Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpovací pásky nebo zkráceně tejpy jsou výborné pomůcky zejména pro sportovce, kteří chtějí eliminovat bolest kloubů a svalů.

Tejpování krční páteře

V současnosti se však tejpy začínají používat i mimo sport, a proto jsme si pro vás připravili návod, jak si vybrat ten správný a jak ho použít.

Oblíbené tejpovací pásky

Co to jsou tejpovací pásky a k čemu slouží?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti či uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Často se využívají také na zpevnění svalů, které tak potom zvládnou větší fyzickou zátěž. Právě proto je používají zejména sportovci, ale jsou dobré například i na túru.

Jsou vyrobené hlavně z bavlny a jsou navržené tak, aby byly pevné, ale zároveň pružné, přičemž na těle obvykle vydrží maximálně 7 dnů. Tejpy si sice dokážete nasadit i sami, ale aby byly skutečně účinné, tak je vhodné aspoň první nasazení nechat na odborníka.

Jaké tejpy známe?

Tejpy se používají na různé partie těla a také k různým účelům. Proto je rozdělujeme do těchto kategorií.

Fixační (pevné) tejpy

Úkolem fixačních tejpů je zpevnit postižené místo, což vyúsťuje do omezení pohybu dané části těla. Používají se zejména při vyvrtnutí jako alternativa ortézy, která však umožňuje aspoň nějaký pohyb.

Tejpovací páska na zpevnění nohy

Jsou vyráběné z látkových materiálů a při aplikaci se obtáčejí kolem končetiny a na koncích se zakotvují. Protože omezují průtok krve, tak je používejte výhradně jen během sportu či jiné pohybové/namáhavé činnosti.

Kinezio tejpy

Kinezio tejpy jsou na rozdíl od fixačních tejpů elastické a průdušné a tím pádem neomezují váš pohyb. Při správné aplikaci zlepšují pohyb svalů, díky čemuž chrání klouby.

Také se používají v případech bolesti, protože dobře urychlují hojení. Nemusí se kotvit – jednoduše se použije speciální termosenzitivní lepidlo. Nejčastěji se používají na oblasť paty, kolena či ramena.

Křížové tejpy

Křížové (cross) tejpy se aplikují přímo v místech bolesti – na modřiny nebo jizvy. Jejich úkolem je optimalizovat správný průtok energie. Nepoužívají se při zánětech, nejsou elastické a v drtivé většině jsou tvořené ze 100% bavlny. Pokud by vám tejp způsoboval bolesti, tak si ho ihned sundejte.

Dynamické tejpy

Poslední typ slouží na biomechanické tejpování, což v překladu znamená, že ulehčuje pohyb a fixuje kloub bez toho, aby omezoval jeho pohyblivost. V porovnání s pevným či kinezio tejpem ho můžete aplikovat jinými způsoby. Jejich úkolem je pomáhat oslabeným svalům. Nedoporučuje se používat lidem s citlivou pokožkou.

Barva tejpovacích pásků

Tejpy se prodávají v různých barevných provedeních, obvykle jde o křiklavé a výrazné odstíny. Různorodost barev sehrává jen jednu funkci, a to psychologickou

Barevné tejpovací pásky

Mozek neustále vnímá výraznou barvu na místě poškození, díky čemuž věnuje dané partii těla větší pozornost. Barvu si tedy můžete vybírat čistě podle svého vkusu – na vlastnosti tejpu to vliv nemá.

Tejpování jednotlivých partií těla

Jak jsme už výše naznačili, tak tejpy si můžete nasadit i vy sami v běžných domácích podmínkách, ale je dobré mít aspoň základní znalosti o anatomii těla, resp. se poradit s fyzioterapeutem nebo jiným odborníkem.

Před aplikací umyjte, vyčistěte a případně oholte ošetřované místo. Tejpy se dávají na napnuté svaly, natahují se podélně a v případě potřeby je můžete stříhat a vytvořit si tak víc pásků. Začátek i konec pásky lepte bez napnutí a po nalepení je třete ve směru lepení, aby lepidlo lépe drželo. Tejpy si na těle ponechte 3 až 5 dní.

Než se dostaneme k jednotlivým částem těla, tak chceme podotknout, že kloub nebo sval se nemusí fixovat vždy jedním způsobem – existuje více alternativ, a proto je možné, že v jiných návodech se dočtete o jiných možnostech tejpování.

Tejpy na koleno

Na koleno budete potřebovat 2 nebo 4 pásky. První natáhnete od stehna směrem dolů s tím, že ji rozstřihnete ve tvare písmene Y a 2 volné proužky nalepíte po bocích kolenní kosti a pod kolenem je spojíte. Postup zopakujte i u druhé pásky – tentokrát zespodu nahoru. Pro lepší fixaci můžete natáhnout jednu pásku z vnitřní a druhou z vnější strany kolene.

Tejpy na koleno

Tejpy na loket

Tejpování lokte ocení zejména tenisté, kteří svoje lokty vystavují velké zátěži. Na tejpink potřebujete 2 pásky. První začněte vést od hřbetu ruky směrem k lokti, druhou pásku (Y-tejp) zase ukotvěte co nejblíže k laktu, veďte ji směrem k dlani a asi v půlce začněte natahovat přes vnitřní stranu předloktí.

Tejpy na kotník a Achillovu šlachu

Na kotník si opět vystačíte se 2 páskami. První natáhnete v místě ohybu kotníkového kloubu a za ním ho ukotvíte. Druhou pásku budete tahat zespodu chodidla směrem nahoru a těsně pod kotníkovým kloubem ji ukotvíte.

Na Achillovu šlachu budete potřebovat 3 pásky. První Y-tejp převeďte kolem lýtkového svalu, druhá půjde volně přes šlachu – obě dvě se ukotvují na chodidle. Třetí obtočte kolem nohy, aby chozením nesklouzávaly dolů.

Oblíbené tejpovací pásky

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 07.10.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti? Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti?

Hokejka jako taková je prodlouženou rukou hokejisty. Bez hokejky hrát nejde a pokud s ní chcete hrát dobře, musíte se s ní doslova sžít. Víte, jak si ji vybrat?

Jak cvičit na běžeckém pásu? Správná rychlost pro vaše cíle Jak cvičit na běžeckém pásu? Správná rychlost pro vaše cíle

Pokud nechcete běhat venku, protože vám to přijde nepřirozené nebo na to není vhodné počasí, běžecký pás a jeho účinky vás mile překvapí. Jak začít běhat na běžeckém pásu? Jak s pomocí...

Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i spodní části zad, břišních svalů i nohou. Víte, jak si trenažér...