomu, že se těžko potom odstraňují, ale u vliesových tapet je jednoduše strhnete bez zbytků na stěně.

Papírové tapety

U papírových tapet si můžete vybírat z jednovrstvých nebo dvojvrstvých, které jsou kvalitnější. Jejich pozitivem proti ostatním druhům tapet je nízká cena. Na druhé straně jsou poměrně nepraktické. Nejsou odolné proti oděrům, nemůžete je umývat a mnohem rychleji vyblednou. Je tedy na vás, zda si připlatíte za kvalitu, nebo si vyberete spíše levnější variantu. Další nevýhodou tohoto typu je práce s nimi. Víc se s nimi naděláte, ať už při jejich nalepování, nebo při jejich strhávání.

Lepení tapet na zeď

Vinylové tapety

Patří oproti papírovým tapetám k jedněm z oblíbenějších. Jsou opravdu odolné a udržet je ve stavu jako nové je poměrně jednoduché. Vyrábějí se tak, že se nanášejí vrstvy vinylu na papír. Co se týká kvality, tak čím je těchto vinylových vrstev víc, tím lepší a kvalitnější tapety jsou. Na co však nelze zapomínat, tak tapety jsou stále z papíru, takže se budete muset připravit na složitější nanášení i strhávání.

Z pohledu ceny je tento druh tapet někde uprostřed a jsou vhodné i na překrytí různých prasklin, děr nebo poškození. Nevýhodou u vinylových tapet je také jejich neprodušnost, protože jsou vyrobené jako by z „uměliny“. I kvůli tomu se nedoporučují do ložnic a dětských pokojů.

Přetíratelné tapety

Posledními jsou přetíratelné tapety, které jsou určené jako podklad pod nátěr. Vyrábějí se z vliesu, který je odolný a vydrží i více vrstev nátěru. Používají se hlavně tehdy, když chcete na povrchu vytvořit zajímavou strukturu. Může to být vzor dřeva nebo geometrické tvary. Protože je jejich kvalita opravdu vysoká a tento druh tapet je velmi odolný, tak se i ceny pohybují výše než obvykle.

Výhody a nevýhody tapet

Když už tedy znáte všechny druhy tapet, je na čase shrnout si jejich výhody a nevýhody. Samozřejmě každý typ tapet je jiný, a proto má svoje vlastní výhody a nevýhody, ale je pár věcí, které mají všechny druhy společné. Začneme tím pozitivnějším, a tedy výhodami tapet. Z mého pohledu je na prvním místě jednoznačně originalita a skvělý módní doplněk. S omítkou nebo obyčejnou barvou nikdy nedocílíte takový efekt, jaký se vám podaří vytvořit pomocí správně zvolené tapety. Stačí jen, když ji aplikujete jen na jednu stěnu a celá místnost bude působit jinak – zajímavě, sladěně a originálně. K tomu potom stačí doladit jednoduchý nábytek a díky tomu se vám celá místnost pěkně spojí.

Další z výhod je nabídka. Už jen když půjdete na internet a kliknete na jakýkoliv e-shop s tapetami, vyskočí na vás nepřeberné množství tapet s různými vzory, povrchy a z různých materiálů. Pokud si neradi objednáváte věci z internetu, chcete si tu vaši vybranou tapetu chytit nebo se chcete s prodejcem poradit, tak máte, opět, hodně možností, kam jít na nákup. Prodejci vám v jakékoliv prodejně ochotně pomohou vybrat. Takový malý tip od nás – před nákupem si místnost zkuste vyfotit, aby vám mohl prodejce lépe poradit a aby vám tapety do interiéru lépe ladily.

Tapeta s motivem hor v ložnici

Tapety mají i další výhody a mezi ně patří:

 • Průdušnost a jednoduchá údržba.
 • Překrytí různých nerovností a poškození stěny.
 • Správnou tapetou si můžete opticky místnost zvětšit nebo zmenšit – podle potřeby.
 • Hravé tapety do dětského pokoje dodají útulnost a osobitý vzhled.
 • Možnost výběru z různých cenových kategorií podle vašeho rozpočtu.

