Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpovací pásky nebo zkráceně tejpy jsou výborné pomůcky zejména pro sportovce, kteří chtějí eliminovat bolest kloubů a svalů.

Tejpování krční páteře

V současnosti se však tejpy začínají používat i mimo sport, a proto jsme si pro vás připravili návod, jak si vybrat ten správný a jak ho použít.

Oblíbené tejpovací pásky

Co to jsou tejpovací pásky a k čemu slouží?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti či uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Často se využívají také na zpevnění svalů, které tak potom zvládnou větší fyzickou zátěž. Právě proto je používají zejména sportovci, ale jsou dobré například i na túru.

Jsou vyrobené hlavně z bavlny a jsou navržené tak, aby byly pevné, ale zároveň pružné, přičemž na těle obvykle vydrží maximálně 7 dnů. Tejpy si sice dokážete nasadit i sami, ale aby byly skutečně účinné, tak je vhodné aspoň první nasazení nechat na odborníka.

Jaké tejpy známe?

Tejpy se používají na různé partie těla a také k různým účelům. Proto je rozdělujeme do těchto kategorií.

Fixační (pevné) tejpy

Úkolem fixačních tejpů je zpevnit postižené místo, což vyúsťuje do omezení pohybu dané části těla. Používají se zejména při vyvrtnutí jako alternativa ortézy, která však umožňuje aspoň nějaký pohyb.

Tejpovací páska na zpevnění nohy

Jsou vyráběné z látkových materiálů a při aplikaci se obtáčejí kolem končetiny a na koncích se zakotvují. Protože omezují průtok krve, tak je používejte výhradně jen během sportu či jiné pohybové/namáhavé činnosti.

Kinezio tejpy

Kinezio tejpy jsou na rozdíl od fixačních tejpů elastické a průdušné a tím pádem neomezují váš pohyb. Při správné aplikaci zlepšují pohyb svalů, díky čemuž chrání klouby.

Také se používají v případech bolesti, protože dobře urychlují hojení. Nemusí se kotvit – jednoduše se použije speciální termosenzitivní lepidlo. Nejčastěji se používají na oblasť paty, kolena či ramena.

Křížové tejpy

Křížové (cross) tejpy se aplikují přímo v místech bolesti – na modřiny nebo jizvy. Jejich úkolem je optimalizovat správný průtok energie. Nepoužívají se při zánětech, nejsou elastické a v drtivé většině jsou tvořené ze 100% bavlny. Pokud by vám tejp způsoboval bolesti, tak si ho ihned sundejte.

Dynamické tejpy

Poslední typ slouží na biomechanické tejpování, což v překladu znamená, že ulehčuje pohyb a fixuje kloub bez toho, aby omezoval jeho pohyblivost. V porovnání s pevným či kinezio tejpem ho můžete aplikovat jinými způsoby. Jejich úkolem je pomáhat oslabeným svalům. Nedoporučuje se používat lidem s citlivou pokožkou.

Barva tejpovacích pásků

Tejpy se prodávají v různých barevných provedeních, obvykle jde o křiklavé a výrazné odstíny. Různorodost barev sehrává jen jednu funkci, a to psychologickou

Barevné tejpovací pásky

Mozek neustále vnímá výraznou barvu na místě poškození, díky čemuž věnuje dané partii těla větší pozornost. Barvu si tedy můžete vybírat čistě podle svého vkusu – na vlastnosti tejpu to vliv nemá.

Tejpování jednotlivých partií těla

Jak jsme už výše naznačili, tak tejpy si můžete nasadit i vy sami v běžných domácích podmínkách, ale je dobré mít aspoň základní znalosti o anatomii těla, resp. se poradit s fyzioterapeutem nebo jiným odborníkem.

Před aplikací umyjte, vyčistěte a případně oholte ošetřované místo. Tejpy se dávají na napnuté svaly, natahují se podélně a v případě potřeby je můžete stříhat a vytvořit si tak víc pásků. Začátek i konec pásky lepte bez napnutí a po nalepení je třete ve směru lepení, aby lepidlo lépe drželo. Tejpy si na těle ponechte 3 až 5 dní.

Než se dostaneme k jednotlivým částem těla, tak chceme podotknout, že kloub nebo sval se nemusí fixovat vždy jedním způsobem – existuje více alternativ, a proto je možné, že v jiných návodech se dočtete o jiných možnostech tejpování.

Tejpy na koleno

Na koleno budete potřebovat 2 nebo 4 pásky. První natáhnete od stehna směrem dolů s tím, že ji rozstřihnete ve tvare písmene Y a 2 volné proužky nalepíte po bocích kolenní kosti a pod kolenem je spojíte. Postup zopakujte i u druhé pásky – tentokrát zespodu nahoru. Pro lepší fixaci můžete natáhnout jednu pásku z vnitřní a druhou z vnější strany kolene.

Tejpy na koleno

Tejpy na loket

Tejpování lokte ocení zejména tenisté, kteří svoje lokty vystavují velké zátěži. Na tejpink potřebujete 2 pásky. První začněte vést od hřbetu ruky směrem k lokti, druhou pásku (Y-tejp) zase ukotvěte co nejblíže k laktu, veďte ji směrem k dlani a asi v půlce začněte natahovat přes vnitřní stranu předloktí.

Tejpy na kotník a Achillovu šlachu

Na kotník si opět vystačíte se 2 páskami. První natáhnete v místě ohybu kotníkového kloubu a za ním ho ukotvíte. Druhou pásku budete tahat zespodu chodidla směrem nahoru a těsně pod kotníkovým kloubem ji ukotvíte.

Na Achillovu šlachu budete potřebovat 3 pásky. První Y-tejp převeďte kolem lýtkového svalu, druhá půjde volně přes šlachu – obě dvě se ukotvují na chodidle. Třetí obtočte kolem nohy, aby chozením nesklouzávaly dolů.

Oblíbené tejpovací pásky

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 07.10.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...