Test magazín – Prostředky na ruční mytí nádobí

Mytí nádobí rozhodně nepatří mezi oblíbené činnosti a i proto až 33 % domácností využívá myčku nádobí. Pokud však umýváte ručně, na trhu se nachází množství čisticích prostřiedků, které by mytí nádobí měly výrazně usnadnit.

Mytí nádobí

To, zda je to pravda a které prostředky jsou skutečně užitečné, si uvedeme v dnešním článku, kde si zesumarizujeme výsledky testování uveřejněné v časopisu dTest.

Výběr čisticích prostředků je pestrý

Ano, pokud bychom chtěli prověřit celou tržní nabídku čisticích prostřiedků, tak by nám to nějaký čas určitě zabralo. Bohatý není jen počet výrobků, ale také množství značek. Testům byly podrobené klasické značky ze Slovenska a Česka a také značky jednotlivých obchodních řetězců. Kromě standardních typů byly testovány i ekologické modely.

Čisticí prostředky byly podrobené několika zkouškám, přičemž každá z nich měla procentní podíl na konečném hodnocení. Ten je uvedený v závorce.

  • Účinnost umývání (80 %)
  • Šetrnost k životnímu prostředí (20 %)

Test účinnosti čisticích prostředků

Je úplně pochopitelné, že nejdůležitější jsou čisticí schopnosti přípravků. Ty se zkoumaly velmi jednoduše. Do nádoby s 5 litry vody se napustilo množství čisticího prostředku potřebné na vytvoření stabilní pěnové pokrývky. Potom přišlo na řadu mytí špinavého nádobí v této nádobě, přičemž sa umývalo do té doby, dokud nebylo vidět vodní hladinu.

Proč je pěna tak důležitá a co má společného s výkonností prostředku? Je vytvořená pomocí povrchově aktivních látek, které jsou hlavní čisticí složkou, a tedy reagují na špínu, mastnotu a jiné nečistoty. Čím víc těchto látek mytím ubývá, tím menší je tvorba a množství pěny.

Mytí nádobí

Testovací podmínky se snažily co nejvíc přibližovat běžným podmínkám v domácnostech. Na mytí se používala středně tvrdá voda. Nádobí bylo znečištěné zbarvenou směsí sestávající z tuků, sušeného mléka nebo mouky.

Jaké byly dosažené výsledky?

Dávka kvalitního prostředku by měla být schopná v daných podmínkách umýt aspoň 30 talířů. Výsledky však byly různé. Například přípravek Feel Eco Washing Up Liquid dokázal umýt až 57 talířů, což se patřičně odráží i na ceně. Výkon nad 30 talířů napodobily i výrobky Tesco, W5, Denkmit, Pur a Jar. Účinnost ostatních byla podprůměrná – například u značky Savo.

Účinnost, ale také hospodárnost

Ještě stále zůstáváme u účinnosti čisticích prostřiedků, která se nedá hodnotit jen na základě počtu umytých talířů. Pro spotřebitele je důležité také dávkování použitého přípravku na umytí daného počtu nádobí.

Čistící prostředky

Nejvíc ekonomicky přijatelným přípravkem se stal Denkmit Spülmittel Ultra – půllitrová lahev vystačí přibližně na 9750 testovacích talířů s průměrem 14 centimetrů. Na vytvoření stabilní pěny v 5litrovém dřezu stačily 2 mililitry přípravku. Je nutné podotknout, že v běžných domácnostech by bylo toto číslo mnohem menší vzhledom k tomu, že míra znečištění nebo velikost talířů může být větší.

Informace na obalu a alergeny

Tady se ve složení hledaly zejména alergenní konzervanty a parfémy. Konzervace je v tomto případě nezbytná, protože při vysokém obsahu vody by mikrobiální znečištění mohlo vyústit do zkažení. Co se týká trvanlivosti, tak je to nepovinný údaj, ale na některých produktech jsme ho najít mohli. Trvanlivost se pohybovala v intervalu od 1 až po 4 roky. Někdy je na obalu uvedené i dávkování, pokud není, tak standardní množství je 5 mililitrů do 5 litrů vody.

Mytí nádobí

Tipy na ušetření čisticích prostřiedků

Pokud chceme využívat čisticí prostředky co nejúčinnějí, tak je vhodné, abychom před použitím odstranili z nádobí velké kusy nečistot. Při umývání jednoho či menšího počtu nádobí si prostředek můžeme odlít do jiné nádobky a zředit ho vodou. Nejdříve umýváme sklenice a méně špinavé nádobí a postupně se posouváme k více zašpiněným kusům.

Bezpečnost a hygiena

Zároveň je důležité, abychom houby na nádobí pravidelně měnili za nové, a pokud máte citlivou pokožku, tak používejte ochranné rukavice. Některé přípravky mají na obalech i výstražné značky. Ne, že by byly příliš nebezpečné, ale mohou dráždit pokožku nebo oči. Pokud se náhodou přípravek dostane do očí, tak si je vyplachujte tekoucí vlažnou vodou po dobu 10–15 minut.

Celkové výsledky

  1. Feel Eco Washing Up Liquid – 84 %
  2. dm/denkmit Spülmittel Ultra – 76 %
  3. Lidl/W5 Power Lemon – 76 %
  4. Pur Double Decruster Lemon Extra – 75 %
  5. Jar Lemon – 56 %
  6. Savo na nádobí limetka a jasmín – 40 %

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 27.02.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!