Na druhé straně tapety mají i svoje nevýhody. Pro mě je to určitě speciální technika, trpělivost a čas, který tomu musíte věnovat. Samozřejmě si můžete zavolat na tapetování i profesionály, ale za to je třeba si připlatit. Takže když si chcete stěny vytapetovat sami, musíte si na to vyhradit i několik desítek hodin. Samozřejmě záleží i na velikosti plochy. Nastudovat si budete muset správnou přípravu lepidla, manipulaci s ním, správné lepení tapet a například i to, jak byste je měli ukládat. Chcete přece dosáhnout co nejhezčí výsledek, takže to určitě bude vyžadovat i snahu navíc. Při lepení tapet není prostor na chyby. Pokud nesmícháte lepidlo ve správném poměru nebo vám v něm zůstanou hrudky, budete muset zamíchat nové. Tím pádem budete muset utratit víc financí na koupi nového.

Další nevýhodou je, že když máte v domě nebo bytě vysokou vlhkost, tak se mohou i přes správné nanesení tapety odlepovat. Hlavně když jste si vybrali z těch, které nejsou průdušné. Vlhkost se bude za nimi hromadit, lepidlo povolí a tapety se začnou odlepovat. V horším případě se může objevit za tapetami plíseň, které si nemusíte ani všimnout. Nemilé překvapení přijde tehdy, když se tapety rozhodnete odstranit. Pokud víte, že máte doma vyšší vlhkost, tak se to snažte řešit například pravidelným větráním. Určitě nenechávejte uvnitř schnout prádlo nebo lepit tapety blízko kuchyňské linky, kde bývá vlhkost nejvyšší.

Dalšími nevýhodami tapet jsou:

 • Tapety se mohou velmi snadno poškodit a nevyřešíte to tím, že odtržený kousek přilepíte nazpět. Stává se to hlavně v oblasti zástrček a vypínačů.
 • Během let je třeba tapety vyměnit.
 • Méně kvalitní tapety mohou rychleji ztratit barvu, hlavně v důsledku toho, že na ně pravidelně svítí slunce.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie tapety

Omítky do interiéru – jejich výběr a různé druhy

Kromě tapet můžete svůj interiérový design ozvláštnit i jinak, a to právě správně vybranou omítkou. Po tom, když dostavíte dům nebo dostanete „holobyt“ bez namalovaných stěn, tak je na čase vybrat ten správný oděv šitý na míru pro vaše stěny. Hlavním kritériem u vnějších omítek (v případě domu) je, aby byla co nejodolnější a aby rychle nevybledla od slunce. Venku je omítka vystavená vlivům počasí a jiným faktorům, takže by vás mělo zajímat hlavně to, jak dlouho vydrží ve stavu „jako nová“. Když přejdeme do interiéru, tak tam je to jiné. Oproti fyzikálním vlivům přechází do popředí spíše estetické hledisko (které je i u externích omítek důležité, ale o něco méně). Přejděme k tomu, z čeho si můžete v případě omítky vybírat a stejně jako u tapet vám shrnu výhody a nevýhody.

Použití vnitřní omítky patří k těm nejzákladnějším úpravám interiéru. Většinou se tvoří z jedné nebo více vrstev, které se nanášejí přímo na zdi, stropy nebo dělicí příčky. Kromě její funkce ochrany všech těch vrstev a materiálů, které byly na stavbu použité, plní také estetické účely. Také slouží na tepelnou a zvukovou izolaci jednotlivých místností. Omítky se rozdělují podle různých kritérií. Můžeme je rozdělit do podskupin na základě:

 • Počtu vrstev (jednovrstvé, dvojvrstvé, vícevrstvé a nástřiky)
 • Použitých materiálů (např. vápenné nebo cementové)
 • Povrchové úpravy (hrubé, zrnité, hladké...)
 • Způsobu nanášení (stříkané, nátěrové...)
 • Způsobu omítání (ruční, strojní...)

