Jaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkové

Vůně grilovaného masa a zeleniny, vychlazeného vína nebo horké kávy a knihy v rukách se mísí s čerstvou vůní pokosené trávy a květů. Kde jinde si můžete vychutnat tento zážitek než doma na terase?

Dřevěná terasa s ratanovým nábytkem

Právě terasy u rodinných domů poskytují jedinečné místo na odpočinek, které je využívané minimálně 4 měsíce v roce. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, kde, jak a z čeho ji postavit.

Oblíbené produkty vhodné na terasu

Funkce terasy

Terasa rodinného domu má svůj osobitý charakter a plní především spoločenskou funkci. Je skvělým místem na posezení u domu, kam můžete uložit židle, stoly, gril a jiný zahradní nábytek bez obav, že by se zablátil nebo jinak znečistil. Je místem, kde si užijete chvíle klidu, načerpáte nové síly či oslavíte různé události s rodinou a známými, přičemž si můžete užívat podobného pohodlí jako v obýváku, avšak při stálém kontaktu s přírodou. Terasa tedy působí jako jakýsi mezičlánek mezi obytnou částí domu a zahradou.

Krytou terasu můžete použít mimo sezónu i jako odkládací prostor pro předměty, které nechcete vystavit nepřízni počasí.

Umístění terasy u domu a okolní prostředí

Ideální je, když je přistavěná co nejdelší částí k domu se vstupem z obývacího pokoje. Orientovaná by měla být na jižní, případně jihozápadní stranu, aby byl na ní dostatek slunečního světla a tepla aspoň v odpoledních hodinách, kdy na ní budete trávit nejvíc času. Přístup na terasu by měl být pohodlný, bez zbytečných schodů nebo převýšení – u přistavěné varianty by měla být v jedné rovině s podlahou domu. Přistavěnou terasu je nutné dostatečně vyspádovat, aby dešťová voda vytékala směrem do zahrady a ne dovnitř domu.

Dřevěná terasa u domu

Součástí mnohých rodinných domů je však terasa oddělená. Má to svoje výhody, v tomto případě je dům částečně izolovaný od případného zápachu a kouře z grilování nebo ohně a částečně i od hluku.

Terasu můžete částečně zastínit, nepřehánějte to však příliš, přece jen slunce je přirozenou součástí života. Nejvhodnější na stínění jsou listnaté stromy, které v létě poskytnou dostatečný stín, ale na podzim, na jaře a v zimě jejich holé větve umožní slunečním paprskům terasu příjemně prosvětlit a vyhřát. Stromy neumísťujte příliš blízko, vlhkost z nich sálající by mohla způsobovat vznik plísní a také by vás mohlo obtěžovat nadměrné množství hmyzu.

Krytá terasa umožňuje její intenzívnější využívání i v případě méně příznivého počasí, dejte si však pozor, abyste ji příliš nezatemnili. Zakrytí můžete provést stříškou ze dřeva, případně z polykarbonátu, který je průsvitný a propustí velké množství světla. Na překrytí terasy se obvykle používají i dřevěné pergoly, které poskytnou částečné stínění. Můžete je nechat obrůst popínavými rostlinami, které v kombinaci se dřevem poskytnou jedinečné spojení s přírodou. Pozor však na zvýšený výskyt bodavého hmyzu, který mohou rostliny přilákat.

Velikost terasy

Ideální rozloha terasy je taková, abyste se na ní cítili komfortně vy a také vaši hosté. Letní terasy u domu pro 4–6 osob s jedním grilem by měly mít rozlohu aspoň 20 m2. Pokud ji plánujete doplnit květy nebo dekoračními prvky, raději pár metrů čtverečních připočítejte.

Dřevěná terasa postavena podél domu

Stavba terasy u domu – vhodné materiály

V první řadě by měl vzhled terasy ladit se vzhledem domu a s jeho okolím. Základy terasy může tvořit betonová deska nebo drenážní vrstva ze štěrku v případě dřevěné vyvýšené terasy.

Nejčastěji používané materiály na povrch terasy:

  • Dlažba – Na pohled i na dotyk působí chladně – v zimě je studená a v létě se naopak silně vyhřeje a akumulované teplo vyzařuje během odpoledne i celého večera. Dlažba je však proti jiným materiálům velmi odolná, dejte si však pozor, abyste si vybrali mrazuvzdornou variantu, jinak by vám během první zimy terasa popraskala.
  • Dřevo – Působí přirozeně a teple, v létě se nepřehřívá a v zimě na dotyk nechladí tak jako dlažba. Největší nevýhodou dřeva je však to, že vyžaduje pravidelnou péči a obnovu ochranného nátěru. V tomto případě to platí obzvlášť, protože dřevěné terasy u domu jsou silně zatěžované. Při jejich výstavbě se tedy často používají exotické dřeviny, které jsou mnohem odolnější než ty naše, avšak jejich cenovka je posazená také mnohem výše.
  • WPC – Zkratka označující tento materiál pochází ze slova woodplastic – doslovně je možné ho přeložit jako dřevěný plast. Jde v podstatě o kompozitní materiál, který se skládá z dřevní hmoty a polymeru (např. HDPE – polyetylen s vysokou hustotou). Desky z materiálu WPC mají vzhled a texturu podobnou těm dřevěným, mají však mnohonásobně vyšší životnost, neodlamují se z nich třísky a zejména jsou stálobarevné a bezúdržbové. Někteří výrobci jim věří až natolik, že na ně poskytují 25letou záruku. Cenově jsou srovnatelné, případně o málo dražší než dřevěné desky. WPC materiál však může na někoho působit uměle.

Výbava a zařízení terasy

Při výstavbě nezapomínejte ani na elektrické osvětlení a zásuvky na rádio nebo elektrický gril. Dodatečná instalace kabeláže bývá v betonových terasách komplikovaná. Kryté terasy byste měli osadit také okapem.

Zařízená dřevěná terasa

Co se týká nábytku, ten dřevěný by měl být dostatečně odolný vůči dešti i slunci. Plastovému nábytku vlhkost neškodí, avšak na přímém slunci může postupně vyblednout, přesvědčte se proto před jeho koupí, zda výrobce garantuje stálobarevnost. Pokud vaříte rádi a často, přijde vám vhod i zděný gril, či dokonce pec, v níž můžete upéct i chutný chléb, pizzu nebo koláče.

Terasu můžete vhodně ozdobit i různobarevnými květy nebo rostlinami. Nemusíte je kolem terasy vysazovat, většina květináčových pokojových rostlin, jako např. fíkus, oleandr nebo citrusy může totiž letní měsíce trávit v exteriéru.

Oblíbené produkty vhodné na terasu

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 01.04.2020
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.