Test magazín – Tekuté čističe na toaletu

Míváte těžkosti s umýváním toalety? Pomoci by vám mohly kvalitní tekuté čističe. Neumíte se v nich orientovat a neustále zkoušíte nové?

Kvalitní WC čistič

To, co nám prodejci nabízejí, a které výrobky jsou skutečně kvalitní, si zesumarizujeme na základě oblíbeného Test magazínu z produkce RTVS.

Tržní nabídka a testování

Na trhu najdete mnoho čisticích prostředků na toalety v různých formách – prášky, tuhé gely, ale také závěsné bloky. Test čističů, který byl uveřejněný v časopisu dTest, se však zaměřil na tekuté čističe – standardní i ekologické. V laboratořích se následně zkoumaly různé faktory a parametry, které měly na finální výsledek různý vliv.

  • Odstraňování vápenatých usazenin - 30 %
  • Odstraňování rzi - 30 %
  • Odstraňování močových usazenin – 30 %
  • Šetrnost k životnímu prostředí - 10 %

Statické a dynamické umývání

Toalety můžeme čistit dvěma způsoby. Při tom prvním je čisticí prostředek nalitý do mísy a po několika minutách působení je jednoduše spláchnutý vodou. Druhou možností je aplikování čisticího prostředku za drhnutí kartáčem. Výrobci doporučují dynamické umývání.

Mytí toalety

Pokud tedy čistíte mechanicky, tak zároveň je dobré, když použijete kartáč, který má také malý boční karetáček, protože ten dobře vyčistí záhyby pod mísou. Při statickém čištění byste prostředek měli nalít večer a nechat působit celou noc.

Vodní kámen jako kámen úrazu

V domácnostech se často nachází tvrdá voda, která podněcuje vznik vodního kamene. No a odstraňování vodního kamene, tedy vápenatých usazenin, bylo pro většinu čisticích prostřiedků velmi náročné a hodnocení, pochopitelně, šlo dolů. Při statickém čištění byla většina prostředků dokonce méně účinná než samotná čistá voda.

Čistící prostředky na toaletu

Nejlépe si v tomto směru vedla trojice prostředků – Lidl W5 WC čistič, Tesco Pine a Domestos Extended Power. Při dynamickém čištění, neboli za použití vody, to už bylo mnohem lepší a vodní kámen se odstraňoval snáze. V tomto směru všechny čističe dosahovaly minimálně nadprůměrné výsledky.

Odstraňování rzi

Železo rozpuštěné ve vodě způsobuje, že i v toaletě může dojít k procesu koroze. Výsledky v porovnání s předešlou zkouškou byly lepší. Minimálně z toho hlediska, že všechny čističe byly účinnější než voda. Při odstraňování rzi si nejhůře vedl Frosch.

Nedokonalé splachování

Nedokonalé splachování záchodů způsobuje to, že na míse zůstává povlak od moči. Také v tomto případě platí, že se ho nejlépe zbavíte dynamickým čištěním.

Mechanické čištění toalety

Samotné nalití přípravku má viditelné účinky jen u již uvedené trojice W5, Domestos a Tesco. Tyto produkty celkově dosahovaly nadstandardní výsledky. Nejhůře si vedl Kaufland K-Classic.

Šetrnost k životnímu prostředí

Čisticí chemie obsahuje také silné kyseliny, a proto se testovala také šetrnost k životnímu prostředí. Bohužel, v tomto směru platila přímá úměra mezi účinností a škodlivostí k přírodě. V překladu, čím lépe přípravek čistí, tím víc je škodlivý. Snížené známky měly následující výrobky: W5, Tesco, Domestos, Cillit a Savo.

Celkové výsledky

  • Lidl W5 WC čistič – 75 %
  • Domestos Extended Power – 68 %
  • Kaufland Clean Maximo WC cleaner – 58 %
  • dm/Denkmit Urinstein und Kalklöser – 47 %
  • Savo WC Lúka – 45 %
  • Frosch WC Gel Citrus – 43 %

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 21.05.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhuTest magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhu

Kontaktní gril nahrazuje klasický gril, když už počasí nepřeje klasické grilovačce na zahradě. To, jak kvalitní tyto produkty jsou a co nabízejí, nám odhalila relace Test magazín....

Test magazín – vestavěné elektrické troubyTest magazín – vestavěné elektrické trouby

Koupě vestavěné elektrické trouby by měla být v první řadě investicí do budoucna. Jen některé modely však vynikají mimořádnou kvalitou. V našem článku vám představíme ty nejlepší!

Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu?Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu?

 Vrtačky jsou univerzální zařízení, která mohou provádět víceré činnosti a kdykoliv. Test poradí, které jsou ty nejlepší.