Složení omítky

Na to, abyste dosáhli co nejvyšší kvality omítky, si potřebujete dát záležat na jednotlivých vrstvách, ze kterých se skládá. První vrstvou je postřik, který slouží jako „primer“ pro omítku. Je třeba si dát pozor na to, aby byl dostatečně řídký, aby vnikl do všech mezer a nerovností. Na to se potom nanáší jádro omítky s maximální tlouštkou 20 mm. Jádrem se povrch srovná, uhladí se všechny nerovnosti a povrch se připraví na další vrstvu. Když potřebujete dosáhnout větší tlouštky této vrstvy, je dobré nanášet ji ve více nátěrech. Nezapomínejte však na to, že ta poslední vrstva musí být co nejlépe uhlazená a vyrovnaná. Poslední částí je štuková vrstva. Po celé ploše stěny musí být stejně hrubá, protože tady už může být každá nerovnost viditelná.

Nanášení omítky na zeď v bytě

Nejčastěji používané druhy omítek

Stejně jako u tapet, tak i u omítek si můžete vybírat z různých druhů a materiálů, protože v obchodech už opravdu najdete zboží, co na mysl přijde. Proto když nenajdete přesně to, co hledáte, v jednom obchodě, zkuste se buď poohlédnout někde jinde, nebo pohledejte na internetu. Tam bývá často ještě větší výběr a i to, co není na skladě v kamenné prodejně, můžete pak najít na e-shopu. Pokud však ještě nemáte vybranou omítku, kterou chcete na stěny použít, povíme vám něco o těch, které si lidé vybírají nejčastěji a jsou s nimi spokojení. Patří mezi ně štuková, vápenno-cementová, sádrová, silikátová a uměloživičná omítka.

Štuková omítka

Tato omítka se doporučuje použít právě v případě, když si chcete potom na stěnu nalepit tapety nebo udělat malbu. Hlavně proto se v interiérech objevuje velmi často. Nanáší se ve dvou různých vrstvách. Spodní vrstva, která je hrubá 15 mm, je tvořená z vápenno-cementové malty, v případě, že ji chcete mít pevnější, tak se doporučuje použít pouze cement. Lícní štuková vrstva je z jemné vápenné malty, která má jen 5 mm. Na její nanášení se používá dřevěné nebo kovové hladidlo. Na výrobu této štukové omítky byste měli použít jemný, přesitý písek.

Sádrová omítka

Sádrová omítka je vhodná do prostor, které mají být reprezentativní a trávíte v nich nejvíc času. Kromě toho, že je esteticky opravdu příjemná, tak umožňuje stěnám dýchat a nebude se v nich zachytávat vlhkost, takže dokáže regulovat klima v místnosti. Složkami této omítky jsou sádra, která slouží jako spojivo, a vápno. V závislosti už na konkrétním typu se může tato omítka použít na více způsobů, například i na zatírání nerovností na povrchu.

Veľký výber interiérových omietok a stierok nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Při její aplikaci je třeba z povrchu nejdříve odstranit všechny zbytky staré omítky, případně jiné malby. Stěnu je potom potřebné impregnovat penetračním nátěrem. Jádro omítky by mělo mít tlouštku do 15 mm. Potom aplikujete další vrstvu, 5 mm tlustou, která sestává z vody, vápna a sádry. Nakonec to stačí už jen vyhladit a vaše stěna je připravená.

Akrylátová omítka

Patří k těm tenčím druhům omítky a její konzistence je kašovitá. Oproti ostatním druhům omítek se akrylátová liší tím, že obsahuje akrylátové živice a křemičité písky. Ty jsou velmi odolné vůči jakémukoliv mechanickému poškození, oděrům nebo klimatickým změnám. Výhodou tohoto typu omítky je také pestrý výběr odstínů a dlouhá výdrž barev. Nejsou propustné, takže stěny s nimi nedýchají.

Akrylátová omítka

Vápenno-cementové omítky

Do koupelen, kuchyně nebo sklepa se doporučuje právě vápenno-cementová omítka, protože má schopnost vydržet i v místnostech s vysokou vlhkostí. Nejčastěji se nanáší ve dvou vrstvách. První vrstva má tlouštku maximálně 20 mm a tvoří ji vápenno-cementová malta. Druhá vrstva sestává z vápenné malty – štuku. Tady se tlouštka pohybuje maximálně do 4 mm. To, jakou bude mít strukturu, závisí na zrnitosti omítkového plniva.

Designové omítky

Novinkou mezi omítkami jsou takové, které vytvářejí na stěnách zajímavý vzhled a stejně jako tapety doplňují design místnosti. Mají nápaditou povrchovou strukturu a mohou připomínat nebo imitovat jiné materiály, například odlévaný beton, dřevo, cihlu, granit nebo marmolit. IN jsou i omítky, které vytvářejí metalický efekt, případně jiné typy s flitry a kovovými odlesky.

Výhody a nevýhody omítek

Z mého pohledu je výhodou u omítek hlavně to, jak neuvěřitelně dlouhá je jejich životnost. U tapet je velká pravděpodobnost vyblednutí, odlepení, odtržení nebo jakéhokoliv poškození. V případě omítky se to až tak často nestává, a i když se to náhodou stane, tak to jen jednoduše zatřete. Také vás oprava tohoto poškození nebude stát moc a dokážete to zatřít i sami, bez pomoci profesionála nebo toho, abyste si museli něco nastudovat.

Co vidím v poslední době, ať už na sociálních sítích, nebo v různých časopisech s interiérovým designem, tak jsou takové zajímavé omítky opravdu v kurzu. Zase, je to technika, díky které pozvednete svůj interiérový design na jiný level a nepotřebujete na to vynaložit velké množství peněz. Design omítky se zajímavým povrchem nebo kombinací barev je nadčasový, takže nemusíte po pár letech místnost hned přemaľovat, protože to vyšlo z módy.

Dalšími výhodami omítky jsou:

 • Jednoduchost a rychlost nanášení.
 • Je to často ekologičtější a přírodnější řešení než vinylové tapety.
 • Průdušnost a schopnost absorbovat vlhkost.
 • Jednoduchost oprav v případě poškození.

I přes to, že si musíte dát záležet při nanášení tapet na úpravu povrchu, u omítky to platí dvojnásobně. Příprava je opravdu důležitá a kvůli tomu se vám proces nanášení může prodloužit. Stejně když tuto část zanedbáte, tak se může stát, že začne omítka odpadávat. V případě potřeby, když dochází ke styku dvou různorodých materiálů, je potřebné pomoct si výztuží. To vám pomůže vyhnout se zbytečnému odpadávání, ale z finančního hlediska vás to bude stát víc.

Nevýhodou a často i kamenem úrazu krátké životnosti omítky je nesprávná tlouštka jednotlivých vrstev, které jste na stěny nanášeli. Pokud nejsou dodržené správné rozměry tlouštky, tak může dojít k napětí mezi jednotlivými vrstvami a to potom může způsobit trhliny.

Jaké další nevýhody u omítky byste měli poznat?

 • Trvá poměrně dlouho, než si podkladová vrstva „sedne“ a pořádně vyschne.
 • Je třeba dávat pozor na to, aby zdivo nebylo nadměrně vlhké. To může způsobovat trhliny a výkvěty.
 • Problémem může být i vysoký obsah pojiva v omítce nebo nedostatečná vrstva omítky.
 • Ne všechny typy omítek se hodí na každý stavební materiál.

Tak, a to je tedy o omítkách a tapetách z naší strany všechno. Pro kterou možnost jste se rozhodli? Ať už pro omítku, nebo tapety, v obou případech je dobré si udělat průzkum trhu, co by se vám líbilo, co je aktuální v módě a co mají obchody na výběr. Je fajn inspirovat se na různých stránkách a v časopisech, ale na druhé straně je třeba brát do úvahy váš rozpočet a to, co dokážete u prodejců skutečně najít. Na závěr už jen tolik, abyste se nebáli s interiérovým designem experimentovat a přinést do místností trošku barev, vzorů a originality. 

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 30.03.2022
Hodnocení článku:
(90.4%)